Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Co tu zbude po nás? A proč zrovna tak málo?

5. 8. 2016
 12 242
36 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Zůstanou Kašpárkovy články. Až si v budoucnu lidé přečtou, co dnešní mainstreamoví novináři obhajovali, tak pochopí, proč nemohlo vzniknout více staveb významu katedrál.

Nahlásit
-
18
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Z toho mi vychází, že optimálním prostředím dle Vaší hypotézy je staletí trvající "totalitní říše", která bude mít respekt k soukromému vlastnictví a politické a ekonomické svobody, tedy něco jako království s osvíceným panovníkem. :-) I ty výsledky v podobě těch honosných katedrál a zámků by to mohly potvrzovat. :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-3
+

Diskuze

Proč? Protože demokracie je systém vysokých časových preferencí.

Jak jsem popsal před rokem:
"Současný politicko-ekonomický systém bohužel časové preference velmi zvyšuje – prostředí krátkých mocenských mandátů, proměnlivé legislativy, zvyšujících se daní a povinných odvodů, nejistých důchodů, inflační měnové politiky a postupující uzurpace svobod dlouhodobému plánování příliš nenahrává. Jak poznamenává Hans-Herman Hoppe, demokracie je pro svůj vliv na časové preference poslem civilizačního úpadku."
Zdroj: http://finmag.penize.cz/ekonomika/304176-kdy-kdyz-ne-ted-problem-casovych-preferenci

Nahlásit

-
9
+

"Architektura trpi, protoze stare stoji v ceste."

No jasně, nejlepší je staré zbourat a postavit cokoliv vedle čehokoliv. Koho ty staré boudy zajímají. Vedle katedrály bych šoupnul hernu a z historického náměstí udělejme shopping park.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Napada me jeste jeden duvod. Preregulovanost. V dnesni dobe, kdyz si chci postavit dum, tak me bude terorizovat kdejakej smejd. Musim mit takovou a takovou strechu a zdi x metru od plotu. A nedej boze, aby na pozemku existoval nejakej broucek, to uz nepostavim nikdy nic.. Kdybych mel stary dum nekde ve starem meste, tak nic noveho stejne nepostavim, protoze mi to nedovoli pamatkari. atd atd.. nic z toho driv nebyvalo. Architektura trpi, protoze stare stoji v ceste.

Nahlásit

-
6
+

Naprosto souhlasím. Zkusme si též představit sousoší utvořené převážně nebo výhradně ze současných nebo socrealistických soch. A někdy něco dokáže zničit cokoli.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Zůstanou Kašpárkovy články. Až si v budoucnu lidé přečtou, co dnešní mainstreamoví novináři obhajovali, tak pochopí, proč nemohlo vzniknout více staveb významu katedrál.

Nahlásit

-
18
+

Když se podívám na většinu současné architektury, tak jsem rád, že toho po nás moc nezbude. Až na nepatrné výjimky soudobým stavbám chybí lidské měřítko a schopnost vytvářet funkční městský prostor. Zkuste si představit náměstí, utvořené výhradně nebo převážně ze současných (nebo funkcionalistických) staveb. Někdy i jedna či dvě (post)moderní stavby dokážou zničit pohlednou historickou zástavbu.

Nahlásit

-
1
+
2/2