Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tomáš Sedláček. Braný s rezervou

| 9. 9. 2015

Paní učitelka se ptá dětí, čím chtějí být, až vyrostou. Tomášek říká: „Já budu ekonom.“ Paní učitelku takový cíl u malého žáčka překvapí, a tak se ptá, co bude jako ten ekonom dělat. Tomášek odpoví: „Nic. Budu chodit do televize a říkat, že ekonomové dělají všechno špatně.

Tomáš Sedláček. Braný s rezervou

Že ten vtip není ani trochu vtipný? On to totiž snad ani vtip není.

Naše země se vždy potýkala s pocitem, že „nejsou lidi“. Nejdřív chyběli lidé v zemědělství, potom v těžkém průmyslu, pak se nám zas nedostávalo vysokoškoláků a teď ze všeho nejvíce chybí kvalifikovaní odborníci ve veřejném prostoru.

Hledají se teoretici všeho

Představme si, že veřejný prostor (zastupovaný třeba Českou televizí) hledá odborníka na problematiku včelaření. Takový televizní včelař musí splnit řadu přísných kritérií. Předně musí o včelaření dokázat mluvit tak, aby ho pochopil úplně každý. Zároveň musí ale působit tak fundovaně, aby ten každý v obýváku u televize řekl: „Mámo, podívej, to je machr, ten těm včelám vážně rozumí.“ K tomu se hodí mít akademický titul, kterým našeho včelařského odborníka může moderátorka oslovovat, dál pak sličná vizáž, a především schopnost vyjádřit se bleskově naprosto k čemukoli. Televizní včelař tak musí být schopen fundovaně a hlavně vtipně odpovědět na otázku týdeníku X Která porevoluční stavba v České republice je podle vás nejhnusnější? Musí umět plynně pohovořit o brazilském vesmírném programu. Měl by být schopen napsat sloupek do novin na téma státních maturit. Samozřejmou podmínkou je pak schopnost zúčastnit se jakékoli soutěže ve vaření, tančení, žehlení nebo skoku dalekém či čas od času zasednout v porotě soutěže Miss dědeček. 

Z tohoto mírně nadsazeného výčtu požadavků na „televizní odborníky“ je jasné, proč u nás skutečně „nejsou lidi“. Abychom se od včelaření vrátili pěkně na zem, k ekonomii: ono je totiž málo skutečně dobrých ekonomů, kteří se budou schopni a ochotni vyjádřit naprosto ke všemu.

Ekonom flagelant

Jeden z těchto šafránově vzácných ekonomů, kteří se v mediálním prostoru vyskytují, je Tomáš Sedláček. Tento mezinárodně uznávaný ekonom nyní v Hospodářských novinách zopakoval svoji filozofii, která spočívá (s trochou ironické nadsázky) na dvou pilířích:

  • Ekonomové nemají do ekonomie a ekonomiky co mluvit.
  • Ekonomie je ideologie, není proto potřeba brát ji vážně.

K těmto dvěma tradičním (a pozoruhodným) pilířům přidává ekonom Tomáš Sedláček další podnětné postřehy. Říká například:

„Ti, kteří nemohou přijít Evropské unii na jméno, tak činí proto, že se údajně jednalo o politický, a ne ekonomický projekt − jako by to bylo samo o sobě něco špatného.“

To je velmi pozoruhodné tvrzení. Eurorealisté (nebo chcete-li europesimisté, euroskeptici nebo – jak říká Tomáš Sedláček – ti-kteří-nemohou-přijít-Evropské-unii-na-jméno) totiž nekritizují Unii proto, že se nejedná o ekonomický projekt. Naopak, kritizují ji proto, že se za ekonomický projekt vydávala, ačkoli se od počátku jednalo o projekt politický. Což není žádná konspirační teorie. O nutnosti popisovat politickou integraci nejprve jako integraci hospodářskou mluvili ve svých textech i memoárech už otcové zakladatelé.  Povinností ekonomů pak nutně je na tento rozpor mezi politickým a ekonomickým rozměrem Unie upozorňovat a uvádět jej na pravou míru.

Dále je podle Sedláčkova textu dominance ekonomie „dána metodou, kterou jsme si my ekonomové přisvojili, kdy[ž] jsme zkombinovali exaktní matematické modely s jednosměrnou ideologií.“

Odhlédněme od diskuze o tom, zda je ekonomie skutečně dominantní vědou, popřípadě co by z ní mohlo dominantní vědu dělat. Fascinující je totiž poznámka o jednosměrné ideologii. Skutečně je ekonomie založena na jednosměrné ideologii? Vážně je možné házet do jednoho pytle postkeynesiánce, neokeynesiánce, rakušany, Chicago boys, historiky a behaviorální ekonomy? Neliší se například Krugmanova ideologie diametrálně od ideologie dejme tomu Friedmanovy? Nebo snad myslí Tomáš Sedláček jednosměrností ještě něco úplně jiného?

Neekonomická ekonomie

Ekonom Tomáš Sedláček je bezpochyby – a beze vší ironie – významnou a důležitou osobností české ekonomie a ekonomiky. Je fantastické, že jeho zcela neortodoxní práce výrazně uspěla v zahraničí. Ačkoli se s ním ztotožňuji jen v naprostém minimu bodů, těší mě, když v cizích knihkupectvích potkávám jeho knihy, mám radost, že ekonom z české ekonomické školy dokázal ve světě prorazit.

Nešťastné ale je, že ve svých popularizačních textech stále častěji směřuje k myšlence neekonomické ekonomie či jakési deekonomizace veřejné diskuze. Je samozřejmě v pořádku poukazovat na chyby. To je dokonce nesmírně důležité. Je ale zároveň nešťastné pomazat ekonomii asfaltem a vyválet ji v peří, a dělat to s železnou pravidelností jednou až dvakrát do týdne. Kdyby takto o ekonomii mluvil právník, filozof, sociolog, politik nebo populární zpěvák, bylo by to sice smutné, leč omluvitelné. Pokud ovšem na ekonomii pohlíží přední, uznávaný a citovaný „národní ekonom“ jako na „ideologii či artikl víry“, je to tragické. Sedláčkovy texty totiž čtou a čerpají z nich především neekonomové (i díky lehkosti, se kterou píše). Pro řadu z nich je dokonce Sedláček jediným ekonomem, kterého znají. Tito ekonomičtí laici pak musejí být nutně přesvědčení o prohnilosti a shnilosti ekonomie. Právě tito čtenáři jsou však také voliči – a právě voliči potřebují mít alespoň elementární pochopení viditelných i neviditelných důsledků ekonomických rozhodnutí.

Berte ho s rezervou

Flagelantství Tomáše Sedláčka v tu chvíli přestává být roztomilou či snad i užitečnou hříčkou intelektuála a stává se dvojsečnou zbraní. Jen se přiznejte: budete ochotni jít na operaci k lékaři, který každou chvíli v televizi vysvětluje, že medicína je na velmi špatné úrovni, že nejlepší, co může marod dělat, je utéct od doktora a nechat se kurýrovat od filozofa, ekonoma nebo třeba své švadleny? I kdyby byl tento televizní doktor posledním doktorem na světě, já bych svůj život do jeho rukou nikdy nesvěřila. To bych se raději pokusila svůj slepák nejdřív sama ukecat.

Svůj text končí Tomáš Sedláček slovy, se kterými nezbývá než dokonale souhlasit. I když je zcela určitě chápeme úplně jinak, než jak je zamýšlel jejich autor:

„Varovaní by tedy u nás ekonomů mělo být: berte s rezervou.“


Text vyšel na webu EKOSEL: Ekonomie selského rozumu; úvodní foto tomassedlacek.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Daniel | 9. 9. 2015 13:28

Ekonom není člověk, který napíše do novin, že HDP v příštím roce poroste o 1.3-1.5%. To je stejné čarodějnictví jako samotné měření HDP. Ekonom není člověk, který v TV řekne, že ekonomická recese nastane ve druhém pololetí příštího roku. (Někdo to přirovnal k lékaři, který vám diagnostikuje, že jste kardiak, ale nemůže vám říci, že 30.června dostanete infarkt.)
Ekonom je člověk, který svede fundovaně popsat, jak funguje ekonomika, a používá k tomu konzistentní soubor axiomů a systematické logicko-deduktivní instrumentárium. Zda má pravdu nebo se mýlí je druhá věc, hlavní je, že to dává logiku. Toť vše. Z podstaty věci má jen velmi omezenou možnost podložit svoje tvrzení empirickým měřením a už vůbec není schopen vést důkaz experimentem. Filosofické debaty na téma, zda je to věda nebo pavěda nechávám jiným.
Ekonom prostě může srozumitelně a logicky popsat, jaký vliv má zvýšení minimální mzdy na zaměstnanost a ekonomickou aktivitu a nakreslit k tomu grafy. Ale pak někdo přijde s údajem statistického úřadu, že „u nás po zvýšení minimální mzdy nezaměstnanost klesla“, a ty dva nelze objektivně rozsoudit. Můžeme pouze uvěřit jedné verzi.
Pokud jde o Sedláčka, neexistuje příliš mnoho indicií, že je to ekonom. S největší pravděpodobností je to jen další televizní mluvící hlava. Na jeho tvrzeních jsou pozitivní dvě věci:
1) lze z nich odvodit, že politici by neměli mluvit do politiky
2) upřímné přiznání, že EU je politický projekt
To, že EU je politický projekt, to samozřejmě JE a priori špatně. Dle definice Franze Oppenheimera jsou „ekonomické prostředky“ charakteristické oboustranně dobrovolnou směnou plodů vlastní práce s druhými, zatímco „politické prostředky“ se vyznačují jednostranným přivlastněním plodů práce ostatních.

+2
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

MaD | 9. 9. 2015 16:48

Nehovoriac o tom, že keď chceme veľmi ekonomizovať a matematizovať všetko, tak si vezmime takého Mariána Vitkoviča, ktorý je silne ľavicový ekonómov a ten si dovolím tvrdiť, že v diskusii rozbije asi každého ekonóma v Československu, čo poznám a všetko si podloží štúdiami a výskumami. A teraz si to obhajuj.

-1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (39 komentářů)

Michal | 10. 9. 2015 22:59

Tady je každej taky chytrej..
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 10. 9. 2015 11:14

http://www.mises.cz/clanky/ekonomie-tomase-sedlacka-401.aspx
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Asdf | 9. 9. 2015 21:15

Nejvetsi televizni mudrc je Okamura. Ale ten bohuzel uveril bludu, ze opravdu ma patent na vsechno.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

MaD | 9. 9. 2015 16:45

Ja naopak s Tomášom Sedláčkom v mnohom súhlasím. Vysvetlím to jednoducho na dvoch "vitpoch":
- Len dve bytosti majú odpoveď na všetko: Boh a ekonóm.
- Ak zavrieme 5 ekonómov do jednej miestnosti, tak prídu so šiestimi ekonomickými teóriami (a dve z nich bude mať pravdepodobne J.M. Keynes...).

Ekonómiu študujem a som pomerne veľký nadšenec (nerobím to pre titul) a čím viac sa ponáram do všetkých "teórií" a "štúdií" začínam zisťovať, že ekonómovia nevedia vlastne nič. Iba si myslia. A svet nie je taký, je úplne iný.
A najhoršie je, že Tí najhlučnejší ekonómovia často nevideli normálne pracovné miesto (a trh) ani z rýchlika, lebo celý život sedia niekde na Univerzite, alebo z nejakého dôvodu sú osobne vyhradení voči niečomu (napr. pretože nejaký ich rodič mal za minulého režimu s rôznych dôvodov problémy).
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 9. 9. 2015 17:38
reakce na MaD | 9. 9. 2015 16:45

To jsou dva trapné bonmoty a la Zeman. Váš obdiv k Sedláčkovi má dost chatrné základy :-) Bohužel jsem nic jiného než podobné řeči od Sedláčka neslyšel.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

MaD | 10. 9. 2015 10:31
reakce na Josef Fraj | 9. 9. 2015 17:38

Ja Sedláčka rozhodne neobdivujem :-) Len som napísal, prečo si myslím, že má často pravdu.
Ekonómia je problémová, lebo medzi jej faktory patrí rozhodovanie mnohých jednotlivcov - ľudí. A ľudia sa väčšinou nechovajú tak, ako si ekonóm myslí. Človek ekonomický - človek racionálny, je len barlička, aby boli teórie jednoduchšie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 12. 9. 2015 00:35
reakce na MaD | 10. 9. 2015 10:31

Proto vznikla tzv. rakouská škola ekonomie, u které s překvapení zjistíte, že lidé jednají přesně tak, jak ona říká. Mimochodem pojem člověk racionální vůbec nepoužívá.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

MaD | 9. 9. 2015 16:48
reakce na MaD | 9. 9. 2015 16:45

Nehovoriac o tom, že keď chceme veľmi ekonomizovať a matematizovať všetko, tak si vezmime takého Mariána Vitkoviča, ktorý je silne ľavicový ekonómov a ten si dovolím tvrdiť, že v diskusii rozbije asi každého ekonóma v Československu, čo poznám a všetko si podloží štúdiami a výskumami. A teraz si to obhajuj.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

xXx | 10. 9. 2015 08:43
reakce na MaD | 9. 9. 2015 16:48

Nebo takovej Ransdorf. Ten taky má vše podložené haldou čísel a faktů.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milouš | 10. 9. 2015 10:45
reakce na xXx | 10. 9. 2015 08:43

Ale na tohohle neměl:
https://www.youtube.com/watch?v=OPtsOckMj8g
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

MaD | 10. 9. 2015 10:33
reakce na xXx | 10. 9. 2015 08:43

Neviem ako Ransdorf (musel som si nájsť, kto to vôbec je), ale taký Vitkovič používa štúdie zo serióznych ekonomických magazínov, publikácií a univerzít.
Nie je štúdia ako štúdia - to je pravda.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 9. 9. 2015 13:28

Ekonom není člověk, který napíše do novin, že HDP v příštím roce poroste o 1.3-1.5%. To je stejné čarodějnictví jako samotné měření HDP. Ekonom není člověk, který v TV řekne, že ekonomická recese nastane ve druhém pololetí příštího roku. (Někdo to přirovnal k lékaři, který vám diagnostikuje, že jste kardiak, ale nemůže vám říci, že 30.června dostanete infarkt.)
Ekonom je člověk, který svede fundovaně popsat, jak funguje ekonomika, a používá k tomu konzistentní soubor axiomů a systematické logicko-deduktivní instrumentárium. Zda má pravdu nebo se mýlí je druhá věc, hlavní je, že to dává logiku. Toť vše. Z podstaty věci má jen velmi omezenou možnost podložit svoje tvrzení empirickým měřením a už vůbec není schopen vést důkaz experimentem. Filosofické debaty na téma, zda je to věda nebo pavěda nechávám jiným.
Ekonom prostě může srozumitelně a logicky popsat, jaký vliv má zvýšení minimální mzdy na zaměstnanost a ekonomickou aktivitu a nakreslit k tomu grafy. Ale pak někdo přijde s údajem statistického úřadu, že „u nás po zvýšení minimální mzdy nezaměstnanost klesla“, a ty dva nelze objektivně rozsoudit. Můžeme pouze uvěřit jedné verzi.
Pokud jde o Sedláčka, neexistuje příliš mnoho indicií, že je to ekonom. S největší pravděpodobností je to jen další televizní mluvící hlava. Na jeho tvrzeních jsou pozitivní dvě věci:
1) lze z nich odvodit, že politici by neměli mluvit do politiky
2) upřímné přiznání, že EU je politický projekt
To, že EU je politický projekt, to samozřejmě JE a priori špatně. Dle definice Franze Oppenheimera jsou „ekonomické prostředky“ charakteristické oboustranně dobrovolnou směnou plodů vlastní práce s druhými, zatímco „politické prostředky“ se vyznačují jednostranným přivlastněním plodů práce ostatních.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 9. 9. 2015 17:37
reakce na Jan Daniel | 9. 9. 2015 13:28

"Ekonom prostě může srozumitelně a logicky popsat, jaký vliv má zvýšení minimální mzdy na zaměstnanost a ekonomickou aktivitu a nakreslit k tomu grafy. Ale pak někdo přijde s údajem statistického úřadu, že „u nás po zvýšení minimální mzdy nezaměstnanost klesla“, a ty dva nelze objektivně rozsoudit. Můžeme pouze uvěřit jedné verzi."

Pokud teorii popírá empirie, pak neprošla testem falzifikace a je vědecky neplatná. Soukromě si takový teoretik může říkat "ekonom" (stejně jako se může považovat za Napoleona), ale to asi tak všecko. Nicméně, nikdo vám nebrání věřit jeho verzi, že je ekonomem nebo Napoleonem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

arpád | 14. 9. 2015 17:25
reakce na Martin Brezina | 9. 9. 2015 17:37

ekonómia nie je veda, preto pre ňu neplatia vedecké postupy a vedecké overovanie hypotéz a teórií. Šťastie, že nikoho nenapadlo nazvať ekonómiu ekonomológiou. Je zrejmé, že ekonómovia si predsa len uchovali triezvy úsudok. Na rozdiel od tzv. politológov, ktorí skúmanie politiky a politických postupov povýšili na vedu, čo je zjavný oxymoron (= protimluv).
Preto môžu vedľa seba existovať rôzne tzv. ekonomické školy, ktoré majú na úplne rovnaké javy v spoločnosti úplne odlišné názory, ponúkajú naprosto odlišné riešenia, ktoré keď nevyjdú podľa predstáv, tak len preto, lebo tí druhí to zavinili.
Prognózy ekonómov ale musia byť vždy nesprávne práve preto že nedokážu predikovať politické chovanie rôznych subjektov, ktoré buď ako čierne, alebo fialové, alebo biele labute dokonale zmenia fundamenty. Pretože politikum nie je regulované trhom, ale záujmami. Čím mocnejší subjekt, tým vážnejší dosah presadzovania jeho záujmov. Pr. QE realizované FED-om má iný dopad, ako QE centrálnou bankou Zimbabwe (ak nejakú má). Že QE je politikum je zrejmé a nikto z ekonómov ho pri svojich predikciách a investičných doporučeniach nemohol očakávať. Jeho celkový dopad po jeho zavedení takisto rozdelil ekonómov na tisíce rôznych prúdov, od nadšencov po katastrofistov, ale žiadne čiernobiele výsledky sa nedostavili
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 9. 9. 2015 21:20
reakce na Martin Brezina | 9. 9. 2015 17:37

Pane kolego, můj point byl právě v tom, že empirie není v případě ekonomie schopna ani potvrdit, ani vyvrátit teorii.
Důvody popisuje diskutér s nickem "Ekonom", a to velice výstižně a srozumitelně, takže ho nebudu opakovat. Čtěte pozorně.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ekonom | 9. 9. 2015 19:14
reakce na Martin Brezina | 9. 9. 2015 17:37

Zvýšení minimální mzdy vždy vede ceteris paribus ke zvýšení nezaměstnanosti, to je fakt, obdobně snížení minimální mzdy vede ceteris paribus ke snížení nezaměstnanosti. V realitě je však minimální mzda jen jeden z parametrů determinující výši nezaměstnanosti. To znamená, že i při zvýšení minimální mzdy může dojít k jejímu snížení. A to za předpokladu působení jiného parametru opačným směrem s vyšší intenzitou na úroveň nezaměstnanosti (např. ekonomický růst). To nic ale nemění na tom, že minimální mzda není pro ekonomiku pozitivní. Stejně jako není pozitivní kouření cigaret na lidský organismus, to by jistě žádný lékař netvrdil. Na lidské zdraví však působí řada dalších faktorů a může se stát, že i při zvýšení počtu vykouřených cigaret se zlepší lidské zdraví testovaného jedince. A to znovu za předpokladu změny jiných parametrů - kvalitnější strava, více pohybu, méně stresu. Sotva ale můžeme říci, že cigarety prospívají zdraví, stejně jako nemůžeme říci, že minimální mzda prospívá ekonomice. Žádný skutečný ekonom nemůže podporovat institut minimální mzdy a pokud by se tak stalo, byl by nucen vrátit svůj diplom z vysoké školy.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Praktik | 23. 9. 2015 22:34
reakce na Ekonom | 9. 9. 2015 19:14

Šedá je teorie a zelený strom života. Zkuste jít přednášet do Švýcarska jak jim minimální mzda zničila ekonomiku a odsoudila k nezaměstnanosti národ. Každý model je nesmyslný už jen proto že nikdy nepostihne všechny objektivní korelace. V tomto je potřeba souhlasit. Ekonomie není nic jiného než snaha vyložit to jak v současnosti funguje důvěra lidí v budoucnost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

madafaka | 10. 9. 2015 00:24
reakce na Ekonom | 9. 9. 2015 19:14

Vaše hypotézy jsou pouze "first order approximations". Tedy zajímá vás pouze jak reaguje zaměstnavatel na vyšší mzdu. Ale jak reaguje na vyšší mzdu zaměstnanec, který propuštěn nebude? Jak poté reagují podniky na vyšší kupní sílu lidí na minimální mzdě? Ceteris paribus s rostoucí poptávkou zaměstnávají firmy více lidí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Macháček | 10. 9. 2015 11:13
reakce na madafaka | 10. 9. 2015 00:24

Jak by řekl tímto termínem nějaký retardovaný statistik, který si myslí, že je ekonom: "Agregovaná poptávka" může být jen těžko vyšší. To by bylo třeba více vyprodukovat (nabídnout), poněvadž kupovat a spotřebovávat můžeme jen to, co je vyprodukováno. A vzhledem k tomu, že cenovou regulací (jakou je i minimální mzda) narušíte strukturu výroby, která směřuje (podle přání spotřebitelů!) k nejvyšší možné produkci, dojde ke snížení produkce. A pracovník s nominálně vyšší mzdou utrpí více jako spotřebitel, než kolik získá jako producent.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

madafaka | 10. 9. 2015 18:35
reakce na Tomáš Macháček | 10. 9. 2015 11:13

To je jedno nepodložené tvrzení za druhým. Nevím jak vy, ale já ani jednomu nevěřím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

RedMan | 11. 9. 2015 01:45
reakce na madafaka | 10. 9. 2015 18:35

čemu nerozumíte, že když to nevyrobíte, tak to nemůžete nabídnout a když to nemůžete nabídnouta, tak si to nemůže nikdo koupit? :D
Nu, pak je to těžká debata. :D

I když vlastně ano, můžete nabídnout i když dopředu jasně víte, že není možné nabídnuté dodat/zrealizovat. Ale pak se tomu neříká ekonom, ale politik.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

madafaka | 11. 9. 2015 21:09
reakce na RedMan | 11. 9. 2015 01:45

Tohle ale komentář, na který jsem reagoval vůbec neříká. Pěkně jste si to pokroutil. Je takováto úroveň argumentace mezi ibertariány standardem? Jestli jo, tak lidé nakonec nejsou zdaleka tak racionální bytosti, jak někteří tvrdí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Heaven | 10. 9. 2015 08:46
reakce na madafaka | 10. 9. 2015 00:24

Takže nastavme minimální mzdu na 50 tisíc a jsme v ráji... (nebo v háji??)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

madafaka | 10. 9. 2015 10:52
reakce na Heaven | 10. 9. 2015 08:46

Nevím co se stane. Já si narozdíl od pana ekonoma nehraju na mudrce, který dokáže předvídat budoucnost. Jen poukazuji na to, že jeho argumenty jsou povrchní a realita je mnohem komplikovanější.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kibic z kibucu | 13. 9. 2015 18:43
reakce na madafaka | 10. 9. 2015 10:52

No předně mzda je stanovena dohodou dvou stran a pokud jim do toho nějaký třetí kibic strká rypák, měl by přes něj dostat.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 9. 9. 2015 21:30
reakce na Ekonom | 9. 9. 2015 19:14

Chudáci na Harvardu. Tolik diplomů co se budou muset vrátit :-) (např. jdem.cz/aaaa9)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej | 9. 9. 2015 12:36

Vystudoval jsem VŠE před bratru 15ti lety. A jediné, co mi utkvělo je, že ekonomie opravdu není věda. Když si jedna skupina myslí, že v daném grafu je křivka svislá a druhý, že vodorovná a obě jsou přesvědčené, že mají pravdu, asi je opravdu něco špatně :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ludwig | 10. 9. 2015 08:48
reakce na Ondřej | 9. 9. 2015 12:36

Ano, ta ekonomie, která je o grafech a rovnicích (představme si, že ostatních 29 proměnných se v krátkém čase nemění a za těchto podmínek sleduje závislost zbylých dvou), ta není vědou.
Ale najděte mi v Misesovi a Rothbardovi nějaký graf....
Kde jsou v PRAXEOLOGII nějaké nesmyslné IS-LM či metodiky výpočtu HDP?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Bambíno | 9. 9. 2015 11:02

s článkem vřele souhlasím
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Robert Antonio | 9. 9. 2015 10:31

Děkuji Tomáši Sedláčkovi za otevření obzorů.
Doposud jsem si myslel, že eurozóna je ekonomický projekt, když řeší společnou měnu, monetární politiku ECB, peněžní transfery mezi státy...a vono ne! Teď už vím, že o projektu, díky němuž daňoví poplatníci platí miliardy zadluženým státům, mají rozhodovat nikoliv ekonomové, ale sociologové, filosofové a umělci. Hned jsem klidnější, když vím, že moje peníze jsou v tak zodpovědných rukou.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 9. 9. 2015 21:40
reakce na Robert Antonio | 9. 9. 2015 10:31

Ale no tak. Přece nelze soudit člověka z vytrhaných citací pomlouvačného článku, který nemá pravdu ani když Sedláčkovi lichotí - Ne, nedokázal prorazit. Běžte na Google Scholar, zadejte Tomáš Sedláček Prague a vidíte... že nevidíte.

Ekonomie dobra a zla má 42 citací, Economics of good and evil dalších 21 citací. Což je skvělé a co by za to všichni Machové, Ševčíci, ... dali . Ale jinak kde nic tu nic.

A bohužel, to je i můj dojem z Tomáše Sedláčka. Napsal jednu dobrou popularizační knížku, kde např. velmi hezky vysvětlil, že model racionální volby je pouze model a neměli bychom jej zaměňovat s realitou. Bohužel, u většiny jeho novinových článků mám dojem, že informační hodnota je... nekladná.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

jenicek | 10. 9. 2015 11:09
reakce na Michal Hatlapatka | 9. 9. 2015 21:40

S váma je sranda, ještě že vás tu máme :-)
Nesmyslnost Homo oeconomicus velmi hezky vysvětlili například už rakouští liberálové před sto lety...
Nebo-li, to co je v Ekonomii bobra a kozla dobrý není nový a ani od Sedláčka, a to co je od Sedláčka (je-li to vůbec něco) není dobrý.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 10. 9. 2015 20:12
reakce na jenicek | 10. 9. 2015 11:09

Za prvé Sedláčkova kniha je hlavně popularizační, pokud ji kritizujete pro nedostatek originality, míříte mimo terč. Za druhé Sedláček skutečně nerozebírá Homo economicus vs. Homo agens. Ale jeho (nebo čí) kritika je IMHO trefnější, schválně si to nalistujte :-)
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bambíno | 9. 9. 2015 11:08
reakce na Robert Antonio | 9. 9. 2015 10:31

:-))) právě proto, že EU vládnou politici, kteří naslouchají různým aktivistům a z ekonomů tak maximálně Sedláčkům, to takhle tristně dopadá
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr | 9. 9. 2015 09:59

Tomáš Sedláček je jen protekční remcal.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Brouk Pytlík | 9. 9. 2015 08:13

Článek je litanie uraženého ega jak z Rudého Práva
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Kaleta | 9. 9. 2015 09:29
reakce na Brouk Pytlík | 9. 9. 2015 08:13

Vzal ste mi to z ust:)

+
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ekonom | 9. 9. 2015 02:41

Výborný článek, snad bude autorka na FINMAG přispívat i nadále!
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 9. 9. 2015 01:18

A jeho "neekonomická ekonomie" je stejná srágora jako "nepolitická politika" autora předmluvy k Sedláčkově knize...
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Hana Lipovská
Vystudovala obor hospodářská politika na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, kde také pokračuje doktorským studiem. Ve volných chvílích se...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!