Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Školné ano, ale co za to?

| 17. 6. 2009

Vysoké školství je u nás možná financované státem, rozhodně již však není pro mnohé studenty zadarmo. Již dnes se platí nemalé částky za překročení délky studia o více než jeden rok. Platí i ti, kteří začali studovat jednu školu, nedokončenou ji opustili a zapsali se ke studiu jinde. Léta takzvaného „neúspěšného studia“ se totiž přičítají k celkové délce pobytu na vysoké škole.

Školné ano, ale co za to?

A nejedná se o malé částky: na Vysoké škole ekonomické v Praze stojí první a druhý semestr „navíc“ 21 tisíc korun, třetí a další semestr 34,5 tisíc. A to bez ohledu na to, že už třeba máte zapsaný pouze jeden jediný předmět a ve škole se ukážete na hodinu a půl týdně. Další poplatky se ale platí třeba za takzvané další studium. Máte-li ukončené jedno magisterské studium a na jiné škole ukončujete další, budete platit zhruba 3000 Kč za každý semestr za „studium, jehož úroveň jste již dosáhli.“

Uznávám argument, že věční studenti by si měli své extra roky na vysoké škole platit sami. Kdo se není schopen vejít do standardní doby plus roku zřejmě studium tak úplně vážně nebere (a v tom případě ať pocítí jeho cenu), nebo pracuje (a v tom případě předpokládám, že na školné ze svého příjmu mít bude).

Kdo byl na VŠE v poslední době a viděl Rajskou budovu i seznam konferencí, které se zde konají, jistě nepochybuje, že některé vysoké školy si na sebe vydělávat umí. Z podstaty věci to má ale ekonomka snazší a sponzoři z řad bank, pojišťoven a auditorských firem se jí shánějí lépe. Technické obory nebo medicína jsou nesrovnatelně nákladnější, zvláště chtějí-li mít vybavení na dostatečné úrovni pro výzkum a kvalitní výuku. České vysoké školy také potřebují peníze na kvalitní profesory, odborníky, kterým se alespoň relativně „vyplatí“ opustit praxi a jít učit na univerzitu. V tuto chvíli mají lidé z praxe seminář na VŠ spíše jako docela prestižní hobby, které stíhají při práci, a podle toho i jejich nasazení při výuce a čas na studenty vypadá.

Takže sečteno a podtrženo se školným souhlasím, i když samozřejmě předpokládám systém bezúročných úvěrů (po dobu studia) a výběrových stipendií včetně možnosti zaměstnání na univerzitě (jakože v univerzitních knihovnách a správách IT již dávno nepracují samí studenti?).

Jedním dechem ale musím dodat: CO ZA TO? Jak budou tyto prostředky použity, co se na školách zlepší? Nebude to jen další žblunknutí v rozpočtech, které se rozvlní do ztracena? Pokud mám platit za studium desetitisíce i více, očekávám, že na kvalitě výuky se to projeví. Očekávám výběr předmětů v cizím jazyce, profesory s odbornou praxí, kteří si na mě udělají čas i jindy než v pátek od 9 do 10, očekávám vybavenou knihovnu s cizojazyčnou odbornou literaturou i možnost studia v zahraničí nebo zprostředkování stáží v podnicích.

Zkrátka vedle debaty, kolik se bude školám platit a z čeho budou studenti tyto náklady moci financovat, očekávám i debatu o tom, jak bude s prostředky naloženo, aby se úroveň českých vysokých škol dostala na zase o skok výše.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (1 komentář)

Martin Štěpnička | 17. 6. 2009 11:51

"Vysoké školství je u nás možná financované státem, rozhodně již však není pro mnohé studenty zadarmo. Již dnes se platí nemalé částky za překročení délky studia o více než jeden rok."... Student, který překročí stand. délku studia dle zákona, je státem univerzitě proplacen jen v poloviční výši. Placení je tedy v pořádku, protože na VŠ zabírá plně proplácené místo jiným studentům. Student překračující o více než jeden rok pak státem není proplacen vůbec. Studium tedy JE zadarmo pro VŠECHNY studenty, kteří ho chtějí mít zadarmo. Dnešní zpoplatnění je tedy korektní a spravedlivé. Neexistuje důvod, proč někomu platit na VŠ více let než druhému. První dva odstavce jsou zbytečné plačky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lada Kičmerová
Absolventka žurnalistiky a mediálních studií na FSV UK a programu MBA na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ještě během studií nastoupila v roce 2006 jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!