Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Obavy z výsledků

| 1. 4. 2008

Přes určitý závan optimismu zůstávají akciové trhy pod tlakem. Snad nepřinesou výsledky firem za první čtvrtletí další zklamání a akciím v této souvislosti další ztrátu.

Obavy z výsledků
Řada akciových trhů si - až na výjimky, k nimž tentokrát patřily USA - v minulém týdnu polepšila. Evropské akcie posílily o tři až čtyři procenta, což je koridor, do kterého se vešel i růst indexu PX pražské burzy. 

Letošní bilance nicméně zůstává velmi nepříznivá. Zatímco americký indikátor S&P 500 zatím letos přišel asi o deset procent, PX ztrácí asi čtrnáct a půl procenta a  řada evropských trhů ještě více. Německý DAX například kolem 19 %.

Bude pokračovat lízání předchozí ran, nebo podrobnější výsledky i bilance firem za první čtvrtletí přinesou další výkyvy trhů? Řada expertů varuje před předčasným optimismem.

Nepříznivá situace na trzích zatím logicky příliš nesvědčí ani fondům. Většina korunových akciových je až na několik výjimek jako je Zlatý fond ČP Investu stále v mínusu. Nezřídka i dvouciferném.

Nedaří se ani dluhopisovým fondům, byť se objevují spekulace, podle nichž by snad mohly být brzy zajímavou investicí. Pokud ale bude ČNB, což lze v současné obtížné situaci těžko přesně odhadnout, dál zvyšovat úrokové sazby, asi jim to zatím příliš nepomůže. Ani aktuální výnosy fondů peněžního trhu nenabízejí zázraky. Potvrdí se v následujícím období slova některých správců, podle nichž začínají být zajímavou investicí?

V situaci, kdy většina českých občanů investuje prostřednictvím fondů, vše nahrává jistějším investicím do zajištěných fondů. Obdobně koncipované investiční certifikáty si totiž v ČR místo na slunci teprve hledají. Dokáží zajištěné fondy splnit očekávání investorů?

K těm, které se v současnosti prodávají, přibude v červnu Zajištěný komoditní fond ČP Investu, denominovaný v korunách. Jeho cílem je tedy kombinovat investici do komodit s větší jistotou.

Doba, kdy začne být fond nabízen, se podle mluvčího ČP Investu Michala Maďara kvůli změně parametrů změnila. Má to být prvního června. První rok může díky výsledkům koše 25 komoditních akcií investorům vydělat pět procent a v dalších letech pak 10 %. Jejich maximální zisk za šest let, na které je fond konstruován, je tak omezen na 55 %.

V případě nepříznivého vývoje vyplatí investorům 105 % původně vložené částky. Fond má investovat do široké škály komodit od ropy, přes drahé kovy po soft komodity, což jsou ty zemědělské a sója.

Z fondu, jehož koupě je spojena s dvouprocentním vstupním poplatkem, je možné vystoupit i dříve, než bude uzavřen. Investor za to ovšem zaplatí čtyřprocentní výstupní poplatek.

Kromě toho se na českém trhu objevuje řada fondů určených pro kvalifikované investory, zaměřených většinou na reality. Platí to jak pro MAO, uzavřený investiční fond, který bude majitelům spravovat investiční společnost Amista, tak pro další uzavřený investiční fond Unimex Group. Zajímavé je, že ho založil bývalý majitel Čedoku Jiří Šimáně, který si po prodeji firmy ponechal některé nemovitosti.

Společnost Bayerische Investment Fonds, která ovšem v rozporu s názvem dosud neměla povolení k činnosti v Bavorsku, ale jen v ČR, jde rovněž do nemovitostí a na českém trhu nabízí otevřený podílový fond GIP.

Přinesou investorům to, co slibují? Výnosy dvou fondů pro drobné investory, které spravují  Reico a Realtia, jsou zatím za rok, ve druhém případě zhruba za půl roku mezi dvěma až třemi procenty. Snad přestane v budoucnu kapat a začne více pršet, aniž by to pro investory do realitních fondů představovalo větší riziko.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

Tomáš Václavíček | 2. 4. 2008 18:26

Podle mě bude zítřek rozhodujícím dnem. Zítra se uvidí, jestli bude trh běžných akcií znovu klesat a jestli komodity, především zlato, opět začnou růst. Osobně se přikláním k tomu, že se toto stane (samozřejmě k tomu může dojít i postupem času).Mohl bych se zeptat, v jaké fázi se podle vás zlato právě nachází? Troufám si odhadnout, že na počátku té druhé (kdy se široká veřejnost začíná dovídat o býčím trendu).Mohl bych se zeptat, jestli budete na tomto serveru publikovat i podrobnější informace o komoditních trzích?Ohledně Zajištěného komoditního fondu ČP Invest:I když je to zajímavý nápad, myslím si, že pro investory poněkud nevýhodný. Je totiž veliká pravděpodobnost, že zhodnocení 55% dosáhnou komodity mnohem dříve (například mnoho zlatých akcií roste v poslední době o více než 100% ročně. To je také důvod, proč si myslím, že nebude od věci být zainvestován v komoditním trhu.Pokud to nebudete považovat za reklamu, rád bych uvedl několik nejlepších zdrojů na internetu:http://www.financial sense.com/metals/main.htmhttp: //321gold.com/www.bigcharts.co mTomášVáclavíček
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 2. 4. 2008 20:41
reakce na Tomáš Václavíček | 2. 4. 2008 18:26

Koukám, že sledujeme stejné weby. Více než 321gold se mi však zamlouvá www.goldseek.comDále ještě doporučím denní zpravodaj od Casey Reserach - http://caseyresearch.com/displayDrp.php?e=trueZejména u drahých kovů se domnívám, že je to korekce, ne konec býčího trhu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Václavíček | 3. 4. 2008 16:31
reakce na Jan Dvořák | 2. 4. 2008 20:41

Pro pokračování býčího trhu v komoditách mluví mnoho fundamentálních zdrojů, i technická analáza se již začíná zotavovat.Komoditní akcie před touto korekcí stoupaly tak dlouho, že ke korekci muselo nutně dojít (dlouhou dobu byly akcie překoupené).I když to možná nebude tento týden, věřím, že komodity budou v uptrendu pokračovat.Rozhodně ještě nejsme ve třetí fázi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Novotňák | 2. 4. 2008 13:37

Obecě sohlasím s tím, že zajištěné fondy nejsou pro klienta vždy to nejvýhodnější už z principu jejich konstrukce. Každý zajištěný fond je konstruován tak aby především neprodělal svému správci, tedy tak, aby správce neprodělal na tom, že klientům garantuje konečnou minimální hodnotu jeho investice! Až v druhé řadě je výnos zajištěného fondu klientovi, což je pochopitelné. I díky tomu podlové fondy nekrachují a krachovat nebudou. Na zajištěném fondu je bitý především klient.Přijatelnější a levnější cestou je nastavení individuálního portfolia, podle konkrétních cílů a profilu klienta, kde sice klient může nést riziko v řádu několika procent, ale až několikanásobně si zvýší možný dosažitelný výnos. Má podstatně vyšší likviditu a flexibilitu nakládání s volženými penězi. V takovémto portfoliu může samozřejmě hrát dílčí roli i zajištěný fond nebo přímé investice do akcií, ale nebudou to hlavní pilíře.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 2. 4. 2008 14:38
reakce na Petr Novotňák | 2. 4. 2008 13:37

S tím souhlasím. Jak už jsem někde psal, ani já nejsem zrovna příznivcem zajištěných fondů. Proč o nich tedy občas píšu? Souhlasím s názory v diskusi. Není k nim prakticky co dodat. Je to ale podle mého mínění pohled zkušených investorů. Co ale s těmi, kteří jsou méně zkušení anebo s investováním začínají? A nezažili si tím pádem delší propad nebo kolísání trhů, takže jsou při současném vývoji nejspíš pěkně nervózní? Snad se dá, na rozdíl od klasické správy aktiv, nastavit individuální portfolio i od únosných částek. Jsou již ale ti méně zkušení na něco takového připraveni a jsou ochotni na podobnou věc přistoupit?Proto bych zajištěné fondy (k tématu se chci vrátit šířeji v dalším čísle časopisu) šmahem zcela nezatracoval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

fianceee | 2. 4. 2008 12:06

Nebojte se!Blondýna hledá solidní protějšek toužící po ještě výhodnějším spoření. Zn.: Máš ING Konto a zajímá tě odměna?Kontaktuj mě na kontakting.cz
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 1. 4. 2008 18:41

Zajištěný fond dnes těsně předčí inflaci a pro investora, který chce své peníze zhodnotit to není dobrý způsob investice. Stačí trochu hledat a lze najít spoustu podhodnocených akcií s relativně vysokou dividendu, pravidelně rostoucím ziskem a velice nízkým P/E (pod 5) I kdyby propad trhu pokračoval, tak se těchto akcií nezbavím, protože mi přináší téměř 10 procentní dividendu a v budoucnu určitě narostou a troufám si tvrdit že i několikanásobně. Dluhopisy bych bral taky jako nevhodnou investici. Zhodnocení je nízké a dle mého názorů je i zde více rizika, než v zajištěných fondech. Graham radil, že "inteligentní investor" by neměl investovat více jak 50 procent svých prostředků do akcií s čím souhlasím, avšak dalších 50 procent bych rozhodně mezi dluhopisy společností nebo obligace nedával. At si každý rozumný investor najde další formy investic, avšak je jich spousta, stačí se pravidelně vzdělávat a umět najít příležitosti :) Hezký večer
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Filip Glasa | 3. 4. 2008 17:37
reakce na Arsen Lazarevič | 1. 4. 2008 18:41

Graham písal o pomere 75/25 v závislosti od situácii na trhu. Pri poklesoch 75% akcií a po raste znížiť zas akcie na 25%. pričom dlhopisy nemyslel tak ako dnes - dlhopisové fondy. V tej dobe písal o "kusových" dlhopisoch. Dnes by to bol mix hotovosti a dlhopisových fondov. 50/50 doporučoval pre prípad, že si investor nechce riadiť svoje portfólio.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Václavíček | 2. 4. 2008 18:36
reakce na Arsen Lazarevič | 1. 4. 2008 18:41

Musím s Vámi nesouhlasit ohledně tvrzení, že"inteligentní investor by neměl investovat více jak 50 procent svých prostředků do akcií".Podle mě by se na tuto otázku mělo pohlížet s ohledem na věk, nebo, chcete-li, stadiun života. V mládí je lepší investovat mnohem více než 50% vašeho majetku, a ve stáří, kdy už má člověk (doufejme) vybudovanou svoji solidní základnu aktiv, by měl investovat kolem 50%, případně i méně ze svého majetku.To je filosofie, podle které se řídím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 2. 4. 2008 22:13
reakce na Tomáš Václavíček | 2. 4. 2008 18:36

Pro mladého člověka je mnohem lepší vzít si hypotéku a pronajímat nemovitost, případně rozjet své vlastní podnikaní. Pokud se však domníváte, že v akciovém trhu budete mít své portfolio dostatečně diverzifikované a že se případné krize "ustojíte" tak vzhůru do toho :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Václavíček | 3. 4. 2008 16:38
reakce na Arsen Lazarevič | 2. 4. 2008 22:13

A ještě jeden fakt stojí proti nakupování nemovitostí. Zdražování hypoték.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Václavíček | 3. 4. 2008 16:37
reakce na Arsen Lazarevič | 2. 4. 2008 22:13

Podle mě nejde tak o diverzifikaci, jako o soustředění investic a pečlivou technickou analýzu.A právě portfolio o 20 akciích se sleduje mnohem hůř než portfolio o 5 - 10 kvalitních akcií, jejiž technická analýza nám radí nakoupit.Rozjet své podnikání je dobrý nápad, v budoucnu to chci zkusit.Pronajímat nemovitost je sice většinou dobrý nápad, ale pro investory do nemovitostí mohou nastat mnohem horší časy, až k nám do ČR přijde pokles cen nemovitostí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 3. 4. 2008 13:23
reakce na Arsen Lazarevič | 2. 4. 2008 22:13

Nájemné je dnes (alespoň v Praze) podstatně nižší než hypotéční splátky na stejný byt. Takže takový mladý člověk bude svého nájemníka dosti silně dotovat :-)))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 2. 4. 2008 13:06
reakce na Arsen Lazarevič | 1. 4. 2008 18:41

Souhlasím v obou bodech. V dobách tržních turbulencí je prostor pro aktivní správu portfolia větší, než když trh jde hladce vzhůru. A dluhopisy jsou při nynějších yieldech a inflaci investice pro "lůzry". To už raději peněžní trh.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!