Skandální eurotunel. Dáme miliardy, zisk nikde

| 3. 5. 2012

Poslanecká sněmovna včera o týden odsunula rozhodnutí, zda Česká republika přistoupí ke smlouvě o Evropském stabilizačním mechanismu. Zastupitelé mají ještě šest dní na to, aby si uvědomili, že pro stabilitu republiky je kriticky důležité tuto smlouvu odmítnout.

Skandální eurotunel. Dáme miliardy, zisk nikde

Země může prodělat na členství miliardové sumy v eurech. Získat nemůže nic.

Veřejná debata o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM) byla ututlána. Proč: obsah smlouvy je natolik skandální, že se téměř vzpírá uvěření. Pro začátek: „Členové Evropského stabilizačního mechanismu se tímto neodvolatelně a bezpodmínečně zavazují zaplatit jakýkoliv kapitálový požadavek, který vůči nim bude učiněn, a to do sedmi dnů od obdržení požadavku.“

Velikost možných požadavků? Závazek České republiky vyplývající z Evropského stabilizačního mechanismu bude zahrnovat zhruba 40 miliard korun splaceného kapitálu a povinnost dodat dalších cca 310 miliard korun v případě potřeby. Rada guvernérů ESM může tento kapitál ještě navyšovat. Není stanovena horní mez našich závazků.

Víc než zákon

Představte si, že podepíšete bianko směnku, do které kdokoli může vepsat libovolnou částku. A teď si představte, že jich podepíšete do zásoby celý štos a věnujete je někomu cizímu. Dobrý pocit?

Co se stane, když nezaplatíme? „ESM má plnou právní kompetenci zahájit právní řízení. ESM, jeho majetek, financování a aktiva požívají imunity vůči všem formám soudního procesu. Majetek, financování a aktiva ESM požívají imunity vůči prohlídce, záběru, konfiskaci, vyvlastnění nebo jiné formě exekuce, odebrání nebo zabavení exekutivním, soudním, správním nebo legislativním aktem.“

V Evropě vzniká organizace, která je nad zákonem a která má vůči členským zemím podobné pravomoci, jaké má soukromý exekutor vůči svým obětem.

Optimista by mohl říci: Dobrá, je to přísné, ale spravedlivé uspořádání – pomůžeme jiným, ale když se sami octneme v krizi, oni pomůžou nám, ne?

Ne. Oni nepomůžou. Příkladem je Slovinsko. Tato země se po přijetí eura dostala do bankovní krize. Mechanismus podobný jako v Irsku: příliš mnoho levných eurových úvěrů nafouklo bublinu, která splaskla. A co nyní píše slovinský tisk?

„Slovinsko přispěje [do ESM] 342 miliony eur, z čehož 137 milionů bude splatných v roce 2012. Celkový příspěvek včetně záruk a schválených opcí na navýšení kapitálu dosáhne téměř tří miliard eur.“ To vše v situaci, kdy slovinský daňový poplatník musel v březnu 2011 zachraňovat Novou lublaňskou banku částkou 250 milionů eur. Pomohla Evropská unie? Jistěže ne. Pomáhá jen starým členům. Během roku 2012 budou Slovinci muset zachraňovat tuto banku částkou 250 až 400 milionů eur, opět bez pomoci zvenčí. A to není ještě konec.

Lepší Kožený než Schwarzenberg

Slovinsko je Evropské unii dobré jen jako komparz, který vždy kývne na pokyn režie. Agentury mezitím snižují slovinský rating jako na běžícím pásu. Kdysi nejvyspělejší země východního bloku je dnes hodnocena hůře než Rumunsko, Maroko, Kazachstán, Indonésie nebo Peru (kumulativní pravděpodobnost úvěrového selhání během pěti let podle agentury CMA).

Schválení smlouvy o ESM prosazuje Karel Schwarzenberg. Ministr zahraničí, kterému jde primárně o to, aby jej potentáti z Unie poplácávali po ramenou. Ministr, který v přímém televizním přenosu vyjádřil svoji loajalitu evropskému superstátu, nemůže hájit zájmy České republiky. Pokud Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválí tunel jménem Evropský stabilizační mechanismus, budeme ještě nostalgicky vzpomínat na Viktora Koženého. Ten se spokojil s málem. A aspoň neměl imunitu.

Psáno pro LN

Vložit komentář

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Pokud ještě nemáte svůj účet, tak se zaregistrujte.

Jste si jistí, že již na Finmagu učet máte, a nemůžete se přihlásit? Po přechodu na nový redakční systém si musíte změnit své heslo. Jak to udělat, zjistíte zde.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Jan Altman | 6. 5. 2012 23:05

E u r o V O L B Y
______________

Tak volby ve Francii a Řecku dopadly řekl bych velmi příznivě pro ty, kteří uvažují stylem "Čím huř, tím líp", resp. spíš "Čím hůř, tím DŘÍV".

Další malý náznak, že by věci mohly nabrat spád tak rychlý, že se elitám vymknou zpod kontroly a nebude tak čas na znárodňování, stavbu pohraničních plotů, překopávání zahrad s detektory kovů, internaci libertariánů, atd... prostě že to bude tak rychlé a dramatické, že prostě ze dne na den nebude ani na výplaty přisluhovačů z represivních složek.

Sice stále nevíme, jestli spoušťěčem bude Řecko, Portugalsko, Španělsko, Francie (IQ Hollande = "zkrátíme pracovní týden, aby bylo na vyšší penze"), útok na Irán, ztáta důvěry v dolar a USBond, kolaps Japonska (dluh nad 200pct, demografie, poprvé deficit zahr. obchodu, vypnuté jaderné elektrárny => nedostatek energie => odchod firem do zahraničí), nebo (tradičně) něco, na co nikdo ani nepomyslel. Ale svět je "načatý" a latentně to visí ve vzduchu.

Teď by to ještě chtělo uvést v život ten bruselský MarshallůvPlán2, ideálně financovaný právě pomocí ESM s tím, že by všichni museli přispět hned to uvažované maximum, plus by ESM získal od ECB bankovní licenci i právo vydávat vlastní dluhopisy. Pak by opravdu brzy bylo lépe a to myslím zcela NEironicky!
+0
+
-

Aleš Staněk | 4. 5. 2012 12:35

Dobrý den. Při vší úctě ke komentářům pana Kohouta by si v případě tohoto článku měl čtenář napřed skutečně udělat trochu času a přečíst si návrh změny čl. 136 smlouvy o EUa navazujících předpisů. Snad by pak od komentářů vyznívajících v duchu poplašné zprávy obrátil svou pozornost také na "background&quo t;autora a pokoušel se zodpovědět si otázku, proč člen NERV a jiných vlivových institucí píše to co píše. Asi to opravdu bude vyžadovat trochu střízlivý pohled a ne jen manipulaci a permanentní, již unavující "hrozbu Řeckem".
+0
+
-

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Janouškovec | 4. 5. 2012 22:02

Já bych řek, že P. Kohout má na věc celkem střízlivý pohled. Zdá se mi, že problematiku popisuje dosti decentně, já osobně bych trochu přitvrdil. Pokud se Vám zdá, že jde o unavující hrozbu Řeckem, buďte trpělivý a vyčkejte na vývoj událostí.
+0
+
-

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 4. 5. 2012 13:00

Muzete prosim napsat, v cem se autor myli?
+0
+
-

Jan Altman | 4. 5. 2012 09:42

Těmito věcmi se až tak nerozčiluji.
Je mi totiž poměrně jedno, jestli peníze, které mi vláda sebrala, pošle do Bruselu, nebo rozkrade, nebo prošustruje.
Nakonec do toho Bruselu bude posílat jen potištěný papír a mne zajímají jen fyzické unce.
A pokud kvůli tomu náš stát zbankrotuje, tak jen dobře. Zbankrotuje totiž tak jako tak (stejně jako celá EU, USA, Japonsko) a nakonec čím dříve, tím lépe. V pokročilejším věku se s tím budu vypořádávat daleko hůř.
A pokud takový bankrot zapříčiní to, že například nebude na provoz Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví, na nemravné výsluhy pro lmpasáky a fízly, či na dotace "obnovitelných zdrojů", tak jen dobře.
+0
+
-

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Janouškovec | 4. 5. 2012 21:53

1/Já myslím, že je lepší když ty peníze prošustruje naše vláda, než když je prošustrujou v Bruselu.
2/ Je dobré, že Vás zajímají jen fyzické unce. Hlavně aby nebyly přinuceny změnit stanoviště.
3/ Jinak s Vámi docela souhlasím.
+0
+
-

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 5. 5. 2012 15:23

ad2) Já tajně doufám, že místo úmorné protahované agónie přijde rychlý nekontrolovatelný kolaps a režimní drábové nebudou mít čas lidem překopávat zahrady a rozkopávat podlahy ve sklepě :-)
+0
+
-

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Janouškovec | 7. 5. 2012 11:13

Dobrý, kéž by to tak dopadlo.
+0
+
-

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 4. 5. 2012 11:47

Krásný příspěvek, děkuji za páteční porci optimismu. Jen se obávám, co to udělá s těmi výzkumíky a vysloužilci. Doufám, že nepůjdou řezat hlavy nám, ale do Bruselu. Jak asi dopadne souboj mačeta vs. imunita?
+0
+
-

MUDr. Věra Boková | 4. 5. 2012 06:59

Dobrý den pane Kohoute,
Vaše články vždy ráda čtu, jsou srozumitelné a na rozdíl od mnoha "krachprofetů&q uot;,
znich často čerpám optimismus k přežití toho, co se u nás i kolem nás děje.
Ovšem tento poslední článek, to si děláte srandu, nebo jak tomu má obyčejný člověk, o jehož peníze se jedná, rozumět.
To si z nás naši volení poslanci a vláda dělají úplnou p....?
Omlouvám se nemám pro to jiné slovo.
My do toho nemáme co mluvit?
Vždyť pořád musíme poslouchat,jak nemáme peníze, to je poslanci a ministři pošlou ze svých úspor?
Děkuji Vám za odpověď. Věra
+0
+
-

Tomáš Fürst | 3. 5. 2012 10:04

Pratele,
mohli byste sem nekdo prosim dat link na text te smlouvy? Nejak se mi to v te unijni papirove dzungli nedari najit. Diky.
+0
+
-

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 3. 5. 2012 10:04

Tomáši, hezký den, je to tady: http://www.psp.cz/sqw/tisky.sqw?O=6&T=348
+0
+
-
Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Diskuze

Michal Mrozek | 29. 3. 2015 22:38

Podle vás by tedy stát měl banku, která špatně hospodařila, koupit za tržní (téměř nulovou) hodnotu. Jedním dechem dodáváte, že to má stát udělat proto, aby lidé nepřišli o své vklady. Fond pojištění vkladů vám něco říká?......více

Řecko: Amputovat jak shnilou nohu

Richard Fuld | 29. 3. 2015 15:46

Pane Shenkawski. Nedivím se, že Vás můj názor na úspory děsí. Je to tím, že každý pod úsporami vnímáme něco jiného. Zatím co Vy se na úspory díváte z hlediska jejich použití a účelovosti a z toho plynoucí prospěšnosti, já......více

Alternativní měny: E-gold, liberty dollar

Vít Barbořík | 29. 3. 2015 12:11

To co se děje v Řecku dnes a jak situaci v Řecku řeší jejich legitimní vláda je podle mého názoru důsledek.
Bylo veřejným tajemstvím, že Řecko přistupovalo k EURU s se "zatajovanými" problémy.
Kdo mu půjčil, riskoval.......více

Řecko: Amputovat jak shnilou nohu

Aleš Valešek | 29. 3. 2015 08:02

Souhlasím s vámi a také dle mne takto podobný názor má pan Kovanda.

Očima expertů: Zemanova národní banka?

Aleš Valešek | 29. 3. 2015 08:00

Mi se reakce pan Michla líbila, protože pan Michl řekl, s kterými kritérii by se mělo počítat a řekl to i neekonomům a nedrží si ekonomické "know how" jen pro sebe. Pokud by se dle vás měla tato kritéria rozšířit nebo zredukovat,......více

Očima expertů: Zemanova národní banka?

Richard Fuld | 28. 3. 2015 19:34

Buďte prosím konkrétní. Komu byste redukoval nebo zrušil sociální dávky ve výši 100 miliard a jak byste je použil na podporu rodin s dětmi?

Vaše poznámka že snížení sociálních výdajů o 12.5% není likvidační je......více

Řecko: Amputovat jak shnilou nohu

Facebook

Přihlášení

Nemáte regstraci? Zaregistrujte se zde!