Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zlato, pojďme na to!

| 11. 4. 2011

Tak už je to tady, bude se platit zlatem! Zatím jenom v americkém státě Utah, domově mormonů, lyžařů a fanoušků intelektuálních filmů.

Zlato, pojďme na to!

Guvernér Utahu koncem března podepsal zákon, který v podstatě prohlašuje zlaté a stříbrné mince za zákonné platidlo vedle papírovéhodolaru.Takže od teď Utažany a možná celý svět čekají už jen samá pozitiva asociální jistoty v systému plně kryté měny? Není to tak jednoduché.

Předně, stále jde o platidlo z moci úřední. Tuto instituci menší část ekonomů považuje za kořen všeho zla, většina pak za kořen všeho pokroku. Proč byale stát měl rozhodovat o tom, že se bude platit zrovnazlatem astříbrem? Proč neplatinou, tantalem nebo klidně certifikáty nabarely ropy?

Tohle zlato neberem, je ryzí, ale cizí

Utažský zákon se vztahuje pouze na mince federální mincovny U.S. Mint, majitelé jihoafrických krugerrandů nebo kanadských javorových listů mají smůlu. A hlavní háček - pro účely platby daní stát přijme mince pouze za jejich vyraženou nominální hodnotu. A ta je kupříkladu u uncové mince Gold Eagle asi třicetinou tržní ceny kovu. Zprávy jsou protichůdné, podle některých zákon předepisuje nominální hodnotu i pro soukromé transakce, a jediný přínos je tak v osvobození prodejů zlata oddaně z výnosu.

To znamená, že zákonodárci si užívají mediální pozornosti, ale v praxi se zas tak moc nemění. Všichni budou platit (přinejmenším daně)jako dosud v papírovém dolaru, státní výdaje budou v téže měně - a oběh zlata bude omezený. Přesně podle Greshamova zákona. A přesně podle mého komentáře, že z podobných reforem téměř zákonitě vyjde kočkopes.

Varování: zlatá horečka způsobuje ztrátu soudnosti

Ale třeba se ještě v budoucnu dočkáme nějakého překvapení. Příklad Utahu se už chystá následovat asi tucet dalších států USA. Otázka je jen, jestli jim toto podkopávání národní měny nezatrhnou z Washingtonu coby nepatriotickou, ba přímo teroristickou činnost...

Mimochodem, strachu z krachů (států i měn) vesele využívají neseriózní finanční poradci. V České republice se jako houby po dešti rojí firmy nabízející nákupy zlata za netransparentních podmínek, nejnověji pak s finanční pákou neboli na úvěr (se zástavou nakoupeného zlata). A čím větší podíl zlata v majetku, tím lépe - diverzifikace nediverzifikace.

Kromě toho mnozí klienty přesvědčují - nekupujte akcie ani jiné cenné papíry. Jsou to jen papíry! Asi považují klienty za úplné neználky, kteří netuší, žeakcie představuje podíl na společnosti, který může v principu být oceněn vjakékoli měně (i když vedení firemního účetnictví ve zlatě účetní standardy jaksi zatím nepovolují).

Podíl na firmě, to je know-how, obchody, budovy, stroje, doly. A důl, ten vám můžou zasypat, zatopit, ale sebrat...?

Autor je analytik společnosti Partners

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

František Pašingr | 11. 4. 2011 01:47

To je ovšem dobrá zpráva. Být tam např. obchodníkem, tak budu vést účetní knihy ve zlatě a obchodovat za zlato, ale daně platit papírem, tedy třicetkrát menší.
Vydělám např. 900 zlatých dolarů. Daň je deset procent tj. 90 dolarů. 90 papírových dolarů získám za 3 zlaté dolary. Zbude mi tedy po zdanění 897 zlatých dolarů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 11. 4. 2011 12:12
reakce na František Pašingr | 11. 4. 2011 01:47

No na podobná témata se toho napsalo již mnoho.

Třeba to, že stříbrný jednouncový Filharmonik je státní oficiální 1.5 eurovou mincí.

Takže když člověk jede na služební cestu třeba do Rakouska, tak si nafasuje diety 60EUR/den, tedy hezké dvě tuby filharmoniků po 20ti kusech.Jejich nákup si dá do nákladů a odečte si DPH.

Na služebce pak člověk platí soukromou kreditkou a filharmoniky si nechá (dnes filharmonik reálně stojí tak 32 EUR).

To samé samozřejmě lze i se zlatým filharmonikem. Ten má oficiální nominální hodnotu 100 EURo, jaká je reálná cena unce zlata všichni víme.
Každopádně na šestidenní služebku do takového Německa jich můžete nafasovat 10.
Lepší ale jsou ty stříbrné - rozdíl mezi nominálem a reálem je větší a ještě vás zahřeje vratka DPH.

V USA jeden podnikatel zkoušel v Silver Eaglech vyplácet zaměstnance. Fór byl v tom, že když dal zaměstnanci prémii v podobě MonsterBoxu Eaglů (5OOks, 5OO 0z) tak daně odvedl z $500 (protože Eagle má nominál 1USD), ale pro ty lidi to mělo hodnotu 45x vyšší (ano, Eagle dnes stojí skoro $45). Ale měl s tím opletačky s berňákem... Asi nesídlil na dobré adrese, kam berňák chodí jednou za 200 let...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 12. 4. 2011 09:39
reakce na Jan Altman | 11. 4. 2011 12:12

Na tohle téma probíhal nedávnou soudní spor v USA, kdy jeden podnikatel platil zamestnance ve zlatě. Táhlo se to několik let a mám pocit, že to nakonec prohrál.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš TůmaAleš Tůma
Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!