Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Komu dluží Amerika?

| 14. 11. 2009

Odpověď mnohé překvapí. Všichni „vědí“, že americký dluh financuje především Čína. Ve skutečnosti je největším věřitelem Spojených států... federální vláda a vládní agentury! Ve vlastnictví federálních úřadů je celkem 43 procent federálního dluhu (alespoň k březnu 2009 podle posledních dostupných údajů.)

Komu dluží Amerika?

Jak je možné, že vláda dluží sama sobě? Snadno: obrovské rezervy má například agentura Social Security Administration, která spravuje rezervy průběžného penzijního systému. Jen samotný fond OASI (Old-Age and Survivors Insurance) měl koncem roku 2008 rezervy v hodnotě přes 2200 miliard dolarů. Mimochodem, Česká správa sociálního zabezpečení žádný podobný rezervní fond nemá.

Zdroj: US Treasury Dept., Bureau of Economic Analysis
Údaje v miliardách USD

Jedna federální kapsa tedy dluží jiné federální kapse. Skutečný čistý dluh federální vlády tedy dosahuje hodnoty „jen“ asi 45 procent HDP. I to je hodně, ale co by za to dala většina evropských zemí. Dále je asi 4,7 % federálního dluhu v držení státních vlád a municipalit, kde jsou opět z větší části v majetku penzijních fondů (fondů, které jsou řízeny vládami a municipalitami.) Federální kapsa tedy dluží vládním kapsám na nižší úrovni státní hierarchie.

Bezmála 23 % dluhu vlastní fyzické a právnické osoby na území USA. Zde dominují opět fondy (penzijní a podílové), ale značné procento je přímo v držení domácností.

Necelá třetina federálního dluhu je v zahraničí. Z celkového objemu připadá na Čínu včetně Hong Kongu jen asi 7,6 %. To je dost, Čína je důležitým věřitelem Ameriky, ale ani ne největším, ani nepostradatelným. Kdyby Čína přestala kupovat americké dluhopisy, poněkud by vzrostly úrokové sazby, ale nic zvláštního by se nestalo. Laikové se často ptají, co kdyby Čína najednou chtěla své půjčky splatit zpět? To nejde, v emisních podmínkách každého dluhopisu je přesně stanoven splátkový kalendář, který je závazný pro obě strany a nelze jej měnit.

Pro srovnání – jaká je struktura vlastnictví českého vládního dluhu? Banky a podílové fondy vlastní 37 % dluhopisů vydaných českým ministerstvem financí. Pojišťovny a penzijní fondy vlastní dalších 25 %. Asi 2,5 % vládních dluhopisů vlastní Česká národní banka, 2,2 % samotná vláda, 1,5 % nefinanční podniky a jen asi procento české domácnosti. Zbytek vlastní převážně různí zahraniční investoři.

České ministerstvo financí se nyní snaží zvýšit podíl domácností na vlastnictví státního dluhu prostřednictvím připravovaných emisí „retailových“ dluhopisů. O nich možná někdy příště.

Poznámka: Karibské daňové ráje, Švýcarsko, Lucembursko a z velké části Británie pouze americké dluhopisy deponují v bankách v rámci své jurisdikce. Ve skutečnost je vlastní různí soukromí investoři, které z důvodu bankovního tajemství nelze pochopitelně identifikovat. V případě Ruska se naopak jedná z drtivé většiny o majetek Státního fondu ropných rezerv.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Radek Otýpka | 15. 11. 2009 02:12

Pane Pavle, víte, že finance jsou nedokonalým prostředkem směny reálných statků nebo služeb. Viz. váš článek - http://url.googluj.cz/gm Uvádíte, že kvůli nárůstu cenové hladiny došlo k rozpuštění reálné části dluhů. Jinak řečeno, věřitel umožnil dlužníkovi získat určité množství reálných statků či služeb. Díky financím však věřitel po splacení dluhu získává v reálném životě méně než v době půjčky. Spotřební výdaje USA se podílejí na tvorbě HDP cca kolem 2/3. Komu Amerika opravdu dluží? Ne však ve finančních analýzách, nýbrž v reálném životě, resp., kolik a které reálné statky či služby Amerika sama (na svém území) produkuje a kolik je nucena dovážet? Jaké reálné služby či statky produkuje běžný Američan pro sebe a ostatní, jaké cizinec pro sebe a Američana? Jestliže vykročíme z finančních analýz do reálného života, možná zjistíme, že po celém světě pracují milióny dětí proto, aby si za vydělané peníze pořídily jídlo. Možná zjistíme, že v západních zemích jsou lidé donuceni pomocí mentálního tlaku reklamy k tomu, aby spotřebovávali produkty, které jsou tyto děti donucené vyrábět. Vkročíme-li do reálného života, zjistíme, že není v současné době fyzicky možné, aby všichni lidé měli podobný standard jako máme my nebo Američané. Zjistíme také, že finance slouží pouze k nerovnoměrnému přerozdělení omezených zdrojů. Zjistíme také, že samy finance určitým způsobem brání v rozšíření zdrojů neomezených. Neomezené zdroje a trvale udržitelný rozvoj znamenají zánik financí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Záruba | 14. 11. 2009 21:15

Když vidím diskuse nad stovkami miliard USD,pak to podle mě má blíž k filosofii než k ekonomii.Přemýšlím nad penězmi jako takovými a říkám si,že se někde stala chyba.Ta poslední kapka přišla asi v roce 1971.Od té doby ty slavné dollary jsou dobré tak k tapetování.Tedy aspoň v lepším případě,kdy je máte fyzicky v ruce.Přemýšlím nad tím jakou cenu mají čísla na monitoru.Moc velkou asi ne.Pitomej peněžní multiplikátor.To není dobrej vynález.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

lukyBB | 15. 11. 2009 09:28
reakce na Ondřej Záruba | 14. 11. 2009 21:15

ved sa nebojte povedat ze mulitiplikator, alias SFR je podvod.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

daniel | 14. 11. 2009 13:11

Opět zajímavý článek pane Kohoute. Konečně střízlivý pohled na americký dluh. Poslední dobou dobou to média s Čínou už přehání. Je vidět, že s tím US dluhem to není až tak horké spíš bych se bál dalšího vývoje ohledně trhu dluhopisů. Kdo to množství dluhopisu všech krajin, které se po startu recese kupuje? Možná by to chtělo napsat něco o dluhopisovém trhu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

vk | 14. 11. 2009 11:17

Můžu poprosit o přesnější vysvětlení, co to znamená, že 2,2% dluhu vlastní samotná vláda? Díky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

alamo | 14. 11. 2009 11:11

a tomu vravíte "dobrá správa"?vláda nie je dlžná sama sebe..je dlžná daňovým poplatníkomvláda peniaze netvorí, iba vyberá dane"Federální kapsa tedy dluží vládním kapsám na nižší úrovni státní hierarchie."až na to, že nedošlo, k preloženiu peňazí s jednej "kapsy do druhej", ale k ich vyhodeniu do luftu a strateniu, takže nieje ani najmenšia šanca, že sa tie peniaze vrátia
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ivan Harmat | 14. 11. 2009 03:40

Vdaka za detailnu tabulku. Este by to chcelo podobne udaje o strukture dlhu Eurozony a inych zadlzenych krajin.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!