Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak regulovat bankéřské platy?

| 2. 10. 2009

Státníci se na summitu G20 v Pittsburghu shodli na potřebě regulovat odměny bankéřů v soukromém sektoru. Tato údajná potřeba je diktována následující úvahou: „Finanční krize je důsledkem přehnaného rizika. To podstupovali manažeři bank, protože struktura jejich odměňování je k tomu motivovala. Když budou odměny omezeny, bankéři nebudou mít motiv riskovat a pravděpodobnost výskytu krize se zmenší.“ Tato úvaha vypadá logicky. Je ale podložena fakty?

Jak regulovat bankéřské platy?

Existují názory, které uvedenou logiku podporují. Schémata odměn pro ředitele bank bývají stanovena asymetricky – když je banka úspěšná, následuje velká odměna. V případě ztráty se ale „trest“ pro bankéře omezuje na ztrátu hodnoty manažerských akciových opcí. Ta raketově roste se zisky, ale v případě ztráty v nejhorším klesne na nulu. Manažer tak sleduje krátkodobé zisky, které se promítají do cen akcií.

Jak teorie funguje v praxi? Profesor René Stulz z Ohijské státní univerzity tvrdí, že nenašel žádnou empirickou oporu pro tvrzení, že přehnaná motivace k riziku hrála roli v nedávné finanční krizi. Rüdiger Fahlenbach ze švýcarského Federálního technologického institutu spolu se Stulzem zkoumal vztah mezi výkonností bank během krize a platových pobídek manažerů. Jejich studie naopak tvrdí, že banky, jejichž ředitelé měli největší pobídky vázané na zisk, si vedly v průměru lépe než jiné.

Profesor Stulz připouští, že odměny ředitelů by měly maximalizovat dlouhodobou a nikoli jen krátkodobou výkonnost, aby byla motivace k riskování omezena. Přesto tvrdí, že není správné svalovat vinu za krizi na platy manažerů. Nelze prý reálně očekávat, že by reforma odměn pomohla odvrátit krizi. Stulz upozorňuje, že žádný regulační úřad před krizí neupozorňoval na přehnaná rizika v bankách. Naopak. Některé velmi rizikové investice (zejména sekuritizované dluhopisy „vyrobené“ ze substandardních hypoték) byly bankéři i regulátory považovány za vysoce bezpečné cenné papíry. Komise pro cenné papíry, Federální pojišťovna vkladů, Federální rezervní systém – žádný z těchto hlídacích psů trhu nezaštěkal, když banky mohutně investovaly do nebezpečných derivátů. Regulace, která by byla bývala zaměřena na snížení rizika, by motivovala banky, aby ještě více peněz alokovaly do nebezpečných nástrojů – které tehdy platily za bezpečné.

Jak by tedy měla vypadat nejrozumnější regulace bank či manažerských platů? To je otázka za milion dolarů. Bankéři by asi měli být vedeni k samostatnějšímu rozhodování a k odpovědnosti za své činy. Žádná regulace nemůže prohlédnout veškeré komplikace, ke kterým může v reálném životě dojít. Regulace manažerských platů ale působí spíše dojmem populistického gesta než promyšleného činu.

Autor je ředitelem pro strategii společnosti Partners

Psáno pro E15

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (1 komentář)

Vlad Ender | 2. 10. 2009 14:29

Nejdrive disclaimer: utok na platy manageru je zjevne populisticky.Nicmene, hodne studii (nektere prameny uvadaji ze vetsina) na tohle tema zjistila, ze vyska platu nema moc vztahu k vykonnosti firmy, a nektere z odmenovacich strategii moc dobre nefunguji.Viz napr. O''Reilly & Crystal (Berkley) + Main (St. Andrews).Takze napriklad studie od Sanderse (Rice Uni) a Hambricka (Penn Uni), ktera nasla vysokou korelaci mezi kolik CEO riskovali vs kolik jejich odmen bylo v opcich :) (pruzkum 950 americkych firem). Navic vetsinou risk byl (pochopitelne) ve oblastech s vysokou variaci, a vetsinou se nevyplatil.Dle Zhang & co (American Uni) existuje silna korelace mezi manipulaci vysledku a velikosti odmen v opcich.Abych presel k necemu jinemu nez CEO.Bloom (Notre Dame Uni) delal vyzkum na bejsballovych teamech, a zjistil ze tymy kde byly a) platy vsech zname b) vcelku podobne vykazovali lepsi vysledky nez tymy s nekolika superhvezdami.Samozrejme, platy nebyli jedinym duvodem, a v urcitem smyslu byli spise dusledkem nez pricinou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!