Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pavel Kohout: Stavební omerta

| 16. 5. 2012

Skrytá historie českých zakázek na veřejné stavby nás musí zajímat. Stavební firmy mají mezi sebou nepsaná pravidla. A kdo je poruší, musí z kola ven. To znamená ze zaměstnání, na ulici.

Pavel Kohout: Stavební omerta

V České republice je opět možné, aby lidé přicházeli o práci z politických důvodů. Ne kvůli protivládní činnosti, ale kvůli práci pro vládu. Navíc - paradox na druhou! - kvůli dobrovolné práci bez honoráře. Jde o případ stavební inženýrky a soudní znalkyně Miloslavy Pošvářové, která byla jedním z klíčových členů pracovní skupiny pro boj proti korupci v rámci NERV. Pracoval jsem jako koordinátor této skupiny a editor jejích výstupů. Cítím proto povinnost podat svědectví.

Krátce po zřízení skupiny převládl názor, že boj proti korupci musí být orientován především preventivně. Téměř nikdy se nepodaří získat materiální důkaz o poskytování nebo nabízení úplatků. Pokud jde o manipulaci s výběrovými řízeními, existovaly četné a výmluvné indicie o zakázkách šitých na míru konkrétnímu zadavateli. Ovšem žádné důkazy, které by obstály u českých soudů.

Pozornost se proto soustředila na design veřejných zakázek, aby byly eliminovány jiné vlivy než cena a kvalita provedení. Otázka ceny byla jasná: postavit veřejnou soutěž, aby probíhala formou nezmanipulovatelné aukce, je celkem snadná věc.

Hlavní je kontrola kvality

Zbývala otázka zadání a hlavně kontroly kvality. Jelikož velká část veřejných výdajů jde na infrastrukturu, bylo jasné, že se skupina neobejde bez experta. V tuto chvíli je povolána inženýrka Miloslava Pošvářová. Znalkyně technických postupů a fyzikálních měřicích metod, které umožňují stavbu doslova zrentgenovat a odhalit i skryté vady. Též exaktně zdůvodnit, která vada je výsledkem použití materiálu horší kvalitativní třídy, kde se jedná o technologickou nekázeň a kde může jít o vadu projektu s cílem zvýšit spotřebu materiálu a práce a prodražit tak stavbu.

Nejen to. Jakožto dlouholetá expertka ze stavební praxe věděla (a ví), kde jsou systémové chyby v zadávání zakázek. Proč je systém chybně navržen, kde jsou asymetrie mezi zadavatelem (Ředitelství silnic a dálnic), zhotoviteli, stavebními dozory a znalci - a hlavně, jaká organizační opatření by mohla věci napravit a ušetřit státu miliardy, možná desítky miliard ročně.

Inženýrka Pošvářová dodala perfektní práci s diagramy a fotografiemi. Během prezentace na Úřadu vlády ohromila přítomné videoprojekcí nekvalitních mostních uzávěr v běžném provozu. Téměř hitchcockovsky laděný dokument udělal dojem na všechny, včetně pana premiéra.

Nepsané zákony

Zde je třeba zdůraznit ještě jeden aspekt. Když vyšla zpráva, že paní Pošvářová přišla o práci ve stavební firmě Mott MacDonald, ozvaly se hlasy ve smyslu "dobře jí tak, neměla se pouštět do partyzánských akcí a měla zůstat loajální vůči zaměstnavateli". Nic takového se nestalo. Paní inženýrka se ani na okamžik nezpronevěřila profesionální disciplíně a subordinaci. Vše dělala se schválením svého tehdejšího ředitele Petráka, který je pod materiály pro NERV rovněž podepsán. Nikdy nepovolila zveřejnění citlivých materiálů ze soudních procesů, kde stále figuruje jako soudní znalkyně.

Co však porušila, byla zásada "omerta", nepsaný požadavek mlčenlivosti mezi firmami v oboru. Kdyby bylo možné plně využít expertní znalosti paní Pošvářové, veřejnost by se mohla bez mlžení a "natvrdo" dozvědět, jaký je skutečný příběh zvlněných dálnic a mnoha dalších malérů. Ovšem společnost Mott MacDonald se vzápětí po zveřejnění zprávy NERV dostala do "klatby" ze strany ostatních firem. Na malém trhu, jakým je Česká republika, i konkurenti kooperují. Po roce bez zakázek se britská centrála rozhodla vyměnit vedení, aby znovu začalo spolupracovat ve vyjetých kolejích.

Tučná léta pominula

Objem zakázek na infrastrukturu je v současné době minimalizován kvůli vládním úsporným opatřením. Tučná léta pro stavební průmysl pominula, ale jednou přijde čas, kdy se opět bude stavět o sto šest. A nyní se nabízí otázka, zda vše bude opět jako dříve, anebo zda vláda udělá zásadní kroky, aby se již více neplýtvalo.

Miloslava Pošvářová své činnosti pro NERV nelituje. Svoji práci dělala dobrovolně a s plným vědomím možných důsledků, jak sama zdůrazňuje. Mimochodem, ředitel ŘSD René Poruba, který inženýrce Pošvářové přislíbil práci, byl též odvolán. Co bude dál?

V každém případě je absurdní, aby lidé s perfektní kvalifikací a oddaností pravdě ztráceli zaměstnání - kvůli práci pro vládu!

Psáno pro Lidové novinyVložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Alexandr Špáta | 27. 5. 2012 09:23

Jistě pane Kohoute. A chápu vás. Tím více, že jste byl jediný z ekonomů, jenž disponuje nějakou morálkou. Nepochybně je naprostý nesmysl zůstávat v NERVu, jestliže vláda skutečně nemá nejmenší zájem s korupcí něco dělat. Ano takto to dnes chodí.
Nicméně mylná je i Vaše představa, že něco komplexně vyřeší i ekonomové stran té korupce ve veřejných zakázkách dopravních staveb (jen dopravdních staveb), pozvou-li si jen Ing Pochvářovou. A vůbev nepochybuji o jejích kvalitách, tak, jak jste je popsal.
Je to totiž stejné, jako kdybyste se chtěl ptát na problematiku veřejných staveb škol z hlediska korupce a klientelismu v oblasti veřejných zakázekodinného domu znalce v oboru poruch stavebních konstrukcí a kvalitního.
Hlavní příčinou snadnosti předražených staveb je opuštění běžných normálních postupů v oblasti jakékoli investiční výstavby s mnoha účinnými a přitom přirozenými obrannými mechanismy vyplývajícími zcela přirozeně z povahy věci a účastníků. Naprosto úspěšně je rozbit celý systém ochranných prvků bránících zakázky předražit. Jak už to bývá, pokud se věcí zabývá někdo, kdo o těchto postupech nemá ale žádné informace - vymýšlí naprosto originální postupy s hledáním tam, kde něco najít nelze. A tomu odpovídajíi výstupy - mj. i dotčený materiál NERVu. Víceméně je bezcenný.
A je tragédií Česka, jakým způsobem se tu vůbec řeší cokoli - je to obdobné jako u těch předražených zakázek. Ono, co se všechno povedlo rozbít a zavést v oblasti stavebnictví je skutečně obdivuhodné a není divu, kde se tato problematika nachází. NERV její řešení neposunul ani o píď.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan laifr | 19. 5. 2012 10:02

Priznam se, ze mne jako dlouholeteho projektanta zvedla ze zidle veta: "kde může jít o vadu projektu s cílem zvýšit spotřebu materiálu a práce". To je hloupost. Za svoji praxi jsme se nesetkal s pripadem, kdy by projektant schvalne prodrazoval stavbu, protoze z toho nemuze nic pozitivniho ziskat. Konkurence je docela znacna a takovehle primitivni neumetelstvi by se rychle rozkriklo.(projekty se provadeji ve vice stupnich, kazdy z nich muze vyhrat jina firma)

Pochopitelne ponechavam stranou "architektonicke skvosty" - tedy dila-sochy, kde cena neni kriteriem, kriteriem je hyckane ego architekta a svetovost stavebnika, at to stoji co to stoji ;) (Mariansky most v Usti nad Labem).

Myslim, ze hlavni problem je v nizkych platech investora a dozoru na strane statu (spatne placeny clovek, ktery v ruce drzi pytel cizich penez neni dobra kombinace). Druhy problemje v nekoncepcnosti investicni politiky, kdy roky penize nejsou a pak jich najednou je moc a musi se rychle prostavet a pak zase nejsou .....ale to je na dlouhy komentar ;)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Verner | 17. 5. 2012 10:26

Toto není ojedinělý případ. VŠUDE, kde je i jen náznak čehokoli státního, se nezřízeně plýtvá. Vše stojí na zásadě "z našeho to není", která pramení z předchozího "kdo neokrádá stát, okrádá rodinu". A pokud se najde jedinec, který snad na něco upozorní, je ihned po zásluze potrestán. Nejen ze strany vedení, ale i ostatních spolupracovníků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Staněk | 16. 5. 2012 11:04

Nemusím s každým názorem pana Kohouta souhlasit, ale pozorný čtenář pochopí, že skutečnosti, které k tomuto případu uvádí jsou jistě zobecnitelné i pro jiné případy naší pokřivené tržní ekonomiky. Jen z poslední doby stačí vzpomenout na kauzu "Drobil", která byla za součinnosti policie a státního zastupitelství "zametena" a další. Co je na tom všem až příliš podobné, že se vždy jakoby řeší jen následky, nikdy ne příčina, systém. Ano začíná to vždy u zákonů, zákonodárců, uplatnění práva. Otázka tedy zní: Jak a jak efektivně fungují jednotlivé pilíře demokracie.
Chtělo by se říci, ještě že fungují svobodná media. Ale ouha. Když se čtenář podívá na některé jejich "produkty" .Kvalitní a věrohodné informace a názory abys pohledal.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Kocur | 16. 5. 2012 10:18

Poděkoval bych nejprvePavlu Kohoutovi za to, že se zastal kolegyně a nehleděl na případné nepříjemnosti, které z toho plynou. Kdo si myslel, že Kohout je prospěchář myslící jen na svou kariéru a hmotný zisk, má důkaz o opaku. Sám jsem v jiném oboru poznal, co to znamená nedržet basu a jít proti proudu. Takže paní inženýrce a panu autorovi držím palce. Pokud budeme držet ústa nebo jen nadávat, změny nedosáhneme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert Kubíček | 17. 5. 2012 12:19
reakce na Petr Kocur | 16. 5. 2012 10:18

Připojuji se do písmene.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!