Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Do čeho se vyplatí investovat v roce 2010?

V březnu 2008 si bývalý premiér Stanislav Gross koupil byt na Floridě za 13 milionů korun. Po roce a půl klesla podle ukazatele Case Shiller Index hodnota jeho investice o 46 procent. Roli poradce a zprostředkovatele v tomto případě sehrál hudebník a podnikatel František Janeček, který vlastní podobný byt ve stejné lokalitě. Škoda, že to načasování nevyšlo lépe. Ceny nemovitostí na Floridě mezitím opět začaly pomalu růst.

Petr Borkovec, Partners

Rok 2010 bude rok pozitivních zpráv o konci krize, růstu HDP i výnosů. To vše se projeví na celkové pozitivní náladě na akciových trzích, kde sice nemůžeme čekat podobný skokový růst jako v posledním půl roce, ale nadprůměrný celkový růst akciových indexů ano. Akciová portfolia, akciová ETF a dynamické podílové fondy tak budou zajímavou investicí pro konzervativnější klienty. V některých regionech skutečně mohou být zajímavé i investice do nemovitostí. V případě USA to však bude záležet také na vývoji kurzu koruny k dolaru. V Česku bude důležitá i ochota bank půjčovat.

Jan Traxler, FINEZ

Byty na Floridě žádné terno nejsou a nebudou. Podobně jsem skeptický ohledně vývoje cen nemovitostí v ČR i Evropě. Také zlato už ztratilo lesk. Aktuálně sázíme na vybrané zemědělské komodity: pšenici a kukuřici. Velmi atraktivní ocenění mají z dlouhodobého pohledu těžaři ropy a plynu. Nedoporučuji akcie bank – možná budou nakonec nejvýnosnější, ale riziko je příliš velké. Určitě bych se vyhýbal evropským a americkým automobilkám a developerům. Naopak velký boom očekávám ve stavebním sektoru v Brazílii a Indii. Oživení by se mohla dočkat také námořní doprava.

Karel Potměšil, Cyrrus

Jde-li o akcie, čekám spíše stagnaci. V první fázi vidím jako zajímavé dividendově atraktivní tituly, jež lze navíc nalézt i na pražské burze. Těmi může být např. Telefónica O2 nebo ČEZ, jejichž hospodaření je bez větších turbulencí a nynější ocenění v dlouhodobé perspektivě není nezajímavé. Jako příležitost k nákupům bude možno využít dobu, kdy bude trh očekávat výsledky (typicky za 2. a 3. kvartál). Ty budou v meziročním srovnání slabší díky absenci státních pobídek. Zde může hrát roli určité zklamání části investorů, že oživení není tak rychlé, jak očekávali, což se může projevit poklesem cen akcií.

Foto: Profimedia.cz

Jan Majer

Původní profesí novinář, od roku 2001 pracoval jako finanční poradce. V dalších letech publikoval vedle poradenské činnosti články ve finančních rubrikách novin a časopisů a vedl ekonomickou rubriku týdeníku Reflex. Vybudoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 14 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK