Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čína nabízí peníze. Nepřijdou nás ale moc draho?

| 2. 5. 2012

„Je otázka, zda nám kromě peněz můžou čínské investice přinést něco dobrého. Odpověď je stále spíš záporná,“ píše Luboš Palata z Varšavy, kam se sjeli zástupci států nejen střední Evropy, aby se ucházeli o čínské investice.

Čína nabízí peníze. Nepřijdou nás ale moc draho?

Stačil čínský příslib proinvestovat deset miliard dolarů a do polského hlavního města se jak na povel sjelo šestnáct premiérů zemí střední a východní Evropy, aby se vlichotilo čínskému premiérovi Wen Ťia-Paovi. Setkání Čína–Polsko a střední Evropa, jak se akce, která se konala ve čtvrtek ve Varšavě nazývala, byla ale jen tečkou za třídenní návštěvou předsedy čínské vlády v Polsku.

Čína koncem minulého roku podepsala s Polskem dohodu o strategickém partnerství a zdá se, že ji myslí skutečně vážně. Nejde jen o schůzky premiérů, které by se měly konat nejméně každé dva roky, ale především o čínské investice v Polsku, které do Varšavy přijelo projednávat na tři sta čínských podnikatelů a bankéřů. Wen Ťia-Pao pak oznámil, že jeho vláda desetimiliardový balík investic čínských firem do střední Evropy podpoří půlmiliardou ze speciálního vládního fondu.

Na schůzku do Varšavy zamířil v šiku se svými kolegy ze států od Polska až po Albánii i český premiér Petr Nečas. Během dvaceti minut, které si na něj jeho čínský protějšek vyhradil, se stihli bavit nejen o čínských investicích do střední Evropy, ale také o investicích firem s českou podstatou do Číny; český premiér výslovně jmenoval vedle mladoboleslavské Škodovky i TOS Varnsdorf.

Pokud jde o to, jakou část z deseti miliard čínských investic Česko může získat, byl Nečas optimistický. „Máme tradici průmyslové a inovativní země, což je pro nás určitě výhoda,“ uvedl Petr Nečas.

Investor nezvyklého typu

 Otázkou, kterou si ve Varšavě málokdo kladl, je, zda bychom měli o čínské investice vůbec stát. Samozřejmě – zvlášť dnes je každý dolar investovaný ze zahraničí dobrý, ale současně platí, že Čína patří v žebříčku přínosných investorů k těm nejméně vhodným.

V Česku jsme doposud měli zkušenost s velkými investory z převážně vyspělejších zemí, než byla Česká republika. Nepřinášeli tak jen hotové peníze, pracovní místa, ale i know-how, vyšší firemní kulturu, možnost zapojení českých firem do výroby zboží nejkvalitnějších značek, mezi nimiž ty s nápisem „Made in Germany“ mají ten nejlepší zvuk.

Peking kromě svých peněz do střední Evropy mnoho jiného pozitivního přinést nemůže. Čína – když odhlédneme od toho, že se jedná o zemi s v mnoha ohledech velice tvrdou diktaturou – je stát, který je vůči České republice i Evropské unii stále v pozici zaostalé země. A to po téměř všech stránkách. Neúctou k právu a nefungujícím, velmi nespravedlivě nastaveným soudnictvím a chaotickým právním systémem počínaje a naprostou neúctou k autorskému právu, nestoudným kopírováním a krádežemi vyspělých výrobních postupů konče.

Nejbrutálnější kapitalismus

Pokud jde o čínské firmy jako zaměstnavatele, pak je stav, který panuje v Číně, pro Evropany nepředstavitelný. V Číně nejenže není žádný komunismus, ale panují tam poměry toho nejtvrdšího kapitalismu devatenáctého století. Bez sociálního zajištění, dovolených, penzí, s brutálním tlakem zaměstnavatelů na zaměstnance; v podmínkách, které nepanují mnohdy ani v českých věznicích. O nějakém technologickém přínosu ani nemluvě.

Samozřejmě, i mezi čínskými firmami už jsou výjimky, ale obecně přes rychlý pokrok, který Čína dělá, tyto charakteristiky stále platí.

Když se mluví o vlivu ruských firem zejména v české energetice, často se pozvedá varovný ukazovák: pozor na možné strategicko-politické zájmy Kremlu. Že čínské investice jsou součástí nějakého plánu pekingských vládců, to se ovšem můžete téměř spolehnout.

Proto bych na místě vlád střední a východní Evropy každou čínskou nabídku na velké strategické investice velice pečlivě zvažoval. Krach nápadu s výstavbou polských dálnic Číňany je jen malou výstrahou proti tomu, co by se mohlo stát s naší ekonomikou, jež by se dostala někdy v budoucnu z velké části do čínských rukou.

Autor je redaktor Lidových novin

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Robert Kubíček | 2. 5. 2012 11:26

Pane Altmane, jen se chci zeptat, proč jste zvolil až tak ostrý, neřkuli nemístný tón? V mnohém máte pravdu, ale na stranu druhou třeba představa, že petileté dítě bude muset pracovat, aby se najedlo, mě skoro děsí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 2. 5. 2012 12:10
reakce na Robert Kubíček | 2. 5. 2012 11:26

Myslíte nějakého sirotka bez rodičů. kteří by ho nakrimili?

Navíc si je potřeba uvědomit, že určitá bída v Čině je prostě proto, že Čína je rozvojová země a ještě před nedávnem tam byl prakticky středověk a chudoba jak v nějakém Somálsku.
Pokud tedy někdo v Číně má hlad, je to proto, že obecně z historického hlediska to je chudá země. Není to tedy kvůli systému, jehož cílem by snad mělo být nechávat děti hladovět. Naopak systém vede k tomu, že většina lidí se má relativně čím dál tím lépe.

Rozhodně však nechci dávat Čínu za nějaký obecný vzor, je to bezpochyby zkorumpovaná diktatura.
Na druhou stranu je nesporné, že trend tam vede nahoru, kdežto na tzv.Západě dolů. Jak ekonomcky, tak co se úrovně svobod týče (nevšiml jsem se, že by zaváděli NDAA, spíše opatrně liberalizují). Trend je daleko důležitější, než absolutní stav. A pokud mne zde někdo násilím nutí účastnit se státní průběžné pyramidové penzijní hry, je to objektivně špatně, resp. přímo zločin. A pokud někdo napíše, že tento zločin je OK a Čina je špatná, protože se zrovna tohoto konkrétního zločinu nedopouští, pak se prostě musím ohradit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 2. 5. 2012 11:06

Čeští živnostníci také nemají dovolené... Resp. mají ji kolik chtějí, pokud si na ní ovšem našetří. Leda že bychom přesvědčili stát, aby živnostníkům platil měsíční dovolenou z toho, co jim sebral na daních.

Co se týče dalších "nevýhod" čínského systému, tedy zejména "absence sociálního zajištění a penzí", tak je otázka, nakolik je to nevýhoda.

Pojištění proti nezaměstnanosti a jiným katastrofám bych asi uzavřel dobrovolně, s nějakou komerční pojišťovnou. Pevně věřím, že ta by férově zhodnotila, jaká je v mém případě PRAVDĚPODOBNOST ztráty zaměstnání a ocenila by, co dělám pro PREVENCI (zvyšování kvalifikace). Takže by mi pak "napařila" asi tak 50x nižší pojistné, než nějakému pomocnému dělníkovi. Od státu se dočkávám poměru přesně opačného.

A co se týče čínské absence penzijního systému. Co na to říct. Snad "slibem nezarmoutíš" či "příslib vládu nic nestojí". Nedávno jsem někde četl rozhovor s Alešem Michlemm (ekonomem z Rajfky), jak v 90. letech byla penze na úrovni 50% prům. mzdy, nyní je na 40% a za dvacet let bude 20%. A já k tomu dodávám, že pouze za ideálních podmínek, kdy nedojde k hyperinflaci, státnímu bankrotu, rozpadu eurozóny, válce (ani nemusí být tady, stačí v Iránu) ani k žádné jiné "černé labuti". A také za předpokladu, že i za 20 let budou lidé stejné ovce, které se státem nechají obrat o většinu výdělku výměnou za vágní příslub možné příští (nuzné) penze. Vsadíme svoje živobytí na to, že to takto ideálně vyjde?

Opravdu pan Palata považuje za lepší nerealistický slib penze od vlády, než férové "poraď si sám"? Číňan nakupuje zlato a stříbro, číňan investuje do vzdělání svých dětí, číňan buduje široké rodiny s mezigenerační solidaritou. Co budeme mít my, až za 20 let bude státní pokladna prázdná, penzistů bude víc jak lidí v produktivním věku (a z toho třeba třetina bez práce) a úspory vám také nepomohou, protože bochník hleba bude stát 27.000euro?

Tak jako tak, i kdyby pan Palata považoval existenci státního penzijního systému za něco pozitivního, STÁLE NEMÁ morální právo KOHOKOLI NUTIT K ÚCASTI.
Co je tak dobrého, legitimního a správného na systému, do kterého lidi musejí být nuceni násilím? Vedle toho, že násilí je zločin (zasluhující odpor), je to donucení i důkazem toho, že ten systém asi tak úžasný není, protože jinak by se do něj lidé houfně tlačili dobrovolně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!