Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tahle země není pro slušný

| 14. 1. 2011

Na Nový rok jsem doma seděl u počítače a napadlo mě, že už dlouho jsem nenapsal nic na blog. Sepsal jsem proto krátký text, který ale způsobil v médiích doslova POPRASK. Proč? Stálo v něm:„V Národní ekonomické radě vlády (NERV) mám v úmyslu fungovat ještě asi tři měsíce, abych dokončil práci, kterou jsem začal. Pak odcházím. Do nového roku si dávám předsevzetí, že už nikdy nepřijmu bezplatnou účast v jakékoli vládní komisi.“

Tahle země není pro slušný

Novináři začali volat ještě v neděli. V pondělí jsem se pro samé rozhovory skoro nedostal ke skutečné práci. V úterý to nebylo o mnoho lepší. A to jen pro tři věty, jež jsou samy o sobě poměrně nevinné. Moje činnost v penzijní subkomisi NERV již prakticky skončila podáním závěrečné zprávy před Vánoci. A pro korupci a veřejné zakázky jsem plánoval něco podobného na duben. Tedy žádné bouchnutí pěstí do stolu.

V novoroční nouzi o skutečné zprávy se ovšem média tohoto drobného záznamu na blogu lačně chytla. Takže jsem se dozvěděl i to, co jsem sám nevěděl. Například, že šlo o protestní krok.

O úmyslný, nebo dokonce konspirativně připravovaný protestní krok sice nešlo – ale faktem zůstává, že je proti čemu protestovat. Stát na jedné straně šetří, ale na straně druhé toleruje velké neefektivity ve výdajích. A to dlouhodobě a ve značném rozsahu. Veřejnost to vidí a je frustrována, právem.

Ty grázle!

Frustraci ještě posiluje fakt, že nelze ukázat na jednoho viníka a zařvat: „Ty za to můžeš, grázle!“ Protože nejrozmanitějších přísavek a pijavek, jež sají z veřejných financí, je mnoho. Co horšího, extrémně obtížně se postihují. Zákon o veřejných zakázkách umožňuje provozovat tvořivou architekturu výběrových řízení, kde má šanci labyrintem kvalifikačních kritérií prokličkovat jen předem vybraný adept. Hitem se stalo smutně proslulé výběrové řízení na pražskou čističku odpadních vod, obsahující podmínku, že uchazeč musí mít k dispozici mimo jiné i šest nákladních lodí, které mají odvážet stavební materiál. Jiné výběrové řízení (na dodávku osobních automobilů) zase specifikovalo tak přesné požadované rozměry vozu, že vítězem se nemohl stát automobil jiné značky než Audi.

A tak by se dalo pokračovat – zadávací dokumentace magistrátu na zakázku „Praha v informačním věku“ (což měla být multimediální encyklopedie a mapa Prahy) obsahovala například požadavek, že „dva ze zaměstnanců uchazeče, respektive osob, které budou odpovědné za poskytování služeb, mají vysokoškolské vzdělání v oboru dějin umění a praxi v oboru dějin umění, z toho minimálně: jedna osoba s více než desetiletou praxí v oboru; jedna osoba s více než pětiletou praxí v oboru; jedna osoba s podílem na tvorbě minimálně pěti publikovaných prací z oboru dějin umění, přičemž za publikované práce zadavatel považuje jakékoliv tituly vydané knižně či odborné články vydané v tištěných či elektronických časopisech ...,“ a tak dále.

„Přirozená“ selekce…

Je evidentní, že tyto absurdně detailní (a z věcného hlediska zcela nesmyslné) požadavky mají jediný úkol, a sice odfiltrovat konkurenci. Pochopitelně u případného soudu by se zadavatel mohl hájit, že mu šlo o profesionalitu odvedené práce, a nikoli o to, aby prošel předem vybraný uchazeč, jenž uvedená kritéria splňuje jako jediný. Dlužno dodat, že míra absurdity této zakázky za 160 miliónů byla příliš vysoká i na poměry pražského magistrátu, takže nakonec soutěž vypsána nebyla.

Kreativitu zadavatelů kvalifikačních kritérií by samozřejmě šlo celkem jednoduše omezit. Celkový počet účastníků výběrových řízení by rovněž bylo možno zvýšit několika jednoduchými opatřeními. Anebo limity pro veřejné soutěže. Přes své nedostatky je veřejná soutěž stále lepší než přímé udělování zakázek pod limit. Limit je absurdně vysoký: šest miliónů Kč pro stavební práce, dva milióny pro jiné zakázky. Tyto limity už měly být dávno sníženy. Nebyly.

V rámci veřejných zakázek byly jen v roce 2009 vynaloženy prostředky v rozsahu 635 mld. Kč. V roce 2009 prošlo pouze 45 % trhu veřejných zakázek přes otevřená řízení. Značná část prostředků prochází přes zakázky malého rozsahu, které nejsou povinně zveřejňovány na Internetu a jež nepodléhají kontrole ÚOHS.

Ano, je proti čemu protestovat. A jsou důvody chtít, aby byl letošní rok byl čistší.

Psáno pro Reflex

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Vladimír Fajmon | 18. 1. 2011 16:58

Zdravím Všechny! Jsem tu zcela nový, ale nedá mi to se do diskuze připojit se svým názorem. Možná některé bude děsit, jiní se mu zasmějí... Bohužel korupce spojená s právním systémem neustále nových přílepků a nesmyslných právních formulací speciálně vytvořených pro svět vyvolených, kteří tak vlastně vytváří novou rozšiřující se sociální společnost, kterou nazývám "zkorumpované letadlo", se až příliš dlouhou dobu rozpíná na (nejen) našem území... Samotná bující korupce a stupňující se rozkrádání státu, začíná být, dle mého názoru, už vedlejší hrozbou, kterou z první příčky reálně vytlačuje fakt tzv. normálního sociálního přijetí tohoto stavu!!! Osobně se potkávám například s tím, že zastáváním dvou protichůdných funkcí ve výboru spravující jednu "firmu" je zcela v pořádku, a to bez jediného střetu zájmu! A jak jinak, jde samozřejmě o peníze. Na mé upozornění jsem byl ve finále očerněn a málem byla na mě podána právní žaloba!!! Okolí to v podstatě netečně toleruje a to je ten nejhorší znak, kterou v této zemi vnímám, jako výsledek dlouhodobého močení všem obyčejným lidem do tváře. Bude stačit ještě pár let a veškeré morální hodnoty zmizí jako ledovce v Alpách...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Valesek | 16. 1. 2011 19:13

No zitra to bude v casopise. Na tehle adrese sam Janecek rika, ze vydelava hlavne na tom, ze nabidne cenu prodeje a cenu nakupu a jak se najde kupec a prodejce, ktery prijme jejich cenu (jejich spread je hoooodne maly), tak ten obchod uskutecni. Proste sam Janecek priznal ze vydelava pouze na spreadu. http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/rozhovory/vydelavam-bez-rizika-miliardy_191315.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 17. 1. 2011 08:31
reakce na Aleš Valesek | 16. 1. 2011 19:13

Já osobně teda nechápu, v čem je problém. Nejdříve píšete, že ten člověk lže lidem do očí a pak, že přizná, že vydělává na spreadu. Když budete obchodovat na FOREXu, taky budete vydělávat na spreadu.

Dokud ten člověk vydělává legálně a své příjmy zdaní, tak je vše v pořádku. Problém je v tom, že naše nová republika vzniklá po revoluci, je plná podvodníků z tehdejší doby a za 20 let se nic nezměnilo. Nevím o jediném českém podnikateli, který by vybudoval miliardový podnik, který by něco vytvářel, ale máme zde spoustu "úspěšných" ;,kterým do rukou zázračně spadly státní podniky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aja Novotna | 17. 1. 2011 09:34
reakce na Radovan Dell | 17. 1. 2011 08:31

Ja v tom vidim spis jiny problem, Janecek se svym intelektovymi moznosti by mel delat spis neco prospesnejsiho pro spolecnost napr. genetiku, evolucni biologii a ne ten potencial zahazovat do kose v podobe "vydelavani velkych penez". Kazdopadne alghorithmic trading je opravdu narocne a muze to delat jen par lidi se spravnou kombinaci predpokladu, nejlepe s PhD z fyziky/aplikovane matematiky a akademickym zazemim, takze se nemusite bat, ze se tahle forma tradingu zde v CR rozmnozi:-) vetsinou jsou tihle lide, kteri to muzou delat nepouzitelni. Myslim, ze on je oproti jinym skutecne nezavisly a cisty jako lilie a dava aspon penize do vedy a vyzkumu. Stejne ho Brusel brzo zreguluje:P
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 18. 1. 2011 08:03
reakce na Aja Novotna | 17. 1. 2011 09:34

Tak v tom problém osobně nevidím, já mám vysokoškolské vzdělání a mohl bych navrhovat robotické protézy, ale to bych asi žil v paneláku od výplaty k výplatě a proto to nedělám. Myslím, že ten člověk má právo živit se jinak. Navíc ten alghoritmic trading zase tak vyjímečná věc není, když se pomocí toho dělá až 80% obchodů na burze. U velkých hedgeových fondů je to naprosto běžná věc. Možná by ten člověk mohl dělat genetiku, ale ony se účty platí lépe, když vyděláváte více peněz.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aja Novotna | 18. 1. 2011 16:22
reakce na Radovan Dell | 18. 1. 2011 08:03

tady v CR pravdepodobne ne, ale pokud mate uvazek napr. na UPennu, plati vic jak slusne. Globalne to urcite vyjimecne neni:-) zde moznost prace http://www.quantfinancejobs.com/, ale v CR skoro nikdo takovy opravdu neni, no, mozna par lidi se pokousi o neco podobneho, ale je to jen pokus.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 17. 1. 2011 03:09
reakce na Aleš Valesek | 16. 1. 2011 19:13

Hezký den a díky za komentář. Mohu Vás ale poprosit, abyste stejně jako ostatní diskutijící začal používat vaše celé jméno? Díky moc. Martin Vlnas
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Valesek | 17. 1. 2011 06:30
reakce na Martin Vlnas | 17. 1. 2011 03:09

Upraveno
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 17. 1. 2011 10:46
reakce na Aleš Valesek | 17. 1. 2011 06:30

Hezký den a díky moc. Nastavil jsem Vám automatickou publikaci komentářů. Už nemusíte čekat na schválení! Martin
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Valesek | 16. 1. 2011 08:21

Tahle zeme neni pro slusny. V tom teda mate pravdu, ale valnou cast viny maji na tom media tim, ze vyzdvihuji lidi kteri se chlubi cizim perim a lzou lidem do oci. Zajimalo by mne jak pan Kohout zareaguje na tenhle dotaz.
Jak se divate na Karla Janecka z RSJ, ktery se chlubi tim, ze ma obrat 3500 rocnich rozpoctu Ceske republiky a pritom je to jen zprostredkovatel a dle meho by si mel do sveho obratu zapocitavat pouze poplatky uctovane klientum a ne si ta zapocitavat vsechny penize ktere mu projdou rukama, zkuste si to srovnat s pani pokladni, ta take nema denni obrat pul milionu ale jen to co dostane jako denni mzdu s odectenim nakladu na svacinu. Dle meho si pan Janecek dela PR a vyuziva neznaleho autora. Kvuli takovym podvodnikum jako je on bych zavedl 0,01% dan z obratu. Nejhorsi je, ze chce aby mu lidi posilali penize do fondu proti korupci. Ode mne neuvidi ani Kc.

Hoooodne by mne zajimala reakce pana Kohouta.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aja Novotna | 16. 1. 2011 18:30
reakce na Aleš Valesek | 16. 1. 2011 08:21

haha, dobrej vtip, Janecek zadny klienty NEMA, Janecek je vazne bedna, nastesti malokdo muze delat algorithmic trading.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Dell | 14. 1. 2011 13:15

Ono se krade na vsech urovnich, proto taky lide tu zlodejinu toleruji, nekteri tise, nekteri hlasite, ale nakonec toleruji a voli porad ty same. Navic na obzoru ani neni nikdo, kdo by hodlal neco zmenit.

Uz je to mozna par let, co jsem byl v Kauflandu a videl pani, jak si tajne strka do kapsy igelitove sacky, ktere jsou zadarmo, kdyz si kupujete pecivo. Ona predstirala, ze si bere rohliky a tajne kradla sacky. Zacina to na mistech nejnizsich a jde to celym spektrem obcanu az k prezidentovi.

No a kdyz se nekdo proti korupci ozve, tak je nazvan STBakem, Jehovistou, fizlem, prijde o praci a ten, kdo by mel byt stihen je maximalne odvolan a zbytek jeho kamaradicku a jemu podobnych se ho verejne zastava.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!