Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Překvapivé stavby Adama Gebriana: Mánes, radikální a krásný

Mimořádná formou – a kdysi I obsahem, říká Adam Gebrian o budově Spolku výtarných umělců Mánes.

Když se řekne dům nad řekou, člověk si představí údolí a dům někde ve svahu zdvíhajícím se od břehu. Budova Mánesa je radikálně doslovná: na konci dvacátých let minulého století ji architekt Otakar Novotný, žák Jana Kotěry postavil na železobetonovém mostě, kterým propojil břeh Vltavy se Slovanským ostrovem.

Stavbu si objednal Spolek výtvarných umělců Mánes, který sdružoval už od roku 1887 přední české výtvarné umělce. a který mimochodem funguje dodnes. I když stavba mu už nepatří.

Komplex funkcionalistických staveb, který se odvážně spojil s historickou vodárenskou věží, způsobem, který by dnes byl nepochybně neprůchodný, prošel ve dvacátém století dvěma rekonstrukcemi, zejména ta první s osmdesátých let moc nedbala na původní účel, ideu ani dispozice, Oproti tomu rekonstrukce, kterou před pěti lety provedlo studio Hmarchitekti, se snažila budovu znovu přiblížit původnímu stavu – přitom ale výstavní prostor nenechat zaostávat za potřebami a standardem tohoto století.

Dům nad řekou

Všechny fotografie Mall.tv

Rekonstrukce ovšem současného majitele zadlužila a způsob, jakým získává peníze… je sice potřeba respektovat, nicméně s původním určením budovy bohužel má pramálo společného. Stejně tak vybavení některých komerčních prostorů, které k budově patří. Ale pořád v Mánesu zůstává dost míst, kde na to nemusíte myslet.

Finmag.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK