Kdy poroste bitcoin? Investoři prozradili, jak se staví ke kryptu v době pádu

Michal Hron
Michal Hron | 9. 6. 2022 | 1 komentář | 31 830
Bitcoininvesticeinvestiční univerzitakryptoměnyMiliardy v pohybuprůzkumy

Pro někoho je to možná překvapivá strategie, pro investory v kryptu běžná věc. I když aktuálně kryptoměny kopírují pád akciových trhů, jejich většinovou strategií je naopak nakupovat a držet. Ke konci roku třetina investorů očekává, že se bitcoin a spol. zmátoří. Vyplývá to z aktuálního průzkumu projektu Probinex, do kterého se zapojily téměř tři stovky investorů.

Kdy poroste bitcoin? Investoři prozradili, jak se staví ke kryptu v době pádu

Má stát regulovat kryptoměny? Ptali jsme se expertů (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Čeští investoři v kryptoměnách podle něj reagují na propady kryptoměnových trhů s chladnou hlavou. Většina z nich (40,8 %) kryptoměny drží a vyčkává, další (40,5 %) vidí v propadu kryptoměn příležitost a přikupují další.

„Pro kategorii pokročilých investorů již nejsou kryptoaktiva pouhou kuriozitou. Berou je jako každou jinou třídu rizikových aktiv, takže při poklesu ceny nepanikaří, ale naopak situaci vnímají jako investiční příležitost. Otázkou je, jak investiční apetit změní zpřísňování měnové politiky Fedu a diskuse o potřebě regulace kryptoaktiv,“ říká Jiří Schwarz z Anglo-americké univerzity v Praze.

O průzkumu

Do sondy, která proběhla od 23. května do 3. června 2022, se zapojilo 289 respondentů, z nichž 91,7 % tvořili muži a pouze 8,3 % ženy. Nejčastější věk respondentů je 26 až 35 let (45,3 %), následovaný 36 až 45 lety (21,5 %) a méně než 25 lety (21,1 %). Z velké části (46,7 %) šlo o respondenty se středoškolským vzděláním, následované 26,3 % s magisterským vzděláním.

Právě na její půdě debata, jak se čeští investoři nyní ke kryptu staví, ve středu 8. června proběhla. Vedle Schwarze v diskuzi vystoupili podnikatel v kryptu a spoluzakladatel projektu Probinex Adam Neuberger, redaktor Forbes a analytik Karel Wolf a Radomír Eliáš, business developer at blockchain & HiTech. Pořadateli byli Anglo-americká univerzita a AMI Communications.

„Data ukazují, že většina investorů přistupuje k investici do kryptoměn s chladnou hlavou a dlouhodobou vizí. Situaci, jež se udála na trhu, vnímají jako příležitost k nákupu dalších kryptoměn nebo součást jejich dlouhodobé investiční strategie. Většinou tedy neprodávali a takzvaně hodlují. Zastoupení kryptoměn v jejich portfoliích je tedy logický prvkem, kdy převládá především kryptoměna bitcoin,“ zhodnotil výsledky průzkumu zakladatel Probinexu Neuberger.

Zkušení investoři stáhli svá kryptoaktiva do offline peněženek, čímž na burzách vznikl nedostatek likvidních kryptoměn a přebytek kapitálu

Proč padá krypto

Diskutéři se shodli, že kryptoměny zažívají své cykly. Jejich propad berou jako přirozený a jejich důvěra v tento trh tak neupadá. Spousta z nich se přiklání i k názoru, že jejich propad byl umocněn situací na finančních trzích. „Přece jen jsou zde kryptoměny krátce a případná recese může být pro ně velkým testem,“ uznává Neuberger.

Držet? Utéct?

Čeští investoři reagovali na změnu na trzích především dvěma způsoby. Téměř totožně odpovídají, že drží a vyčkávají (40,8 %) a že nakupují další kryptoměny (40,5 %). Další 7,3 % lidí odpovědělo, že své kryptoměny prodalo a vložilo peníze do jiné investice. Pouze 1,4 % respondentů uvedlo, že své kryptoměny prodalo a peníze vybralo.

Víc než 25 % respondentů zapojených do průzkumu má polovinu a více svých investic v kryptoměnách, 17 % lidí uvedlo, že mají v kryptu 30 až 50 % a 21,8 % lidí investuje 10 až 30 % svých investic do krypta. Pro téměř 23 % respondentů tvoří kryptoměny méně než desetinu jejich portfolia.

Radomír Eliáš vidí hlavní důvod současného propadu krypta v kombinaci hned několika faktorů. „V obecné míře je to přebytek peněz na trzích, dále má na trhy vliv globální geopolitická situace. Dalším vlivem je přístup weak hands a nováčků nejen vůči kryptoměnám, ale trhům celkově. Do toho prasklo pár kryptoměnových bublin jako NFT. Taková černá labuť,“ říká.

Zkušení investoři podle něj také stáhli svá kryptoaktiva do offline peněženek, čímž na burzách vznikl nedostatek likvidních kryptoměn a přebytek kapitálu. Očekává proto „velmi zajímavý podzim a konec roku“. „Současně jsem zaregistroval obrovský nárůst různých scamů, ponzi a finfluencerů v oblasti tradingu. Je třeba se mít na pozoru a být opatrný,“ varuje před podvody.

Propad ceny kryptoměn tedy podle českých investorů způsobil především pokles světových akciových trhů následovaný začínající ekonomickou recesí. Jako důvod ale respondenti nevidí krizi důvěry v kryptoměny.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Opětovný růst trhu s kryptoměnami vidí čeští investoři velmi optimisticky...

Jak dál s kryptem

Analytik Karel Wolf upozornil, že z pohledu investorů, kteří jsou na vysokou volatilitu kryptoměn zvyklí, se ale jako bezpečný přístav úplně nepředvedl ani samotný bitcoin. „Navzdory masivní likvidaci dlouhých bitcoinových pozic z prvního června a náročnému květnu je ale vidět, že investoři na kryptoměny nezanevřeli a berou je již jako nedílnou součást svých portfolií.“

Anketa

Věříte v krypto?

Největší důvěře se tak i nadále těší bitcoin, v něm má peníze uloženo 58,1 % oslovených investorů. Na druhém místě se pak s 12,5 % umístilo ethereum a následně s 2,8 % solana. Podle Wolfa ale překvapuje i poměrně vysoká důvěra v alternativní digitální aktiva. Zda ale už skutečně nastal jejich čas, si netroufl odhadovat. „Uvidíme, do jaké míry se ukáže tato důvěra jako opodstatněná.“

A kdy začnou trhy s kryptoměnami znovu růst? Opětovný růst trhu s kryptoměnami vidí čeští investoři velmi optimisticky, nejčastěji (34,9 %) ho očekávají do konce letošního roku. Čtvrtina lidí (25,3 %) si myslí, že růst nastane do poloviny roku 2023 a 22,5 % uvedlo do dvou let.

Možná i proto víc než 60 % respondentů uvedlo, že budou do kryptoměn investovat dál, 23,9 % z nich svou strategii mění a do krypta investuje méně. Jen 4,5 % z oslovených uvedlo, že svoji důvěru ztratili a kryptoměnám nevěří.

Finmag.cz a Peníze.cz jsou mediálními partnery projektu.

Kam dál? Bitcoin na Finmagu:

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel do Finmagu z týdeníku Euro, předtím vedl sdruženou domácí redakci Hospodářských novin, Aktuálně.cz a iHNed.cz a působil jako editor zpravodajství na portálech iDnes.cz a Novinky.cz.