Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: O české rezignaci, nezájmu a lenosti

9. 4. 2010
32 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Naprotý souhlas. Mám naprosto stejné pozorování a pocit. Ale čím to je způsobeno? Jednm z důvodů je politické ovzduší. Politiky, kteří slibují sociální ráj na zemi, kteří hlásají vodu a pijí víno. Všiml jsem si,jak mnoho lidí pozorně vnímá politickou situaci a když jsou přesvědčeni o tom, že vrcholní představitelé státu si nezaslouží své prebendy (a těch příkladů je mnoho), tak si řeknou "já chci taky" a požadují své sociální jistoty, prebendy, výhody - nechce se jim pracovat.Ona se skutečně naše země rozdělila na svě skupiny - jedna která platí daně, druhá která je mezi sebou rozděluje. Dramatický ústup demokracie. ALe o tom někdy jindy.

Nahlásit

-
0
+

Problém, včetně uvozující trefné grafické anotace článku je, domnívám se, ještě horší. Pokud by se jednalo pouze o nezájem místních řemeslníků opravit komín - pal to čert.Všimněme si všeobecného odsouzení a honu na poskytovatele spotřebních úvěrů a jejich metody vůči "slabým, neznalým, naivním, finančně negramotným" spoluobčanům. Souhlasím, je to jev nežádoucí, parazitující na neodpovědnosti četné vrstvy našich méně erudovaných spoluobčanů, kteří jsou pak vystaveni těžkým, až neřešitelným životním situacím. Tyto projevy touhy po zisku, finanční moci umíme a můžeme zákonně postihnout jako asociální chování jedněch vůši druhým za souhlasu napříč politickým spektrem.Co ale, pokud se takto asociálně, využívajíce jistou negramotnost, nevzdělanost, pohodlnost či lenost rozhodne praktikovat např. politická strana ? Nevěší náhodou i ona zlaté bulíky na nos našim spoluobčanům podobně jako ony finanční instituce lákající klienty na spotřební úvěry na cokoli ?Domnívám se, že ano. Rozdíl je pouze v tom, že se nejedná o touhu po finančním zisku, ale o touhu po moci a jednak v tom, že účet za akceptaci politických slibů budeme na rozdíl od spotřebního úvěru splácet všichni.Spotřební úvěr si můžeme vzít nebo nevzít a ještě jeho poskytovatele můžeme regulovat.Politický úvěr musíme, bohužel, akceptovat všichni společně jako výsledek neregulovatelné demokracie.V tomto směru je naše rezignace, nezájem a lenost mnohem nebezpečnější.

Nahlásit

-
0
+
2/2