Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Německá eurová záhada

| 23. 4. 2015

Ve srovnání s loňským dubnem je euro proti dolaru levné. A levná měna by přece měla pomoci vývozu. Jenže největší exportér kontinentu, podle čerstvých čísel, prakticky neroste. Čím to?

Německá eurová záhada

Ani poslední průmyslová data z Německa, zveřejněná v první polovině dubna, nerozřešila „záhadu“ slabého eura. Průmyslová produkce sice v únoru oproti lednu vzrostla (o šest desetin procenta), v posledních třech měsících ale přidala pouze sedm desetin a od dubna minulého roku se v podstatě nezměnila. Když uvážíme, že touto dobou loni stálo euro 1,4 dolaru a nyní je na dohled paritě a že Německo je druhý největší světový exportér, těžko to lze pokládat za úspěch. 

Euro k dolaru za poslední tři roky

Zhodnocení peněz

Jak dobře zhodnotit peníze?

Neuspokojují vás spořicí účty a termínové vklady? Nedivíme se. Nás také ne.

Samostatně ale investovat neumíte? Zvolte podílové fondy společnosti Conseq: Zajímavé zhodnocení, odborná správa, víc než dvacet let zkušeností.

Pro více informací volejte na bezplatnou linku 800 900 905.

Seznamte se s našimi fondy, které jsou vhodné pro jednorázové i pravidelné ukládání peněz.:

Logo Conseq

Podobný obrázek dávají data z průmyslových objednávek – v únoru klesly oproti lednu o skoro procento. To by vzhledem k volatilitě těchto dat samo o sobě neznamenalo moc, nebýt faktu, že se jak celkové objednávky, tak i objednávky ze zemí mimo eurozónu od listopadu, kdy propad eura výrazně zrychlil, vůbec nezměnily. Dodáme-li, že v posledních měsících byly německé průmyslové objednávky taženy jen objednávkami spotřebitelského zboží a z domácí ekonomiky, je zřejmé, že Německu pomáhá spíše ropa než slabé euro…

Nebo ne? Jinou hypotézu nabízí srovnání s USA. Zatímco na druhé straně Atlantiku i navzdory solidnímu vývoji domácí poptávky zpracovatelský průmysl – který je nejcitlivější na vývoj kurzu – od dubna minulého roku ztrácí dynamiku, v eurozóně je to naopak. Slabé euro tedy sice nevede k viditelnému růstu zahraniční poptávky po evropském průmyslovém zboží, která by se dala očekávat, ale možná způsobuje, že se tato poptávka nezhoršuje. A to je vývoj, který by nejspíš nastal, když růst na rozvíjejících se trzích sklouzává na tempa neviděná od krize v letech 2008 a 2009 a když z bloku BRIC, který měl táhnout globální růst, zůstala nedotčená v podstatě jen Indie.

Německý export v posledních letech táhly právě rozvíjející se trhy, ty dnes ale zpomalují tu kvůli cenám komodit či válečným avantýrám (Rusko, Latinská Amerika), jinde kvůli efektům, které má silný dolar a pomalu se blížící utahování americké měnové politiky na dostupnost financování.  

Znovu – podobně jako v případě oslabení české koruny v roce 2009 či koncem roku 2013 – se tak potvrzuje stará pravda, že kde není poptávka, oslabení kurzu příliš nepomůže.


Autor je hlavní analytik Conseq Investment Management

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Michal Weinfurtner | 23. 4. 2015 07:18

„Slabé euro tedy sice nevede k viditelnému růstu zahraniční poptávky po evropském průmyslovém zboží, která by se dala očekávat, ale možná způsobuje, že se tato poptávka nezhoršuje.“

Snad géniové zodiakální, snad osmapadesátá vyšší inteligence spikli se proti ubohému starci. Možná, že zmýlil jsem se v planetární klasifikaci, považuje drchničku a řeřichu za rostlinu saturnovu, kterou je bezesporu fenykl. Třeba se v nepřítelském znamení štíra střetl mikrokosmos s makrokosmem, zkrátka, elixír se ne a nedaří.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Jelínek | 24. 4. 2015 10:33
reakce na Michal Weinfurtner | 23. 4. 2015 07:18

Toto je nejtrefnější komentář, co jsem kdy četl.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 23. 4. 2015 07:47
reakce na Michal Weinfurtner | 23. 4. 2015 07:18

hehe
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!