Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak v trenýrkovém království vařili HDP

| 28. 3. 2013

Na obou březích Atlantiku se nadělá spousta řečí o vzdělanostní společnosti a přechodu k ekonomice založené na službách s vysokou přidanou hodnotou. Tuto cestu za světlými zítřky s velkým zájmem pozoruji a k pevnějšímu kroku nabízím následující baladu o trenýrkovém království jménem Absurdistán.

Jak v trenýrkovém království vařili HDP

Lidé v Absurdistánu si prali trenýrky sami. Jinak pracovali, platili daně a měli slušnou životní úroveň.  Absurdistán měl nějaký hrubý domácí produkt, který odrážel míru ekonomické aktivity jeho obyvatel. Jednoho dne napadlo krále, že by obyvatelé mohli úžasně zbohatnout: začnou si prát trenýrky navzájem a účtovat si za to tučné částky. Já za tisíc zlatých vyperu trenýrky tobě a ty za tentýž obnos vypereš trenýrky mně.

Budoucnost patří trenýrkám

Ne všichni jásají. Kverulant Mick chodí ve spodkách a pere si je sám. Tvrdí, že HDP sice roste, ale životní úroveň se nijak nezvedla. HDP totiž měří jen celkovou úroveň ekonomické aktivity a jeho růst nemusí souviset s růstem blahobytu. Ale kverulanty stačí neposlouchat.

Absurdní král je rád, jeho ekonomika založená na službách s vysokou přidanou hodnotou vzkvétá a HDP ohromně roste. Vzniká mnoho vysokých škol, kde se studuje management a marketing spodního prádla. Králova sestra založí nadaci na studium nošení spodního prádla ve středověku. Král jezdí po světě a všude vychvaluje svoji Novou Ekonomickou Politiku (NEP), založenou na vzdělanostní společnosti. Růst založený na úsporách a investicích do technologií a inovací se přežil, budoucnost patří trenýrkám. Navíc příjmy z praní trenýrek hned zdaní třicetiprocentní sazbou.

Mick říká, že teď už se obyvatelé mají hůř než před trenýrkovou revolucí – předtím si prali trenýrky sami a neplatili nic, teď zaplatí tisíc zlatých za vyprání svých a dostanou jen 700 za vyprání sousedových. Jestli by se prý král radši neměl podívat do sousedního Kamenistánu, kde obyvatelé nosí spodky, spoří a investují do technologií. Král si sice všiml, že poslední dobou zesílil dovoz praček na trenýrky z Kamenistánu, ale jeho poradci mu říkali, že obchodní deficit není problém a že Mick je vůl.

Ekonomika roste, lid chudne

Královská pokladna se ovšem utěšeně plní, takže si Absurdistán může dovolit najmout armádu úředníků, kteří ihned začnou pracovat na zvyšování kvality života svých poddaných. Yes, they can. Založí Agenturu Spravedlivých Trenýrek, která dbá na to, aby každý občan pral trenýrky pečlivě a svědomitě, nezávisle na pohlaví, rase, náboženském přesvědčení, sexuální orientaci, vzdělaní, inteligenci a majetku svých zákazníků. Ekonomika dále kvete, protože spousta právníků se začne živit podáváním žalob na diskriminačně vyprané trenýrky a jejich závratné honoráře i vysoké mzdy úředníků a soudců se všechny přičtou k HDP.

Mick mezitím sleduje, jak běžní obyvatelé dál chudnou, protože faktury právníkům, kteří je brání před žalobami, platí ze svého. Těch pár lidí, co ještě pracuje v textilním průmyslu a z jejichž daní se celá ta vzdělanostní společnost platí, už na trenýrky nemá, takže nemusejí řešit, kdo je bude prát. Takových ale moc není, protože královi poradci řekli, že průmysl poškozuje životní prostředí a náleží minulosti. Poslední továrna na trenýrky zkrachovala před měsícem, protože král zvýšil minimální mzdu a produkce už nemohla cenově konkurovat dovozu z Kamenistánu.

Stimulujeme

Po čase si ovšem král začne všímat, že příjmů v hradní kase ubývá. Najme slavného nositele Nobelovy ceny Pavla Křiváka, aby vypátral proč. Ten za několik dní přijde s vysvětlením: Lidi začali chodit furt v těch samých trenýrkách! Prý nemají peníze, aby si je nechali vyprat, a začínají reptat. Dokonce se nám množí chudina, která chodí naostro! Hned o tom napíše komentář do Přístavního času a vyzve královu družinu k nápravě. Králova družina zasedá několik dní a potom oznámí výsledek: Absurdní ekonomiku je třeba podpořit. Proto snížíme úrokové sazby a zavedeme výrazné dotace na půjčky na trenýrky. Přece nemůžeme dopustit, aby chudý nezaměstnaný homosexuální afroabsurdní obyvatel neměl ani na trenýrky! Rovnost pro všechny! Všichni jásají, neboť ekonomika je zachráněna. (Nejvíc jásá personál banky jménem Zlatý Muž Saje, protože tento vládní program z nich všech udělá miliardáře).

Mick varuje, že obyvatelstvo dál zchudne a navíc se zadluží nesplatitelným způsobem. Už dávno si všiml, že většina vládních programů má nezamýšlené důsledky, které prohloubí problémy, jež měly vyřešit, a způsobí mnoho dalších, typicky horších potíží. Podstatná část vybraných daní se použije na stimulaci ekonomicky sebevražedného chování lidí, kteří by se normálně chovali rozumněji. Královi poradci Micka varují, že jestli nepřestane těmi svými apokalyptickými řečmi mást veřejnost, mohla by do jeho podniku přijít nečekaná kontrola.

Půjčit nebo natisknout

Pavlovi a ostatním Křivákům se to ale taky nějak přestává líbit. Všechny jejich návrhy už byly realizovány a lidé stále chudnou (jen Zlatý Muž Saje dál). Možná je to tím, že královská družina je prolezlá primitivními sabotéry, kteří si celé dny hrají s pistolkami a večer našeptávají králi, aby si místo trenýrek vzal spodky. Tomu je třeba učinit přítrž. Král musí podpořit ekonomický růst dalšími obřími investicemi do vzdělanostní společnosti. Že na to v královské kase už nejsou peníze? Nevadí. Půjčíme si u těch primitivů z Kamenistánu, kteří nosí spodky a mají přebytkový rozpočet. Že nám nechtějí půjčit, protože prý předchozí půjčky jen splácíme novými? Tak ať se těmi penězi zalknou, my si je natiskneme.

Mick se ovšem domnívá, že v Kamenistánu nebudou nadšení, když za své poctivě vyrobené trenýrky dostanou zaplaceno čerstvě natištěnými absurdními papírky. Ale přestává kafrat a nechá laskavého čtenáře sledovat poslední kapitolu trenýrkového příběhu v přímém přenosu.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Vacek | 28. 3. 2013 22:27

Úvod ne, v podstatě celé studium ekonomie (střední nebo VŠ) by se mohlo zúžit pouze na tento článek. Po přečtení, pochopení a převyprávění by se mohl rovnou získat diplom.

+1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

Otaznik | 4. 7. 2015 04:33

Autor velmi vtipně poukázal na skutečnost, že výše HDP říká málo o bohatství občanů země, kterých se týká, ale říká hodně o vládních příjmech.
Ale skutečnost je taková, že nevzal do úvahy další doprovodné děje, které zvyšování HDP doprovází, a které zvyšují bohatství i samotných obyvatel, což celý příklad jako "celé studium ekonomie" diskvalifikuje. Zjednodušené příklady jsou pro pochopení fajn, ale když zanedbáte podstatnou věc, tak vám vyjde pěkný nesmysl.
Zásadní věcí, kterou v příkladu postrádám, je zvyšování produktivity práce (za stejnou dobu se udělá víc práce). Nebude to přece tak, že každý ze zúčastněných bude prát tolik trenýrek jako dřív, ale ne svých. Situace, kdy král přiměje občany, aby si neprali své trenýrky sami, ale pral je pro ně někdo jiný, povede automaticky k tomu, že se někteří začnou na praní trenýrek specializovat, takže vyperou víc trenýrek než pro jednoho dalšího občana. Říká se tomu zvyšování produktivity práce. Výsledkem bude, že mnozí občané království ušetří čas, který věnovali praní trenýrek, a budou ho moci věnovat něčemu jinému. Třeba opravám aut, nebo stavění domů pro ostatní, a to opět s vyšší produktivitou práce, což povede ke zlevňování produktů a služeb pro občany, kteří na tom tím pádem vydělají. Ale toto správně píše ve svém příspěvku Jiří Pour.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Pour | 27. 4. 2013 01:13

Článek hezky poukazuje na nedostatky indikátoru HDP a nutí k zamyšlení. Ale se závěrem nesouhlasím. Autor správně píše, že o vzájemném praní trenýrek rozhodl král, který tím uměle nafukoval HDP, ale ne blahobyt. A proč o tom musel rozdhodnot král? Protože lidé sami by takovou blbost nechtěli a trenýrky by si prali raději sami. Z toho vyplývá, že na svobodném trhu k takové absurdní sitaci nebude docházet. Ale služby, které se na trhu ve skutečnosti směnují, musí zvyšovat blahobyt, jinak by ke směně nedošlo. Takže jeden vypere trenýrky, protože to umí lépe a rychleji, druhý mu za to nalouská ořechy, protože jemu jde zase rychleji toto. Výměnou služeb blahobyt vzrostl, protože máme lépe a rychleji vypráno a víc nalouskaných ořechů. K této směně na trhu dojde, protože je na rozdíl od té v absurdistánu dobrovolná a tedy smysluplná, neboť zvyšuje blahobyt.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 2. 4. 2013 17:31

Za takový text by se nemusel stydět ani Frederic Bastiat.
Po přečtení podobné stati vždy dumám, proč 85% populace a 99% politiků nechápe ekonomii, když je tak jednoduchá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

jan tak | 28. 3. 2013 17:00

aterazkymipoveztepánKefalín čojetotoabsůrné
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Pozner | 28. 3. 2013 16:28

Autor by tu svou taškařici měl přeložit do absurdštiny a poslat ji do Přístavního času, ať to vytisknou vedle šplechtů Pavla Křiváka.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Fery Marra | 28. 3. 2013 15:10

Pěkný příklad, Díky.
Jak je vlastně ta ekonomika jednoduchá .....
Takový článek by měl být, jako úvod, v každé učebnici ekonomie pro střední školy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Vacek | 28. 3. 2013 22:27
reakce na Fery Marra | 28. 3. 2013 15:10

Úvod ne, v podstatě celé studium ekonomie (střední nebo VŠ) by se mohlo zúžit pouze na tento článek. Po přečtení, pochopení a převyprávění by se mohl rovnou získat diplom.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Holub | 28. 3. 2013 14:59

Nepamatuji, kdy jsem naposledy četl něco lépe napsaného, než je tento článek. Gratuluji autorovi za skvělou práci!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Šindelka | 28. 3. 2013 14:12

článek jak od Petra Shiffa :)
alis rozbité výklady dají práci sklenářům a nejenže poroste HDP, ale také ubude nezaměstnanosti
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Škapa | 28. 3. 2013 12:16

Skvělý článek! Gratuluji autorovi.

p.s.: Pro redakci ... Jenom to DPH ve webové adrese článku nevypadá moc dobře. Chápu, že to je překlep, ale na tomto serveru to působí jako pěst na oko ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 28. 3. 2013 13:59
reakce na Petr Škapa | 28. 3. 2013 12:16

Petře, zdravím, víme o tom. Zkusím s tím něco udělat, jenže problém je, že text, respektive link, se už šíří éterem a pokud ho změníme, lidi na staré adrese nic nenajdou... Vyzkouším nějaký redirect.

M.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 28. 3. 2013 10:23

Geniální.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 28. 3. 2013 14:00
reakce na Petr Síla | 28. 3. 2013 10:23

Petře, pěkný den, dlouho jsem vás tu nečetl! Díky!

MV
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dalibor Pešek | 28. 3. 2013 08:52

Osobně toto považuji za článek (minimálně) měsíce. Na flattr se registorvat kvůli tomu ovšem nebudu. Kdybyste přijímali bitcoiny nebo koruny jistě bych něco poslal.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 28. 3. 2013 14:00
reakce na Dalibor Pešek | 28. 3. 2013 08:52

Dalibore, díky. Pokud byste opravdu chtěl něčím přispět, rádi Vám pošleme číslo účtu. Peníze pak samozřejmě přepošleme autorovi. Případně mi napište na vlnas@finmag.cz

MV
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Dalibor Pešek | 29. 3. 2013 11:50
reakce na Martin Vlnas | 28. 3. 2013 14:00

Není to zbytečně složité? Proč rovnou nenapíšete k článku číslo účtu s var. symbolem podobně jako je tam umístěn link na flattr? Třeba by pár korunami přispělo víc lidí.
Nepíšu do uvedeného mailu ale sem, protože předpokládám, že to bude zajímat víc čtenářů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dan Balogh | 28. 3. 2013 08:50

Skvělý článek! Děkuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 28. 3. 2013 07:29

Super příměr. Nejlepší je těch 30% daně z něčeho co niko nepotřebuje :-) Je opravdu zajímavé, že HDP roste, protože do něj vstupují služby, které před několika lety nebyly formalizovány, např. hlídání dětí,psů, mytí oken, úklid zahrady, takže by státní pokladna měla vybrat víc a tudíž by měla nechat daňové sazby stejné, nebo dokonce trochu snižovat. Ale přesto se daňové sazby neustále zvyšují. Stát a jeho rádci chtějí ještě víc :- )
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Kovář | 28. 3. 2013 12:35
reakce na Aleš Müller | 28. 3. 2013 07:29

Nevím proč, ale když jsem si přečetl Váš komentář, na něco jsem s vzpoměl. Na citát z Klubu rváčů:
"Chodíme do práce, kterou nesnášíme, abychom si koupili věci, které nepotřebujeme proto, abychom se vyrovnali lidem, které nemusíme.."
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš Fürst
Studoval matematické modelování na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, momentálně pracuje na katedře matematické analýzy a aplikací matematiky...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!