Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč má Dow Jones přes 9000

| 24. 7. 2009

Index amerických akcií Dow Jones se ve čtvrtek dostal nad 9000 bodů, což je hodnota, kterou investoři spatřili na svých monitorech naposledy na začátku letošního ledna. Co vytáhlo americké akcie tak rychle nahoru?

Proč má Dow Jones přes 9000

1/ Výsledková překvapení

Vlna překvapivých hospodářské výsledků firem za druhé čtvrtletí „chodí“ od společností ze všech odvětvích ekonomiky. Hospodářské výsledky ve více než 70 procentech překonávají očekávaní analytiků. (pozn.: v rámci indexu S&P500).

2/ Lepší makro

Předstihové makroekonomické ukazatele, jako jsou například prodeje stávajících domů a nové žádosti podporu v nezaměstnanosti, ukazují na zlepšení ekonomické situace v USA.

3/ Technika pomohla

Současný silný růst má „technické kořeny“. Technické analýzy burzovní grafů ukazuje na to, že byly pokořeny důležité úrovně tzv. rezistence, po jejíchž překonání museli spekulanti na pokles zavírat své sázky.

4/ Skvělí Goldmani

Skvělé hospodářské výsledky Goldman Sachs na začátku tohoto týdne vrhly velmi pozitivní pohled na všechny finanční instituce.

5/ Peníze ze "sidelines"

Růst je podpořen reálnými nákupy. Nejde jen o zavírání tzv. krátkých pozic (spekulací na pokles). Peníze, které doposud byly mimo trh a čekaly na svoji příležitost, putují v posledních dnech zpátky na trh. Jedná se především o peníze velkých hráčů, jako jsou podílové nebo hedgové fondy.

6/ Kreditní marže míří dolů

Kreditní marže (spready) se dostaly v USA ale také v Evropě na nejnižší úrovně za posledních deset měsíců. Laicky řečeno, investoři se již nebojí tolik riskovat.

7/ Záchranné balíčky zabírají

Řada firem již „ucítila“ peníze z vládních záchranných balíčků, které jim pomohly stabilizovat hospodaření. Čínský ekonomický stimul také nepřímo pomáhá americkým firmám.

8/ Cyklické akcie v hledáčku investorů

Dobrým znamením je rotace investorů z bezpečných odvětví do rizikovějších, které však umí ve svůj prospěch využít změnu v rámci ekonomického cyklu. Investoři věří, že brzy přijde konjunktura. Pozn.: O akcie Microsoft, Wall Mart nebo Coca-Cola „nikdo nestojí“ a peníze putují do oceláren US Steel nebo výrobce hliníku Alcoa.

9/ Psychologie

Tolik předpovídaná korekce nepřišla, a proto má hodně investorů pocit, že jim může „ujet vlak“, a proto vstupují na trh. Investoři také často dají na názory známých burzovních analytiků, jako je například Joseph Cohen, Brian Webery nebo investiční guru Jim Cramer, kteří v posledních týdnech předpověděli další růst.

Převzato z Investicniweb.cz. Foto: Profimedia.cz.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Jan Traxler | 26. 7. 2009 19:45

Jak to ze neprisla korekce? Vzdyt trvala skoro mesic od pulky cervna do pulky cervence a na nekterych EM to bylo az -20%..Hned jsme toho vyuzili k nakupum. ;-).Jan TraxlerFINEZ Investemnt Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lukáš Vlček | 25. 7. 2009 13:13

A co se vlastně změnilo? Státy se více zadlužily, to je evidentní, ale že by došlo k nějaké důslednější regulaci finančních trhů, o které se v USA už dlouho mluví? (A která by dle mého názoru stejně byla nakonec v rukou stejných lidí, kteří ve svůj prospěch tahali za nitky větové ekonomiky i před krizí...)A co na to lid? Nezměnil své chování a nezačal více šetřit? No možná tu jedna hmatatelná změna přece jen je... banky už nepůjčují tak snadno (alespoň u nás ne), máme vyšší nezaměstnanost a ceny nemovitostí přestaly růst či začaly klesat... ale doufám mi nechcete naznačit, že za pár měsíců tu máme divokého býka, jakého jsme měli před krizí...Nebudou nakonec ty všechny státní stimuly a psychologie velkých investorů mít za následek spíše to, že místo U tu máme W?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!