Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Rozmach peněz jako film

„Rozmach peněz hrál nezanedbatelnou roli v rozvoji lidstva. Ale vzestup peněz nebyl nikdy hladká cesta vzhůru. Finanční historie byla opakovaně přerušována krizemi, z nichž tou poslední procházíme dnes,“ říká Ferguson. Uznávaný historik nedávno dokončil filmovou verzi své knihy The Ascent of Money: A Financial History of the World.

V dokumentu popisuje vznik bankovnictví od Fibonacciho přes „kupce benátského“ až po rod Medici. Zdůrazňuje, že hlavní roli při úspěchu rodu Medici hrála diverzifikace. Přechází na zrod dluhopisů a jejich vliv ve válkách. Velkou pozornost věnuje Holandské východoindické společnosti, prototypu dnešních akciových společností.

Neopomenul ani první velkou akciovou bublinu spojenou se společností Mississippi. Prostor dostal také rod Rotschildů, občanská válka v USA a vznik pojišťovnictví. Speciální pozornost si zaslouží i novodobější dějiny, zejména doporučuji bedlivě naslouchat, když hovoří o Japonsku a negativních aspektech státní sociální sítě, nebo o finanční krizi v Argentině.

Věnuje se také nemovitostem. Ukazuje, jak strategie „nemovitost pro každého“ pomohla překonat depresi ze třicátých let a vedla až k nynější finanční krizi. Poslední žhavé téma je symbiotický vztah Spojených států Amerických a Číny, který Ferguson trefně nazývá Chimerica a jemuž se budu podrobně věnovat v některém z příštích článků.

Nejsem kompetentní hodnotit přesnost a pravdivost historických dat a souvislostí. Ale co mohu hodnotit, pro pochopení funkcí peněz a finančních trhů je to vynikající dokument. Ferguson velmi jednoduše a názorně popisuje souvislosti. Celý dokument je rozdělen na čtyři části, vřele doporučuji každému shlédnout. Jediné manko: prozatím není verze s českými titulky. Ferguson se ale snaží mluvit pomalu a zřetelně, takže jeho angličtině je velmi dobře rozumět.

Dokument The Ascent of Money: A Financial History of the World je možné shlédnout zde: http://watch.thirteen.org/video/1170821435.

Autor je ředitelem FINEZ Investment Management.

Foto: Profimedia.cz

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 1 komentář v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK