Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bublina bibliofilních bublinobijců. Kupte knihu o investicích, nezbude vám na ně!

| 13. 6. 2012

Investiční bubliny bublají i tam, kde by to nikdo nečekal. Například na trhu knih o tom, jak se vyhnout bublinám. Dali byste za 250stránkovou příručku 850 dolarů?

Bublina bibliofilních bublinobijců. Kupte knihu o investicích, nezbude vám na ně!

Řeč je o knize Margin of Safety z pera investičního manažera Setha Klarmana. Na Amazonu se výtisk z druhé ruky momentálně prodává za lidovou cenu zmíněnou v úvodu. Exemplář s podpisem autora je v nabídce za 2499 dolarů. Z většiny knihoven už byla kniha dávno ukradena.

Proč takový zájem? Klarman je poněkud stydlivka a je méně známý než třeba Warren Buffett, ale výsledky má o to zajímavější. Od založení před 30 lety do roku 2010 jeho společnost Baupost dosáhla průměrného zhodnocení kolem 20 procent ročně a dnes patří mezi největší hedgeové fondy na světě.

Ponechme stranou námitky škarohlídů, že mezi miliony investorů se vždy najde nějaký takový náhodný šťastlivec. I pokud to je Klarmanův případ, jeho kniha asi nebude brakovou příručkou instantních rad, jak zbohatnout, kterých je plný regál v každém větším knihkupectví. Skrývá se v ní tedy klíč klíč k fenomenálním výnosům?

Hledání akciového grálu

Klarman si rozhodně nebere servítky při kritice finančních institucí. Přirovnává je ke stádu slonů, které často zašlape zajímavé investice do země, pod jejich skutečnou hodnotu. Šance pro hodnotové investory se často skrývá právě v drobcích (nebo spíš trusu?), které po nich zbudou.

Základní myšlenka je celkem jednoduchá a vystihuje ji už název publikace. Při každé investici je nutné mít určitou bezpečnostní rezervu. Nedá se spočítat, jestli je férová cena akcie X deset dolarů nebo dvanáct. Ale pokud spadne blízko likvidační hodnoty firmy, která je kupříkladu sedm dolarů, víme s dostatečnou rezervou, že jde o dobrou koupi.

Hodnotové investování samozřejmě neznamená kupovat akcie jen proto, že spadly. Firma může být levná zaslouženě. Pravý grál je akcie, která je levná nezaslouženě. Najít ji je samozřejmě složitější...

Pasti na investory

Někdy Klarman nabízí vyloženě hraběcí rady, například: „Investoři, kteří nechtějí prodělat, musí svoje investice nastavit tak, aby přežili, a dokonce prosperovali za jakýchkoliv okolností.“ To ale neznamená, že nemá i mnohem užitečnější poselství, právě naopak. Patří mezi ně třeba rada nepodílet se na IPO „horkých“ akcií. Jakou šanci asi máte, když proti vám stojí investiční bankéř lačný poplatků a emitent s veškerými informacemi o chodu firmy? Kdyby jen tuto radu poslechli zájemci o akcie Facebooku...

Podobných pastí na investory Klarman popisuje víc. Některé jsou známé dodnes, například bublina na trhu spekulativních dluhopisů na přelomu 80. a 90. let. Na jiné si dnes už nikdo nevzpomene, ale všechny spojuje jeden nadčasový znak. Investoři se nechali zlákat na sliby nadprůměrných výnosů, podpořené trochou toho finančního inženýrství, a přestali vnímat skutečná rizika. V dnešní době permanentně nulových úrokových sazeb to může být nadmíru aktuální.

Cena pro nepoučitelné

Velká část knihy se věnuje různým anomáliím na trhu, na kterých lze vydělat. Nepopisuje ale nic tak převratného, aby to při troše studia nešlo najít v jiných (a levnějších) příručkách o analýze akcií a dluhopisů. Kámen úrazu bývá právě v úspěšné aplikaci v praxi.

Cena 850 dolarů je tedy o to paradoxnější... Ale možná naopak perfektně ilustruje poselství knihy o chování investorů. I když autor čtenářům bez obalu naservíruje, že žádný jednoduchý vzorec na zbohatnutí neexistuje, stejně ho budou v knize hledat.

Mimochodem ani Klarman není neomylný, v roce 2010 v obavách z inflace sázel na prudký propad amerických dluhopisů. Zatím se stal pravý opak, výnosy spadly na historická minima. Ne že by to byl zásadní důvod k optimismu. Předlužené vyspělé ekonomiky teď stojí na rozcestí. Buď se sebou začne Evropa „něco“ dělat, nebo se z ní stane druhé Japonsko s chabým růstem a zombie bankami závislými na permanentním přísunu likvidity od centrální banky. I v takové situaci ale budou některé firmy prosperovat a hodnotové investování může pomoci oddělit zrno od plev.


Seth Klarman: Margin of Safety: Risk-Averse Value Investing Strategies for the Thoughtful Investor. HarperCollins 1991.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Ondřej Záruba | 14. 6. 2012 12:37

Tohle jsou fakt hraběcí rady. Dneska se vede naprosto seriozní debata o přidané hodnotě public equity pro ekonomiku. Jistě není bez zajímavosti, že některé závěry hovoří o tom, že nejvíce vyspělý public equity trh olvivňuje ekonomiku tím, že jí výrazně rozkolísává. Jinými slovy se to dá interpretovat tak, že ekonomiky bez rozsáhlého public equity trhu, kde převládá private equity investování, jsou výrazně stabilnější. V private equity totiž není ani zdaleka tak silná vazba na spotřební funkci obyvatelstva, která táhne hospodářství. Jediným prokázaným efektem je, že pokud akciový trh roste, tak lidé více utrácejí a více se zadlužují, aby více mohli utrácet. Zatímco u poklesů akciových trhů výrazně omezují spotřebu. Zatímco private equity trh není kotován na denní bázi a zároveň jsou investoři výrazně bohatší. To vede k tomu, že jejich spotřební křivku to ovlivní výrazně méně. Optimální tedy je, aby drobní investoři využívali úplně jiné nástroje pro alokaci aktiv než akcie. Na private equity nemají peníze a v public equity hovoří pravděpodobnost proti nim a navíc je zde riziko, že to destabilizuje celou ekonomiku. Mnohem lepší je tedy pro ně využívat dluhové nástroje jako jsou vlaky nebo dluhopisy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

JUDr. Václav Sýkora | 13. 6. 2012 18:41

Tak sem pouzil google a hned na druhy strance nekolik relevantnich odkazu. ktere sem psat nebudu, vas horlivej admin by to jiste smaznul.
mam ji doma v pc, nejakej scan 170 Mb, mam tam i ten jeho hrabeci podpis....

souhlasim s uploaderem knihy:
nic extra to teda neni
Why does anyone care what Klarman wrote 15 years ago? The author, now 49, is one good investor. Klarman earned his MBA at Harvard Business School in 1982, graduating near the top of his class. A group of wealthy families took notice and gave Klarman $27 million to manage, which was the start of his firm, the Boston-based Baupost Group. Between its February, 1983, inception and the end of June, 2006, Baupost''s largest and oldest partnership posted a cumulative return of 6,133% after fees. During the same period, the Standard & Poor''s 500-stock index was up 1,517%, with dividends reinvested.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš TůmaAleš Tůma
Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!