Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Úrok, úvěr, lichva: Kde se vzaly?

| 15. 3. 2010

Ondřej Veselý ve svém článku o tom, že správný finanční poradce je víc než kalkulačka, přichází s drobným postřehem o tom, co také přispívá k tomu, že si celá stáda lidí dál půjčují peníze za očividně nevýhodných podmínek. Nejen poradce, ale i podprůměrně inteligentní kalkulačka by jim přitom řekli STOP. „Na vině je,“ říká vedoucí poradny na FINMAG.CZ, „kouzelné, ale velmi neprůhledné slovíčko úrok.“

Úrok, úvěr, lichva: Kde se vzaly?

Článek Ondry Veselého najdete zde.

Opravdu – co je kontokorent, to vám dneska řekne i párkař. A je to cizí slovo! Úrok je slovo domácí, měli bychom ho umět rozebrat na součástky – a přitom i celá řada finančních poradců neví, kde se vzalo. Vítejte v poradně pro poradce.

Ve slově úrok nacházíme týž základ, jako ve slově výrok či rokovat, obměněné podoby pak slyšíme ve slovech říkat, řeč. Výrok je cosi, co bylo vyřčeno, úrok označuje poplatek za půjčení peněz, na jehož výši se obě strany domluvily, dohovořily se. A co se řeklo, to platí.

Slovo úvěr je o něco průhlednější; nepříliš odborně, ale v zásadě správně bychom mohli tvrdit, že ten, kdo nám poskytuje úvěr, nám prostě uvěřil, že o své peníze nepřijde (a taky věří, že se může těšit na umluvený úrok).

Kdo poskytuje úvěr za nemravný úrok, dopouští se lichvy. Slovo se dnes nepoužívá často, neznamená to ale, že by lichva nebyla, ostatně i Veselého článek zmiňuje půjčky na 200% úrok. Lichva může někomu znít nečesky. Ani etymologové si jeho původem nejsou jistí. Jedni předpokládají, že ho praslovanští předkové převzali z některého z germánských jazyků, v dnešní němčině by tedy naše lichva měla příbuzného ve slově leihen, půjčovat. Druzí hledají souvislost lichvy se slovem lichý, které ovšem dřív neznamenalo jen opak sudého, ale především zlý, podvodný nebo také prázdný, zbytečný.

Najděte si tedy věřitele, kterému můžete věřit, že mu nejde o váš byt či kalhoty, rokujte o výši úroků s ním, se svými blízkými – a pokud možno s finančním poradcem. A především – dobře važte, zda si opravdu musíte půjčit. O deset centimetrů delší úhlopříčka obrazovky je lichý důvod.

Autor je editorem a korektorem tohoto webu.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Ota Nik | 3. 4. 2015 03:57

A není slovo úrok od roku? Myslím, že právě dobu jednoho roku evokuje slovo úrok.
Pak člověk pěkně zmate, když je to úROK ale za týden. A proto se zavedlo RPSN, což je už vůbec něco co nikdo z běžných lidí nechápe. Finanční lobby si to dobře zařídila.

Když už tak pěkně rozebíráte etymologii slov, tak víte odkud se vzalo slovo "šidit"?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 3. 4. 2015 10:17
reakce na Ota Nik | 3. 4. 2015 03:57

Rok má stejný základ, též je v něm „říci“, „rokovat“ – rok znamenal dohodnutý termín, lhůtu. A protože bývala často právě dvanáctiměsíční. O slově šidit má etymologický slovník pěkné povídání, díky za tip. Nebo to chcete převyprávět?
Jo. A zavádění úměsíce a útýdne možná není blbej nápad, zní mi to rozumněji než ta nešťastná RPSN :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Gabriel PleskaGabriel Pleska
Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Píše...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!