Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec světa v dárkovém balení

| 21. 5. 2015

Mezi českými „mluvícími hlavami“ zoufale chybí protiváha Cílkově legii. Někdo, kdo by do budoucnosti regionu, civilizace i planety hleděl s nakažlivým racionálním optimismem.

Konec světa v dárkovém balení

„Cement současného světa se drolí,“ dozví se čtenář v úvodu sborníku Něco se muselo stát. Nová kniha proměn, který má pět set stran a spoustu obrázků. Pokud jste se poslední dekádu nevyhýbali českým médiím, už z pohledu na autorskou soupisku správně vytušíte, že kniha přináší především královskou porci obav z ekonomického, ekologického a vůbec civilizačního kolapsu: editoval ji geolog Václav Cílek a mezi desítkami spolutvůrců nechybí egyptolog Miroslav Bárta, politoložka Vladimíra Dvořáková, psychiatr Cyril Höschl, biolog Stanislav Komárek, politolog Petr Robejšek nebo mediální psycholog Jeroným Klimeš. (Z all star sestavy přísných účetních, podle kterých si žijeme nad poměry, ovšem tentokrát neznámo proč vypadl Tomáš Sedláček.) Snad aby byla zpráva o bláznivém světě ještě naléhavější, jednotlivé příspěvky, sdružené pod abecedně řazenými hesly jako Korupce nebo Povodně, jsou proložené vsuvkami Z českých odposlechů nebo Z českých titulků.

Václav Cílek a kolektiv: Něco se muselo stát. Nová kniha proměn – vyšlo v nakladatelství Novela bohemica v prosinci 2014, 496 stran, 398 korun.

Nemusíte mít pravdu, když máte Pravdu

Prvním problémem velkolepého díla je, že se v něm téměř nikdo neobtěžuje zamyslet nad tím, jestli se ten cement opravdu drolí v nějaké nebývalé míře, jestli skutečně, opět řečeno s ezotericky dramatickým Cílkem, zažíváme „střídání světů, výměny mentalit a polí vědomí“. Kdy se cement nedrolil, kdy západní civilizace nečelila výzvám, kdy se pravidla hry nepřepisovala pod nástupem nových technologií a konkurenčních civilizací? Nějaká taková klidná dekáda by možná šla najít v prvním miléniu, pro poslední generace je ale výjimečný stav stavem normálním. Vojenský slang pro to má pěknou zkratku: SNAFU, situation normal: all fucked up čili situace normální: všecko je v prdeli.

Drtivá většina příspěvků v Něco se muselo stát je poznamenaná tím, čemu americký moderátor Stephen Colbert říká truthiness. Je velmi snadné, ba pohodlné těm tvrzením podlehnout, ale nesmírně těžké až nemožné je dokázat. „Kdy jste naposledy chytili na pasece motýlka? Už je to nejspíš hodně dávno, že,“ ptá se Vladislav Dudák tak sugestivně, až bych zapomněl na masy lidí, které potkávám v přírodě.

Stanislav Komárek zase odlišuje „stát starého typu“, tedy přísný Vaterland, od pečovatelského státu „nového typu“, Mutterlandu. „Byl-li modernistní Vaterland nebezpečný zejména jiným, je postmoderní Mutterland nebezpečný zejména sám sobě v záchvatech masochistické sebenenávisti a sebedestrukce, která však není uvědomělá,“ píše. Krásně řečeno, ovšem nějak se do toho jednoduchého obrazu nevejdou pečovatelsko-vychovatelské snahy osvíceneckých a modernistních Vaterlandů ani vojenská hegemonie Mutterlandů zajišťovaná bezpilotními letadly nad vzdálenými kontinenty.

V příspěvcích najdeme odkazy na Malého prince, nespočet osobních zážitků a názory převlečené za věcná konstatování: „Český stát provedl neuvážený skutek, že se v rámci tzv. privatizace vzdal svých rafinerií,“ píše bez bližšího vysvětlení Hynek Beran. Nedostává se naopak fakt a argumentů, které by pomohly tříbit myšlení a to, čemu můžeme v posměšných uvozovkách říkat „veřejná diskuze“. Což je škoda, protože ti lidé přece jen nejsou blbí a svým oborům rozumí solidně.

Báječný starý svět tvrdé dřiny a chudoby

I druhý problém téhle Nové knihy proměn už důvěrně známe z jiných knih a článků nejslavnějších zúčastněných. Je jím nekritické staromilství až zpátečnictví, pořádně neodůvodněné odmítání nových technologií i liberálních pořádků. Pavel Mravenec Poláček chválí ruční výrobu bot, Jiří G. Růžička vaření piva z chlebového kvásku, Jan Sokol se obdivuje hodinkám. To by bylo ještě neškodné, chlapi si zkrátka našli koníčky.

Anketa

Stýská se vám po starém dobrém světě?

Nebezpečnější je, když Ferdinand Šmikmátor pod praporem nepojmenované ideologie, která kombinuje to horší z ekologismu i konzervativismu, doporučuje mladým lidem pracovat zadarmo na ekologických farmách: „Není mnoho příležitostí, kde by si hledající člověk mohl lépe uvědomit pošetilost dosavadního pachtění za chimérami a lpění na pseudohodnotách, než když je konfrontován se smysluplnou fyzickou prací bez hektiky na místech, kde je svět snad ještě v pořádku. K tomu stačí procházka orosenou trávou naboso za letního rána.“ Proč na sebe brát odpovědnost za svůj život a zakládat a živit rodinu, když na sebe můžete vzít zodpovědnost za celou planetu a pro trochu rosy dřít na někoho, kdo zásobuje buržoazii biohovězím po osmi stech korunách za kilo?

Na stejnou strunku brnká i editor a nejpilnější autor, Václav Cílek, když přemýšlí, jak se vyrovnat se strachem z konce světa: „Apokalyptické já by v tomto případě šlo zklidnit dvěma způsoby. Oba známe jako významná současná hnutí. Tím prvním je péče o přírodu a půdu. Co když to doopravdy funguje tak, že někdo (nejspíš Lesy ČR) velkoryse vykácí les a my dostaneme strach? Druhou cestou je starost o domov. Co když funguje tak, že si poslechneme cimbálovou muziku, vysadíme alej, vyčistíme studánku a tím zaženeme stín Hirošimy?“ Marně budete v arzenálu zbraní hledat kolektivní politickou akci, což je jediný opravdu efektivní způsob, jakým se v demokraciích dá zahnat důvod k obavám. Hezky po jakešovsku máte vyčistit studánku, nejlépe za tónů Šlágr TV.

Česko hledá racionálního optimistu

Něco se muselo stát. Nová kniha proměn má i pár silnějších míst, tedy asi tak desítku příspěvků, které se nedrží převládající šablony. Ivan Adamovič se zamýšlí nad tím, jak se za pouhých dvacet let vytratila touha po dobývání vesmíru. Tomáš Kotrlý porovnává bohatý výběr možností, jak můžou se svým zvěčnělým miláčkem naložit pejskaři, s odlidštěným a tabuizovaným pohřbíváním potracených dětí. Michael Hauser kriticky analyzuje postkomunismus; zmínka o francouzském filozofovi Alainu Badiouovi působí ve sborníku jako zjevení.

Aspoň minimální reflexi nápadné poptávky po katastrofických vizích paradoxně nabízí nepodepsaný, patrně Cílkův doslov. Ale to je pořád zoufale málo a vzkaz knihy zůstává tragický: v českém veřejném prostoru zoufale chybí někdo, kdo by dokázal do budoucnosti regionu, civilizace i planety hledět s nakažlivou nadějí racionálního optimisty. Kdo by věnoval aspoň stejnou pozornost příležitostem jako hrozbám, kdo by se uměl přesvědčivě zastat liberálních hodnot, kdo by si pamatoval všechny kolapsy, které měly přijít, ale nepřišly. Takové lidi nutně potřebujeme: Cílkova legie je příliš silná, než aby šla zastavit touhle jednou skromnou recenzí.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

pavel kratochvil | 22. 5. 2015 21:54

Civilizace (alespoň ty vyspělé) jsou překvapivě odolné a pár cizinců je sotva dovede rozvrátit. Imigranti a nájezdníci se zpravidla asimilují - ostatně ani ta římská civilizace nezanikla se zánikem toho rozvráceného státu. Jsme toho důkazem.
O zániku západní civilizace sotva může být řeči, když se ta civilizace zrovna teď raketově šíří světem. Celá východní Asie je dnes mnohem podobnější západu než východní Asii před padesáti lety. Jediné, co nás ohrožuje jsou aktivní spasitelé světa, kteří pro nějaké vyšší dobro chtějí zakazovat, regulovat a omezovat a nejraději by místo naší civilizace nastolili krásný nový svět

+2
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Wilda | 12. 8. 2015 10:34

Po přečtení i dalších recenzí páně Kašpárka si myslím, že cílem jeho reakce na Cílka je sám se pasovat do role "nové mluvící hlavy, která by byla protiváhou Cílkově legii". Nejlépe, kdyby mu to lidé potvrdili už v diskusi..... Bohužel na to ale nemá. Jde jen o snůšku demagogí typu Václava Klause (žel agenta KGB, stejně jako jím byl největší současný demagog V. Putin). Cituji: "je velmi snadné, ba pohodlné těm /Cílkovým/ tvrzením podlehnout, ale nesmírně těžké až nemožné je dokázat. „Kdy jste naposledy chytili na pasece motýlka? Už je to nejspíš hodně dávno, že,“ ptá se Vladislav Dudák tak sugestivně, až bych zapomněl na masy lidí, které potkávám v přírodě..." Jak probůh výskyt motýlů v lesích souvisí s masami lidí, které lze v přírodě potkat?

-3
+
-

Další příspěvky v diskuzi (29 komentářů)

Wilda | 12. 8. 2015 10:34

Po přečtení i dalších recenzí páně Kašpárka si myslím, že cílem jeho reakce na Cílka je sám se pasovat do role "nové mluvící hlavy, která by byla protiváhou Cílkově legii". Nejlépe, kdyby mu to lidé potvrdili už v diskusi..... Bohužel na to ale nemá. Jde jen o snůšku demagogí typu Václava Klause (žel agenta KGB, stejně jako jím byl největší současný demagog V. Putin). Cituji: "je velmi snadné, ba pohodlné těm /Cílkovým/ tvrzením podlehnout, ale nesmírně těžké až nemožné je dokázat. „Kdy jste naposledy chytili na pasece motýlka? Už je to nejspíš hodně dávno, že,“ ptá se Vladislav Dudák tak sugestivně, až bych zapomněl na masy lidí, které potkávám v přírodě..." Jak probůh výskyt motýlů v lesích souvisí s masami lidí, které lze v přírodě potkat?
-3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

hlidaci pes | 28. 5. 2015 13:10

Recenze kašpárka: Autor je velice vyhraneny jedinec, ktery dokaze kazdy i ten rozumny pocin, neshodujici se s tim jeho nazorem, nafouknout a posmesne shodit ze stolu. Velice sam rad ignoruje fakta, ale kdyz se mu to hodi takje rad vytahuje a obcas prihodi i nejake podle nej vtipne prirovnani cimz svuj postoj dokaze :-) pokud nejste kašpárek najdete si radsi lepsiho recenzenta. .. Jo a velice rad reaguje na jakoukoli kritiku na jeho osobu, coz vapovida o jeho slabem sebevedomi. Preji krasny den.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Skeptik | 22. 5. 2015 11:01

Potřebujeme relevantní optimisty i relevantní skeptiky. Další tip na recenzi:

http://www.amazon.com/Rise-Robots-Technology-Threat-Jobless-ebook/dp/B00PWX7RPG/ref=asap_bc?ie=UTF8

V tomhle jsme všichni. Imigrace, enviromentální problémy, stárnutí populace, důsledky razantní změny hodnot v šedesátých letech apod. jsou vedle tohoto jenom prkotiny. A prosím neodbývejte mě s odkazem na luddity. Radši si to nejprve přečtěte.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

andulka | 21. 5. 2015 22:17

já ty pány tak trochu chápu - svět se mění, a pokud je ztáta jedné civilizace z hlediska dějin nevýznamná epizoda, tak každopádně je to moje civilizace, jsem na ni zvyklá a rozhodně si její zánik nepřeju, přes všechny její mouchy mi totiž přijde jako celkem nejlepší z těch co jsou na výběr - aspoň pro nás, co jsme na ni zvyklí...
jinak proti pesimismu mírně pomáhá četba, nejlépe historická - vychází z toho totiž, že v nějakém směru to stálo za ho.. vždycky...
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Procházková | 23. 5. 2015 22:03
reakce na andulka | 21. 5. 2015 22:17

Tak to se třeba neshodneme už v tom, že já žádný konec civilizace neočekávám (souhlasím spíš s panem Kratochvílem). Mám pocit, že apokalypsy a zdvižené prsty jsou časté u určitého typu lidí nastavených spíš úzkostně, kteří přemýšlí o konci ropy, jádru, imigrantech, dnešní morálce. Plno věcí si určitě zaslouží pozornost, ale věřící říkají, že vidět ve světě jen to zlé a mít strach je jak modlit se k ďáblovi. Ostatně na ty opravdu hnusné věci, které se každému v životě jednou stanou, se připravit nedá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

pavel kratochvil | 22. 5. 2015 21:54
reakce na andulka | 21. 5. 2015 22:17

Civilizace (alespoň ty vyspělé) jsou překvapivě odolné a pár cizinců je sotva dovede rozvrátit. Imigranti a nájezdníci se zpravidla asimilují - ostatně ani ta římská civilizace nezanikla se zánikem toho rozvráceného státu. Jsme toho důkazem.
O zániku západní civilizace sotva může být řeči, když se ta civilizace zrovna teď raketově šíří světem. Celá východní Asie je dnes mnohem podobnější západu než východní Asii před padesáti lety. Jediné, co nás ohrožuje jsou aktivní spasitelé světa, kteří pro nějaké vyšší dobro chtějí zakazovat, regulovat a omezovat a nejraději by místo naší civilizace nastolili krásný nový svět
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 22. 5. 2015 13:59
reakce na andulka | 21. 5. 2015 22:17

1) Historická četba především pomáhá pochopit, že civilizace mají svůj vzestup, zenit a sestup.
2) Pokud sama civilizace na své vlastní hodnoty rezignovala, je otázka, zda je to ještě ta civilizace nebo není.
3) Staří Římané byli také zvyklí se pravidelně mýt a připadalo jim to jako celkem nejlepší možná alternativa. Stejně jim to bylo prd platné. Nepřát si zánik není k přežití dostatečné.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas | 21. 5. 2015 13:47

Najma SNAFU...trocha vazne, vizie o konci sveta sprevadzaju myslitelov uz hadam od pociatku, takze nic nove ani prevratne sa vydanim knihy nestalo. Staci si spomenut na barok, ci uz aj sucasnu "krizu" postmoderny. Vytriezvenie zo santenia 90.rokov je len logickym vysledkom vyvoja. Staci sa zorientovat v nespocetnom mnozstve moznosti a kazdy si svoju cestu najde. Obzvlast v stredoeuropskom priestore byvalych komunistickych totalit pre diela podobneho razu nie je opodstatnenie. Skor naopak, je nam neskutocne dobre, len to nevidime. Nechceme...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Baránek | 21. 5. 2015 12:52

Michale, díky!


To bylo milé děti tak. Někde na pomezí Mudderlandu a Mouderlandu se potkali dva životem nazlobení staříci, ...

No, chtěl jsem říct, že katastrofismus pozoruji nejčastěji u starší generace a taxikářů nehledě na věk. Já říkám: SNAFU a těším se na zítřek.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

satai | 21. 5. 2015 13:04
reakce na Tomáš Baránek | 21. 5. 2015 12:52

No nevim, ja to mel nekdy kolem doby, kdy ostatni mivali pubertu :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

docent | 21. 5. 2015 11:09

proč se nelétá do vesmíru vysvětluje jiří grygar třeba v posledním jeho Hyde Parku. Chválu porovnání pohřbívání psů a embrii nechápu, spíš mi to zapadá do té nablblé koncepce "dřív bylo všechno úžasně, např. psi se nepohřbívali a potraty nebyly"
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Moses | 21. 5. 2015 06:46

Pane Kašpárku, děkuji za boj proti sybilám. Proti katastrofickým scénářům je nejlepší antidotum Vesmír, Osel, vlastní život.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pauloson | 1. 6. 2015 18:26
reakce na Petr Moses | 21. 5. 2015 06:46

Pokud čtete anglicky, pak jednoznačně doporučuji také: http://www.kurzweilai.net/ a http://nextbigfuture.com/.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

internacional | 21. 5. 2015 09:57
reakce na Petr Moses | 21. 5. 2015 06:46

Velmi správně, podobné knihy nejsou určeny pro konzumní jedince.
Mimochodem, do Vesmíru přispívá i Václav Cílek.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

foxy | 21. 5. 2015 10:55
reakce na internacional | 21. 5. 2015 09:57

Jo, jo. Kniha má hloubku. A hloubky bývají prázdné. Je to čtivo pro kavárenské žvanily, kteří si hrají na intelektuály. Čtivo pro zoufalce, kteří si hlídají své image rozevlátého levicového myslitele.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Lukáš Vychopeň | 21. 5. 2015 12:14
reakce na foxy | 21. 5. 2015 10:55

Ne, je to čtení pro paní, jejichž denním chlebem byla před dvěma lety Chvilka pro tebe, před rokem objevily firstclass.cz a před týdnem se dostavil silný pocit, že jsou plně připraveny na maximální filozofický náklad, po jehož přečtení budou konečně největší intelektuálky z celé pošty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Procházková | 23. 5. 2015 22:06
reakce na Lukáš Vychopeň | 21. 5. 2015 12:14

Tak určitě, protože pánové takové kecy jen píší, ale nikdy nekonzumují že jo.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

michal | 21. 5. 2015 20:03
reakce na Lukáš Vychopeň | 21. 5. 2015 12:14

Pěkně jste popsal autora tohoto článku.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Capouch | 21. 5. 2015 02:18

Po dvou článcích pana Kohouta na téma imigrace se dožadujete optimismu? Sancta simplicitas. Chcete-li být optimistou, nečtěte noviny, nesledujte televizi ani internetové zpravodajství, s lidmi se bavte jen o počasí nebo o dobrém jídle a užijte si pár let, než se přes vás převalí dějiny.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 21. 5. 2015 15:50
reakce na Jan Capouch | 21. 5. 2015 02:18

Příliv imigrantů do Evropy není konec světa, jen konec jedné civilizace. Z hlediska dějin lidstva drobná epizodka.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

satai | 21. 5. 2015 16:02
reakce na Jan Daniel | 21. 5. 2015 15:50

"Neni to konec sveta, jen jedne civilizace."
Doomsayerstvi light, vzdaleny pribuzny jogurtu light.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 22. 5. 2015 13:47
reakce na satai | 21. 5. 2015 16:02

Pane kolego, pokuste se:
1) mít větší historický nadhled. Všechno má svůj počátek a konec.
2) být méně zahleděný do sebe. Naše civilizace není ani středobodem vesmíru, ani vyvrcholením evoluce a koncem dějin.

„Každá doba si dělá iluze o neměnnosti. V roce 1913 si nikdo nepomyslel, že během pěti let zmizí ruská, rakouská, německá a turecká říše. O sedmdesát let později nás všichni ti chlapíci, co odbývali Reagana jako „roztomilého hlupáka“ (slovy Clarka Clifforda), neustále ujišťovali, že také Sovětský svaz tu zůstane. Podle tvrzení analytiků CIA bylo východní Německo devátou nejsilnější ekonomikou světa. V roce 1987 se nikdo z odborníků nehrnul do předpovědí brzkého pádu Berlínské zdi, Varšavské smlouvy a samotného Sovětského svazu. Ale i přes tyto nešťastné precedenty mají postkřesťanské civilizace sklony považovat mylně přítomnost za neměnnou budoucnost.“
Roger Scruton
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Satai | 22. 5. 2015 17:21
reakce na Jan Daniel | 22. 5. 2015 13:47

Že všechno jednou skončí je trochu filosofičtější "nebude-li pršet nezmoknem".

Ano i atlantická civilizace jednou nebude (otázka za hodně bodů je, zda bude mít blízkého následníka nebo ne), ale z tohohle v jádru triviálního faktu těžko doložíš, že se to týká zrovna nás. Ostatně i ten pád SSSR by byl spíš příklad na to, že předvídat takové fenomény je práce sice posluchačsky vděčná, ale dělat to nějak spolehlivě moc neumíme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

satai | 21. 5. 2015 10:42
reakce na Jan Capouch | 21. 5. 2015 02:18

Tak to je presne na dren osekany priklad toho, jak to delat:
- vezmi problem (dobry je skutecny, ale neni podminka, staci, kdyz tak vypada)
- nafoukni ho (staci trochu zazoomovat bliz a hned vypada vetsi)
- vysvetli, ze je to konec sveta
...
- profit

Kdo vyjadri opacny nazor, je v lepsim pripade hlupak, v horsim padouch.

Kdyz neco podobneho delaji chytri lide, jako je Cilek, Komarek... tak to vetsinou ma alespon nejakou uroven a stoji to za zamysleni. Kdyz to nekdo dela v diskusi na interwebech s odkazem na migraci a Kohouta, tak to spis nudi.

---
Optimistou nebo realistou je mozne zustat i po sledovani medii - je ale potreba si opakovat, ze maji obrovsky bias smerem k reportovani spatnych veci a jejich zvelicovani. Rozhodne nefunguji jako dukaz toho, ze se pres nekoho prevali dejiny - leda by "prevaleni dejinami" znamenalo "tak nejak zmeny jako obvykle".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Procházková | 23. 5. 2015 22:15
reakce na satai | 21. 5. 2015 10:42

Stimmt.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Moses | 21. 5. 2015 06:48
reakce na Jan Capouch | 21. 5. 2015 02:18

Pan Kohout je výrazně optimistický. "hordy islamistů" zastavíte ukončením vyplácení dávek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

petr | 20. 5. 2015 18:42

Je docela vtipné, že vidím článek, který má vyjít zítra :D Dostal jsem se sem tak, že jsem z již zveřejněného článku odskočil přes červenou postranní šipku na následující článek. Byl to omyl, nejsem žádný hacker...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 21. 5. 2015 16:30
reakce na petr | 20. 5. 2015 18:42

Máme spraveno. Díky moc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 21. 5. 2015 13:54
reakce na petr | 20. 5. 2015 18:42

Děkujeme za hack! Opravíme :) Pohledy do budoucnosti nechceme jen Cimrmanovi a autorům sborníku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!