Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Každému jeho lichváře: Chcete změnu? Pošlete exekutory k úředníkům domů

| 14. 6. 2011

Stát už řadu let zavírá oči nad stále rostoucím problémem lichvy a okrádáním chudých za pomoci rozhodčích doložek a exekutorů. Existuje šance na změnu?

Každému jeho lichváře: Chcete změnu? Pošlete exekutory k úředníkům domů

Bohužel snad jen v případě, že se s lichvou nebo exekutory osobně setkají ti, kteří odpovídají za nastavení pravidel v této oblasti. Těch je ovšem tolik, že si celou agendu přehazují jak horký brambor. Co se v reálu děje, tak vlastně nikoho příliš nezajímá.

Ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají – nic

Zatímco za regulaci většiny finančních služeb odpovídá ministerstvo financí, za regulaci spotřebitelského úvěru odpovídá ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde ještě o pozůstatek z dob Rakouska-Uherska, kdy spotřebitelské úvěry neposkytovaly banky, ale drobní živnostníci přímo svým zákazníkům. Ta doba už je sice dávno pryč, ovšem ve státní správě je vše při starém. Na dodržování těch několika málo pravidel pak musí dohlížet Česká obchodní inspekce, která na to nemá kapacitu ani odborné znalosti, místo České národní banky, která by kapacitu i odborné znalosti měla – ale oblast spotřebitelských úvěrů, zejména nebankovních, považuje za špinavou oblast, od které je potřeba se držet co nejdál.

Exekutoři pak spadají pod ministerstvo spravedlnosti, které má spoustu jiných priorit a pochybné praktiky exekutorů pak nemá chuť ani energii řešit.

Bojí se stát exekutorů a rozhodců?

Navíc by se razantním zákrokem, který je už několik let potřeba, ministerstvo dotklo velmi lukrativního způsobu obživy velké a dobře organizované skupiny lidí, která nemá zájem cokoliv měnit. A které čím dál tím větší excesy ani nevadí: na plnou třetinu exekutorů jsou podány kárné žaloby a nezájem prezidentky Exekutorské komory je velmi dobře ilustrovaný v sobotních Lidových novinách. Ještě větší strach má ministerstvo spravedlnosti z rozhodců, naprosto neregulovaného byznysu, ve kterém lidé se silným žaludkem vydělávají miliony měsíčně na úkor těch, kteří nemají šanci se bránit.

Svůj díl viny ale bohužel nese ještě jeden hráč, o kterém se v souvislosti s lichvou vůbec nemluví – Nejvyšší soud. Aby totiž bylo možno někoho odsoudit pro lichvu, musí nejen získat nepřiměřené plnění, ale také využít klientovy tísně, nezkušenosti nebo rozumové slabosti či rozrušení. Ovšem zatímco u výše plnění je Nejvyšší soud velmi rozumný (trojnásobek průměrných sazeb už je příliš), druhou podmínku trestného činu lichvy vykládá tak přísně, že je za lichvu téměř nemožné někoho odsoudit.

Promarněná šance

O problematice lichvy se již napsalo mnoho a všichni mluví o tom, že je potřeba s tím něco udělat. Přesto stát naprosto promrhal ideální možnost loňské úpravy zákona o spotřebitelském úvěru, kdy měl možnost velmi rychle zabránit alespoň těm nejhorším excesům. Místo toho ale i nadále hraje mrtvého brouka. Bude muset přijít exekutor domů až k zodpovědným státním úředníkům, aby konečně pochopili, jak svou nečinností poškozují tisíce lidí?

Psáno pro LN

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Jirka z Ostravy | 15. 6. 2011 10:46

Taky by se jich mohli(teoreticky) zastat pověstní "zastánci chudých" - odboráři. Ti totiž by mohli mít sílu na tento skutečný problém upozornit dostatečně nahlas. - Leč mohli by jen teoreticky: Museli by na tom mít zájem. A tím zájmem míním především zájem odborových předáků. Prozatím jsou ale jejich zájmy úplně jiné a ani do budoucna se nedá čekat, že by se "ochránci chudých" zrovna tímhle chtěli zabývat. Proč by taky? Tihleti chudí žádné odbory nemají a mít nebudou. Neboť, kdo by jim tam funkcionařil? Zadarmo ani náhodou, a ti nemajetní by své předáky neplatili ani omylem. - A pak je ještě jedna verze, před kterou nás tedy ochraňuj pánbů, všichni svatí a ještě navíc každý dko můžeš. Tu variantu lze charakterizovat slovy cepy a sudlice. - Snad to vláda tak daloko dojít nenechá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Jan Otte | 14. 6. 2011 17:26

Je to smutné,ale v ČR se v podstatě všechnymezilidské i obchodnívztahy začínají řídit vzorcem jednání : Rom vers."gádža&quo t;,které zní : PŘECHYTRAČIT GÁDŽU. (Romové za to nemůžou, jde o jejich po stovky let ustálené zvyky a my naivní je chceme měnit a nechápeme, že se tak nikdy nestane)

A tak se tento způsob jednání přenáší kam jen lidské oko dohlédne, např.: hypotéční ústavy (obešel jsem jich 5) s vámi chytračí, že vám dají skvělou sazbu, ale tu reklamovanou nemáte (z různých příčin, např. stavíte v obci pod 1000 obyv.) v podstatěšanci získat. Stejně s vámi chytračí pojišťovny,když v řadě případů nakonec neplní (u vytopeného bytu mělo akvárko větší rozměr o 2 cm, než si někde malými písmenky dali do smlouvy). Stát (čili jeho odpovědní - od vlády až po obecní úředníky) s vámi chytračí, co vše pro NÁS dělají....? a hle, korupce u státní zakázky,dotace atd.Stáváme se pomalu ale jistě zemí, kde jeden chce přechytračit druhého a to za každou cenu (musí mít na ty nepravosti žaludek) a pak se ještě s pýchou nazývá "úspěšný".
Vtomto státě přestává v mnoha případech fungovat serióznost vztahů a spíše se začínáme přibližovat balkánské Albánii.
Ale možná to vše jednou vyřeší "neviditelná ruka trhu" - svobodu si totiž nenecháme regulovat a už vůbec netakové věci trestat !
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!