Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Krize v médiích a ve skutečnosti

| 13. 8. 2008

Trh ocení akcie lépe teprve tehdy, až služba Google Trends vykáže jednoznačně klesající četnost výskytu termínu „credit crunch“. Samotný mediální obraz má podstatný cenotvorný vliv.

Krize v médiích a ve skutečnosti
Před rokem, na přelomu července a srpna 2007, začalo první dějství hypotéční krize. Není proto náhodou, že mezi nejčastěji používané termíny posledních dvanácti měsíců patří „credit crunch“ neboli úvěrová krize (doslova „úvěrové zadrhnutí“). Četnost výskytu nových zpráv obsahujících tento výraz vyskočila v srpnu 2007 a i po roce je stále vysoká, viz první graf v pravém sloupci.

Pokud bychom měli spoléhat jen na média, mohli bychom dojít k názoru, že objem úvěrů podstatně poklesl, a že úvěrová krize těžce ohrožuje růst a stabilitu hospodářství v USA i na celém světě. To však není pravda.

Ve skutečnosti celkový objem úvěrů v americkém hospodářství stále roste, a to zhruba o 8,2 procenta (meziročně k datu 16. 7. 2008). V absolutním vyjádření jde o nárůst objemu úvěrů o 715 miliard USD. Nelze tedy tvrdit, že by zdroje financování zcela vyschly.

Podstatné omezení úvěrové aktivity však nastalo v odvětví nemovitostí. Zpřísněné úvěrové podmínky měly za následek dramatický pokles zisků od dvou velkých realitních společností: CB Richard Ellis a Jones Lang LaSalle. Společnost CB Richard Ellis je světovou jedničkou v obchodu s komerčními nemovitostmi.

Její akcie k 1. srpnu 2008 poklesly o 60,8 procenta ve srovnání se stavem na začátku srpna 2007. Zisky této společnosti ve druhém čtvrtletí 2007 poklesly jen na 13,6 procenta hodnoty z druhého čtvrtletí 2007. Viz druhý graf.

Tento pokles cen akcií odpovídá meziročnímu poklesu objemu amerického trhu komerčních nemovitostí, který činí rovněž 70 procent meziročně. Příčinou je zcela mimo pochybnost zpřísnění úvěrových standardů v daném sektoru. Viz třetí graf.

Nižší objemy obchodů postihly marže realitních makléřských firem. Akcie společnosti Jones Lang Lasalle poklesly meziročně „jen“ o 52, 3 procenta. Zisky této společnosti meziročně poklesly o dvě třetiny (opět vzhledem k druhému čtvrtletí).

Světlo na konci tunelu?


Svým způsobem dobrou zprávou je už samotný fakt, že obě velké realitní společnosti navzdory podstatně zhoršeným podmínkám na trhu vůbec vykázaly zisk. V jiných odvětvích, zejména ve výrobě, vykazuje mnoho firem velmi dobré finanční výsledky.

Slabý dolar pomáhá americkému exportu. Spojené státy vyváží zboží v hodnotě zhruba stejné jako Čína, ovšem jde o zboží v nesrovnatelně vyšší kvalitě a technické úrovni. Navzdory katastrofickým scénářům je americká ekonomika v celkem stabilním stavu (samozřejmě, kromě sektoru nemovitostí.)

Poměr P/E amerického indexu S&P 500 nyní dosahuje hodnoty téměř přesně 16,0, přičemž výnos desetiletého amerického státního dluhopisu činí jen 3,93 % per annum. Znamená to, že akciový trh je značně podhodnocen, a to přibližně o třetinu. Samotná podhodnocenost trhu však není zárukou, že během několika měsíců nebude podhodnocený ještě více.

Fundamentální hodnota může být v různých situacích a náladách trhu oceněna různou cenou. A trh ocení akcie lépe teprve tehdy, až služba Google Trends vykáže jednoznačně klesající četnost výskytu termínu „credit crunch“. Samotný mediální obraz má podstatný cenotvorný vliv.

Autor je ředitel strategie Partners. Převzato z interního zpravodaje pro poradce společnosti Partners.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

aratain | 13. 8. 2008 22:28

Dobrý den, v článku je uvedeno, že poměr P/E amerického indexu S&P 500 nyní dosahuje hodnoty téměř přesně 16,0, přičemž výnos desetiletého amerického státního dluhopisu činí jen 3,93 % per annum s tím, že že akciový trh je značně podhodnocen, a to přibližně o třetinu. K výsledku se došlo tím, že (3,93/(100/16))-1 = ? Proč se používá právě srovnání s výnosem desetiletého amerického státního dluhopisu? Mohu toto srovnání analogicky provést i u jiného indexu s výnosem příslušného státního dluhopisu? Děkuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Rosta_Tucak | 13. 8. 2008 19:21

Obávám se, že situaci vidím poněkud odlišně než pan Kohout. Zaráží mě hodnota P/E, která je ve článku prezentovaná. Roční P/E indexu SP500 není 16, ale k 1.8. 2008 byla 21 (přesně 20.99 viz. www.standardandpoors.com ). Aktuální včerejší hodnotu mi dnes z McGraw-Hill potvrdili a ta má hodnotu cca 22, což je silně nad dlouhodobým průměrem ročního PE indexu. Průměrná hodnota ročního P/E indexu SP500 15,2.Při pohledu na graf hodnoty P/E u SP500 od roku 1906 je vidět, že konce býčích i medvědích trendů (s jedinou vyjímkou kolem roku 1932) kolem tohoto průměru oscilují. Medvědí trh tedy končí téměř pravidelně na P/E pod hodnotami 15 (spíše ještě hlouběji) a konce býčích trendů zase zmíněný průměr výrazně přesahují.Současné P/E na hodnotě 22 dává z mého pohledu ještě značný prostor pro pokles akciových indexů a věřím, že současné ceny většiny akcií prozatím s žádnou recesí nepočítají. Pro nějaké agresivní, byť dlouhodobější investice bych tedy ještě vyčkal alespoň na přiblížení P/E ratio k průměrné roční hodnotě 15,2.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bedrich Navratil | 14. 8. 2008 12:49
reakce na Rosta_Tucak | 13. 8. 2008 19:21

Nejaké nízké P/E indexu S&P500 muze býti dosazeno roku 2012. Do té doby ale nelze cekat s investicí do akcií. Taky nikdo nekupuje index S&P500, ale kupují se ty nejatraktivnejsí akcie z C.R., Nemecka, Britanie, Spanelska, USA, ale ne index S&P500. Tedy ty výhodné akcie je nutno koupit kdykoliv, kdyz jsou levné a zisk podniku roste a je jedno, zda je P/E indexu S&P500 dnes 9 nebo 40.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jakub Novotný | 15. 8. 2008 09:50
reakce na Bedrich Navratil | 14. 8. 2008 12:49

pane Bedřichu vy tomu moc asi nerozumíte, to že jsou akcie levné a zisky firem rostou znamená, že mají nízké P/E.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bedrich Navratil | 15. 8. 2008 22:41
reakce na Jakub Novotný | 15. 8. 2008 09:50

Jakube Novotný, náhodou tomu rozumim, jako málokdo jiný na svete. Patrim mezi nejznámejsí ceské experty na fundamentální analýzu akcií. Povidal jsem jen, ze akcie budou výnosné kdykoliv, kdyz maji ty jednotlivé akcie extremne nízké P/E a zisk tech firem extremne roste a tehdy muze míti index S&P500 klidne P/E 40, protoze já kupuju levnou akcii s P/E 10 a PEG 0.3 a nekupuju celý index s P/E 40.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Rosta_Tucak | 14. 8. 2008 14:55
reakce na Bedrich Navratil | 14. 8. 2008 12:49

Předně: nevěřte tomu, že index nikdo nekupuje. Opak je pravdou. Všichni kupci indexových fondů obchodují a kupují index.Třeba jenom akcií kopírující průběh indexu SP500 s tickerem SPY je v US průměrně denně obchodováno 261,404,000 lotů (tedy x100ks), což jsou mnohem vyšší objemy než například na akciích Microsoftu (MSFT)a to již nemluvím o jednotlivých futures na US indexy.Ohledně nákupu "atraktivních&q uot;akcií. P/E indexu ukazuje předraženost nebo naopak nízké ohodnocení souboru hlavních, v případě indexu SP500 pěti set akcií tvořících trh.Je pochopitelné, že mezi nimi budou i tituly neprávem opomíjené a podhodnocené. Je velice jednoduché a správné to říci, ale mnohem složitější je tyto akcie najít. Věc není tak jednoduchá, že by to spravily rostoucí zisky podniku. Podívejte se třeba na zisky a vývoj ceny u Starbucks (SBUX) a Pfizer (PFE). Sám držím svoje současné akciové potfolio složené zejména z High Yield akcií, ale do nových nákupů se rozhodně nehrnu a nedoporučuji to ani svým klientům. Existují prozatím jistější cesty jak investovat své peníze, než ve velkém nakupovat akcie, byť se zvučnými jmény.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 15. 8. 2008 15:26
reakce na Rosta_Tucak | 14. 8. 2008 14:55

Podle mne by investoři neměli opomínat vliv P/E na výnosy u investic.Poznámku na toto téma včetně grafů mám zde:http://www.pro-investory.c z/know_how/vliv_pe_na_vynosy_z _akciovych_investic/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 15. 8. 2008 19:40
reakce na Jan Dvořák | 15. 8. 2008 15:26

Zcela souhlasím. Současné vysoké P/E trhu není pro blízkou budoucnost nejlepším znamením. Jak již bylo níže napsáno počkat na vhodnější doby vůbec není od věci a pro investory s nižší erudicí bych rozhodně volil konzervativnější strategie. Jenom skutečně nevím, kde se vzala hodnota P/E indexu 16, která je na konci článku uvedena jako důvod pro mírný optimismus.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 15. 8. 2008 20:37
reakce na Václav Pech | 15. 8. 2008 19:40

také nevím.Já našel akorát tohle:http://www2.standardandp oors.com/spf/xls/index/SP500EP SEST.XLS.PaneKohoute, čerpal jste odsud nebo z jiného zdroje? Děkuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!