Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Soukromé renty na dně

| 20. 8. 2007

IMMOFINANZ, základ penzijních programů prodávaných několika zprostředkovatelskými společnostmi, umazal výnosy za poslední dva roky. Potvrdilo se, že nejde o stabilně výnosový instrument, za který byl často vydáván.

Soukromé renty na dně
Zajištění penze je velmi populárním tématem. Některé finančně-zprostředkovatelské společnosti prodávají klientům různé projekty penze či programy soukromých rent. Prodejní argument těchto programů je postaven na tom, že klient si naspoří do penze během relativně krátkého období, obvykle deseti let.

Během tohoto období jsou klientovi investovány vyšší úložky do nemovitostní akcie společnosti IMMOFINANZ a obvykle nižší úložky do investičního životního pojištění. Po deseti letech mají výnosy z nakoupených akcií IMMOFINANZ dosahovat takové výše, že spolu s investovanou částkou postačí k samofinancování (předplacení) investičního životního pojištění a případně penzijního připojištění, kterým je investiční pojištění nahrazeno či doplněno u starších klientů.

Koncept těchto programů je založen na tom, že klient platí více na počátku období do instrumentů, které přinášejí nadprůměrný výnos. To mu umožní pozdější samofinancování státem dotovaných produktů. Základem programu je nemovitostní akcie společnosti IMMOFINANZ Immobilien Anlagen AG, která je již řadu let největší investiční realitní akciovou společností v Rakousku. 

Společnost vlastní rozsáhlé portfolio nemovitostí, převážně komerčního charakteru (administrativní budovy, nákupní střediska, atd.) a mimo jiné se zabývá investováním do realitních projektů na území východní Evropy včetně České republiky.

Ačkoliv společnost IMMOFINANZ vykazuje výborné hospodářské výsledky a poprvé ve své historii oznámila plánovanou výplatu dividendy, kurz akcie se výrazně propadl. K 16.8. činil 8,10 EUR za akcii. Za poslední měsíce hodnota akcie klesla o více než 35 % a kurz akcie se dostal na úroveň před dvěma lety (viz graf v pravém sloupci).

Na hodnotu akcie negativně působí pesimistická nálada na kapitálových trzích a rovněž růst úrokových sazeb, který snižuje výnosy z jednotlivých projektů. Hodnotu úspor ve zmiňovaných programech snižuje i oslabování EUR vůči koruně.

Vývoj této akcie je tedy pro někoho možná překvapením. Akcie IMMOFINANZ se totiž v minulých letech chovala více jako dluhopis než akcie. Vývoj kurzu nepodléhal větší volatilitě, hodnota kurzu na konci roku byla vždy vyšší než na jeho začátku. Díky této vlastnosti, tedy nadprůměrnému výnosu při zcela minimální volatilitě, se tato akcie stala základní součástí spořících programů k zajištění penze.

Ačkoliv po uklidnění na kapitálovém trhu, lze očekávat opětovný růst hodnoty této akcie, byla odhalena jedna ze slabin těchto programů. Pokud se základní instrument stává volatilním, nemusí být předpokládaná doba spoření dodržena, pokud by mělo být období čerpání prostředků načasováno do takovéhoto období propadu.

Současně se ukázalo, že měli pravdu spíš ti, kteří nevěřili na zázraky a považovali historický vývoj akcie IMMOFINANZ za ojedinělou historickou anomálii, než ti, kteří považovali dlouholetý stabilní vývoj kurzu akcie za záruku budoucího vývoje.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Jiří Vídenka | 6. 4. 2008 15:58

Základní problém je ovšem v tom, že klinti, kteří do Immofinanz investují, tak dělají z pravidla na základě rady svého poradce (AWD, MBI nebo i ECG), ačkoliv nevědomky porušují základní pravidlo investování a to diverzifikace.Nakupováním jediného titulu tak dělají prakticky to nejhorší, co lze a ani pravidelný nákup to nezachrání.Můj názor je tedy s nákupem přestat, neodkupovat a investovat do vyváženého portfolia fondů nebo do programů pravidelného investování.Vzhledem k tomu, že do Immofinanz investují klinti z pravidla s vidinou zabezpečného stáří, mají většinou čas nechat Immofinanz vyrovnat alespoň ztrátu a na svůj důchod se připravit jinde a s výrazně menší mírou rizika.O investičním vzdělání poradců, kteří Immofinanz doporučili jako jediný produkt (pochopitelně vedle KŽP nebo IŽP či PP) mám svůj názor - negativní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Vídenka | 4. 4. 2008 23:39

Co tedy poradíte investorům, kteří do Immofinanz pravidelně investují své peníze? Dnes se roční výkonnost pohybuje na cca -43% a má pozitivní vývoj, prodávat je tedy nesmysl. Doporučil byste držet a nakupovat nebo držet a investovat jinam?Nebyl růst způsoben i nepřirozenou poptávkou zapřičiněnou prodejem poradenských firem?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Filip Glasa | 5. 4. 2008 10:08
reakce na Jiří Vídenka | 4. 4. 2008 23:39

rast a pokles akcií immofinanzu závisí na situácii na burze. Na jednej strane dohnať stratu -43% bude trvať veľmi dlho (cena musí narás´t takmer o 100%). Na druhej strane pravidelným investovaním cenu spriemerujete a pri návrate na minuloročnú úroveň budete v zisku. To ale môže trvať aj niekoľko rokov. Pri akciách developerov a správcov realít však treba počítať aj s negtívnym dôsledok rastu/poklesu cien realít. Zisk týchto firiem z precenienia realít v portfóliu bol zvyčajne vyšší ako zisk s prenájmu (a predaja budov). Pri stagnácií cien realít, už len z príjmov z prenájmu nebudú hospodárske výsledky tak pekné ako v minulosti. Pri poklese cien realít bude preceňovanie majetku fungovať aj smerom dole, a môžu si tak vyrábať stratu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Dušan Šídlo
Vystudoval VŠE v Praze, od roku 2001 pracuje jako analytik pojištění a v médiích komentuje aktuální dění na pojistném trhu. Jako jeden z prvních publikoval...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!