Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Anarchokapitalismus: Urza reaguje na Kašpárkovy recenze

15. 5. 2018
 26 873
109 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Není to ani jedno, ani druhé.

Napřed si totiž definují podle svého subjektivního pocitu svůj pohled na vlastnictví (což je ten jejich pohled na svět). Pak definují, že jednání v rozporu s tímto pohledem je agrese. Následně definují, že násilí použité jako reakce na takto definovou agresi, je obrana. A použití obrany nepovažují za problém. Takže vidíte, měl jsem pravdu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
27
+

Nejméně oblíbený příspěvek

No jasně, založit si k RF nick galgonek a sám sobě si tu notovat to je přesně hodné takového vymazance jako Fuld... Začněte přednášet ty vaše bludy o tržním přerozdělování a podobný bulshit ať se vám lidi můžou vysmivat i naživo a nepruďte tady, kde nepřinášíte do diskuse vůbec nic, pořád jen fantasmagorie a 1000x vyvrácené nesmysly pořád dokola... Stačilo, děkujeme, odejděte...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-24
+

Diskuze

Nechci se Vám plést do "diskuse" ale jen poznámka. Ukradení auta a programu jsou 2 naprosto rozdílné věci. V případě auta Vám něco fyzicky chybí, v případě programu je to těžko krádež. Myšlenka se nedá ukrást - pokud ji dostanete z Vaší hlavy, už je "sdílena" nejenom Vámi. To se dá sice smluvně ošetřit ale asi to je dost nereálné a těžko to budete dokazovat. Těch důvodů proč většina ancapáků (ne všichni!) odmítá umělý konstrukt duševního vlastnictví je mnohem více a dohledat se o tom dá podrobněji na internetu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-10
+

Vy fyzicky nemáte něco co jste měl? Někdo Vám ukradl něco co už nevlastníte? Snad svůj program stále máte, ne?
To je jeden z problému tzv. duševního vlastnictví, což jen ukazuje, že to je umělý konstrukt a ve světe vlastnických práv nemá místo. Také je hezké se podívat jak vlastně historicky copyright a patenty vznikly. Povolení, uděleny státní mocí :-).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-10
+

Je to trochu podobné té situaci, kdy státomilci sarkasticky libertariánům doporučují, ať se teda s českým státem dohodnou, že si vytvoří svou libertariánskou zemi uvnitř česka. Přitom v realitě jim stát v tom všemožně brání. Chtěl bych vidět ten stát, který svolí s novými podmínkami a přenechá dobrovolně své vlastní území někomu jinému. Palestina není nic jiného, než takovýto pokus. Když to nešlo vojensky, půjde to kombinací: naoko demonstrace, v reálu partyzánská válka. Ten vozíčkář s prakem mezi demonstranty, to je taky perla a symbol palestinského mírumilovného odboje... :)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-13
+

Odpovědi jste se dočkal, drahé auto nemám, tak to neřeším. Ať si to řeší ten, kdo si kupuje drahé auto. :) Určitě najde způsob, jak si to vyřešit, třeba drahou pojistkou.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-16
+

V Ameryce je prej demokracie a přiblížit se k plotu soukromého pozemku v jistých státech znamená riskovat kulku.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-15
+

Tak to jó. Když se to učí a přednáší na školách, tak nepochybně i tak bude, viďte? Děkuji za doporučení.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
10
+

Citace - Petr Bárta / 17.05.2018 16:17

Na auto jste presel az potom, co jste se zeptal na "Já konstatuji, že pokud zjistím, že můj program používá někdo, komu jsem ho nelicencoval, tak dle Urzovy anarchokapitalistické teorie si nemohu vynucovat, aby můj program nepoužíval." - cela diskuse zacala ohledne programu, az posleze jste presel na auto


To, co citujete, není otázka, ale budiž. Ty dva případy (auto a program) spojuje otázka, zda se bude něco vymáhat pouze po tom, který jako první něco porušil, nebo i po těch dalších. Proto se ptám, zda v případě hmotné věci, která byla ukradena a prodána, opravdu nad ní mávne rukou, i když ví, kde ta věc je a kdo ji nyní má.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
14
+

Na auto jste presel az potom, co jste se zeptal na "Já konstatuji, že pokud zjistím, že můj program používá někdo, komu jsem ho nelicencoval, tak dle Urzovy anarchokapitalistické teorie si nemohu vynucovat, aby můj program nepoužíval." - cela diskuse zacala ohledne programu, az posleze jste presel na auto

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-13
+

Mohli. Doučte se historii. Probírá se to i na středních školách.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-11
+

O čem tak složitě diskutujete? Alkáče odstřelíte jako psa, škodu vám to sice nenahradí, ale nic dalšího už neukradne. A další alkáči si dají pozor.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-13
+

Citace - Petr Bárta / 17.05.2018 14:33

Ale vy se tady nahoře neptáte na auto

Ale ptám se na auto!

Položil jsem nahoře otázku: "Když Vám třeba nějaký alkoholik něco ukradne, za zlomek ceny to okamžitě prodá, aby měl na chlast, také budete zastávat názor, že ta ukradená věc už není Vaše a že škodu můžete vymáhat pouze na tom alkoholikovi, který nic nemá?"

Michal Mrozek odpověděl, že by to zřejmě nechal plavat. Tak se ho ptám, zda by to nechal plavat i v případě, že by topu věcí bylo drahé auto. Odpovědi jsem se však nedočkal.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
14
+

Citace - Jakub Galgonek / 17.05.2018 13:53

Vy pořád nechápete, na co se Vás ptám? Mluvíme přece o případu, kdy to auto je v pořádku, dokonce se Vám i podařilo zjistit, kde to auto zrovna je. Pouze zloděj ho po krádeži prodal. A já se ptám, Vy mi opravdu tvrdíte, že to auto, o kterém víte, kde je, a od kterého dokonce máte i náhradní klíče, už nebudete považovat za svůj majetek, protože bylo po krádeži prodáno? Prostě nad tím mávnete rukou?


Ale vy se tady nahoře neptáte na auto, které Vám bylo ukradeno, ale na program, který si někdo zkopíroval - to _nejsou_ stejné situace... Nebo snad chcete tvrdit, že Vám někdo ukradne auto za milion, udělá si z něj kopii, a vy po něm budete chtít i tu kopii, ne jen to původní auto?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-13
+

Vy pořád nechápete, na co se Vás ptám? Mluvíme přece o případu, kdy to auto je v pořádku, dokonce se Vám i podařilo zjistit, kde to auto zrovna je. Pouze zloděj ho po krádeži prodal. A já se ptám, Vy mi opravdu tvrdíte, že to auto, o kterém víte, kde je, a od kterého dokonce máte i náhradní klíče, už nebudete považovat za svůj majetek, protože bylo po krádeži prodáno? Prostě nad tím mávnete rukou?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
11
+

Jednak se mi to nemůže stát, když mám auto za 50 000... Něco podobného se stalo jedné známé, z jejího auta udělal chlap šrot, viník neměl povinko, nemá nic, vysmátý si vesele žije i jezdí, a přes rozhodnutí soudu nezaplatí ani floka. A co ona s tím asi tak může udělat? Jasně - může se vztekat, nadávat, ale pokud si člověk chvíli sedne a popřemýšlí, tak mu dojde, že to nestojí za ty nervy a že tím ničí zdraví člověk sám sobě.

Vy máte na základě té Urzovy knihy dojem, že žádné smlouvy nebudou v ankapu vymahatelné?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-12
+

Citace - Michal Mrozek / 17.05.2018 11:40

Ta odpověď ohledně alkoholika je zcela jasná, zřejmě bych to nechal plavat, protože pokud toho člověka znám, tak vím, co si na něm vezmu. A když budu jen ztrácet čas, tak čas jsou pro mne peníze.


To mi chcete namluvit, že když Vám třeba ukradne auto za milión, které mezitím někomu za pár šupů prodá, tak nad tím mávnete rukou a už to auto nebudete považovat za Váš majetek?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
11
+

Ta odpověď ohledně alkoholika je zcela jasná, zřejmě bych to nechal plavat, protože pokud toho člověka znám, tak vím, co si na něm vezmu. A když budu jen ztrácet čas, tak čas jsou pro mne peníze.

Ale zpátky, proč se na to ptám. Naznačuji tím, že dnešní řešení je také k ničemu. Nemám dojem, že v anarchokapitalizmu bude vše vyřešeno ke spokojenosti všech. Nemám ani dojem, že to je to, co tvrdí Urza.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-10
+

Poněkud ledabyle jsem si přečetl Váš předchozí příspěvek, moje chyba. Nicméně trend je jasný - z 0% lidí ve státech v minulosti po 99,9% v současnosti.
Podle mě je to tím, že státy jsou nevyhnutelným důsledkem zvýšené hustoty polulace, takže organizace na úrovni původních celkem osamocených lovecko sběračských tlup nestačila.
Jinak se za celou dobu nic nezměnilo. Lidská společnost je uspořádaná hierarchicky, ne rovnostářsky a autonomie jedince není definována tím, co si o tom daný jedinec myslí, ale tím, co mu dovolí okolí. Žádná společenská teorie ani náboženství s tím nic nezmůže

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
13
+

Citace - Michal Mrozek / 17.05.2018 09:36

A jak to řešíte v současnosti?


A proč se na to ptáte? Chcete mi tím snad naznačit, že vlastnictví programu si podle anarchokapitalistické teorie nesmím vymáhat, protože v současnosti se něco jiného vymáhá těžko?

PS: Odpovíte mi na tu otázku s tím alkoholikem?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
12
+

Příslušník další generace si vezme hypotéku, za ni si koupí pozemek a na tom pozemku si vyhlásí pravidla, jaká mu budou vyhovovat.
Jediné, co ho bude nadále zavazovat je, že nesmí poškozovat cizí majetek (lámat lidem ruce bez jejich souhlasu, házet odpadky na jejich pozemky, krást jim věci a peníze, nutit je dělat věci, které nechtějí - třeba jít bojovat a padnout někam do Vietnamu či Iráku). Což si myslím, že je docela v pořádku.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-5
+

A jak to řešíte v současnosti? Co jsem slyšel, tak dnes to je stejně tak neřešitelné... Když někdo něco chce ukradnout, tak to ukradne, a nikdo mu v tom nezabrání. Může padnout i rozhodnutí soudu a když ten někdo nic nemá, tak mu tak či tak nic nevezmete.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-10
+

Citace - Michal Mrozek / 17.05.2018 07:55

Já myslím, že na tom záleží. [...] Celou škodu žádat na tom, kdo porušil smlouvu.


Jenže ten někdo může být jen bílý kůň, na kterém si nevymůžete ani zlomek škody a ta škoda navíc bude stále narůstat. Když Vám třeba nějaký alkoholik něco ukradne, za zlomek ceny to okamžitě prodá, aby měl na chlast, také budete zastávat názor, že ta ukradená věc už není Vaše a že škodu můžete vymáhat pouze na tom alkoholikovi, který nic nemá?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
12
+

Já myslím, že na tom záleží. Porušil v tom případě smlouvu a to se nedělá dokonce ani v takovém "středověku", jak je často anarchokapitalizmus prezentován. Celou škodu žádat na tom, kdo porušil smlouvu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-9
+

Asi se chystáte argumentovat tím, že v takovém případě mohu něco vymáhat jen po tom, komu jsem program licencoval a on porušil dohodnuté podmínky licence. Jenže to může být člověk, na kterém si toho moc nevymůžu (klidně nějaký bílý kůň), a škoda by navíc dál narůstala, když bych na upirátěné verze už neměl vůbec žádné páky.

Když Vám zloděj ukradne nějakou věc a Vy ji později u někoho najdete, budete také zastávat názor, že ta věc už není Vaše, protože dotyčný ji od zloděje koupil a tím se stala jeho? Nebo spíše budete zastávat názor, že ta věc nikdy nepřestala být Vaše? Tedy budete zastávat názor, že věc stále patří Vám, Vy si ji můžete odnést, a dotyčný může u toho zloděje případně vymáhat náhradu škody za to, že mu prodal kradenou věc?

A s programem to může být obdobné. Po uživatelích se bude vymáhat, že nesmí používat pirátskou verzi, a oni ať vymáhají případné škody po tom, kdo jim prodal něco, co neměl právo jim prodat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
13
+

A záleží na tom? Třeba ji tam dal v rozporu s licencí někdo, komu jsem ten program licencoval.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
11
+

A ako sa dostala na internet, tá pirátska verzia?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-10
+

Nepovídejte.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
10
+

Protože chtějí zničit Židy. Stát mohli mít už v roce 1948.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Anarchokapitalisté naší doby a společnosti jen vykukují zpod sukně společnosti, hlasitě hořekují jak je jim tam dusno a hlásají ideální svět, na který by všichni jen zírali - ale když ona jim ta sukně nedovolí ho realizovat.
No a pokud k tomu pod záminkou "odboje proti opresivnímu státu" například unikají placení daní, tak jsou prostě navíc pod tou sukní obyčejnými černými pasažéry. Ergo - holí ostatní, kteří si svůj lístek platí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
11
+

Celá desetiletí Palestinci bojují, aby stát měli. Co myslíte, proč asi?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
12
+

Nepochopil jste podstatu mé námitky - já říkám jen to, že (nejpozději) další generace v anarchokapitalistické společnosti buď volky nevolky přijme již ustavená pravidla a instituce, čímž se ocitne přesně tam kde jsme dnes ve státě, nebo bude ztrácet čas a energii jejich rekodifikováním, případně ustavováním paralelních struktur, což ale bude znamenat vynalézání vynalezeného a tedy plýtvání vzácnými zdroji.
Tvrzení "...buď uzpůsobí svou nabídku nové poptávce, nebo zkrachuje" je s drobnými výhradami přijatelné pokud jde o produkci běžného zboží a služeb. Vznik nového, konkurenčního soudnictví, dopravních předpisů, či důchodového systému jen proto, že se objevila nová, dostatečně tržně významná poptávka - to už by byl o poznání těžší oříšek. Nehledě na to, kupříkladu to soudnictví a důchodový systém jsou systémy dosti závislé na kontinuitě, která by v anarchokapitalismu byla přinejmenším silně ohrožena.
No a jen pro odlehčení závěrem: varoval bych se soudů o tom, jaká je jakákoliv generace. Za svůj již poměrně dlouhý život jsem slyšel tolik vyznání víry v to, jací jsou ti co právě přicházejí, přijdou, jednou přijdou - a vyšechna měla jedno společné: byla dokonale mimo.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
9
+
2/4