Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Hajič: Dnešní „umělá inteligence“ vůbec není inteligence

20. 11. 2021
 10 001
3 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Můžete mě nasměrovat, ale pokud vím, tak dnešní neuronky (a věcičky jako Tensor nebo Instinct apod.) pořád běží na křemíku a binárně.
A kvantové počítače sice existují, ale v praxi se v podstatě nepoužívají.

No s tím kopírováním - zapomínáte má to, že ty "příjemně a levně vyráběné produkty" mají jednu naprosto zásadní vadu - mizernou škálovatelnost.
Umělý systém, který by byl téměř kopií, jen by zlepšil ono mizerné škálování (ať už lepším - ideálně meshovým - propojením více výpočetních jednotek, nebo jejich celkovým zvětšením) by byl výrazným krokem vpřed.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
2
+

Diskuze

Můžete mě nasměrovat, ale pokud vím, tak dnešní neuronky (a věcičky jako Tensor nebo Instinct apod.) pořád běží na křemíku a binárně.
A kvantové počítače sice existují, ale v praxi se v podstatě nepoužívají.

No s tím kopírováním - zapomínáte má to, že ty "příjemně a levně vyráběné produkty" mají jednu naprosto zásadní vadu - mizernou škálovatelnost.
Umělý systém, který by byl téměř kopií, jen by zlepšil ono mizerné škálování (ať už lepším - ideálně meshovým - propojením více výpočetních jednotek, nebo jejich celkovým zvětšením) by byl výrazným krokem vpřed.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

To vám trochu uniklo na čem to dnes funguje. Umělá inteligence v pravém smyslu opravdu dnes neexistuje, jen pouze “hluboké učení” které už tak dokáže člověka překonat, ale pouze ve specializovaných úkolech. Ale rozhodně to nefunguje v binární soustavě, dnešním křemíku nebo na principu běžných počítačů. Jedná se o neuronové sítě a další experimenty jdou ke kvantovým procesorům.

Ta lepší myslící bytost nebude rozhodně biochemický nebo binární stroj. Ten biochemický se přijemně a levně vyrábí tak nějak přirozeně. Bylo by plýtvání jen něco kopírovat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Mně se líbil jeden rozhovor v Hydeparku na ČT (bohužel si už nepamatuju s kým), kde host říkal:

Často se mě lidé ptají, jestli se někdy stroj vyrovná člověku. V té otázce už je obsažen předpoklad, že člověk není stroj. Ale podle všeho, co dnes víme, člověk JE stroj - biochemický stroj.

Takže ta otázka vlastně není, jestli je možné stvořit obecnou inteligenci podobnou lidské.
Samozřejmě že to možné je.
Ta otázka ve skutečnosti je, jestli je to možné na základně binárních změn stavů křemíkových tranzistorů.
A tam je možné, že odpověď je ne, na tomhle principu to nejde.
Ale to určitě není poslední a finální výsledek poznání člověka - jednou určitě přijdou mnohem lepší základy "myslících strojů" než dnešní křemík a binární číselná soustava.

Nahlásit

-
2
+