Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pozor na žraloky

| 23. 9. 2008

Akciové trhy čeká po záchranném plánu americké vlády a omezení spekulativních obchodů na pokles ve Velké Británii, USA a Německu další „týden pravdy“.

Pozor na žraloky

Po divokém růstu akcií v závěru minulého týdne řada evropských akciových trhů včetně českého na počátku tohoto týdne ztrácela. Podobný vývoj není ostatně po čtyř, šesti, ale také třeba téměř dvanáctiprocentním přírůstku pražské burzy nijak překvapivý.

Nic na něm nezměnil ani zákaz obchodů s akciemi bank a finančních institucí na třech významných trzích: ve Velké Británii, v USA a také v Německu. Jen dokazuje, že překonání současných potíží na finančních trzích nebude snadné.

V případě evropských akciových trhů zdůvodnila agentura Bloomberg jejich pokles čekáním na další detaily plánu americké vlády na vyvedení špatných aktiv z bilancí některých bank a jiných finančních institucí do obdoby naší někdejší „Konsolidační banky“ v celkové hodnotě až 700 mld. dolarů.

Za poklesem akcií v USA  – tamější indexy aktuálně ztrácejí dvě a více procent - zase podle Bloombergu stojí výrazná ztráta regionálních amerických bank v reakci na doporučení analytiků, aby se investoři zbavili těchto titulů a ztráty automobilek.

Šly banky i proti sobě?

K prudkému růstu trhů koncem minulého týdne výrazně přispěl zákaz tzv. obchodů na krátko, který se týká bankovních a finančních titulů,“ řekl Finmagu Jaroslav Krabec, který řídí hedgeový fond Wood and Company, zaměřený na střední a východní Evropu. Podobné transakce provádějí především právě hedgeové fondy, ale také správci majetku (asset manažeři) bank či dalších finančních institucí.

Nepřispěli tedy v případě vidiny zajímavého zisku v některých případech paradoxně někteří z nich k poklesu kurzu akcií vlastní nebo jiné banky? „To nikdo neví, zcela vyloučit to však nelze,“ řekl rovněž Krabec, který v minulosti řídil Český akciový fond ING.

Zavírání krátkých pozic se podle agentury ČTK v USA, Velké Británii a v Německu zatím vztahuje jen na akcie vybraných finančních institucí. Pokud by tento zákaz nepomohl, může být rozšířen na akcie všech finančních institucí, v nejhorším případě na všechny akciové tituly, s nimiž se obchoduje na veřejných trzích.

Nám blízké Německo zakázalo podle téhož zdroje obdobné transakce s akciemi Deutsche Bank, Commerzbank, Deutsche Postbank a Aareal Bank, dále pojišťoven Allianz, Hannover Re, Munich Re a AMB Generali, ale také Deutsche Boerse, MLP a Hypo Real Estate Holding.

„Podobné opatření je věcí regulátora, tedy ČNB. Ten zatím žádný takovýto zákaz pro obchodování na pražské burze nevydal,“ řekl Finmagu mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík. Kontrola takovýchto transakcí by podle něj byla problematická.

Pomůže tento překvapivý zákaz k oživení amerického, britského a německého trhu a následně i dalších akcií, zmítaných dosud finančními problémy? Ze složení aktiv, která spravuje zmiňovaný fond Wood and Company vyplývá, že je jeho portfoliomanažer vcelku optimistický. Tzv. net long pozice fondu činí podle Krabce 30 %, což znamená, že dlouhých pozic, spekulujících na růst je přesně o tolik více než „short pozic“, sázejících u vybraných titulů na pokles trhu.

Po výrazném poklesu cen komodit, s nimiž se svezla cena elektřiny, přitom Krabec znovu věří akciím ČEZ, za zajímavý titul považuje kvůli stabilitě a dividendě také Telefóniku O2, díky dobrým výsledkům pokládá za atraktivní rovněž IT společnost Asseco Poland (její součást patří bývalé PVT).

Lze si než přát, aby byli optimističtí i další správci fondů či peněz a nebylo tak třeba zákaz short-sellingu rozšířit na další tituly a aby byl v případě bank či dalších titulů naopak brzy odvolán, což by svědčilo o tom, že se trhy vracejí do normálních kolejí...

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Tomas Pieter | 23. 9. 2008 22:50

no hlavne rozlisujte naked short selling a short selling. ten prvni je nelegalni a spatny, ten druhy je regulerni. je fakt, ze ted zakazali uz i ten druhy ale jen za urcitych podminek. a jen na urcitou dobu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 23. 9. 2008 17:27

Krátkodobé obchody na poklesy nemají z čistě obchodního hlediska žádný vliv. Zatímco v dobách optimismu, kdy tyto obchodníci byly ve značné nevýhodě to nikomu nevadilo , tak v dnešní době je hřích sázet na pokles. Teoreticky rozumné řešení je pouze takové, aby se z optimistů a pesimistů staly realisté a trh byl efektivní. To je však čirá utopie. Tyto zásahy každopádně k ničemu nepomůžou. Spíše naopak..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 23. 9. 2008 15:35

No ale není mi jasné v kom vidíte ty žraloky ?Za sebe - jsem mírně otřesen z toho co se v principu děje v USA. Dva pánové (Paulson a Bernanke) požadují po Senátu (před volbami) nekontrolovatelně použitelný kredit z peněz daňových poplatníků ve výši 700 mld USD. Pan Paulson (mimochodem do roku 2006 zaměstnám u Goldman Sachs s odstupným cca 500 mil nezdaněných USD při odchodu do administrativy) a pan Bernanke se ve svých veřejně deklarovaných prognózách od počátku krize nikdy nestrefili do dalších událostí. A těmto pánům má být svěřena ze dne na den finančně, právně a parlamentně nekontrolovatelná pravomoc k záchraně něčeho co neumí ani popsat a v čem prokázali, že neumí odhadnout vývoj nebo snad lhali ? To nejsou žraloci, to jsou KOSATKY. Ti chudáci, co shortovali a kterým vstoupili soudruzi Paulson a Bernanke uprostřed hry do pravidel, jsou na tom jako beránci před porážkou, podobně jako ti na Slovensku, co je chce Fico zavřít pokud zvednou ceny při konverzi na Euro. Ach jo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 23. 9. 2008 16:32
reakce na Luděk Zdražil | 23. 9. 2008 15:35

Titulek se vztahoval ke druhé části článku, tedy k úvaze, že se někdo snažil vydělat na poklesu akcií instituce, v níž dělá a tím jí svým výdělkem sice pomáhal, ale zároveň díky poklesu akcií i škodil. Připouštím, že to z textu asi není příliš zřejmé.Zní to možná jako Sci-fi, stejně jako představa, že zaměstnanci bank či jiných finančních institucí úspěšně spekulovali na pokles akcií svých konkurentů. (Což v článku není). Je to ale tak nereálné?I když jsem velké hráče na trhu, zdaleka nejde jen o hedgeové fondy, určitou dobu tak trochu podezíral, že trhy hodně srážejí shortováním, což mi jde obecně proti srsti, ani mne rozhodně nepotěšil netržní zásah, jaký představuje zákaz těchto transakcí. Ostatně nikoliv první. Kladu si ale otázku, zda skutečně existuje v současné situaci jiné rozumné řešení. I když můžeme spekulovat o tom, co je to rozumné.Z tohoto pohledu pokládám pány Paulsona a Bernankeho spíše za hasiče požáru, způsobeného hlavně dřívější politikou Fedu. I když můžeme opět spekulovat o tom, zda a v jaké míře k němu sami přispěli.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!