Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lékaři neodejdou. Nemají kam!

| 26. 1. 2011

Akce českých lékařů „Děkujeme, odcházíme“ vyšumí do prázdna. Na místa Čechů čekají Slováci, Poláci i Ukrajinci a v Německu žádné čtyři tisíce volných míst nejsou.

Lékaři neodejdou. Nemají kam!

Nemusíte být zrovna bývalým prezidentem jako Václav Havel, aby vám stejně jako jemu bylo jasné, že „lékaři jen vyhrožují a nikam neodejdou“. „Jako by na hranicích stály fronty německých primářů s otevřenou náručí a 3 800 lékařů už se mělo stěhovat i s rodinami do Brém, Düsseldorfu a Norimberku,“ pochybuje Havel.

Počty lékařů, kteří podali výpovědi, vypadají hrozivě. Vedle podaných výpovědí ale chybí druhý krok – zajištěná místa v zahraničí. Tím samozřejmě nevylučuji, že nevelká část českých lékařů do ciziny odejde. Tak jako odchází po celých minulých dvacet let. Tak jako do zahraničí po celých dvacet let odchází střední zdravotnický personál, který je na tom z platového hlediska ještě mnohem hůř než čeští lékaři v nemocnicích.

Poláci a Slováci také protestovali

Lékaři si na svůj protest vybrali velice špatnou chvíli. V úsporném rozpočtu s obrovským podílem mandatorních výdajů existuje jen velmi malá možnost k vytvoření podmínek pro okamžitý růst lékařských platů, který si chce nátlaková akce vynutit. Navíc, pokud by vláda ustoupila, hrozí to samé v bledě modrém u státních zaměstnanců z jiných oborů. Těm se sice od Nového roku nesnížily platy o proklamovaných deset procent, rozhodně se ale ve státní správě, u policie nebo požárníků minimálně letos přidávat nebude.

Okolní středoevropské země už stávky lékařů zažily. A v mnohem větší míře než dosud my. I proto, že přes všechno hořekování, plýtvání a nedostatek peněz na špičkovou péči světové úrovně je dnes situace českého zdravotnictví a platové podmínky českých lékařů zdaleka nejlepší ze všech postkomunistických zemí, s výjimkou všeobecně vyspělejšího Slovinska.

Nebude proto větší problém nahradit ty špičkové české lékaře, kteří opravdu do zahraničí, především do Británie a Německa, odejdou, lékaři z Polska, Ukrajiny či Slovenska. To není nic nepřirozeného a děje se to v podobné míře právě i v oné Velké Británii či Německu, odkud tamní špičkoví lékaři odcházejí pracovat do Spojených států. Platy na špičkových klinikách v USA jsou totiž zase o řád vyšší, než jaké mohou dostat ve svých mateřských zemích.

O celkově dobré situaci českého zdravotnictví svědčí to, že přestože si polští (průměrný plat přes 30–40 tisíc korun) i slovenští (průměrný příjem 39 tisíc korun) lékaři při svých protestech před čtyřmi roky vynutili zvýšení platů, není ani dnes pro vedení českých nemocnic problém nabídnout jim natolik zajímavé ohodnocení, aby přinejmenším uvažovali o odchodu do Česka.

Lékaři budou brát špičkové české platy

V dlouhodobějším horizontu se platy lékařů, ale i zdravotnického personálu, samozřejmě zvyšovat budou. Příklad vyspělejších okolních zemí, v našem případě bohatého Rakouska a na pozici špičkové evropské země se vracejícího Německa, bude dál vytvářet tlak, aby se i český lékař stal z dnes nadprůměrně ohodnoceného povolání povoláním ohodnoceným špičkově.

Nebude to vždy a všude, budou existovat značné rozdíly, tak jako existují značné rozdíly i v nemocnicích samotných, ale tak jako už dnes není učitel podprůměrně placeným zaměstnáním, zlepší se během příštích let i postavení lékařů.

V žádném případě to neznamená, že budou mít srovnatelné platy se svými rakouskými, nebo německými kolegy, na to česká ekonomika nemá. Bude stačit, že budou mít podobné postavení, jako my všichni, kteří tady zůstáváme, byť bychom za stejnou práci v Německu mohli brát dvakrát tolik. Což je daň za luxus toho, že člověk žije v zemi, kde se narodil, a nemusí se stát dobrovolným emigrantem. Pokud se ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi podaří vytvořit u lékařů naději, že se jejich postavení zlepší v horizontu několika let, vezme většina své výpovědi zpět nebo přinejmenším zůstane v českém zdravotnictví. Protože je faktem, že v Německu ani Rakousku čtyři tisíce volných míst nemají. To by se totiž tamní zdravotnictví muselo už dávno položit.

Autor je redaktorem Lidových novin

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (22 komentářů)

David Bareš | 5. 2. 2011 22:26

Jsem zklamán, jak nezasvěcený a fakty nepodložený článek, vyšel ve Finmagu. Tento článek není dle mého soudu ničím jiným než snůškou nepodložených doměnek a spekulací. Autor je pravděpodobně majitelem křišťálové koule. A veřejnost mohu uklidnit, opravdu se o nás nebudou starat Poláci, Slováci a Ukrajinci, Ti už dávno pochopili, že je pro ně jendoduší přeskočit na mapě ještě trochu západněji a neztrácet čas u nás.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marek Polacek | 4. 2. 2011 13:20

Dobrý den pane Palata. Vaše články jsem až dosud zejména v lidovkách četl se zaujetím. Tentokrát jste zůstal pouze u názoru, který není řádně podložen. Pravda je, že lékaři nechtějí odejít z ČR, ale můžou. Německo, Rakousko, Skandinávie i Británie lákají tisíce lékařů a jsou personálně vyprahlé. Možná to souvisí i se vzděláním, kdy medicína je jedna z nejnáročnějších škol a ohodnocení přichází po letech. Plat lékařů při normální pracovní době není velký a roste až s odslouženými víkendy. Tvrzení, že nejsou peníze je stálé klišé. Dokud doktoři uvidí plýtvání peněz přímo ve zdravotnictví, dokud budou moci policisté dostávat půlmilionové odměny a následně důchod ve výši 60 000 korun, atd., pak bude peněz stále dost. Faktem je, že zdravotnictví potřebuje reformu, redukční dietu a dokud plat doktora bude zanedbatelná položka, pak se bude reforma dál odkládat. Protest lékařů může opravdu nastartovat reformu ve zdravotnictví.Sám znám hned 10 nemocnic, které jsou naprosto zbytečné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radek Tomšů | 30. 1. 2011 08:07

Nejsem lékař, jako jeden z předchozích přispěvatelů, ale velmi se mne dotýká, pokud někdo manipuluje fakty.
Proč dává Finmag prostor novináři, který se chlubí ziskem novinářských cen a nedokáže v článku pracovat se základními údaji? Věta: "je faktem, že v Německu ani Rakousku čtyři tisíce volných míst nemají." je lež. Po krátkém hledání nabídek lékařské práce na internetu zjistíte, že jen v Německu těch míst je ještě více. Takže v tom případě by se dle autora mělo položit jejich zdravotnictví, ale i naše, protože počet nabídek v přepočtu na obyvatele je u nás větší než 500 (je nás cca 8x míň). Nevím, co by na to řekl Ferdinand Peroutka (jehož cenou se autor chlubí), když už i základ celého článku je postavený na výmyslu. O ostatních "dedukcích" ;pana autora raději ani nemluvě. Mezi řádky lze číst spíš vlastní dojmy a závist autora z lékařských platů než nějakou rozumnou analýzu. Mizerná práce :-/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 30. 1. 2011 15:52
reakce na Radek Tomšů | 30. 1. 2011 08:07

Po celém světe je jistě spousta lékařských míst a spousta jich je finančně výhodnějších než u nás. Jen nechápu, že někdo nejdříve podá výpověď s tím, že jde do zahraničí a potom požaduje záruku návratu na původní místo.
Od vysokoškoláka bych očekával, že ví co chce, a od slušného člověka bych čekal, že neblafuje mimo pokerový stolek. Ve světle požadovaných záruk je původní vyhrožování odchodem do ciziny pouhé blafování.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 26. 1. 2011 14:05

V systému státního přerozdělování nefunguje cenotvorba a ani tedy vytváření platů. Jsme neustále strašeni tím, že ubývá kvalifikovaných učitelů, že se nejspíše budou školy zavírat. Přitom je spousta mladých absolventů se solidní praxí během studia, kteří nemůžou v žádné škole najít práci. I když by učili za podstatně nižší plat (nedostatek praxe) nehledě na jejich vysokou produktivitu oproti starším kolegům. Stejné je to bohužel s lékaři. Ať nastavíme jakýkoliv plat, nikdy nebude spravedlivý, nýbrž subjektivní dle názoru několika lidí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Moravec | 30. 1. 2011 15:30
reakce na Arsen Lazarevič | 26. 1. 2011 14:05

Naprosto souhlasím. Zdravotnictví je v podstatě monopolní prostředí a díky tomu v něm nefungují zákadní principy tvorby cen. Nejen práce, ale i materiálu. Veškeré ceny v této oblasti jsou stanovované víceméně uměle pod taktovkou monopolů. Odkazovat se na zahraniční cenu práce v oboru proto, že jsou země kde je tahle cena vyšší je zkrátka nefér. Čeští lékaři sborově ukazují prstem na Německo. Proč neukazují místo na západ na východ? Protože se jim to zkrátka nehodí do krámu. Na západě je zvykem, že profese lékaře je královsky placená. Extrémně například v USA. Jenže jak pak vypadá americký zdravotnický systém? Opravdu je to něco co tady chceme jednou mít? Podle mě je americké zdravotnictví ukázkou onoho cimrmanovského "tudy ne, přátelé". Netvrdím, že by lékaři měli být špatně placení. Ale všeho s mírou. Ti naši se nemají tak zle aby museli hromadně utíkat. Mají jen příliš silnou odborovou organizaci. Znám pár lidi, kteří jsou chudí. Chudého lékaře jsem ale nikdy nepotkal...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Otakar Hokynář | 26. 1. 2011 11:07

A ješě k záhlaví- Slováci vyjádřili solidaritu, nábory na Slovensku jdou do prázdna, neboť platy jsou tam jen o něco nižší. Dokonce třeba kolegyně mé ženy, která je internistka, se na přelomu roku vrátila na Slovensko. zajíimavé je, že stran výpovědí je akce D-O v některých regionech velmi podporována českými lékaři ze Slovenska.
Pokud mají čtenáři zájem, řadu relevantních informací lze najít na stránkách asociace českých a moravských nemocnic, www.acmn.cz,(doporučuji rozbor prof. Žižky, je naprosto přesný)lékařské komory, /clkcr.cz/, zdravotnických novni www.zdn.cz- zde doporučuji hlavně diskuze. Na stránkách děkujeme-odchazime.cz visí mnoho výpovědí dohod o pracovní činnosti na služby.
Jak jsem napsal dřív, jsem amb. specialista, celkem za vodou, ale trápí mě klesající kvalita nemocnic. Pokud nebudou lepší platy, systém vzdělávání, jednání šéfů (stále častějibezohledných psychopatů) a rozumná pracovní doba, bude medicína u nás ztrácet mozky (absolventy středních škol. alarmující je, že lékařské fakulty končí 30% studentů, kteří nastoupili, před 20 lety to bylo 60%! - takže se bude mrhat vyšetřeními, bude málo lidí schopných udělat koherentní závěr,
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Otakar Hokynář | 26. 1. 2011 10:56

Pane Palato, Německo shání asi 4000 lékařů, Švédsko pořádá asi roční jazykové kurzy se stipendiem, nevím kolik míst nabízeli, ale bylo to v tisících. Jinak kvalita ukrajinských lékařů je dosti proměnlivá, jsou taky otázky ohledně toho, že v této zemi se za peníze dá koupit cokoliv. Navíc řada cizinců jde raději o jednu až dvě země dál na západ. A smyslem hromadné výpovědi je, aby se narovnala cena práce.Pak k nám najdou cestu špičkoví odborníci. Je naprosto soukromou věcí lékařů, jestli budou po skončení pracovního poměru odpočívat,či se pustí do podnikání - třeba znám lékaře, který je majitelem cestovky,já sám bych se asi uživil jako profi akvarista.Je smutné, když musí někdo uvádět na pravou míručlánky v oficiálních novinách. Kdyby vás někdo léčil tak, jak vy píšete, bylo by to na žalobu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 26. 1. 2011 11:09
reakce na Otakar Hokynář | 26. 1. 2011 10:56

Oficialnich novinach?:-))) Pana Palatu ze plati PR agentura MZ?:-)))
Za plytvani ve zdravotnictvi odpovidaji lekari, vyrobci leku, vedeni nemocnic, kraje a i ten stat (omlouvam se tem, na ktere jsem zapomnel). Jenom je politicky nejlehci chtit vsechno po statu..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Otakar Hokynář | 26. 1. 2011 10:41

Pane Palato,čtu od Vás už několikátý demagogický článek. předpokládám, že si informace dokážete sehnat,proč je překrucujete? Lékaři chtějí přidat, to ano, ale ne ze státního rozpočtu, alebrž z racionálnějšího hospodařenís penězi ze zdravotního pojištění.Odhad Transparency Interntional je, že se na korupci ze zdravotnictví odsaje 27 GKč, tedy asi desetina rozpočtu. Dle mých zkušeností odhad plus-mínus sedí. Kolik vám dala PR agentura ministerstva zdravotnictví za opakování lží o přidání ze státního rozpočtu? Autor tohoto příspěvku je soukromý lékař, ambulantní specialista.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Dell | 26. 1. 2011 07:59

A co na to pacienti? Ptal se jich někdo? Jak se budou domlouvat s polskými doktory?

Podle mě by bohatě stačilo, kdyby si lékaři vydělali v poměru k průměrné mzdě tak, jak si vydělají v poměru k průměrné mzdě západní lékaři. Je-li tedy plat německého nebo anglického lékaře 2.5 násobek průměrné mzdy, pak by průměrný plat lékaře měl být 55 tisíc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 26. 1. 2011 11:03
reakce na Radovan Dell | 26. 1. 2011 07:59

Kolik si myslite, ze je u nas prumerny plat lekaru?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 26. 1. 2011 18:05
reakce na Adam Čabla | 26. 1. 2011 11:03

Podle ČSU je to 47.000 i s přesčasy. To počítání přesčasů se mi ale moc nezdá, já bych byl raději, kdyby se o mě staral odpočatý doktor než někdo, kdo už je v nemocnici 20 hodin v kuse.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 26. 1. 2011 18:52
reakce na Radovan Dell | 26. 1. 2011 18:05

A prave proto je nesmysl srovnavat to, co navrhujete. Protoze ty platy jsou taky za rozdilnou dobu prace.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 27. 1. 2011 18:49
reakce na Adam Čabla | 26. 1. 2011 18:52

Proto bych se držel základní hodinové mzdy, s hodinovou mzdou už se dá něco vymyslet.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 26. 1. 2011 10:45
reakce na Radovan Dell | 26. 1. 2011 07:59

Pane Delle, uhodil jste hřebíček na hlavičku, dodám že třeba s Mongolci, Kazachy atd. Jistá jazyková bariéra se objeví vždy. Ta je také limitujícím faktorem emigrace střední generace internistů. Ti mladší jsou na tom s jazyky podstatně lépe, navíc mají často po sérii zahraničních pobytů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Miloslav Trmač | 26. 1. 2011 08:54
reakce na Radovan Dell | 26. 1. 2011 07:59

"Průměrná mzda" je mezinárodně nesrovnatelná.

Teď si fakta vycucám z prstu, ale řekněmě, že v ČR má průměrnou mzdu kvalifikovaný dělník v automobilce, v Bulharsku zemědělec, v Německu pojišťovák.Jaký smysl má chtít "2,5násobek&quo t;průměrné mzdy z cizího státu?

Navíc průměr prakticky nic neříká o rozložení hodnot (mají všichni zhruba průměr, jsou dvě velké skupiny nad a pod, nebo něco jiného)?

Kdykoli někoho slyšíte srovnávat mzdu konkrétního povolání s průměrnou mzdou (ať už uvnitř státu nebo mezi státy), automaticky víte, že používá špatné měřítko.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 26. 1. 2011 08:40
reakce na Radovan Dell | 26. 1. 2011 07:59

Nedaleko mého bydliště je výborná pekárna, kde s oblibou nakupuji chutné pečivo. Jenže majitel pekárny pekaře málo platí a tak všichni podali výpověď. Já se nyní bojím, že majitel nesežene náhradu a pekárnu zavře. Kde budu kupovat pečivo? Proč s tím stát něco neudělá?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 26. 1. 2011 10:49
reakce na František Pašingr | 26. 1. 2011 08:40

Pokud máte pocit, že už jste státu na daních (včetně těch, kterým se říká třeba pojištění, dálniční známka, televizní poplatek apod.) zaplatil dost, jistě je legitimní za ty peníze požadovat i tenhle servis. Já sám nemám pocit, že bych mu platil málo, ale v první řadě bych za svoje peníze chtěl právě slušné zdravotnictví, justici, základní školství a policii.

I justici chcete přirovnávat k výrobě housek?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 26. 1. 2011 19:02
reakce na Gabriel Pleska | 26. 1. 2011 10:49

Jistě.
http://www.libinst.c z/clanky.php?id=826
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 27. 1. 2011 11:59
reakce na František Pašingr | 26. 1. 2011 19:02

No, to vám na tetovrahy, strýcovrahy, synovrahy... ale nakonec vlastně vůbec nebude fungovat :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 27. 1. 2011 21:52
reakce na Gabriel Pleska | 27. 1. 2011 11:59

Možná bude.
http://www.libinst.cz /etexts/pravo_obrana.pdf
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!