Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Měli velkou smůlu, teď budou mít i Velkého bratra: O kontrole postižených a nezaměstnaných

| 27. 5. 2011

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zabránit zneužívání dávek. Chvályhodné, ale z principu nemožné. Postižení a další potřební se i přesto už příští rok dočkají mimořádné pocty: stát si na nich vyzkouší orwellovský dohled nad veškerou soukromou útratou.

Měli velkou smůlu, teď budou mít i Velkého bratra: O kontrole postižených a nezaměstnaných

Půl milionu Čechů úplně nebo částečně závislých na některé z „nepojistných sociálních dávek“, jako jsou příspěvky pro zdravotně postižené nebo podpora v nezaměstnanosti, čeká od začátku příštího roku novinka. Peníze jim už nepřinese pošťák ani jim nenaskočí na soukromém účtu. Dostanou je na „sociální kartu“, se kterou budou platit v obchodech, popřípadě z ní budou moci peníze poslat bezhotovostním převodem.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí to má být moderní a efektivní způsob, jak zabránit zneužívání pomoci. Karta například pozná, že si kupujete alkohol, a nákup kvůli tomu neprojde.

Bohužel, systém zvládne obejít i posluchač zvláštní školy uspávaný vývarem z makovic a probouzený vůní ředidla. Sociální karty tak především přikulí slušné provize bance, která na základě výběrového řízení dodá karty, terminály i software. Zároveň vynález připraví postižené a další potřebné o soukromí a důstojnost.

Hackování po Česku: návrat k nepeněžní ekonomice

Terminál pípá, prodavačka vytahuje sociální kartu ze čtečky a říká: „Je mi líto, tu vodku a startky vám prodat nemůžu.“ Přitom máte opravdu velkou chuť na hlt něčeho tvrdého a na čouda. Co uděláte?

Asi jste na to přišli sami, ani nemusíte být podvratní živlové. Domluvíte se s partnerem, sousedem nebo hostinským. Vezmete svou kartou jeho abstinentský a nekuřácký nákup („Přihodím ti k tomu jogurty, ať baby na úřadě z výpisu vidí, jak žiju zdravě!“), on zase za svou hotovost pořídí vodku a startky a můžete pít a vybafávat karta nekarta, Drábek Nedrábek.

Rohlíků se ti zachtělo? Kdepak na náves, hybaj do okresního města

Parazit tedy v sociálním systému přežije dál. Zato ti se skutečnými problémy mají o důvod víc modlit se za své zázračné uzdravení.

Lidi z ministerstva sociálních věcí totiž předpokládají, že celé Česko vypadá jako jejich Praha 2. Nákup vezmete kartou v Tesco Express, jízdenku si koupíte textovkou, vše ostatní pořešíte internetovým bankovnictvím.

Pokud jezdíváte na Valašsko, Broumovsko či do Osoblažského výběžku, víte, že jsou v Česku místa, kde v okruhu deseti kilometrů kartou prostě nezaplatíte. Nedá se čekat, že by měly mít terminály pro sociální karty hustší síť než MasterCard s Visou.

Znamená to tedy dlouhé, i několikahodinové cesty k nejbližšímu platebnímu terminálu, pak zpátky s nákupem. A desetitisíce oprávněných žádostí o výjimku a o možnost vybírat sociální kartou z bankomatů hotovost do zásoby. Už proto, že v autobuse, kterým k platebnímu terminálu pojedete, žádné karty neberou.

Nezaměstnaní, vítejte v kůži malomocného

Když výjimku nedostanete, můžete se rovnou smířit s tím, že zatímco jste doteď mohli být i s průkazkou ZTP k nerozeznání od „normálních zdravých“, popřípadě jako čerstvě propuštění k nerozeznání od „slušných zaměstnaných“, teď stačí vytáhnout na pokladně kartičku, a všem je jasné, že jste... klient sociálního systému.

  • „A copak vám je, vypadáte zdravě...?“ ptá se prodavačka.
  • „To jste nemocnej na hlavu?“ budou si lidi dělat starost, když popletete PIN.
  • „Helééé, normálka socka, a za naše peníze si kupuje štangli salámu,“ rozčílí se daňový poplatníček ve frontě za vámi.

Kdo ví, třeba výběrové řízení vyhraje ČSOB, Komerčka nebo Spořka a potřební si budou moci aspoň vybrat vlastní obrázek na kartě. Nejlíp výjev z Chaplinova filmu Kid, motiv z Voskovcovy a Werichovy Balady z hadrů nebo nějaký dostatečně free obrázek vozíčkáře.

Od kefírů po kondomy, víme o vás všechno

Děsivé pak je, že banka a státní úředníci budou mít kompletní přehled o hospodaření několika stovek tisíc nešťastných lidí.

Sociální úředník tedy bude moci nad detailními nákupními seznamy jednou rukou onanovat a druhou na telefonu vytáčet číslo klienta, kdykoliv se mu něco nepozdá:

  • „Pane Kašpárek, jste v invalidním důchodu kvůli vysokému tlaku. Nechtěl byste místo plnotučných kefírů začít kupovat nízkotučné?“
  • „Pane Kašpárek, co mají ty kondomy znamenat? Kdo může souložit, může i soustružit!“

Připomeňme jen, že celý tenhle orwellovský projekt má omezit zneužívání dávek. Loni přitom úřady práce podle své nedávné tiskovky odhalily zneužití 143 milionů korun ze sociální podpory. Z pohledu jednotlivce je to balík. Z pohledu státního rozpočtu asi 20 kilometrů cyklostezek nebo bez deseti milionů jeden obrněný transportér Pandur. Smítko za nehtem.

Jasně: vy na dávkách určitě nikdy závislí nebudete, máte šlapající firmu, v autě airbag a detektor mrtvého úhlu a vůbec, smějete se smůle do očí. Co je vám tedy po soukromí těch zbytečných lidí, které si beztak platíte z daní tak jako zvířata v zoo?

Nezapomeňte na to, že lidmi stojícími na okraji společnosti začal každý nechutný sociální experiment. Borci na vozících teď válčí i za vaše soukromí – bylo by tedy fér je podpořit.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

Leoš Prskavec | 24. 6. 2011 02:48

Dobrý den.
Zaráží mne diskuze pod tímto článkem.
Všichni zde řešíte peníze.
Zamyslel se někdo z Vás nad tím, jak se postižení cítí před námi zdravými???
Zamyslel se vůbec někdo nad šikanou postiženým obyvatel v této zemi???
Sám mám postiženého syna po těžké nehodě, zatím je ještě student, ale během Tří let, které od nehody utekly si užil vážně své. Od ústních urážek, až po opakované fyzické napadení.
Už vidím, jak se někteří postižení lidé bojí platit těmito kartami jen proto, že za ním ve frontě o kasy stojí nějaký extrémista, nebo např. přiopilý fanoušek Sparty po fotbalovém utkání.
Ano, je to tak, jak je napsáno na konci tohoto článku. Vy postižení nejste, nemáte finanční problémy, jste v pohodě a smůle se smějete do očí
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vladislav Kruták | 29. 5. 2011 02:54

Z čistě ekonomického hlediska by bylo zajímavé vědět, jaké náklady bude nezbytné vynaložit na ušetření oněch AŽ 143 milionů korun. Při známé šetrnosti naší státní správy by mne nepřekvapilo, kdyby výsledná bilance celé akce byla minimálně ve tří- až pětiletém horizontu záporná...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 29. 5. 2011 13:25
reakce na Vladislav Kruták | 29. 5. 2011 02:54

Záleží na tom jestli budeme počítat jenom náklady nebo i jejich navýšení, které vybrané firmy odvedou do stranických pokladen nebo kapes úředníků. Navýšení o třetinu je myslím obvyklé.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vladislav Kruták | 29. 5. 2011 14:05
reakce na František Pašingr | 29. 5. 2011 13:25

Vezmu to od konce: představa, jak stát uplácí své vlastní úředníky mi přijde poněkud absurdní - to je myslím doména komerčních firem. Za zcela pravděpodobné naopak považuji "desátky" odvedené realizátory projektu do poklady té strany, jejíž resort bude zakázku zadávat. Ať tak nebo tak, tyto peníze budeou skryty v ceně projektu a je lhostejné, zda v té vysoutěžené, nebo v jejím dodatečném navýšení.
Uvažujme ale dále: co vlastně takový systém obnáší? Zaprvé samu výrobu a distribuci karet, dále vybudování sítě terminálů, alespoň části přenosových linek, centrální databázi a její správu, pravidelné platby za provoz a údržbu sítě, možná i poplatky prodejnám které se uvolí karty přijímat - nejde přece o jejich povinnost. To vše lze daleko spíše pořídit za stovky než za desítky milionů.
Má-li cílem takového projektu být úspora necelých, opakuji necelých 143 milionů ročně (protože zneužívání se jistě nepodaří vymýtit se 100% účinností), pak soudím, že by náš stát měl zaměřit svou pozornost raději jiným směrem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 29. 5. 2011 15:27
reakce na Vladislav Kruták | 29. 5. 2011 14:05

Sám jste si odpověděl. Stát nebude uplácet své úředníky, ale stát zadá lukrativní zakázku na výrobu karet firmě, která uplatí úředníka nebo přispěje do stranické pokladny.
Nemusí to být jen stát, ale třeba i město může nechat vyrobit karty, které potom vnutí všem, kdo jezdí MHD.
http://www.ct24.cz/eko nomika/74403-kauza-opencard-sm louva-vyrazne-nahrava-dodavate li/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vladislav Kruták | 29. 5. 2011 17:00
reakce na František Pašingr | 29. 5. 2011 15:27

Ano, paralela s OpenCard mne samozřejmě také napadla... Asi se tedy shodneme na to, že kromě cynismem a amorálností prosákláho sociálního inženýrství nabízí celý projekt pravý opak toho, čím slibuje být: tedy namísto úspor veřejných prostředků naopak další penězovod z kapes daňových poplatníků na konta několika vyvolených.
Jen si říkám, můžeme se pak divit těm, kdo říkají, že současný systém není ničím více než opětovným přerozdělováním - tentokrát ovšem od chudých směrem k bohatým?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 29. 5. 2011 19:53
reakce na Vladislav Kruták | 29. 5. 2011 17:00

Naopak, chtěl jsem říci, že myšlenka kontroly použití dotace je správná, ale bude nejspíše zneužita k dalšímu tunelu.
Mimochodem stále operujete číslem 143 mio. To je jen vrcholek ledovce, který úřady práce odhalily, kolik je to skutečně se dá jen odhadovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

František Pašingr | 27. 5. 2011 23:38

Domnívám se, že se nejedná o pojištění i když se to tak někdo nazývá. U pojištění by mělo platit, že čím více platím, tím jsem pojištěn na vyšší plnění a tedy více dostanu.
U sociálních dávek se jedná o státem organizovanou a vynucenou charitu.
Jde hlavně o sociální dávky, které nemají žádnou souvislost s předchozími odvody (pokud nějaké byly).
Podpora v nezaměstnanosti do toho nepatří, ta má jisté znaky pojištění, ale u té se také neuvažuje o vyplácení kartou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

František Pašingr | 27. 5. 2011 11:51

Tito lidé budou mít Velkého batra nedobrovolně, ale znám spoustu lidí, kterří si platební kartu pořídili dobrovolně, aby Velký bratr mohl sledovat co, kde kupují.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Lerch | 1. 6. 2011 10:40
reakce na František Pašingr | 27. 5. 2011 11:51

Dobrý den, pokud vím, tak u současných platebních karet se dá dohledat pouze informace o tom, kolik a kde jsem platil. Už není dohledatelná informace, za co jsem platil. Takže velký bratr možná ano, ale se silně zamlženými brýlemi. U sociálních karet by byla situace pravděpodobně jiná - sledovalo by se i složení nákupů a plateb. To už má velký bratr opravdu vyleštěné brýle.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 1. 6. 2011 11:12
reakce na Tomáš Lerch | 1. 6. 2011 10:40

Paragon, který dostanete u pokladny v supermarketu s podrobným rozpisem Vašeho nákupu má ve své databázi uložen i ten supermarket, takže stačí podle čísla karty jej přiřadit k Vám. Když bude potřeba, tak lze podle čísla pokladny a času vyhledat v záznamech kamer jak jste se při nákupu tvářil.
To ani nemluvím o různých věrnostních kartách, které si supermarkety přímo zavádějí ke sledování nákupních zvyklostí svých zákazníků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 27. 5. 2011 20:41
reakce na František Pašingr | 27. 5. 2011 11:51

Jenze bez platebni karty se dnes da celkem bez problemu zit, takze si ji toho Velkeho bratra vybrali sami. Postizeni si vetsinou sve postizeni sami nevybrali a nezamestnani se taky asi sami nevyhodili (pomijim pripady vypovedi z dobrych duvodu).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 27. 5. 2011 21:55
reakce na Libor Kosour | 27. 5. 2011 20:41

Právě ta dobrovolná volba u tisíců lidí mne udivuje. Zajímalo by mne jestli sám autor článku má platební kartu a jestli se nechává připravit o důstojnost dobrovolně.
Ještě jedna podobnost. Jestliže organizace dostane od státu dotaci, tak ji musí do koruny zúčtovat na co ji použila. Proč by to nemělo platit u občana, který dostane dotaci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 27. 5. 2011 22:11
reakce na František Pašingr | 27. 5. 2011 21:55

Me osobne taky. Osobne platebni kartu z tohoto a jeste dalsich duvodu nepouzivam. Jenze ten obcan to nedostane jako dotaci, ale jako plneni jakehosi "pojisteni" ;.On to nejdriv musel na to platit, kdezto organizace klidne vznikne az kvuli dotaci a pote opet zanikne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!