Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pomůže vám finanční arbitr?

| 26. 10. 2009

Zázraky děláme na počkání, nemožné do 24 hodin. I když je mezi několika lety, na které se může protáhnout soudní spor s bankou, a mimosoudní dohodou, zprostředkovanou za několik měsíců finančním arbitrem, velký rozdíl, arbitr o zázracích nehovoří. Bylo by to možná i trochu protismyslné – už jen proto, že jeho pravomoci jsou zatím silně omezeny a dosud prakticky řešil jen spory spojené s převody peněz z klientských běžných účtů v bankách nebo případy zneužití či podvodů s platebními kartami.

Pomůže vám finanční arbitr?

Často šlo o částky do deseti tisíc korun, nebo zmíněné karty. „Velká část podnětů, které dostávám, se týkají spotřebitelských úvěrů a smluv, které jsou s nimi spojeny. Ty zatím bohužel řešit nemůžeme,“ řekl Finmagu finanční arbitr ČR František Klufa.

Obecná představa, že finanční arbitr řeší ve finančnictví spory „od Šumavy až k Tatrám“, je totiž mylná. Navíc jsou zatím spory, které může řešit, omezeny částkou 50 tisíc eur. A tzv. Evropským hospodářským prostorem, který tvoří členové EU a Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Při řešení sporů českých občanů v zahraničí spolupracuje přitom český arbitr se zahraničními evropskými kolegy v rámci sítě Fin-net.

Není účet jako účet

Dosavadní omezení arbitrových pravomocí na spory, v nichž jde o méně než 50 tisíc eur, přináší i tragikomické historky. „Na stůl se mi dostala záležitost, kdy bývalá manželka vybrala ze dvou účtů exmanžela 1,2 milionu a 1,6 milionu korun. První případ jsem řešit mohl, druhý nikoliv,“ řekl Klufa na mezinárodní konferenci o úloze a postavení sítě FIN-NET na finančních trzích, pořádané pražským Bankovním institutem Vysokou školou.

Arbitrovy pravomoci se ale mají postupně rozšířit. Některé změny přinese již nový zákon o platebním styku, který začne platit v listopadu. V květnu příštího roku by mohl arbitr díky další změně legislativy začít mimosoudně řešit i spory, spojené se spotřebitelskými úvěry a jak podotkl Klufa s odkazem na informace Ministerstva financí, od roku 2011 by k nim měly přibýt i spory, spojené s kolektivním investováním.

Nejaktuálnější změnu tedy představuje nový zákon o platebním styku, který vychází z evropské směrnice o platebních službách na vnitřním trhu. Nově se bude vztahovat na všechny platební služby a veškeré poskytovatele, kteří je nabízejí, tedy třeba i na mobilní operátory nebo další instituce, jež nabízejí platební karty, ale také na Českou poštu.

Zákon zkracuje lhůtu pro převod peněz mezi českými bankami ze tří na dva dny, poskytovatel služby podle něj také mj. nebude oprávněn prováděn neautorizované transakce. Pokud klient ztratí kartu, nebo mu bude odcizena a někdo mu z ní odčerpá peníze, bude jeho škoda limitována 150 eury. Nesmí jít ale o podvod, nebo o ztrátu karty kvůli hrubé nedbalosti.

Některé transakce, jako jsou blokace platební karty, ale také měsíční informace o stavu klientova běžném účtu by měly finanční instituce poskytovat zdarma. Klienti jistě uvítají další dvě významné změny – arbitrovy pravomoci již nebudou omezeny na řešení případů do částky 50 tisíc eur. Jeho prostřednictvím bude nově možné řešit i kauzy, kdy je ve smlouvě ustanovení o řešení sporů před rozhodčím soudem.

Sjednotí se výklad zákona?

Nový zákon, který vychází z evropské legislativy, by tedy měl občanům pomoci, je tu ovšem vážný problém – každý si ho vykládá jinak. Jiný výklad má podle Klufy Evropská komise, jiný a přitom ve značné míře podobný Ministerstvu financí ČNB, rozdílný pak banky. Slovensko nebo Švédsko si na rozdíl od ČR vyjednaly tříměsíční výjimku, takže náš soused může využít českých zkušeností. V případě Česka, které rádo vše nepříjemné odkládá, je to s podivem. Že by slavil úspěch tlak veřejnosti na banky a bankovní poplatky, včetně soutěží, jako je oblíbená o nejabsurdnější poplatek?

Klufa nicméně věří, že se podaří výklad zákona rychle sjednotit a doufá, že z tohoto důvodu neporoste počet případů, které až dosud arbitr řešil. Jinak tomu zřejmě bude - k čemuž by mohlo dojít v květnu příštího roku – až moci začít řešit i spory, týkající se podmínek úvěrových smluv. Tam lze očekávat prudký nárůst agendy. Vždyť existují smlouvy na půjčku deseti či dvaceti tisíc korun, které mají 40 tiskových stran, místy i dost nesrozumitelných.

Loni řešil finanční arbitr 619 podnětů, letos by jich již mohlo být 730. Počet případů, kdy se na něj někdo obrací se žádostí o pomoc, tak stále roste. Arbitr nabízí mimosoudní řešení sporu, podmínkou ovšem je, aby s ním obě strany souhlasily. Výhodou je úspora času a nákladů. Rozhodnutí finančního arbitra nemůže nahradit soud, pokud na něj obě strany přistoupí, má ale obdobnou váhu a může být vymáháno i exekučně.

Češi možná nejsou tak velcí stěžovatelé jako údajní evropští premianti Britové či Švédové. Proč se ale v případě sporu s bankou či jinou finanční institucí nepokusit řešit svůj problém i touto cestou? Pravomoci arbitra sice zůstanou i po jejich listopadovém rozšíření daleko menší než třeba Finančního ombudsmana ve Velké Británii, pokud ale případ nepatří do jeho kompetence, může alespoň občanovi poradit, na koho se obrátit. Jeho webová adrese je: www.finarbitr.cz.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Martin Malý | 26. 10. 2009 13:45

Změny ohledně finančního arbitra sledujeme. Rozšíření jeho kompetencí je přirozeným odrazem změn, které s sebou nese implementace evropských směrnic. Kompetenci arbitra v tomto ohledu nijak zpochybňovat nelze, naopak. V tuto chvíli ale není příliš jasné, jaké konkrétní spory ze spotřebitelských úvěrů bude arbitr rozhodovat, protože potenciální rejstřík typů sporů je poměrně široký, ale návrh zákona je zatím velmi obecný.Pokud jde o další způsoby alternativního řešení sporů, jako je například systém řešení mimosoudních sporů za asistence neutrální třetí strany (tzv. mediací) a rozhodců, nebráníme se jim, je ale nutno velmi dobře zvážit, vezme-li se v úvahu majoritní charakter sporů ze spotřebitelských úvěrů, tedy fakt, že předmětem sporu je určení povinnosti splatit dluh, zda je řízená mediace na místě, zda jen zbytečně neprotahuje dobu, po kterou běží dlužníkovi úroky z prodlení, zejména v případě, má-li být výsledkem institucionální mediace nový splátkový kalendář.Martin MalýTiskový mluvčíCETELEM ČR, a.s.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 26. 10. 2009 15:11
reakce na Martin Malý | 26. 10. 2009 13:45

Je pravda, že se o spotřebitelských úvěrech píše hodně z pohledu chudinky dlužníka a jsou nepochybně výtečníci, kteří neplatí. A zneužívají, co se dá.Na druhé straně je ale problematická otázka lichvy, respektive "nemravně vysokých úroků" - tady nevím, zda by mohl arbitr bez změn legislativy pomoci. Ale také třeba zbytečně nesrozumitelných a příliš dlouhých smluv, vysvětlivek psaných malým písmem, podivných pokut, zcela neúměrným vypůjčené částce atd.Něco je ostatně již uvedeno či naznačeno v článku. Už se tam bohužel nevešel příklad smlouvy plné zkratek, které byly oříškem i pro zkušené bankéře.Takže nemusí jít jen o mediaci, kterou může firma, používající přinejmenším nestandardní metody, odmítnout (divil, bych se, kdyby na ni přistoupila, ale nechci nikomu křivdit) ale také o cestu, jak něco změnit do budoucna. No, uvidíme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!