Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdy koupit akcie aneb hysterická křivka

| 19. 9. 2008

Kdy nejlépe koupit a prodat akcie? No přece kupovat, když akcie jsou levné, a prodávat, když jsou drahé. Jenomže jako poznat, kdy jsou levné a kdy drahé? Podle jedné teorie, která je velmi uznávaná v teoretických kruzích a učí se na všech základních vysokoškolských kursech financí, na tom nezáleží.

Kdy koupit akcie aneb hysterická křivka

Ceny akcií v každém okamžiku odrážejí všechny dostupné informace, takže k růstům či poklesům dochází jen tehdy, jsou-li publikována nová fakta. A protože nikdo neumí předpovídat budoucnost, jsou změny cen akcií nepředvídatelné. Je tedy jedno, kdy akcie koupíte nebo prodáte, tvrdí věhlasný laureát Nobelovy ceny Paul Samuelson, který v 50. letech patřil mezi průkopníky této teorie. Kupujte akcie, kdykoli máte peníze.

Ale i když Samuelsona bere každý vážně, existují i jiné názory. Když některý trh roste příliš dlouho příliš rychle, je nabíledni, že se jedná o bublinu, která dříve či později splaskne. Teorie bublin patří do sféry behaviorálních financí, za něž bylo rovněž uděleno několik „nobelovek“.

A protože během let 1998-2008 došlo k celé sérii bublin, je možná přece jen lepší sledovat vývoj trhu. Podezřele rychlé vzestupy spojené s euforií by měly varovat: po divokém večírku přichází kocovina. Stalo se to již mnohokrát: v Rakousku nebo v Japonsku koncem 80. let; v Asii roku 1997; v Číně roku 2007 – a tak bychom mohli pokračovat. Mimořádně důležitou bublinou bylo vzepětí amerického akciového indexu NASDAQ, ke kterému došlo v roce 2000. Následoval prudký „sešup“ internetových a technologických akcií. Mnoho nadšených laiků přišlo o peníze.

Naopak situace hlubokého pesimismu jsou dobrou příležitostí pro levné nákupy. Nejlepší doba pro nákup amerických akcií v historii byla v roce 1933, v době, kdy vrcholila Velká deprese, milióny lidí byly bez práce a výkonnost ekonomiky poklesla o desítky procent. Poté se ekonomika vzpamatovala a akcie „udělaly“ během krátké doby stovky procent. Jiným skvělým momentem byl rok 1979, kdy časopis Business Week uveřejnil titulní stranu s velkým titulkem SMRT AKCIÍ. Pak přišla Reaganova éra, nový optimismus a z akcií se stal zdaleka nejúspěšnější investiční nástroj.

Velmi úspěšné „tažení“ akciových trhů od roku 1979 do roku 1999 bylo jen občas přerušováno krátkými epizodami poklesu. Čím více se daří akciovým trhům, tím populárnější je teorie efektivních trhů, jejíž jednoduchý recept „kup a drž“ funguje pro všechny.

Nicméně poslední desetiletí, od roku 1998 včetně až doposud, bylo charakterizováno neustálým střídáním euforií a depresí, bublin a „antibublin“. Od roku 1998 do začátku roku 2000 se nafukovala bublina, jejíž postupné splaskávání trvalo až do jara 2003. Pak začala další bublina, která trvala až do podzimu 2007. Byla přerušena zprávami o americké hypotéční krizi – trvalo několik měsíců, než trh vzal tyto zprávy na vědomí. Začala další „antibublina“, která trvá doposud.

Během trvání posledního desetiletí byl trh efektivní možná měsíc, možná týden, možná ani na okamžik. Série dech beroucích nárůstů střídaná krkolomnými propady svědčí o tom, že trh se přestal řídit standardními předpisy (Wienerovy procesy, Brownův pohyb, geometrická náhodná procházka), a že se uplatňují nové modely chování. Masové pronikání moderních informačních prostředků vede k tomu, že účastníci trhu se navzájem mnohem více ovlivňují.

V dobách před internetem nebývalo zvykem, že by trh tak často zastával vyhraněné pozice jako jeden muž. Nyní je to běžné. Rizikovost ekonomiky neroste – spíše klesá, někteří ekonomové dokonce používají termín „Great Moderation“ neboli Velké uklidnění. Výkyvy akciových trhů však neklesají, spíše rostou. Nexsistuje jiné uvěřitelné vysvětlení než psychologie.

Chování trhu připomíná spíše procesy probíhající při změně polarity magnetických látek. Účastníci trhu se navzájem ovlivňují, což má za následek efekt hystereze: pokud je trh „magnetizován“ do polohy „dobrá nálada“, trvá to déle, než se přepóluje.

Naopak, trh je schopen setrvávat v psychologické poloze „konec světa se blíží“ dlouho poté, co většina objektivních indikátorů ukazuje směrem vzhůru. Vzniká hysterezní křivka jako z učebnice teorie pevných látek – v ekonomii by se ovšem možná mělo spíše říkat „hysterická křivka“.

Ať už je příčina změny chování akciových trhů jakákoli, stále platí, že akcie jsou dobrou investicí na delší dobu – zvláště, pokud v dobách hysterie nakoupíme levně. Ne každý jednotlivec má chuť a čas sledovat vývoj trhu. Proto nikdo neudělá chybu, pokud se spojí s kvalifikovaným finančním poradcem.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Pavel Strejc | 19. 9. 2008 07:22

Dobrý den, v knize "Investiční strategie pro třetí tisíciletí" popisujete rozdělení krizí na maligní a benigní.Co by se muselo stát, aby současnou krizi bylo možno označit za maligní?Děkuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milan Švajcr | 23. 9. 2008 14:27
reakce na Pavel Strejc | 19. 9. 2008 07:22

Knihy pana Kohouta(nic proti jeho osobě)možno ve světle současného dění s klidem dát do sběru.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 23. 9. 2008 19:19
reakce na Milan Švajcr | 23. 9. 2008 14:27

Byť s panem Kohoutem z hlediska současné situace nejsem zcela na stejné lodi, jeho knihy jsou skvělé a na tom co píše není na základě tak krátké periody jako je dvanácti měsíční vývoj, co měnit. Nechme věci doznít a počkejme nějakou relevantní dobu.Pak vynášejme soudy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 23. 9. 2008 22:34
reakce na Václav Pech | 23. 9. 2008 19:19

Na okraj - včera vyšel Newsweek s bílou obálkou a velkým titulkem na první straně: It''s not as bad as you think - Why a crack on Wall Street will not crash the world''s markets.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 23. 9. 2008 23:39
reakce na Jan Majer | 23. 9. 2008 22:34

Doufejme, že to nebude časem stejně slavná obálka jako tak z BusinessWeek z 13.8.1979 hlásající "Death of Equities".její dosazení do vývoje US trhů je názorně vidět na následujícím obrázkuhttp://www.kedrosky.com /images/death-equities.gif
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Harmat | 23. 9. 2008 18:45
reakce na Milan Švajcr | 23. 9. 2008 14:27

A vase knihy mozme spalit, ak ste nejake napisali. Pochybujem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Bedrich Navratil | 19. 9. 2008 04:00

"Proto nikdo neudělá chybu, pokud se spojí s kvalifikovaným finančním poradcem."1) Asi žádný kvalifikovaný finanční poradce v Č.R. a S.R. neni.2) Český národ je z internetu tak studovaný, že ví více nebo stejne jak poradci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Fejtek | 19. 9. 2008 17:54
reakce na Bedrich Navratil | 19. 9. 2008 04:00

Jako vtip dobrý, pane Navrátile :-)Leč totéž byste mohl říci o celém světě... Jestli ovšem sledujete tento server, zejména články Pavla Kohouta, tak asi tušíte, že alespoň někdo neteoretizuje blbě o státním bankrotu USA a ukazuje, co vše efektivní trh umí a jak investovat. Doufejme jen, že mu rozumějí i řadoví poradci, tzv. specialisté na IŽP. Jinak: šup do slamníku :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Hora | 19. 9. 2008 14:45
reakce na Bedrich Navratil | 19. 9. 2008 04:00

Taky si nejsem vedom toho, na jakeho financniho poradce bych se mohl obratit ve veci investici do akcii. SPolecnosti ktere umoznuji obchod s akciemi typicky pouze provadi trading a je na zakaznikovi, do kterych titulu se pusti. Pak jsou spolecnosti jako Partners, ktere sve klienty do akcii vubec nepousti, natoz aby jim radilo. Kam tedy, Pavle, poznamkou o poradcich v akciovych investicich mirite?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 23. 9. 2008 00:09
reakce na Petr Hora | 19. 9. 2008 14:45

Petře, nevím o tom, že by poradci u Partners své klienty do akcií nepouštěli. Já to například v současné době doporučuji poměrně často (byť mám na trh krátkodobě stále mírně medvědí náhled, ale v nějaký bottom fishing skutečně nevěřím) a to zejména u dividendových titulů, které na současných cenách nabízejí poměrně zajímavé zhodnocení formou pravidelného ročního cash flow do peněženky klienta. Pochopitelně hovoříme o dlouhodobém horizontu a jedná se o peníze, které je člověk schopen na tuto dobu oželet. V akciích a dalších instrumentech se pohybuji již poměrně dlouho a příležitostí je v trhu poměrně dost. Spíše je to tak, že o tyto investice není mezi lidmi v současnosti takový zájem a strach vypouštěný v médiích s nimi dělá svoje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!