Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Ctrl + C, Ctrl + V. Plagiátoři na vysokých školách

20. 3. 2019
 7 367
46 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Stačilo by, pokud by si lidé, kteří mají na starosti organizaci vysokého školství, jasně definovali cíle, kterých má vysoké školství dosáhnout, a prostředky, které k dosažení takových cílů vedou.

Cíle vš školství definovány v současnosti nemáme, ale implicitně je lze zpětně dovodit z prostředků. Zmíním dva, které považuji za hlavní. Prvním implicitním cílem je dosažení co nejvyššího počtu vš studentů (prostředek: platba na studenta). Druhým implicitním cílem je produkce akademického smetí, které nikdo nečte (prostředek: kritérium publikační činnosti).

Oba tyto implicitní "cíle" jsou naprosto debilní, přeloženo slabomyslné. Ze slabého myšlení - v tomto případě absence vědomého stanovení cílů - plynou debilní důsledky. Systém, který nemá stanoveny cíle svého fungování, si ty cíle začne vytvářet svým samopohybem. Plagiátorství je jistě nepřijatelná praxe, ale odpovídá zvrácené logice systému.

Nahlásit
-
26
+

Diskuze

Netuším, ale když vidím nejslavnějšího Bionerda jíst radioaktivní jablka z Černobylu, tak snad ani odpověď nutná není....

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

kdo nejvíc studuje na bionerdy?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To si samozřejmě nikdo nekoupí...
Smyslem bylo ukázat, že univerzita umí poskytnout stipendium a snížit spoluúčast studenta na zlomek původní ceny.

Michiganské kurzy jsou ale obecně dle mě dobré - prošel jsem si Python a i s několika lety praxe jsem našel nové užitečné věci.

Mně se na vývoji Coursery líbí, že jasně dává najevo, že studium je investice. Jak finanční tak časová. Studium nemúže být zadarmo. Není potřeba aby studovali lidé, kteří si to jen odsedí.

Někde v útrobách Coursery lze dohledat statistiky - Evropané studují umění, ezoteriku, filozofii. Asiaté matematiku, technologie, IT.

Pro zlenivělé evropanyy tam jsou ty kurzy, které byly zmíněny v předchozích příspěvcích. Pro ostatní ty, které si Coursera už nechává docela draze (na poměry Indie nebo Vietnamu) zaplatit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

za ty prachy, to bych musel být MAD

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

"Total Cost $31,688-$42,262" ... to je jako hec moc drahý :D
Zřejmě se Coursera za těch pět let posunula, v roce 2014 se teprve rozjížděla, většina kurzů byla zadarmo a získat certifikát byla u některých z nich opravdu otázka dvou tří hodin :) Až budu mít chvilku, tak se tam mrknu jak to tam vypadá teď :)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Michigan, Stanford,
Master of Applied Data Science.

Zkuste a pak zkusíme porovnat naše postřehy.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

..tak jsem se schválně díval, bylo to v roce 2014, např. jsem zkoušel jen z legrace získat certifikát z kurzu "The Art and Archaeology of Ancient Nubia" od Emory University, viděl jsem odhadem tak 10% těch videí, jinak jsem jen odklikal testy a mám certifikát "with Distinction" :D

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Na courseře jsem dělal pár kurzů asi před pěti lety (nevím jak je to tam teď), a musím říct, že u řady z nich mi přišlo až směšně jednoduché získat certifikát. Pár jich někde mám, včetně těch z oborů, o kterých absolutně nic nevím ani jsem nevěděl (vzpomínám si např. na Chronobiologii :))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jen namátkou ty které znám i zevnitř

Bankovní Institut - https://www.bivs.cz
Škoda Auto VŠ - http://www.savs.cz/

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Coursera je samozřejmě "jen" platforma pro vytváření a sdílení online kurzů - někdy to jsou pouze do "kabátu" Coursery převlečené vlastní kurzy - např. Stanford.

Nevím, jaká vnitřní kritéria pro zařazení kurzu do nabídka Coursera má - na počátku tam byly jen kurzy z anglofonních zemí, dneska těch zemí a jazyků je mnohem větší výběr - v každém případě úspěšné dokončení kurzu není trivialitou a lze ho tedy považovat za jakési relevantní potvrzení intelektu uchazeče.

Existence takovýchto platforem neřeší problém státního vs soukromého vzdělávání, ale přináši do vzdělávání diverzifikaci a také možnost si za nějakých 50$ rozšířit své znalosti. Navíc Coursera začala nabízet i ucelené specializované skupiny kurzů, které údajně už šlapou na paty úrovní mnohým VŠ školám a v podstatě jsou alternativou k několik semestrů dlouhému standardnímu prezenčnímu studiu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

MBA byla svého času skvělá past na ambiciozní manažery. Pokud si chtěla firma někoho zavázat, nebylo moc levnějších variant - MBA ve většině případů hradila firma, studium zaměstnance si dala do nákladů a on se jí za cca nijak závratných 200tis. upsal na několik let + celé období studia.

Spolupracoval jsem i s firmami, kdy HR manažeři přiznali, že MBA otitulované uchazeče primárně vyřazují - důvodem bylo přehnané sebevědomí a přehnané nároky.

Jakýsi efekt studia MBA bych viděl v tom, že pokud se nejednalo přímo o asociála, bylo možné si vytvořit síť kontaktů. V současné době nabízená dálková online studia MBA jsou už holý nesmysl.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

To asi žijete v jiné ČR než já.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Nic o povinnosti akceptace jsem nepsal.
Ať si každý vydává osvědčení, jaké chce, a každý ať na ně bere ohled, jaký chce.

Pak se teprve uvidí, kde učí co užitečného.

Stejně tak motáte dohromady státem přikázané přijímání jedné měny a snahu a OCHOTU lidí si DOBROVOLNĚ vytvořit vlastní prostředek směny a ten používat bez jakéhokoli nucení a trestů :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Mladý Blbý Arogantní? Ale klidně si to napište.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Doma na dveřích klidně, v zaměstnání to nedoporujčuju. Za to hrozí vyhazov.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

smím si ho tedy psát z legrace?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Pokud je kvalita absolventů objektivně testována pouze trhem, vyhrávají v ČR veřejné VŠ na celé čáře. Soukromé hrajou tak ligu lepších základek. Q.E.D.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

MBA u nás vůbec není vedený jako vš titul.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Což úzce souvisí s tímto:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nadrzuji-ucitele-divkam-chlapci-maji-za-stejne-znalosti-horsi-znamky-68678

http://konzervativnilisty.cz/index.php/128-cisla/cerven-2016/1431-valka-proti-chlapcum

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Ale ti absolventi ho využijí, pokud zaměstnavatel chce LIBOVOLNÝ VŠ titul. Viz policajti, chodící na zdravotně-sociální fakultu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Myslím, že ke všemu, co píšete, jsem se již vyjádřil v jiných komentech této debaty.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Podle mne skutečná kvalita školy, pedagogického sboru a absolventů může být objektivně otestována pouze svobodným trhem.

Jedním z kriterií, která by případné pedagogy či uchazeče o studium mohla zajímat, by mohl být i počet pedagogů či absolventů obviněných z plagiátorství :-D

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Uvedu vám příklad: titul MBA není v ČR nijak regulován, takže si můžete založil školu, vyučovat a udělovat ho. Co myslíte, přispělo to ke kvalitě a prestiži tohoto titulu u zaměstnavatelů? Kdepak, ti respektují, když tak, absolventy MBA studia u solidní zahraniční školy. U zbytku je to spíš ozdoba jména, kterou zaměstnavatel nebere moc vážně, především, pokud není doprovázený odpovídající manažerskou praxí.

A tak je tomu u soukromých škol vždy: 1) malá, kvalitní a prestižní špička, 2) průměr, který je vesměs horší, než veřejné školy, 3) podprůměr, u kterého absolventi lépe využijí diplom na WC, než na trhu práce. Věřte, za skoro 20 let ve školství, privátním i veřejném, o tom cosi vím.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
6
+

Nemluvě o tom, v jakých "oborech" je drtivá většina této plodné mladé populace.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

co ta Unicornská? Ta de facto vznikla pod Unicornem pro potřeby Unicornu.
Nicméně s tvrzením, že učit na soukromé VŠ (ve smyslu zákona) je morálně stejně (ne)hodnotné jako učit na veřejné VŠ typický český libertarián nesouhlasí. I ten Mach rád zdůrazňuje, že je VŠ pedagog, ale na soukromé.
BTW, aby nedošlo ke zmatení jazyků (zatím nedošlo): V ČR jsou pokud vím jen dvě státní VŠ ve smyslu zákona: Policejní akdemie a Vojenská akademie, přesněji Universita obrany

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

jo, coursera je dobrá, tak jsem plusoval.
Ale není to VŠ. Nevytváŕí vzdělávací kursy, pouze zprostředkuje. De facto se nijak nepodílela na nákladech vzdělání profesora, jehož přednášky má v nabídce.
Ostatně to sama pŕiznává: Tento kurs je od Michiganu, tamten od Sionu, ten zase od University Johna Hopkinse... Nikde jsem nenašel žádné "Tento vytvořili profesoři z coursera pod vedením coursera"

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Takže chceme soukromé subjekty s právem vydávat titul a s povinností státu tento titul akceptovat, ale bez jakékoli možnosti kontroly.
To je druhý nejlepší nápad hned po zavedení práva soukromých tiskáren tisknout si měny, které stát bude povinen přijímat, opět bez práva jakékoli kontroly. Nebo ještě přesněji: Stát ustanoví povinnost občanům a firmám tyto měny nediskriminovat a akceptovat. Stejně jako ony hypotetické nekontrolované tituly. Kdo prokazatelně v konkursu zvýhodní absolventa matfyzu před inženýyrem ze Sládkovičova, bude potrestán. Kdo prokazatelně přijímá státní měnu ochotněji než Jedličkův libertocoin, bude také potrestán.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Palec nahoru. Zajímavý postřeh.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

https://www.coursera.org/

Osobně mě překvapilo, jak nelehké je dokončit online kurz na Michiganské univerzitě, který byl navíc zcela zdarma. Požadavky a testy rozhodně nejsou triviální.

Ve firmě jsme u potenciálních zaměstnanců vyžadovali, ať doloží, že nějaký certifikát z Coursery v daném nebo příbuzném oboru mají. Bylo to poměrně dobré síto indikující inteiigentního uchazeče.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Je několik typů plagiátorství. V průběhu studia bakalářského programu jsem byl málem vyloučen za plagiátorství, protože jsem necitoval v seminární práci některé zdroje (případně citoval, ale nedostatečně...). Naučilo mne to, že si více všímám zdrojů a jsem také schopen mezi nimi lépe rozlišovat a kriticky je posuzovat. Systém u nás je velmi benevolentní, v USA je údajně mnohem přísnější, a já měl tu čest být veden lektorem právě z USA.

Forma plagiátorství, o které je pak řeč zde, to je skutečně vrchol drzosti. Pokud to moje plagiátorství plynulo z neseznámení se s přesnými požadavky na ozdrojování, tady jde o cílené lhaní. Okopírovat, slovo od slova, případně ukrást cizí práci a vydávat ji za svou. Zkombinovat dvě práce z minulých let atp..
Jedna lež za druhou, a takoví lidé jdou do politiky. Není se čemu divit, že jsou v politice úspěšní, protože jim to lhaní projde už na studiích.

Osobně jsem za onen přísnější přístup, tj.ve výsledku méně otitulovaných lidí, ale zato si můžeme být jisti, že něco skutečně udělali a je za nimi nějaká práce.

Nahlásit

-
2
+
1/2