Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Postavte si dům z pneumatik

| 9. 7. 2009

Možná jste ten film viděli loni na festivalu v Karlových Varech. Možná letos v létě v klubových kinech. Architekt odpadu je dokument, na který se nezapomíná.

Postavte si dům z pneumatik

Vždy mě na Američanech fascinovalo jejich hipícké dědictví, jejich snaha nebýt na nikom závislý a mít ohledy vůči svému okolí. Mluvím samozřejmě o určité vrstvě Američanů, především od západního pobřeží, určitě ne o americké politické reprezentaci. Když jsem sledoval snímek Olivera Hodge, měl jsem pocit, jako že jsem zpátky v Kalifornii, kde jsem se setkal s mnoha podobnými posthipíky s ekologickým myšlením a puzením „udělat si sám“.

Samorostlý architekt z New Mexika Mike Reynolds si usmyslel, že bude stavět domy, které lze vyrobit doslova z odpadu – ze starých pneumatik naplněných udusanou hlínou, z lahví od piva zalitých do betonu. Po čtyřiceti letech úsilí a pokusů a omylů se dopracoval k jakémusi definitivnímu modelu, který nazval Earthship. Levně a rychle vybudovaný objekt je energeticky soběstačný, nenáročný k okolí a navíc má své kouzlo osobnosti, cosi mezi Gaudím a marťanským slumem. Trochu jako kosmická loď, která si veze do vesmíru s sebou i životodárnou biosféru. Proto Earthship.

Dokument se nevěnuje ani tak tomu, jak model vznikal. Zachycuje architektův letitý boj s americkou legislativou. Jeho domy totiž neměly parametry, které musí dům splňovat, aby mohl být zkolaudován. Navíc se majitelé některých hliněných korábů začali s tvůrcem soudit, protože příbytek nesplňoval očekávaný standard.

Architekt odpadu zobrazuje strastiplnou odyseu dlouhovlasého prošedivělého hipíka, kterému nezbývá než (zřejmě poprvé v životě) obléct sako a jít za svou vizi orodovat do parlamentu. Vyhodili ho. Zkusil to znovu. Vyhodili ho a vyhazovali ho pořád. Ale z neúspěchů se učil. Získal mezi zákonodárci spřízněnou duši.

A pak přišlo štěstí v neštěstí. Když několik asijských zemí opláchla ničivá tsunami, Reynolds s úspěchem učil domorodce, jak si vyrobit příbytek nový, trvanlivější a komfortnější. Pak se prokletí zlomilo, Reynoldsovi byla vrácena odebraná licence a mohl znovu stavět – ovšem s upozorněním, že se jedná o „experimentální stavby“.

Pokud budete mít někdy pocit, že se vám nedostává životních příkladů, že potřebujete povzbuzení do boje s větrnými mlýny, poohlédněte se po tomto půvabném snímku.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ivan Adamovič
Publicista a novinář původně zaměřený na kulturu. V roce 1995 spoluzaložil a řadu let řídil časopis Živel, působil také v měsíčníku Ikarie, byl šéfredaktorem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!