Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Přestávám platit daně! Jdu dělat socku...

| 30. 11. 2011

Autor tohoto textu roky krmil státního otesánka. O co si řekl, to na daních dostal. Stejně tak i letos. Tentokrát ale zaplaceným daním nedopatřením chyběla průvodka. Papír, lejstro... Jak reaguje stát? Nijak. A pak ještě chvíli nijak. Nejdřív si je třeba pořádně počkat, až vám naběhne pořádné penále.

Přestávám platit daně! Jdu dělat socku...

Už několik let podnikám. Nemůžu říct, že bych byl megaúspěšný, ale hospodářské výsledky mi umožňují čas od času cítit se svobodný, což považuji za největší výhodu své práce. Přestože mám malou firmu, za těch několik let jsem státu odvedl na nejrůznějších daních (z příjmu fyzických a právnických osob, z přidané hodnoty, na silniční dani, dani srážkové a z nemovitosti) a zdravotním a sociálním pojištění řádově miliony korun. Protože mám malou firmu, nikdo mi nic nedá zadarmo a všechny peníze jsem si musel odsedět a poctivě odpracovat. U klientů mám permanentně v „penězích na cestě“ 200 až 300 tisíc, a přestože jsou někteří z nich neplatiči a nikdy od nich neuvidím ani korunu, státu jsem řádně odvedl DPH i z těchto, nejen velmi virtuálních, ale dokonce i neexistujících a nikdy nevymožitelných příjmů.

Co jsem za svoje peníze koupil?

Od státu jsem na oplátku nikdy nic nechtěl, přestože mi při nejrůznějších příležitostech, když úředníci potřebují zdůvodnit svou existenci, nezapomene připomenout, že erár je nenažraný právě kvůli tomu, aby mohl poskytovat svým občanům služby. Nepomohl mi ani tehdy, když mi skupina nepřizpůsobivých občanů, jejichž existenci pomáhám ze svých daní a sociálního pojištění financovat, ukradla z rozestavěné stavby kotel v hodnotě téměř 100 tisíc řádně zdaněných korun, ani tehdy, když se nájemník z mého řádně koupeného, oficiálně pronajímaného (a tedy platbu daně zvyšujícího) bytu vytratil s klíči a s dluhem přes dvacet tisíc korun a nechal po sobě vybydlený pokoj a kuchyň. Příslušníci policie, jejíž služby rovněž ze svých daní spolufinancuji, se mi hned ve dveřích takřka vysmáli a správně předpověděli, že těžko mohou mně známému pachateli, který je pro ně neznámý, prokázat úmysl.

Opravu bytu jsem proto zaplatil ze svých slušně vydělaných a řádně zdaněných peněz a byt dále pronajímám a utržené nájemné dále daním.

Co si ještě budu muset (podruhé) koupit

Během několika let podnikání plného stresu a životního stylu ovlivňovaného klienty jsem si přivodil cukrovku. Tu a tam mě v mých 38 letech pobolívá u srdce a roky strávené u počítače se podepisují, samozřejmě negativně, i na jiných stránkách mého zdravotního stavu. Reforma zdravotnictví, do kterého jsem po dobu mnoha let, dříve jako zaměstnanec a později jako podnikatel, nalil statisíce řádně vydělaných peněz, mě patrně připraví o výsadu bezplatné nezbytné péče, takže léky, které budu muset až do konce svého života brát, si budu muset z velké části hradit ze svých, řádně vydělaných peněz. Při tom všem, abych na to měl peníze, budu dále nucen pracovat a dál odvádět peníze na své staré, nemocné, z různých důvodů nezaměstnané a líné spoluobčany, které reforma sociálního systému připraví o některé jistoty, takže budou ve větší míře hledat alternativní zdroje příjmů, pravděpodobně dosažitelných snadněji než poctivou prací. Abych se před nimi ubránil, budu muset za řádně vydělané a několikrát zdaněné peníze lépe zabezpečit svůj dům.

Lichvář v rouše státním

V červenci tohoto roku jsem finančnímu úřadu zapomněl poslat přiznání k dani z přidané hodnoty, kterou jsem řádně zaplatil v termínu. Chyběl jen papír – všehovšudy dvojstrana formátu A4. Jelikož úředníci, jejichž existenci svými daněmi spolufinancuji, tu nejsou od toho, aby daňovému poplatníkovi ulehčili cestu při odevzdávání (pa)desátku, ale potřebují si přivydělat bez ohledu na ekonomickou situaci firem i jednotlivců, počkali si přes tři měsíce a teprve potom mě na chybějící přiznání upozornili. Za tu dobu mají nárok na pokutu. Ta se vypočítává z odvedené daně, takže čím vyšší je daň, tím vyšší je pokuta. Protože daně platím řádně a nedělám daňové úniky, byla pokuta vypočítána z poctivé daně a za více než sto dní se „díky“ více než 18% ročnímu úroku – tedy srovnatelnému se sazbami lichvářů, vyšplhala na poctivou částku. Tu pokutu teď musím zaplatit jako memento, že jsem lajdák a zapomnětlivec, který se raději než papírování věnuje vydělávání peněz, aby měl na všechny ty odvody, které je třeba při podnikání zaplatit.

Jdu si vybrat, co jsem odvedl

Když zruším firmu, což je s ohledem na velikost závazků a pohledávek relativně snadná operace, přestanu se starat sám o sebe a živit kromě své osoby ještě další čtyři lidi, kteří nejsou na státu nijak závislí a nic po něm nechtějí, a přispívat na miliony sociálních případů, půjdu se přihlásit na pracovní úřad a cestou se stavím na správě sociálního zabezpečení, díky velikosti rodiny si na nejrůznějších dávkách, které jsem dosud ze svých daní a odvodů financoval, přijdu měsíčně řádově na 20 tisíc řádně vylelkovaných a nezdaněných korun. Budu mít víc času na sebe, nebudu muset tolik času trávit u počítače (snad jen když budu chtít chatovat s nudícími se spoluobčany na dávkách) a zlepším si fyzičku. Cukrovky už se sice nezbavím, ale zcela jistě budu schopen se při životě udržet delší dobu. Zatímco dříve jsem do státní pokladny přispíval ročně několika sty tisíci korun, můžu teď od něj začít brát, protože ve štědrém sociálním systému na mě určitě něco zbyde. Zbavím se stresu, buzerace úředníků a rozhodně získám lepší a zdravější barvu. Nehledě na volný čas, který budu během té báječné dovolené moci věnovat své rodině.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

Vítězslav Vaník | 2. 12. 2011 13:05

Článek je sice neobjektivní a jednostranně zaměřený, ale trefně napsaný. Nápad na jeho sepsání pravděpodobně vznikl díky aktuálnímu emocionálnímu "nasrání" na finanční úřad. Nedivím se...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Roman Řípa | 1. 12. 2011 11:27

Nezlobte se, ale tohle fňukání pseudostřední třídy nám moc nepomůže. Nejprve, je zavádějící, protože mnoho služeb státu velmi rád spotřebováváte. A neříkejte, že ne. A přestat platit daně znamená utéct od problému. Postavit se mu čelem znamenázačít aktivně hlídat, co se s mými daněmi děje, třeba přes náš projekt www.rozpocetverejne.cz, služby typu www.napistejim.cz a podobně. Analogicky z firemní branže, jaký akcionář, takový management a takový poslední člověk v první linii.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 1. 12. 2011 16:02
reakce na Roman Řípa | 1. 12. 2011 11:27

Musím se přiznat, že nepatřím mezi ty, kteří věří, že stačí zvolit pana Babiše (či jiné "správné" politiky) a něčemu to pomůže.

Argumentovat tím, že příslušník střední třídy rád spotřebovává služby státu, je nepřesné. Jak více, že RÁD? Jak víte, že je opravdu všechny potřebuje, když nemá svobodu volby? Jak více, že by si je v případě absence státního monopolu nemohl koupit někde jinde, levněji a ve vyšší kvalitě? Jak můžete přesvědčivě tvrdit, že bych se nedobral lepších služeb za lepší cenu, kdybych například platil svým dětem tržní školné přímo konkrétní škole (na kterou bych pak i měl vliv), než když dnes musím platit všechny státní školy bez rozdílu preferencí a kvality, platit Ministerstvo školství, Výzkumný ústav pedagogický (čistě parazitická organizace), školské úřady, atd...
Jak můžete dopředu vědět, že například pojišťovny by (ve vlastním eminentním zájmu) neprovozovaly "Hasiče" a to efektivněji, než stát?

Já netvrdím, že by tomu tak bylo. Ale tvrdím, že nikdo seriózně nemůže tvrdit opak. A hlavně: nikdo nemá právo lidem, kteří to chtějí zkusit, bránit a nutit je platit na služby státní.

A jen tak na okraj, co se týče daňové neposlušnosti. Zeptejme se instaletérů, hospodských, malířů pokojů, atd... Ti ve valné většině již ve vší tichosti daňovou neposlušnost vyhlásili :-) jen to nikde hlasitě nevytrubují a nezašťiťují to žádnou ideologií.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Roman Řípa | 2. 12. 2011 23:26
reakce na Jan Altman | 1. 12. 2011 16:02

Souhlasim. Rikam, ze zasadni je venovat energii tomu zvolene politiky prubezne kontrolovat.

Ocenuji vase konzistentni prosazovani memu "minimalni stat". Jen mi vadi 99%ni negace statu od lidi (nerikam, ze je to autor), kteri nikdy nebyli ve vaznych potizich.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 3. 12. 2011 15:03
reakce na Roman Řípa | 2. 12. 2011 23:26

No. Kdo je volil, nechť si je kontroluje. Já bych rád měl u voleb možnost říct, že např. žádného senátora nechci. Ani živit, ani poslouchat. A kdyby v senátních volbách taková varianta byla, pravděpodobně by vyhrála. Ale i kdyby ne, bylo by logické přiznat, že ti, kteří ho nechtějí ani živit ani poslouchat se také k ničemu takovému nikdy nezavázali (společenská smlouva je fikce a můj podpis na ní dvojnásob) a chtít to po nich je tedy nelegitimní.

Jinak k vážným potížím: Řekl bych, že komerční pojistka proti "vážným potížím" by mne vyšla podstatně levněji, než to, kolik mne stojí stát.
Navíc stát nic negarantuje, lehce se mi může stát (a skoro jistě i stane), že budu celý život platit a až za 5 či 35 let něco budu potřebovat, budu mít smůlu. Státy EU jsou před bankrotem. O dlouhotrvající krizi se mluví i na oficiálních místech a tamtéž se mluví i o tom, že se možná budou snižovat penze, zvyšovat spoluúčast ve zdravotnictví, atd... Čili reálně jsem dvěma starším generacím platit na jejich vysoké penze a na jejich zcela grátis zdrav.péči. Až půjdu do penze já, žádnou, nebo skoro žádnou nedostanu (jednak kvůli demografickému vývoji a jednak kvůli tragické situaci státní kasy). Až budu za 5 či 20 let potřebovat operaci, zaplatim jí na dřevo. Kdybych za mnou odváděné soc.pojištění průběžně nakupoval například zlato za jeho tehdejší ceny, mohl by mi být vývoj státních financí, demografie a penzijního systému dost lhostejný.

A toto není jen stežování si na negativní dopady systému na mou osobu. Tento systém (demokratický socialismus, státní intervencionismus, etatismus), existence státního monopolu na penze, školství, emisi peněz, centrální plánování úrokových měr, zdravotnictví, rozhodování sporů, atd... tento systém je příčinou současných potíží a bez odstranění tohoto systému je kolaps neodvratný. Takže nejde jen o mé soukromé bědování, že celý život budu platit a nakonec nic nedostanu a že i úspory v "soukromém" ;penzijním připojištění mi sežere inflace, protože rotačky pojednou čím dál rychleji ve snaze koupit systému ještě aspoň další měsíc existence. Je to kritika systému, který přivodí konec západní civilizace a zničí život našich potomků.

Když jsem před 10ti let četl knihu prof.H.H.Hoppeho "Democracy: The God That Failed", sice jsem rámcově souhlasil, ale nečekal jsem, že kolaps systému přijde tak brzy a že jím popisovaný a demokracií způsobený proces "decivilizace&q uot;bude tak rychlý.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ferdinand Mácha | 30. 11. 2011 09:47

Moc bych se neradoval, myslím, že k dávkám hmotné nouze (ze sociálky) potřebujete potvrzení o bezmajetnosti, tedy nevlastnit byt, možná dokonce si můžou i úředníci ověřit stav vašeho bankovního konta, podobně jako exekutoři. Prostě, dokud se z vás nestane nepřizpůsobitelný občan, stát vám pořád bude něco brát a snažit se z vás udělat bezdomovce, nebo otroka systému.

Jiná možnost je přejít do sféry šedé ekonomiky a život pomocí přímé směny hodnot...

Každopádně přeju hodně štěstí při cestě za svobodou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

tomáš j. kouba | 30. 11. 2011 11:46
reakce na Ferdinand Mácha | 30. 11. 2011 09:47

Dobrý den. Problémů s majetkem se snadno zbavíte. Stačí založit sro nebo as a na ní majetek převést. Ta Vám potom byt nebo dům pronajme a bude chudý a budete pobírat všechny možné dávky. Také už mě něco takového napadlo. Měl bych čistou hlavu a plno volného času na koníčky a děti. Jako plátci daní mi stát spíše škodí, než pomáhá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Otakar Hokynář | 30. 11. 2011 09:06

I té cukrovky se možná zbavíte, pokud jste obézní. Dieta, pohyb, zkrátka nežrat, hejbat se -tedy hubnout.
Mám taky podobné pocity,když posílám daně, ale ještě víc než zneužívané sociální dávky mi vadí multimilionová odklánění finančních toků, která nejsou postihována a pseudokorektnost policie. I když ti za šlendrián zákonodárců nemohou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 30. 11. 2011 09:50
reakce na Otakar Hokynář | 30. 11. 2011 09:06

Ta policie nejspíše "pracuje" podle toho, co jim nařizují soudy. Pokud policie odvede svou práci a soud propustí nepřizpůsobitelného občana mezi přizpůsobené, tak je to velice demotivující...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel | 30. 11. 2011 09:01

Souhlasím se vším neboť i já mám podobnou zkušenost, jen s tím rozdílem, že jsem včas zaplatil, ale tu "průvodku jsem odevzdal až 3 dny po termínu. Vypočtené penále 18,- Kč se ale zaokrouhlilo na 500,- Kč No co, vždyť to nestačí ani na týden jedné socky, takže to klidně mohu zopakovat. Jen mne fascinuje že pokud odevzdám pozdě přiznání minusové, zaplatím také penále ale plusové.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Vorlíček | 30. 11. 2011 01:17

Článek psaný s takovým nadhledem a objektivitou bych na stránkách Finmagu opravdu nečekal. Zřejmě se krize opravdu začíná prohlubovat...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal Chleboun
Redaktor, editor, korektor, publicista, žurnalista... Práci na slovu nabízí na webu své firmy imprimis. Rozhovory se zajímavými lidmi (nejen) z byznysu...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!