Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Další špatné zprávy

| 16. 4. 2008

Akcie na vyspělých trzích minulý týden ztrácely dvě až tři procenta. Jednou z výjimek byl německý DAX, který oslabil o procento a půl. Dál se přitom spekuluje o tom, zda již akcie dosáhly dna, respektive zda se dění na trzích skutečně stabilizuje.

Další špatné zprávy
Obavy, co svět čeká, přitom zesílily po varování před budoucím vývojem světové ekonomiky, jež vyslovili  ministři financí a šéfové centrálních bank sedmi nejvyspělejších zemí (skupiny G7). Vyzvali přitom mj. banky, aby ve stodenní lhůtě zveřejnily ztráty ze špatných investic spojené s trhem nemovitostí. Objeví se v jejich bilancích další kostlivci?

Představitelé G7 navíc apelovali na Mezinárodní měnový fond, pod jehož křídly se sešli, aby posílil dohled nad světovou ekonomikou a zlepšil svou schopnost varovat svět před budoucími krizemi. Samotný MMF na svém jarním zasedání znovu snížil odhad růstu světové ekonomiky pro letošní rok, a to z lednových 4,2 na 3,5 %.

Akciím výzvy G7 ani revize prognózy MMF rozhodně nepomohly. Negativně je ovlivnily i výsledky společnosti General Electric za první čtvrtletí a snížení očekávaného zisku na další období. Většina ztráty GE připadá na divizi finančních obchodů a transakce spjaté s nemovitostmi.

Jak si povede dalších 65 z 500 firem z amerického indexu S&P 500, které mají zveřejnit čtvrtletní výsledky v tomto týdnu? Analytici čekají, že jejich zisk za první čtvrtletí klesne o 14,1 %.  „Ještě před týdnem odhadovali jeho snížení na 10,9 %,” upozorňuje Josef Stoulil z firmy Capital Partners.

Strašák recese
Akciové trhy se chytají jakýchkoli zpráv, které by napověděly, zda je ekonomika USA v recesi, nebo se do ní může dostat. Data o březnovém meziměsíčním růstu maloobchodních tržeb v USA o 0,2 % přinesla povzbuzení. Analytici totiž čekali, že budou stagnovat. Proti tomu ovšem působí informace o nečekané ztrátě čtvrté největší americké banky Wachovia Corp. ve výši 393 mil. dolarů, opět v souvislosti s trhem nemovitostí.

Firmy, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze, mají začít prezentovat čtvrtletní výsledky koncem dubna. Vzhledem k negativní náladě na trzích však zůstává otázkou, nakolik mohou – pokud překonají očekávání, nebo v opačném případě zklamou – reálně ovlivnit situaci na českém trhu.

V případě akcií se ale karta někdy obrací v době, kdy to nikdo nečeká. Ve světle dvou zmíněných faktorů – ekonomických dat z USA a čtvrtletních výsledků tamějších firem – bude podle Petra Hlinomaze z BH Securities důležitý konec dubna, kdy budou zveřejněna předběžná data o vývoji hrubého domácího produktu USA za první čtvrtletí. Centrální banka Fed by navíc měla 30. dubna opět snížit základní úroky, a to možná jen o čtvrt procenta místo původně očekávaného 0,50 %.

Nezávislá Evropa?

Podle Hlinomaze bude přetrvávat diferenciace trhů, sektorů a firem. Evropa může působit o něco nezávisleji, což jí  možná přinese spíše prospěch. Nejistý zůstává vývoj finančního sektoru, kde se ještě mohou objevit další ztráty spojené s hypoteční krizí. Trhy mohou samozřejmě ovlivnit i valné hromady, které budou schvalovat dividendy. 

Právě dividendy a možnost zpětného odkupu akcií mohou kompenzovat případné negativní vlivy na trhu. Ve prospěch nákupů akcií hovoří i jejich nízká cena v porovnání s dosaženým ziskem (P/E). Důležité bude, aby tento poměr výrazně nezvýšily nepříznivé čtvrtletní výsledky jednotlivých firem.

Analytici České spořitelny v měsíční zprávě z počátku dubna preferují kvůli relativní „bezrizikovosti“ Komerční banku, která se vyhnula investicím do nekvalitních hypoték. A Zentivu, jejíž výsledky by se mohly, zejména díky turecké akvizici, v delším horizontu zlepšit. Za zajímavé tituly označují i akcie Telefóniky 02 a Unipetrolu. Počínaje výsledky za první čtvrtletí začnou chodit v případě této petrochemické společnosti mnohem lepší zprávy, spekulují analytici ČS.

Obsáhlá analýza Atlantiku Finanční trhy, která nemapuje jen české akcie a vychází z ekonomické hodnoty firmy vůči jejímu provoznímu zisku bez odpisů (EV/EBITDA), předpokládá, že ropa zůstane drahá a její cena bude letos v průměru činit 90 dolarů za barel. Právě u těchto firem je možné najít – přes nadále zvýšené riziko vývoje akciových trhů – zajímavé investiční příležitosti.

Za nejatraktivnější společnost v tomto odvětví či oboru pokládá Atlantik italskou firmu ENI, ve střední Evropě pak rakouskou OMV. Krátkodobě nedoporučuje k nákupu žádnou ze středoevropských společností, které jsou silně závislé na zpracování ropy, jako jsou PKN, Unipetrol nebo MOL.

Z energetických firem označuje studie za nejatraktivnější akcie německých RWE, či E.On. Vzhledem ke složení jejich výrobního portfolia a dalšímu rozvoji patří dlouhodobě mezi atraktivní energetické firmy International Power, EDF, ČEZ a E.On, které mohou těžit z očekávaného růstu cen elektřiny.

Zajímavé telekomunikace
Podle ukazatele EV/EBITDA patří středoevropští telekomunikační operátoři na starém kontinentě mezi nejlepší. Atraktivitu prvého maďarského MATAV ovšem snižuje zvýšená averze investorů vůči Maďarsku spojovaná s jeho špatnou makroekonomickou situací. Druhá polská TPSA zase doplácí na snahu regulátora snížit cenu za provolanou jednotku a prosadit  další liberalizaci trhu. Vedle Deutsche Telekom je tak pokládána za nejlepší investiční příležitost česká Telefónica 02.

Z bankovních titulů preferují analytici Atlantiku akcie Erste Bank; Komerční banka je až ve druhé polovině vybraných 18 finančních institucí. V oboru farmacie vede tento žebříček AstraZeneca, Zentiva je v jeho polovině.

V případě realitních titulů se podle porovnání ceny k čisté hodnotě aktiv jeví jako atraktivní akcie ECM s více než 40% diskontem. Studie ovšem upozorňuje na negativní sentiment na trhu, kvůli němuž nelze očekávat jejich výrazný růst, a nelze dokonce vyloučit jejich další pokles.

Křišťálovou kouli ani stroj času nikdo z nás nemá, a to platí i pro  analytiky. Přesto je užitečné srovnat jejich pohled založený na řadě ekonomických či dalších faktorů – byť někdy rozdílný – se svým vlastním názorem.

A podle toho zvolit buď hru na větší jistotu, kterou nabízejí dividendy některých společností, nebo jiný, přece jen riskantnější přístup. S vědomím toho, že medvěd je zvíře tvrdohlavé a ochočit si ho, nebo přizpůsobit se jeho působení na akciových trzích, není jednoduché.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Petr Novotňák | 18. 4. 2008 02:00

V této situaci zůstávám optimistou, trh je v situaci, kdy se všichni třesou kde jsou zbylí „kostlivci“ oni samozřejmě někde jsou, někde ve finančním sektoru nejspíš velkých bank. Světová ekonomika buď půjde do recese nebo nepůjde, to je ovšem z pohledu investora může být jedno, protože ceny akcií a podílů ve fondech odpovídají tomu jako kdyby byla. Takže: Jestliže teď investor nakoupí, kostlivci se pak odkryjí a ukáže se že světová ekonomika bude v pohodě, vydělá hodně, protože všichni se uklidní začnou nakupovat a ceny půjdou nahoru.Druhá možnost: Investor teď zainventuje, ukáže se že kostlivců bude víc, růst světové ekonomiky klesne o nějaké to procento… ale bude jasno. Všichni se tím pádem uklidní, začnou opět nakupovat, ceny půjdou nahoru a investor vydělá i když třeba ne tak rychle.Nebo snad někdo dokáže říct, co by se ještě muselo stát, aby se trhy při současných cenách propadly o dalších 20 až 30 %?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

začátečník | 17. 4. 2008 14:21

Telefonica O2 má dividendu 10% vož neumí kterejkoliv "poradce" nebo aspoň se píše, že 10% je teda jako maximum :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 16. 4. 2008 23:06

A co tohle:důvěryhodnost LIBORu je zpochybněna...http://online.ws j.com/article/SB12083116416781 8299.html?mod=hpp_us_pageoneVž dyťLIBOR se používá téměř všude.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

ondraklein | 16. 4. 2008 20:44

Taky bych na penezich radeji jeste sedel. Zkusil bych nejake sporici konto. Ja jsem u FIO, ale prechazim k ING. Ty maj ted uroceni6 % na mesic. Jinak pocitam ze nejpozdeji v zari zas zacinam s akciema. Kdo moc otali, nevydela!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Nastas | 16. 4. 2008 07:56

Předpokládám,že ještě nejsme na dně. Ještě nebyli vytaženi všichni kostlivci ze skříní. Až bude vše vymeteno, tak po cca 2 měsících se můžeme začít pomalu škrábat nahoru. Takže nejspíš až v létě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Frantapokorny | 16. 4. 2008 15:51
reakce na Jan Nastas | 16. 4. 2008 07:56

Já jsem své akciové portfolio prodal na konci ledna. Jen nevím do čeho teď investovat, dokud se bouře nepřežene.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 16. 4. 2008 16:34
reakce na Frantapokorny | 16. 4. 2008 15:51

Záleží samozřejmě na délce investice. Co třeba Telefóniku 02 kvůli dividendám a víře, že navzdory tvrzení analytiků nejsou v ceně zohledněny chystané prodeje majetku, nebo zkusit NWR (OKD)? Těžko říci. Vše je samozřejmě bez záruky. I když odvážní již nakupují.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

skrytej | 16. 4. 2008 17:24
reakce na František Mašek | 16. 4. 2008 16:34

Telefonica O2 má teď dividendu kolem 10%, což neumí řada "poradců" navíc je tu prostor pro růst.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 16. 4. 2008 15:27
reakce na Jan Nastas | 16. 4. 2008 07:56

Bohužel asi máte pravdu. Potěšitelná je ale zpráva OECD - po uzávěrce tohohle článku, která odhaduje škody z realitní krize "maximálně" ;na půl bilionu dolarů, což je polovička odhadu MMF. I když je i tento odhad třeba brát s rezervou, věřím spíše OECD než fondu. Ten u mne v poslední době hodně ztrácí. Viz jeho předpovědi někdy od září. Stále ve stylu nic se neděje a pak najednou - jako třeba třeba teď - výrazné snížení odhadovaného tempa ekonomického růstu ve světě. Má k tomu jistě své důvody. Poněkud to ale připomíná styl napřed se pokusit zamést probléy pod koberec a když to nejde, přiznat ztráty. A pro jistotu je nadsadit. No uvidíme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!