Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera

| 17. 12. 2015

Premiéra nového dílu Hvězdných válek je tady, a tak se mnozí filmoví fandové znovu vracejí k předchozím dílům, aby si připomněli, co vše se událo před dávnými lety v daleké, předaleké galaxii. Tentokrát ale leckoho možná překvapí, jak nápadně příběh a postavy Hvězdných válek odrážejí realitu současné války proti teroru.

Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera

Za ta léta se objevila řada studií, které přesvědčivě dokládají, že Galaktické impérium byli ve skutečnosti klaďasové a Povstalecká aliance záporňáci. Současné polemiky na internetových fórech mají tendenci vidět věc v globálnějších souvislostech, věnují se širším galaktickým dějům, které provázejí snahy Impéria nastolit řád a bezpečí v hvězdné soustavě zaplavené vesmírnými teroristy.

Potřebovali bychom ale úžeji zaměřenou studii, která by nám pomohla pochopit, proč jsou filmy ze světa Hvězdných válek ve skutečnosti příběhem o tom, jak se z mladého Luka Skywalkera stal radikál.

Frustrovaný mladý muž

Sledujme ho od chvíle, kdy se s ním seznámíme v Nové naději – s prostým venkovským chlapcem, který zasněně pozoruje západ sluncí nad planetou Tatooine –, až po jeho přerod v radikalizovaného povstalce, který v Návratu jediho zapaluje mrtvé tělo vlastního otce a oslavuje úspěšný bombový útok na Hvězdu smrti, a zaměřme pozornost na tytéž příznaky, které dnes používají odborníci na terorismus a státní bezpečnostní složky k rozpoznávání radikalizace. Budeme na vlastní oči svědky Lukovy pochmurné cesty k náboženskému fundamentalismu a extremismu.

Luka Skywalkera poprvé poznáváme coby osiřelého chlapce z venkova, prakticky bez přátel. Žije se strýcem a tetou a touží narukovat na Galaktickou akademii jako všichni jeho vrstevníci. Tady vidíme, že ačkoli se z Luka nestal terorista ze dne na den, už od začátku vykazoval znaky, které z něj dělaly ideální cíl extremistických náborářů. Kupříkladu Anthony Stahelski v materiálu amerického Ministerstva vnitřní bezpečnosti podotýká, že potenciální teroristé obvykle:

  • pocházejí z rodin, ve kterých chybí otec – ☑
  • jen obtížně navazují vztahy s lidmi mimo úzký rodinný kruh – ☑
  • přirozeně tíhnou ke skupinám, které jim nabízejí pochopení a kamarádství – ☑

Luke je zkrátka přesně ten osamělý, frustrovaný mladý muž, jaké vyhledávají náboráři extremistických skupin.

Zasvěcení

Obi-Wan, náboženský fanatik, který celý život vyhledává a učí mladé hochy extrémní interpretaci Síly, jen stěží tlumí nadšení, když na Luka náhodou narazí. Okamžitě ví, že objevil mimořádně vhodného kandidáta na proměnu v radikála. Stahelski kondstatuje, že teroristické skupiny kladou obzvláštní důraz na depluralizaci, což znamená, že každého nového rekruta nejdřív odříznou ode všech skupin, do kterých patří, a izolují ho ve svém středu, aby zvýšily jeho vnímavost vůči fundamentalistické indoktrinaci. Sotva se Obi-Wan s Lukem seznámí, hned chlapce přesvědčuje, že má opustit rodinu a přidat se k němu. Pomůže si přitom manipulativní lží, že Impérium může za smrt Lukova otce, a doufá, že to chlapce přivede k tomu, aby zasvětil život džihádu.

Mladý Luke, zdrcený a dezorientovaný pod náporem tohoto teroristického brainwashingu, spěchá domů, kde ale najde jen zuhelnatělé pozůstatky své tety Beru a strýce Owena. Jejich náhodné zabití jednotkami Impéria je možné přímo srovnávat s obětmi bezpilotních letounů prezidenta Obamy, které reální teroristé zneužívají k náboru nových lidí. A přesně tak to udělá i Obi-Wan, zneužije Lukova zármutku, aby ho dostal do svého vlivu a navedl ho na cestu extremismu.

Nejprve s Lukem zamíří do města Mos Eisley, tam pronikne pomocí jediského mentálního triku; je mu jasné, že s nejvyšší pravděpodobností figuruje na předních místech v seznamech hledaných teroristů. V Mos Eisley obstará sobě i Lukovi přepravu u místního pašeráka drog a úspěšně Tatooin opouští. Brzy je však přesto dopaden a pokus o další únik končí střetem s Darth Vaderem. Během souboje si Obi-Wan všimne, jak napjatě Luke jeho počínání sleduje, a vycítí příležitost. V duchu odříká jediskou motlitbu a spáchá sebevraždu. Napadá vás někdo, kdo chce vykřikováním modliteb před sebevražedným útokem inspirovat k dalšímu terorismu?

Pusť otázky z hlavy

Luke unikne a spojí se spící teroristickou buňkou. Zúčastní se s ní útoku na vesmírnou stanici, a když se přiblíží na dohled svému cíli a uslyší v duchu Obi-Wanův hlas, zavře oči, odříká modlitbu a vyhodí stanici do povětří. Útok nikdo nepřežije. Divák vidí, že mladý Skywalker pochytil základy ozbrojeného náboženského extremismu velmi rychle.

Na začátku dalšího dílu – Impérium vrací úder se Obi-Wan ukáže Lukovi jako přízrak a vydá mu jasné instrukce, podle kterých bude jeho radikalizace dál postupovat. Pošle ho na vzdálenou planetu Dagobah, kde má podstoupit výcvik a další náboženskou indoktrinaci pod vedením extremistického duchovního Yody.

Yoda mladého Luka přijme do své náboženské „školy“ a učí ho fundamentalismu a partyzánskému vedení boje. Tak jako extremističí mulláhové vyžaduje naprostou oddanost pokřivené interpretaci Síly a dělá vše pro to, aby Luka připravil o poslední zbytky kritického myšlení. Jeho snaha chlapce dále radikalizovat, zbavit ho identity a vštípit mu slepou poslušnost je obzvlášť patrná ve scénách, kdy ho nabádá, aby „pustil otázky z hlavy“, „zapomněl, co se naučil“, a zejména když říká: „Žádné ‚pokusím se‘ – buď něco uděláš, nebo ne.“ Jediové vědí, že v bojovnících, které cvičí pro svatou válku, musejí vypěstovat bezmyšlenkovitou oddanost. Jakmile se Luke zdokonalí v boji a utvrdí v náboženském zápalu, netrpělivě opouští Dagobah; už se nemůže dočkat, až svůj teroristický výcvik uplatní v praxi.

Krev

Návratu Jediho vidíme už temnějšího, zocelenějšího Luka, příhodně oděného v černém hábitu, dychtivého užít násilí při uplatňování zvráceného jediského systému soudce – porota – kat. Během záchranné mise Luke předvede typicky extrémistický černobílý pohled na svět – „kdo není s námi, je legitimní cíl“ –, zejména ve scéně, kdy vyhodí do povětří Jabbovu výletní loď a zabije všechny muže, ženy a děti na palubě.

Rozjitřený krveprolitím podléhá mladý Skywalker fanatismu do takové míry, že se rozhodne zavraždit samotného císaře, a dokonce i vlastního otce, tedy pokud oba nepřijmou jeho extrémní interpretaci Síly. Na Hvězdu smrti proniká s cílem obětovat se jako mučedník. Jeho spolupovstalcům se nakonec podaří zničit klíčový vojenský cíl a Luke zavraždí nejprve císaře a pak i vlastního otce. Jeho výcvik je u konce, žízeň po krvi uhašena… prozatím.

Darth Vader se stává poslední obětí Lukova džihádu, Obi-Wan s Yodou uspěli, lapili do osidel jediského extremismu dalšího mladého muže. Vidíme tedy, že Hvězdné války jsou bez nejmenších pochyb varovným příběhem o nebezpečí radikalizace a o tom, jak snadno se i z nenápadného na první pohled neškodného mladíka stane terorista odvedle.


anglického originálu pro Finmag přetlumočil Aleš Drobek

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (1 komentář)

Pat Bateman | 17. 12. 2015 14:05

Ale jo, pobavilo ...
Na SW (vlastně barevná blýskavá pohádka) se mi líbí ten přerod z demokratické republiky v diktaturu prostřednictvím byrokracie. Nepřipomíná Vám to něco z dnešního světa?
+15
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!