Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč se čeští podnikatelé nebouří?

| 19. 2. 2016

Osamocený odpor zmůže málo a na hromadný tu chybí všeobecně respektované profesní organizace.

Proč se čeští podnikatelé nebouří?

Poslanci minulý týden schválili zavedení elektronické evidence tržeb. Pokladny v hotelích a restauracích by se měly napojit na servery daňové správy už v listopadu, ostatní druhy provozoven je budou do Babišova cloudu postupně následovat.

Podnikatelům to až na naprosté výjimky vadí. Že se vztekají ti, kteří by byli proti jakékoliv snaze zabránit šizení daně z příjmu a DPH, to je jasné. EET ale přinese nové a potenciálně likvidační problémy i těm živnostníkům, kteří se snaží vést účetnictví víceméně poctivě a v zásadě by ocenili opatrnější kroky k narovnání prostředí. Nový systém je technicky komplikovaný, znamená pořízení nové techniky a nutnost být on-line, což je obtíž hlavně pro příležitostné prodejce. Pokuty pro ty, kteří třeba jen z neznalosti nebo technické nešikovnosti poruší nová pravidla, jsou vysoké. V neposlední řadě: prostředí se nenarovná automaticky, budou je totiž hlídat stále ti samí úředníci a poctivost se nemusí začít vyplácet ani po zavedení EET.

Je záhada, že opatření, které bude mít na tolik lidí větší existenční dopad, než jaký by mělo například rušení daňového zvýhodnění stravenek nebo příchod několika stovek žadatelů o azyl, nevyhání lidi do ulic. Abychom byli úplně korektní: EET přivedlo na demonstraci zhruba sto padesát lidí (podle pořadatelů) loni v červnu a několik stovek v říjnu. Možná se někde uskutečnily ještě nějaké další protesty, ale v zemi se skoro milionem živnostníků to je všechno v úhrnu jako nic.

Babiš kontra Kalousek

Miroslav Kalousek
Andrej Babiš

Bohužel nejde o populární zápasy v bahně. Můžeme nabídnout jen argumentační duel nad elektronickou evidencí tržeb:

EET prošla Sněmovnou. Co nás čeká?

Jinde to jde

Než se pustíme do pláče, že podnikatelé a živnostníci na rozdíl od zaměstnanců nemají na takové věci čas, dáme si krátce ze zahraničí:

Šedesát tisíc lidí demonstrovalo před rokem v Římě za snížení daní pro malé a střední podniky v Itálii. Několik týdnů před tím z podobných důvodů protestovaly tisíce podnikatelů ve Francii.

Minulý týden ve Varšavě protestovalo zhruba pět tisíc lidí, které polský Newsweek paušálně označil za obchodníky, proti zvýšení daní plánovaném vládou Práva a spravedlnosti. A výsledek? „Vláda částečně odstupuje od zavedení tzv. daně z obratu.“

Podobné protesty se tedy jinde dějí a někdy mají výsledky. Kombinace plného náměstí a střízlivých a srozumitelných požadavků dovede obměkčit nejfanatičtější ministry; viz zmíněný odpor proti danění stravenek.

Tak ještě jednou: proč se v Česku podnikatelé nebouří?

EET: Nová poradna na Peníze.cz

Čeká vás elektronické evidování tržeb a nejste si jisti, že všechno stoprocentně zvládáte? Odborníci z naší poradny pro EET vám vrátí klid.

Každý sám za sebe a Babiš proti všem

O tom můžeme jen spekulovat.

Je za tím tak často zdůrazňovaný nedostatek času? Stěží, to by se čeští podnikatelé museli ohánět víc než ti američtí. Několik hodin na demonstraci jednou za pár týdnů si najde každý, kdo nešéfuje fabrice a zároveň nepečuje o paterčata.

Je za tím nějaká všeobecná nechuť vynést problémy na náměstí? Taky těžko, to bychom nepozorovali vlnu protiuprchlických demonstrací. (Na kterých ostatně vystupují někteří známí živnostníci.)

Moje hypotéza je, že je mezi českými podnikateli a živnostníky rozšířený odpor ke kolektivnímu řešení existenčních hrozeb. Ostatně touha být sám sobě svým vlastním pánem a jít si svou vlastní cestou právě žene tolik lidí ze zaměstnání na volnou nohu nebo do start-upů. Dokud to ekonomicky funguje, je to super. Jakmile se vynoří první střet s větším protivníkem – zde s ministerstvem financí – jedinec nezmůže nic.

Existuje jedno krátké slovo, které má v tomhle koutu světa vinou dvacátého století ohromně negativní náboj, jenže bohužel zároveň označuje jedinou instituci, která může hrát s tvůrci zákonů a vyhlášek rovnou hru. To slovo je „svaz“. Dokud nebudou profesní organizace natolik silné a všeobecně respektované, aby mohly hrozit občanskou neposlušností, bude pokračovat nerovná hra: každý sám za sebe, Babiš proti všem.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Martin Ptáčník | 19. 2. 2016 08:03

Domnívám se, že svazy nic nevyřeší. V současné době jsou v ČR přinejmenším dvě takovéto organizace (Sdružení podnikatelů a živnostníků, Asociace malých a středních podniků a živnostníků) a předseda druhé jmenované se i tady na Finmagu několikrát vyjadřoval ve prospěch EET. Mediální zkratka potom bohužel vypadá takto: „Podnikatelské svazy i ekonomové elektronickou evidenci tržeb vítají“, z čehož neinformovaná veřejnost může nabýt dojmu, že je vlastně všechno OK, že s tím podnikatelé nemají problém. Potom takový svaz působí v řadách živnostníků spíš jako trojský kůň.

+39
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Mario Vápeník | 21. 2. 2016 21:07

Že to bude pro někoho likvidační? Pro koho? Pouze a jedině pro toho, kdo neplatil daně a teď bude muset. To ale není problém EET. To je problém buď výše daní nebo toho daného jedince. Pokud je to problém daní, že jsou moc vysoké, od toho jsou jsou přece politické strany, aby zájmy jednotlivých skupin prosazovaly.
Pravidla se musí dodržovat. Ale my jsme v České republice...
Reakce typu, "a proč tedy neplatí tamti a tůdleti" jsou bezpředmětné.
Plaťte daně podle zákona! My zaměstnanci je platíme taky.
EET je ok.

-23
+
-

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

Karel Šebesta | 21. 2. 2016 21:47

To je podobné jako s motoristy. Jedna buzerace za druhou a Autoklub, který by měl být motoristům oporou a státu oponentem, mlčí. Pokud zhovadilosti rovnou nepodporuje.
+10
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Mario Vápeník | 21. 2. 2016 21:07

Že to bude pro někoho likvidační? Pro koho? Pouze a jedině pro toho, kdo neplatil daně a teď bude muset. To ale není problém EET. To je problém buď výše daní nebo toho daného jedince. Pokud je to problém daní, že jsou moc vysoké, od toho jsou jsou přece politické strany, aby zájmy jednotlivých skupin prosazovaly.
Pravidla se musí dodržovat. Ale my jsme v České republice...
Reakce typu, "a proč tedy neplatí tamti a tůdleti" jsou bezpředmětné.
Plaťte daně podle zákona! My zaměstnanci je platíme taky.
EET je ok.
-23
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Mrozek | 20. 2. 2016 09:37

Proč se nebouří? Protože jsou chytří a ví, že jim to moc nepomůže. Raději se vystěhovat.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

foxy | 19. 2. 2016 16:41

Já jsem se vzbouřil podle Ayn Randové. Už nedělám, jsem rentiér. Této zemi už nic ze sebe nedám, ani peníze, ani nápady.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 20. 2. 2016 16:52
reakce na foxy | 19. 2. 2016 16:41

Rentiér?
Na to pozor - za všechny etatisty a socialisty to shrnul Miloš Zeman (ten pán bydlící na Hradě) ve svém programu "eutanázie třídy rentiérů".
Abyste neskončil jako Židi, kteří si nevšimli, že Adolf v Mein Kampf jasně a dlouho dopředu oznamoval, co s nimi plánuje. Nebo jako buržoazie a demokrati, kterým Klement Gottwald také mnoho let dopředu prozrazoval, že se do Moskvy jezdí učit, jak jim zakroutit krkem.

Samozřejmě záleží, z čeho rentu čerpáte. Pokud ze široce celosvětově rozloženého portfolia akcií a nemovitostí (a v ČR jen z nostalgie žijete), pak snad máte šanci. Pokud ovšem postupujete jako drtivá většina našich bohatších spoluobčanů a vlastníte několik nemovitostí v ČR a pronajímáte je, tak myslím máte důvod být z Milošových záměrů nervózní.
+6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

foxy | 21. 2. 2016 11:25
reakce na Jan Altman | 20. 2. 2016 16:52

Mé aktiva jsou mimo dosah lepkavých prstů ministra financí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 19. 2. 2016 09:36

Pan Kašpárek ovšem samozřejmě mluví o bouření se a odporu "v mezích zákona". Tedy o odporu proti systému, ovšem prostředky systémem schválenými. Ty jsou logicky nastaveny tak, aby byly neúčinné a proto je nikdo z mozkem také nepoužívá. Používá ty druhé.
Myslím, že s bojem se systémem jeho vlastními prostředky (politická diskuse může být, ale na platformě Národní fronty a za dodržování socialistické zákonnosti) máme v ČR vlastní "zkušenosti". I tehdy daleko efektivnější bylo zařídit se podle sebe. Místo zdlouhavého a často marného žádání o devizový příslib navštívit vexláka. Místo pokorného žádání o povolení/razítko přinést na úřad pytlík kafe. Atd.

Proti EET nikdo demonstrovat nepůjde, lidé však jistě budou konat (aniž kvůli tomu musejí číst Human Action).

Jako pozitivum EET vidím jediné - stát donutí živnostníky pořídit si infrastrukturu, kterou lze použít i na platby bitcoinem (datový tarif a smartphone či tablet).
+13
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 19. 2. 2016 10:41
reakce na Jan Altman | 19. 2. 2016 09:36

Bitcoin z principu zveřejňuje transakce. Mnoho lidí považuje za problém už registr účtů, jak by se jim líbil systém zveřejňující všechny transakce? Finančáku by se jistě líbil...
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 19. 2. 2016 10:44
reakce na Jan Pozner | 19. 2. 2016 10:41

A k čemu komu je ten seznam zveřejněných transakcí, když:
1) Jim není přiřazeno jméno
2) Na každou transakci můžete mít jinou adresu. Čili co jednotlivý příjem i co jednotlivý výdaj, to jiná adresa
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 19. 2. 2016 10:58
reakce na Jan Altman | 19. 2. 2016 10:44

ad 1) To je jen otázka motivace zájemce o ztotožnění, ruberhose cryptoanalysis nakonec neodoláte.
ad 2) velice pohodlné... a stejně to nebudou dělat všichni.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 19. 2. 2016 12:09
reakce na Jan Pozner | 19. 2. 2016 10:58

No tak snad přijdou ještě bezpečnější nástroje.
Navíc vygenerovat novou adresu při každé přijímané platbě - to je jen o softwaru té které peněženky - stejně jako to, že ty přijaté BTC automaticky odešle nějak dál k anonymizaci.
Podle mne si lidé poradí.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 19. 2. 2016 15:18
reakce na Jan Altman | 19. 2. 2016 12:09

Maily je možno šifrovat hromadu let a neobtěžují se tím ani ti, kteří k tomu mají důvod (např. politici).

Lidi si jistě poradí, ale sázím spíš na staré, dobré (ne)všimné, známosti a zapojení samotných vykonavatelů vůle státu do černého trhu,než na supertechnologie.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 19. 2. 2016 19:49
reakce na Jan Pozner | 19. 2. 2016 15:18

Ano, to je samozřejmě možné.
On i režim padne dost pravděpodobně proto (jako v 1989), že i pro jeho samotné "elity" již bude přítěží.

Ale co se týče té směny, tak je dobré zmínit, že vedle kryptoměn tu máme i zlaté a stříbrné mince, jejichž prodeje již od vypuknutí krize před osmi lety trhají rekordy - tedy je jich mezi lidmi pravděpodobně více, než jich bylo v dobách, kdy byly oficiálním platidlem.

Jakmile Greshamův zákon přestane zvládat favorizovat používání inflačních státní papírků v běžné směně (např. po zrušení hotovosti, či jiné "události"), alternativu si lidé/trh najdou velmi rychle. A žádný byrokrat s tím nic nenadělá.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Dalibor Pešek | 19. 2. 2016 11:43
reakce na Jan Pozner | 19. 2. 2016 10:58

ad 1) těžko můžete z někoho vymlátit informaci, když nevíte kdo tu informaci má
ad 2) je každého věc, jestli stiskne tlačítko pro vygenerování nové adresy nebo použije již jednou vygenerovanou - i to v mnoha případech může mít své opodstatnění.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 19. 2. 2016 15:26
reakce na Dalibor Pešek | 19. 2. 2016 11:43

Zapomínáte, že nejde jen o předávání nějakých bitů, ale že to má typicky nějaký projev v reálném světě - vlastnictví nemovitostí i movitých věcí, často registrovaných. Navíc se jedná o síť vztahů, takže se stačí zaměřit na nějaké významné uzly porušující bezpečnostní zásady a z metadat a korelací s jinými databázemi, vydyndáte spoustu informací, což vás dovedek poznání komu šlápnout na krk. A to včetně těch, kteří bezpečnostní zásady dodržují. Ať chcete nebo ne, každá transakce má dvě strany. K čemu vám je šifrování třeba u mailů, pokud protistrana má privátní klíč v úložišti Windows se slabým heslem, pokud vůbec nějakým?
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Stanislav Brabec | 23. 2. 2016 16:27
reakce na Jan Pozner | 19. 2. 2016 15:26

Kryptografie nespí. Zero knowledge proof umožní transakci potvrdit, aniž by došlo k prozrazení detailů transakce jako je plátce, příjemce a částka.

Bitcoin to ještě neumí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Ptáčník | 19. 2. 2016 08:03

Domnívám se, že svazy nic nevyřeší. V současné době jsou v ČR přinejmenším dvě takovéto organizace (Sdružení podnikatelů a živnostníků, Asociace malých a středních podniků a živnostníků) a předseda druhé jmenované se i tady na Finmagu několikrát vyjadřoval ve prospěch EET. Mediální zkratka potom bohužel vypadá takto: „Podnikatelské svazy i ekonomové elektronickou evidenci tržeb vítají“, z čehož neinformovaná veřejnost může nabýt dojmu, že je vlastně všechno OK, že s tím podnikatelé nemají problém. Potom takový svaz působí v řadách živnostníků spíš jako trojský kůň.
+39
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Stanislav Brabec | 19. 2. 2016 14:02
reakce na Martin Ptáčník | 19. 2. 2016 08:03

Ono se stačí podívat na weby těchto svazů.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků přímo na svém webu uvádí, za koho kope: KB, MasterCard, Vodafone, KB, ČSOB, Makro. Další uvedení partneři jsou zhruba z poloviny státem založené instituce. Sdružení podnikatelů a živnostníků je na tom podobně. Polovina partnerů jsou jiné podobné svazy, konfederace a spolky.

Člověk má skoro pocit, že síť podobných institucí tvoří mlžnou clonu, jejíž účelem je skutečné názory údajně zastupované skupiny rozmělnit a skrýt. (A to platí nejen v živnostnických svazech. Takový Svaz pacientů také navrhuje věci, které v konečném důsledku pacientům uškodí. (A návštěvnost jejich webu dává jasně najevo, o jak moc užitečnou organizaci jde.))
+18
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Karel Šebesta | 21. 2. 2016 21:52
reakce na Stanislav Brabec | 19. 2. 2016 14:02

Svaz pacientů je socdemácký podfuck.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 19. 2. 2016 14:18
reakce na Stanislav Brabec | 19. 2. 2016 14:02

Nevládní organizace sponzorované vládou, to je nástroj k posouvání politické rovnováhy "kýženým" směrem v mnoha oblastech.
+12
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Ptáčník | 19. 2. 2016 08:03
reakce na Martin Ptáčník | 19. 2. 2016 08:03

Ještě odkaz: http://www.novinky.cz/ekonomika/394426-podnikatelske-svazy-i-ekonomove-elektronickou-evidenci-trzeb-vitaji.html
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 19. 2. 2016 06:05

Téma pro politické strany, ne pro další svazy.
-4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Karel Šebesta | 21. 2. 2016 21:52
reakce na Luděk Zdražil | 19. 2. 2016 06:05

Pro oboje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!