Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Trojice dividendových akcií na důchod

| 5. 9. 2016

Přemýšlíte, jak si zajistit pravidelnou rentu? Jednou z možností jsou dividendové akcie. Dnes se podíváme na tři firmy, které už víc než čtyřicet let pravidelně vyplácejí a navyšují dividendy.

Trojice dividendových akcií na důchod

Jeden z velmi efektivních způsobů, jak se zabezpečit na důchod a čerpat pravidelnou rentu, je investovat do akcií společností, které vyplácejí akcionářům pravidelné dividendy. Samozřejmě ideální jsou společnosti, které mají dlouhou historii a kulturu vyplácení dividend mají takříkajíc v krvi. Kdyby přestaly vyplácet dividendy, ztratily by v očích investorů veškerý kredit.

Nestlé

Mým nejoblíbenějším příkladem typické dividendové investice jsou akcie švýcarské potravinářské společnosti Nestlé, kterou proslavila stejnojmenná čokoláda. Do jejího portfolia značek patří dál třeba Nescafé, Chocapic, Fitness, Maggi, Vittel, český Orion a řada dalších. Společnost založil Henri Nestlé roku 1866. Dnes firma působí po celém světě a zaměstnává skoro 340 tisíc lidí. S jejími akciemi se obchoduje na burze ve Švýcarsku již od roku 1873. Od roku 1959 pravidelně vyplácí roční dividendy se stabilně rostoucí tendencí.

Nestlé: vývoj ceny akcií a vyplácených dividend

Zvětšíte klikem

Zvětšíte klikem

Procter & Gamble

Druhým krásným příkladem dividendové investice jsou akcie společnosti Procter & Gamble, vyrábějící drogeristické zboží. Má velmi pestré portfolio světoznámých značek, například Always, Ariel, Gillette, Head & Shoulders, Max Factor, Old Spice, Oral, Pampers, Pantene nebo Wella. Společnost Procter & Gamble byla založena už v roce 1837. Dnes zaměstnává zhruba 118 tisíc lidí. Od roku 1957 nepřetržitě každoročně navyšuje dividendy, které vyplácí čtvrtletně.

Procter & Gamble: vývoj ceny akcií a vyplácených dividend

Zvětšíte klikem

Zvětšíte klikem

Wal-Mart

Třetím příkladem dividendové stálice je americká společnost Wal-Mart Stores, největší řetězec diskontních prodejen na světě. Firmu založil Sam Walton, který svou první prodejnu otvíral již v roce 1962. V roce 1969 pak založil společnost Wal-Mart Stores, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze od roku 1970. Od roku 1974 pak firma vyplácí ze zisku dividendy, které pravidelně každý rok navyšuje. Dnes Wal-Mart provozuje přes deset tisíc prodejen po celém světě a zaměstnává přes dva miliony lidí.

Wal-Mart: vývoj ceny akcií a vyplácených dividend

Zvětšíte klikem

Zvětšíte klikem

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management

Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Jenom tři nestačí

Všechny tři zmíněné firmy mají poměrně stabilní byznys. Řadí se do takzvaných necyklických sektorů, protože produkují nebo distribuují zboží základní potřeby. Díky tomu ceny jejich akcií nekolísají tolik jako akcie firem z cyklických sektorů. A jelikož mají poměrně stabilní tržby a zisky s dlouhodobě rostoucí tendencí, můžou si dovolit také vyplácet štědré dividendy a stabilně je navyšovat. Proto jsou také tyto akcie mezi investory velmi oblíbené. A proto také nepatří k nejlevnějším. Akcie Nestlé se dnes obchodují za 28násobek ročních zisků společnosti a akcie Procter & Gamble za 25násobek. Pouze akcie Wal-Mart se obchodují za přijatelný 16násobek ročních zisků společnosti.

Při plánování zabezpečení na důchod prostřednictvím dividendových akcií bych se samozřejmě nespoléhal pouze na tři investice, rozumný investor musí riziko více diverzifikovat. Akcie společností Nestlé, Wal-Mart a Procter & Gamble polsoužily jenom jako názorný příklad ilustrativní příklad. Nezapomeňte také na to, že dividendy je vždycky potřeba řádně zdanit. Pokud se jedná – jako v této trojici příkladů – o příjem ze zahraničí, má to svá úskalí, na která vás připraví můj starší článek:

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Michal Hatlapatka | 8. 9. 2016 16:33

Dobrý článek. Už jsem se tu ptal, ale zkusím to ještě jednou - autor správně píše, že investici na důchod je asi lepší rozložit do víc než tří akcií. Nejjednodušší by tedy byl fond, jednoduše spravovaný, s minimálními poplatky. A právě s těmi minimálními poplatky mám v ČR problém. V USA třeba u TIAA-CREF začínají na 0.3%, přes dividendové a růstové fondy kolem 0.6% až po aktivněji spravované kolem 0.8-1.0%. V ČR o ničem takovém nevím, běžně vidím poplatky přes dvě, tři procenta, což mi přijde u dlouhodobé investice zcela nestydaté (spočítejte si za domácí úkol, jakou část výnosu vám to požere při odhadovaných 4-5% růstu). Víte někdo o něčem lepším?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vladimír Jurík | 16. 9. 2016 23:34
reakce na Michal Hatlapatka | 8. 9. 2016 16:33

Cez každého online brokera si aj v Čechách aj na Slovensku môžete nakúpiť akcie ETF (exchange traded funds). Zabudnite na biotechnológie - cez ETF môžete investovať do lacných (TER 0,20%p.a.) akciových, dobre diverzifikovaných fondov a postaviť si z nich kvalitné pasívne portfolio. Dal by som sem aj linku na nejaké články, ale bojím sa, že to bude považované za nevyžiadanú reklamu. Bude?
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Amos | 14. 9. 2016 15:30
reakce na Michal Hatlapatka | 8. 9. 2016 16:33

Univerzální odpověď neznám - každý preferujeme něco jiného. Poplatky v ČR jsou extrémní - osobně preferuji Top Stocks Jána Hájka a Vltava Fund D. Gladiše, kde ty poplatky dlouhodobá výkonnost fondu snad ospravedlňuje.

Jinak se musíte poohlédnout do zahraničí - možnosti jsou samozřejmě ETF akcie - pokud inklinujete například k biotechnologiím, pak myslím že za úvahu stojí ticker XBI - http://finance.yahoo.com/quote/XBI?p=XBI

Další možností je investovat do společností, které vyplácejí dividendy a sami investují do portfolia firem, aniž by měly status fondu - sám jsem fanouškem švýcarské BB Biotech - http://www.finanzen.net/aktien/BB_BIOTECH-Aktie

A dalších možností je řada - investovat do firem, které zhodnucují váš vklad daňově optimálním způsobem, například štěpením akcií - příkladem je Starbucks, který poměrně často "rozdává" majitelům akcií nové v poměru 2:1.

Nebo se lze zaměřit na akcie firem, které jsou sami o sobě aktivně řízeným fondem, jako je Buffettovo imperium - http://finance.yahoo.com/quote/BRK-B/?p=BRK-B

Ekonomičtí poradci a novináři mají Buffetta za jakýsi etalon úspěšnosti, ale například akcie Markelu, který je kromě veleúspěšné pojišťovny také zajišťovnou (tak mimochodem Buffett začínal, ale i neslavně dopadl), která za rezervy nakupuje podíly firem (ano i v BRK-A a BRK-B) a také skupuje zajímavé firmy do svého holdingu.

http://finance.yahoo.com/quote/MKL/?p=MKL

Když porovnáte vývoj cen akcií slavného Berkshire a v Česku málo známého Markelu, třeba vás napadne, kam je vhodné investovat :)
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!