Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Takhle že má vypadat izolace? To je snad vtip!

| 22. 3. 2012

„Dostává se Česká republika kvůli tomu, že premiér Nečas odmítá podepsat smlouvu o fiskální odpovědnosti, v Evropě do izolace?“ ptá se komentátor Jan Macháček. Pavel Kohout odpovídá:

Takhle že má vypadat izolace? To je snad vtip!

Nejen podle mezinárodního obchodu, ale i podle jiných měřítek je Česká republika jednou z nejvíce otevřených zemí na světě. Snad jen v procentu imigrantů zaostáváme, ale to je jen přechodný stav. Strach z izolace kvůli nepodepsání jedné špatné smlouvy? To je snad vtip.

Přiznám se, že mě otázka poněkud vyděsila. Ale internetové spojení se zbytkem světa funguje; telefony nám rovněž zatím neodpojili; bankovní spojení je v provozu a včera mi přišel z Anglie balíček s knihami, takže i pošta dosud pracuje. Ani ve zprávách jsem nenašel zmínku, že by Němci a Rakušané natahovali kolem našich hranic ostnaté dráhy jako trest za tu nehoráznou drzost, že si náš premiér troufl mít jiný názor. A kromě toho, lednová statistika zahraničního obchodu hovoří o rekordním přebytku téměř 30 miliard korun. Takhle že má vypadat izolace?!

Proč je fiskální kompakt špatný?

Za prvé, řeší jen jeden relativně méně důležitý problém. Za druhé, řeší jej chybnou metodou. Evropské země nepotřebují dluhovou brzdu - potřebují výdajovou brzdu. Ta není ve smlouvě obsažena. Za třetí, metodické rozlišení mezi cyklickou a strukturální složkou deficitu, se kterým kompakt pracuje, je problematické. Často je teprve s odstupem let patrné, jaká složka byla vlastně cyklická. Řídit fiskální politiku podle něčeho podobného je nesmysl, to bychom rovnou mohli používat generátor náhodných čísel. Za čtvrté, smlouva je podle analýzy Úřadu vlády právním hazardem pro Českou republiku. Může posloužit jako nepřímý nástroj pro daňovou harmonizaci. Tato ekonomika je bohužel závislá na nízkých cenách, nízkých mzdách a poměrně nízkých daních. Kdyby náhle z Bruselu přišlo “doporučení“ zvýšit daně, byl by to náš konec. Dopadli bychom jako Itálie, ovšem bez italského kapitálu a mezinárodního vlivu.

Pokud bychom opravdu toužili po fiskální zodpovědnosti, lze to provést jednoduše. Stačí přijmout ústavní zákon, že návrh státního rozpočtu, který pracuje s vyšším objemem veřejných výdajů než 36 % HDP, je neplatný. Výjimky lze tolerovat pouze ve válečném stavu. (Proč 36 % HDP? Protože tolik je stát schopen bez větších problémů vybrat na daních. Zároveň tento nemalý objem peněz docela stačí na provoz slušně fungujícího sociálního státu.) A toto jednoduché opatření by úplně stačilo!

Za páté, jakákoli doporučení je nutno hodnotit podle zkušeností a výsledků osob či institucí, které je prosazují. Svěřili byste vedení redukční diety do rukou dietologa, který váží 150 kilogramů? Ne? Věřili byste finančnímu poradci, který má na krku exekuci? Hm? A věřili byste zemím, které mají dluh přes 80 procent HDP, že tentokrát už ale doopravdy začnou rozumně hospodařit?

Chce to odvahu

Domnívám se, že by bylo korektní prohlásit “ano, velice si ceníme vaší snahy, a až Německo sníží své zadlužení pod 50 % HDP, pak začneme velice seriózně uvažovat o připojení k fiskálnímu kompaktu. A samozřejmě, pro Francii to platí rovněž. Pro Itálii, Belgii, Španělsko, Portugalsko také.“

Jenže to by už vážně chtělo aspoň trochu odvahy. A ta je nedostatkovým zbožím v celé Evropě.

Jsou tu ještě další souvislosti. Evropu čekají těžké roky. Řecko právě zkrachovalo (legrační věc: podle médií se “vyhnulo bankrotu výměnou dluhopisů“ - jenže ta výměna dluhopisů, to již byl samotný bankrot!) a jsou šance, že v následujících letech se bankrot bude opakovat. Portugalsko jde stejným směrem. Jak se rozvine španělská bankovní krize, to se ještě uvidí, ale dosavadní výsledky překonávají veškerá pesimistická očekávání. Evropská centrální banka je nucena zachraňovat systém finančními injekcemi bilionové hodnoty… a to je teprve začátek příběhu!

Nebylo by elementárně rozumné, když už se blíží bouřka, alespoň nelézt na střechu s železnou tyčí v ruce?! Argument, že už tam všichni dobří Evropané sedí a tyčemi mávají, mi nepřijde přesvědčivý.

Psáno pro ihned.cz.


Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Mario Vápeník | 24. 3. 2012 12:00

Nemohu souhlasit, jakkoli respektuji odbornost p.Kohouta i racionální jadro jeho vyhraněného postoje, který je ale velmi inženýrský a neuvažuje historický politický kontext. První výhrada k nadsázce na začátku článku. P.Kohout popisuje izolaci celkovou. Slovo izolace v kontextu Nečasova postoje je však používáno pouze ve smyslu izolace politické na nejvyšší evropské úrovni, což je věc, která je strategická a nemá nic společného se zde prezentovanou nadsázakou. Za druhé, to, co je vyčítáno p.Nečasovi v tomto kontextu není ani tak rozhodnutí samotné, jako nepodání žádného rozumného vysvětlení tohoto kroku. Pan Kohout se tady dopouští velké blamáže. On totiž Nečasovo rozhodnutí podkládá vlastním zdůvodněním. Nečasovo rozhodnutí, byť pro p.Kohouta 100% uspokojivé, bylo podloženo ZCELA jiným důvodem, proto je defakto jiné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 30. 3. 2012 14:24
reakce na Mario Vápeník | 24. 3. 2012 12:00

Mně je jedno, z jakého důvodu se Nečas rozhodl, jak se rozhodl. Důležité je, že se ČR k tomuto blábolu nezávazala. A že se tím dostala republika do "izoloace politické na nejvyšší evropské úrovni"? Co se změnilo? Sebrali nám nějaké rozhodovací pravomoce v Bruseli? Nesebrali, skoro žádné už dávno nemáme! A o ty poslední se přijímáním takovýchto smluv připravujeme.
Takže podle mého melete nesmysly...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Alexandr Špáta | 23. 3. 2012 15:23

Milý pane Pavle Janouškovče, pokud české zejména pravicové vlády jsou jen zoufale nekompetentní kam oko dohlédne, nezbývá jim než být arogantní - jak směrem dovnitř, tak směrem ven. A arogance - to jaksi nikdy nebyl argument. Rozumný člověk, ať je z Česka nebo z té Evropy argumentům naslouchá, jenom té aroganci těžko.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Salomoun | 23. 3. 2012 09:01

Pekny clanek, pane Kohoute. Libi se mi, jak pojmenovavte veci spravnymi nazvy. ''Dluhova brzda'' pusobi na prvni pohled rozumne, ale co je skutecne potreba je opravdu brzda vydajova. Je prilis zrejme, ze ''dluhova brzda'' nepovede ke snizeni vydaju, ale ma slouzit evropskym politikum jako zaminka pro zvysovani dani. Coz mimochodem nebezpecne pripomina i "pravicovou&quo t;politiku nasi vlady...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav Hnilička | 22. 3. 2012 18:16

Jak to vidím zdola, ze své zahrádky.
Jaksi se tu všude docela nešťastně matlá patlá politika s ekonomikou.
Jak si nechají naši politici radit od ekonomů už celkem víme, m.j. taky díky panu Kohoutovi.
S tímto článkem nemohu než naprosto souhlasit. Ale vůbec si nemyslím, že je premiér tím nepodepsáním jakkoliv "dobrý". Vidím v tom ironii osudu. Jak tomu co vše se dovídám rozumím, má jiné poradce, kmotry se zcela jinými i když také ekonomickými zájmy. Udržet náš dvoreček co nejdéle v izolaci. Aby bylo možno co nejdéle, pokud možno až do úplného krachu, nerušeně rozkrádat. Nedovedu si jinak vysvětlit tak liknavé a "maximálně polovičaté" řešení tak zásadních záležitostí, jako zákon o státní službě, o veřejných zakázkách, o akciích na doručitele atd atd.
(Ono je to zřejmé až teprve když se jde do podrobností, a lidé nemají dost času, a média mají v plnění povinností deficit.)

Nemám jasno a moc by mně zajímalo, jaké poradcemají ti politici, kteří mají největší vliv na hospodářskou politiku EU.Zda skutečné ekonomy, nebo kmotry jak u nás, či evropské finančníky (pardon - takový protimluv v době globalizace), či třeba i nepřímo nějaký Wall Street. A v jaké míře které z nich. Mívám pocit, že vše dění je jen "jako", že se jen musí nějaká aktivita vykazovat, a zasvěceným je jasné, že je stejně pozdě. Jindy mívám pocit, že v globále a dlouhodobě je to ze strany největšího kapitálu až moc dokonale řízené.

Co se týká jednoty Evropy (nikoliv podpisu papírku s dílčím neúplným textem ), myslím, že je krajně nutná.Svět kolem je zcela jiný, než před desítkami let. Nerad bych se nejen živil kořínky, ale ani opakoval ruštinu, studoval korán nebo čínštinu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Janouškovec | 22. 3. 2012 17:54

Pane Kohoute, článek je jasný a přesný, nemůžu Vám vytknout ani slovo.
Pane Špáta, nemějte obavy z nelibosti Velkého Bratra. Vaše představa, že v tomto případě ČR argumentací něčeho dosáhne mi připadá hodně naivní.
Souhlasím s Petrem Kocurem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Alexandr Špáta | 22. 3. 2012 15:18

Pane Kohoute, nesporně si Vás vážím za to, proč a jak jste odešel z NERVu. Nicméně v této věci s Vámi nemohu souhlasit. Jako ekonomovi Vám lze rozumět. Jako politikovi nikoli. Krátce a jednoduše řečeno - budeme-li stát mimo EU v jakkoli velké míře - od nepodpisu onoho fiskálního paktu až po vystoupení, nevýhody prostě převáží.Ať tak či tak, v drtivé míře budeme muset akceptovat vše, co se v té EU dohodne. Rozumím Vaši obavě, že příliš rychlé sjednocování třeba obecně daní, ubírá možnosti jednotlivých rozdílných ekonomik reagovat pružněji. Nicméně cesta nevede přes politickou izolaci, ale přes argumentaci a jednání. Způsob, jakým například zachází naše politická reprezentace s penězi EU, kde je jen a jen na té naší politické reprezentaci, kam míří ony vpodstatě sociální transfery v podobě eu peněz. A ten způsob zacházení naší politické reprezentace je nejen v přímé souvislosti s důvody, které Vás vedly k odchodu z NERVu, ale i se stupněm nekompetentnosti naší politické reprezentace, která se především prezentuje vůči jednotlivým odbornostem jeko jeden velký všeználek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 30. 3. 2012 14:27
reakce na Alexandr Špáta | 22. 3. 2012 15:18

Argumentaci a jednání v EU? To má být vtip? Barroso si dupne, Merkozi zavelí a jedeme. Tam se nikdo s nikým nebaví!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 22. 3. 2012 15:16

Nebylo by od věci, kdybychom se dostali do izolace od elektřiny z německých větrných elektráren, která nárazově zatěžuje naši přenosovou soustavu.Ale to se bohužel nestane.
Lidé jako Macháček těžko pochopí, že normální život (míněno domácnosti a firmy) běží dál podle vlastních zákonitostí bez ohledu na to, co kde nacintají lunatici z politicko-mediální subkultury.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Kocur | 22. 3. 2012 14:25

Pavel Kohout to tu píše stále dokola, ale zabedněncům typu redaktorka Macháčka to stejně nevysvětlí. Nezbývá než sledovat nevyhnutelný vývoj EU od krize ke katastrofě, rozpadu a vzniku opět svobodné Evropy. Bude to ještě chvíli trvat, bude to stát spoustu prostředků, možná i krve, ale jinak to nepůjde. Stále si říkám: Přežili jsme Bílou horu, budeme i po Únoru, i po Bruselu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!