Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Jak nám počítače pomáhají zničit svět

Karolína Kašparová | 17. 9. 2020 | Celkem 56 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 19. 9. 2020 20:00

No hlavně porovnejme si uživatelské rozhraní počítačů 80. let (příkazový řádek), dnešních počítačů (GUI, touchscreen), zítřejších počítačů (porozumění mluvenému jazyku) a pozítřejších (čtení "myšlenek").

Proč by s tím někdo měl mít problém? Ve svém okolí mám seniory (a to i "dělnického původu", kteří s počítači přišli do styku až na stará kolena), kteří mají PC (komunikace s příbuznými, prohlížení webu, sledování youtube, ...), smartphone (klidně až od 70ti, do té doby tlačítková Nokia), smartTV...

Tenhle alarmismus fakt nechápu: "Za 10 let dojdou potraviny a ropa (se říká už snad 100 let), umrzneme nebo upečeme se (jak se zrovna hodí), staří nebudou schopni používat počítače, atd..." Je to nepochopení toho, jak funguje pokrok. Pokud zde bude třetina lidí v penzi, tak je to pro designéry UI zajímavá cílovka, kterou těžko budou ignorovat. Výrobci ty výrobky dělají pro klienty a ne pro samoúčelnou komplikovanost.

Ale jasně, pokud někdo tvrdí, že šedesátník nikdy nebude používat bitcoin (přestože peněženka ve smartfounu je stejně "komplikovaná", jako NFC platby a mobilní bankovnictví, přestože k tomu díky státnímu mrvení oficiální měny rapidně poroste motivace), tak holt stejně tak může tvrdit, že UI počítačů za 10 let bude složitější a pro starší lidi nepochopitelné. Proč by to ti vývojáři dělali? Aby se připravili o třetinu potenciálních klientů? Jako OK, možná rozhraní smartfounu pro devadesátileté bude mít (oproti strategické hře pro náctileté) zjednodušené ovládání, ... ale co?

Který penzista není schopen hlasem ovládat smart home přes chytrého asistenta typu Siri či Alexa? Není to naopak tak, že za 10 let to senioři budou mít DALEKO jednodušší, protože plno věcí zvládnou zařídit tak, že to prostě hlasem řeknou svému virtuálnímu slouhovi, aniž by museli zvednou zadek či brejlit na malá písmenka na monitoru?
Zvláštní, že titíž lidé, kteří v sudé dny varují před trivializací všeho možného, před blbnutím lidí ze stále jednoduššího a triviálnějšího softwaru na smartphonech a tabletech, tak v liché dny zase sýčkují, že to bude pro mnohé složité na používání.

+10
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 24. 9. 2020 15:04

BTC jsou v podstatě komoditní peníze přece. Netvrďte mi, že byste nechtěl, aby se namísto účetních peněz začaly používat BTC. Píšete tu o tom dnes a denně. :-)

Chcete JEN vrátit lidem svobodu volby. Zrušit hanebný, násilím vynucený, státní monopol.?

Pamatuji si na Goebelsovskou propagandu ve stylu vracíme Čechům obývajícím sudety svobodu vrátit se do jejich vlasti.

Pro mě (a mnoho dalších lidí) nejsou účetní peníze hanebným, násilím vynuceným státním monopolem. Takže zrušte si klidně SVŮJ bankovní účet, který považujete za hanebný a násilím prosazený, ale ostatní laskavě nechejte užívat si dobrodiní současného peněžního systému. A jak byste ten "hanebný" systém chtěl zrušit? Násilím snad? :-)

Já vím, že komoditní peníze jsou horší než peníze účetní. Nepotřebuji si to nijak dokazovat. :-)

-7
+
-

Všech 56 komentářů v diskuzi.

Jan Altman | 1. 10. 2020 23:53

Já myslím, že nám počítače, konkrétně kryptografie, pomáhá docela dost :-)

https://www.forbes.com/sites/billybambrough/2020/09/24/norways-1-trillion-oil-fund-blackrock-and-vanguard-now-indirectly-hold-100-million-in-bitcoin/#3556dd5655b3

https://www.forbes.com/sites/billybambrough/2020/09/29/bitcoin-and-blockchain-are-the-future-of-twitter-ceo-jack-dorsey-reveals/#446e4e654d5c

Nahlásit

+1
+
-

Jan Altman | 26. 9. 2020 18:08

Dnes okrajová záležitost, zítra mainstream.
Pokrok naštěstí nezastaví ani James Bridle, ani Karolína Kašpárková, ani nobelista z PKOJF.
https://forbes.cz/dronem-pro-drogy-o-evoluci-temneho-webu-s-autorem-knihy-dark-web-sex-drogy-a-bitcoiny/

Nahlásit

+2
+
-

Honza _ | 25. 9. 2020 10:57

Nechcete někdo napsat článek na téma "jak nám knihtisk pomáhá zničit svět?"
Nebo kolo?
Pazourek?
Nebo jak je ta mládež hrozná a vede svět do záhuby?

Nahlásit

0
+
-

Jan Altman | 25. 9. 2020 12:17 | reakce na Honza _ - 25. 9. 2020 10:57

No jasně, knihtisk byl to samé svinstvo, jako libertariánské blogy dnes. Plebs se tehdy z knih mohl dozvědět takové rouhačské myšlenky, jako že císař/stát není věčný a od Boha, že desátky jsou jen kvůli tučným zátylkům kněží a že státní monopol na ražení mincí je pěkně okrádá.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Jan Altman | 25. 9. 2020 10:48

"JAK NÁM POČÍTAČE POMÁHAJÍ ZNIČIT SVĚT" = Bullshit

Jen podívejte, jak IT krásně pomáhá svobodě, proti státní zvůli:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=FAJIrnphTFg&feature=emb_logo

a

https://robertchovanculiak.substack.com/p/eskoslovensk-disidenti-by-milovali

Nahlásit

+2
+
-

Jan Altman | 21. 9. 2020 16:34

https://robertchovanculiak.substack.com/p/eskoslovensk-disidenti-by-milovali

Aneb jak to Maduro, Mugabe, Putin a Lukašenko "úspěšně zakázali".

Nahlásit

+1
+
-

Jan Altman | 21. 9. 2020 11:04

Osmdesátiletý stařík, kterému kvůli špatnému zraku již sebrali řidičák, se nemůže dočkat, až jej autonomní sdílené vozidlo doveze na jeho milovanou chatu, kam se nyní dost špatně dostane.

A na té chatě mu bude stačit do chytrého náramku nadiktovat nákup a nějaká služba mu ho přiveze.

Do náramku řekne "potřebuji odvézt do okresního města k praktickému lékaři" a opět přijede nějaký autonomní Uber a odveze ho tam, přesnou čásku mu strhne z účtu (nebude muset lovit "poslepu" peníze z peněženky), atd...

Opravdu technologické peklo pro seniory. Kapitalistické jho. Jděte už s tím alarmismem někam!

Nahlásit

+6
+
-

Jan Altman | 21. 9. 2020 11:13 | reakce na Jan Altman - 21. 9. 2020 11:04

Chytrý náramek bude sledovat jeho zdravotní stav (pokud s tím bude souhlasit), odesílat data jeho doktorovi a případně i zavolá záchranku, pokud to s ním sekne.

Toto všechno v nějaké zárodečné podobě již TRH nabízí. Čím míň se do něj budeme montovat, tím dřív a líp nám to doručí.

Jediný "drobný" problém je, že penze jsou státní, peníze jsou státní monopol a zdravotnictví je také státní. Takže pravda, tak růžové to asi nebude :-(
Ono se to časem vyřeší, socialismus nepřežije věčně, ale 1 až 2 generace to budou mít nepříjemné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+7
+
-

Luděk Zdražil | 19. 9. 2020 06:41

No ja bych dusledky zasahu IT do zivota lidi tak nepodcenoval. Muzeme se bavit o vseobecne IT gramotnosti, tj uvedomeni si toho co je pocitac (ve vsech jeho podobach), co je software, operacni system, databáze, sítě, aplikace, informace ..... atd. atd.
No a nyní máte lidi co tuto IT gramotnost mají a vědí co od čeho mohou očekávat. Pak je skupina lidí co si přičichli k IT a myslí si, že všemu rozumí. Pak jsou programátoři (nekonečné množství typů). Ale co chci hlavně zmínit - to jsou uživatelé.
Prakticky každý je nucen do světa IT vplout a dosáhne IT zdatnosti nějakého stupně a kondice IT upgrade jeste zvládat. Pak se dostane na hranu, kdy už nové věci nezvládá, naopak má potíže se svou IT praxí ji ještě provozovat. (Obdobu vidíte u automobilove techniky, kde polovicku funkci jiz ani nejste schopni aktivovat/vyuzivat).
Farmacie na to nebere ohled a počítejme, že tak posledních 30 % delky života je IT kondice jednotlivce nižší než byla v jeho plném výkonu, se stále se snižující schopností IT věci ovládat. A to je velký společenský problém, který zasahuje do lidského života. Lidé ve věku 60 - 70 let jsou poslední generací, která ještě byla vychována na non IT organizaci vlastního života ale je již před tento problém postavena. I generaci dnešních 40 cátníků dostihne Alzheimer, demence, IT kolaps a ti uz mají geny na zivot bez IT uplne potlaceny.
Veci, ktere byly jedoduche se najednou stanou neprekonatelnymi prekazkami.

Nahlásit

-1
+
-

Luděk Zdražil | 28. 9. 2020 11:27 | reakce na Luděk Zdražil - 19. 9. 2020 06:41

Přátelé diskutéři,

co vy to kouříte ? To musí být skvělý matroš :-). Já jen zmíním jistá negativa, která doprovázejí rozvoj IT a vy vášnivě explodujete v kontextu diskuze jako bych chtěl všechny počítače světa sešrotovat. To je velmi černobílé vidění světa, řekl bych. A na to, že se celý život poměrně dobře živím IT, kde naprosto převažují zákazníci z privátní sféry (tedy hradící mé služby z vlastních peněz), tak si troufám říct, že o té problematice něco vím. Ale přesvědčovat vas nebudu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Martin Doležal | 19. 9. 2020 10:02 | reakce na Luděk Zdražil - 19. 9. 2020 06:41

Neberete v potaz evoluční vývoj, kvalitativní vývoj. To je jako by se předpovídal stav a funkčnost aut v roce 2020 podle aktuálního stavu aut 1920. Stačí se vrátit 20 - 30 let zpět a podívat se na vzhled a ovladatelnost aplikací a záznamové zařízení. A pak to srovnejte s dneškem, už nemluvím, že kdyby někdo 1990 vykládal něco o dnešních mobilech/ tabletech. Tak ho obratem zavřou do blázince.

Počítejte s tím, že většina IT vám zmizí z očí, nebudete to vůbec vnímat. Na většinu věcí nebude třeba klávesnice nebo myš. Prostě si s tím budete povídat, nebo gestikulovat. Ty "věci" se budou lidem přizpůsobovat, budou vnímat jejich schopnosti a možnosti a podle toho jim vyjdou vstříc.

Další věc je diagnostika, díky vývoji bude valná část onemocnění diagnostikována v počáteční fázi, tudíž léčba bude mnohem úspěšnější. Úspěchy AI na neuronových sítích jsou opravdu fascinující, a to je to na úplném počátku.

To že část populace, možná 30-40% budou v 40 letech větší hlupáci než ve své pubertě. To je věc jiná, ale to je stabilní stav celá tisíciletí. To je prostě přírodní výběr, ne důsledek pokroku. To ničemu nebrání.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Luděk Zdražil | 19. 9. 2020 20:29 | reakce na Martin Doležal - 19. 9. 2020 10:02

Asi máte pravdu. Prave jsem shledl zpravy na CT24, kde prezentovali aplikaci pro hledani hub pres mobil. Staci zadat druh houby a dle mapy vyskytu vas aplikace zavede do prislusne lokality. Musite sice kliknout na polozku v databazi druhu hub, ale doba kdy se "hrib smrkovy" zada hlasem je jiz za dvermi. OMG.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Petr Vorlíček | 29. 9. 2020 00:30 | reakce na Luděk Zdražil - 19. 9. 2020 20:29

Asi nic nevíte o této aplikaci ani o houbách. Ve skutečnosti je úžasná, sebeedukativní - můžete vyfotit libovolnou houbu v lese, a ona vám napoví z atlasu, o jakou houbu by mělo jít. Nápověda na lokalitu má smysl u hub, které se vyskytují silně lokálně a jen tak je nenajdete - asi tam nebudete hledat hřib smrkový, který toste všude kde jsou smrky...
Navíc, houba se nehledá, hledá se plodnice, a ta vyrůstá pouze vzácně ve specifickou roční dobu a v konkrétních klimatických podmínkách - sama lokalita vám tedy moc nepomůže...
(A naopak - když jsou ty správné podmínky, je skoro jedno kam vlezete...)
Ale vezměte si třeba lokalizované seznamky, kde vyhodíte, že zrovna hledáte v okolí parťáka na tenis nebo lezení, a máte ho!...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Luděk Zdražil | 29. 9. 2020 09:57 | reakce na Petr Vorlíček - 29. 9. 2020 00:30

Omlouvám se, ale Váš příspěvek je typickým neporozuměním diskutovaného problému. Píšete: "Asi nic nevíte o této aplikaci ani o houbách". Přitom Vám není jasné o jaké aplikaci píšu a o jaké její funkci a vůbec nic nevíte o tom zda se vyznám či nevyznám v houbách (což je kromě jiného také irelevantní). To Vám ovšem nic nebrání v tom, abyste svou reakci na muj prispevek uvedl tak, jak se stalo.

1. Ta aplikace, o které já hovořím, je aplikace, která na základě uživatelova označování individuálního nálezu vytvářela statistiku (mapu) četnosti výskytu konkrétních hub. Tedy nebyl to rozpoznávací atlas hub.

2. Rozpoznávací digitální atlas hub je sám o sobě poněkud diskutabilní, protože nepřesný a výsledek "rozpoznání" může vést k otravám, což Vám řekne každy mykolog, ale jistý edukativní význam má, nerozporuji. To ale, z pohledu naší diskuze není podstatné.

3. Argument ze se hledá plodnice namísto houby je kontextově úžasný, gratuluji. Zkuste si udělat průzkum zda lidé říkají "jdu do lesa na houby" nebo "jdu do lesa na plodnice".

4. Nejdůležitější a především - úplně zavádíte diskuzi mimo její původní smysl. Přít se o jednu aplikaci v podstatě tématu je zcela mimozní.

5. Nicméně, děkuji, Váš závěr je ilustrací jedné z mých výhrad k novodobé roli IT (nikoli jediné a té nejpodstatnější). Lokalizovaná seznamka, jak ji podáváte, je typickým představitelem destrukce sociálních aspektů života. Ale více než to, vůbec úvaha někoho o tom, že bude hrát tenis s někým, kdo hraje tenis a je v současné době v dosahu 500 metru ode mne, jako parametrem výběru vhodného kandidáta, je dokladem ztráty orientace k čemu IT má a k čemu nemá sloužit. Samozřejmě, mohu Vám dát návrh na vylepšení té seznamky - bylo by dobé tam zavést ještě výběrové parametry zda je potenciální hráč levoruký či pravoruký, úroveň hry. zda má či nemá k dispozici nové tenisové míče a tak podobně - aby výběr partnera pro tenis byl opravdu dokonalý a opravdu, jak píšete - bingo - "máte ho".
Abych nebyl nařčen - taková aplikace Uber, nejen technicky, ale zejména koncepčně je geniální řešení problému, kde se potřeba lidí, díra na trhu a technologie střetávají ve smysluplném a vstřícném souladu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Honza _ | 29. 9. 2020 13:16 | reakce na Luděk Zdražil - 29. 9. 2020 09:57

"ztráty orientace k čemu IT má a k čemu nemá sloužit"
Jen bych se prosím zeptal - k čemu má IT sloužit? Kdo to určí?
Pokud je někdo naprosto spokojen (introvert, cestovatel, nově přistěhovavší se) se seznamkou na mobilu, je to tedy špatná služba? Nebo je potřeba zavést nějaký filtr/komisi, co určí, jestli seznamka destruuje sociální aspekty života, nebo naopak zachraňuje?
A proč třeba Uber leckde zakazují, když je tedy přínosem?

Nepopírám rizika IT, jen se ptám, zda jsou objektivně měřitelná a kdo tu metriku určí, provede a bude vymáhat...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Luděk Zdražil | 29. 9. 2020 17:03 | reakce na Honza _ - 29. 9. 2020 13:16

Ale no tak. Zas takový magor nejsem - klidně ať si každý vyvíjí cokoli, nemám s tím nejmenší problém. To mne asi zkoušíte, zda jsem při smyslech, že ?
Že zakazují Uber - to je pokus o udržení monopolu jednoho druhu služby, který nebyl schopen reagovat na technologický vývoj - přirozená a zdravá konkurence struktur které tlačí na stát, aby je ochránil. Plnou parou vpřed, za mne.
Nicméně se to posouvá úplně mimo smysl a podstatu mého původního příspěvku, končím.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Josef Fraj | 19. 9. 2020 08:47 | reakce na Luděk Zdražil - 19. 9. 2020 06:41

>>> "...kde polovicku funkci jiz ani nejste schopni aktivovat/vyuzivat..."

No a co, Já například běžně používám WORD a EXCEL s tím, že využívám odhadem tak 1% funkcí, které dnes nabízí. Těch 99% prostě ignoruji do té doby, než nějakou z nich potřebuji. Navíc pokud kdekoliv vznikne poptávka po nějakém zjednodušeném rozhraní pro seniory, tak se brzo objeví i v nabídce, protože byznys.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Jan Altman | 19. 9. 2020 20:00 | reakce na Josef Fraj - 19. 9. 2020 08:47

No hlavně porovnejme si uživatelské rozhraní počítačů 80. let (příkazový řádek), dnešních počítačů (GUI, touchscreen), zítřejších počítačů (porozumění mluvenému jazyku) a pozítřejších (čtení "myšlenek").

Proč by s tím někdo měl mít problém? Ve svém okolí mám seniory (a to i "dělnického původu", kteří s počítači přišli do styku až na stará kolena), kteří mají PC (komunikace s příbuznými, prohlížení webu, sledování youtube, ...), smartphone (klidně až od 70ti, do té doby tlačítková Nokia), smartTV...

Tenhle alarmismus fakt nechápu: "Za 10 let dojdou potraviny a ropa (se říká už snad 100 let), umrzneme nebo upečeme se (jak se zrovna hodí), staří nebudou schopni používat počítače, atd..." Je to nepochopení toho, jak funguje pokrok. Pokud zde bude třetina lidí v penzi, tak je to pro designéry UI zajímavá cílovka, kterou těžko budou ignorovat. Výrobci ty výrobky dělají pro klienty a ne pro samoúčelnou komplikovanost.

Ale jasně, pokud někdo tvrdí, že šedesátník nikdy nebude používat bitcoin (přestože peněženka ve smartfounu je stejně "komplikovaná", jako NFC platby a mobilní bankovnictví, přestože k tomu díky státnímu mrvení oficiální měny rapidně poroste motivace), tak holt stejně tak může tvrdit, že UI počítačů za 10 let bude složitější a pro starší lidi nepochopitelné. Proč by to ti vývojáři dělali? Aby se připravili o třetinu potenciálních klientů? Jako OK, možná rozhraní smartfounu pro devadesátileté bude mít (oproti strategické hře pro náctileté) zjednodušené ovládání, ... ale co?

Který penzista není schopen hlasem ovládat smart home přes chytrého asistenta typu Siri či Alexa? Není to naopak tak, že za 10 let to senioři budou mít DALEKO jednodušší, protože plno věcí zvládnou zařídit tak, že to prostě hlasem řeknou svému virtuálnímu slouhovi, aniž by museli zvednou zadek či brejlit na malá písmenka na monitoru?
Zvláštní, že titíž lidé, kteří v sudé dny varují před trivializací všeho možného, před blbnutím lidí ze stále jednoduššího a triviálnějšího softwaru na smartphonech a tabletech, tak v liché dny zase sýčkují, že to bude pro mnohé složité na používání.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+10
+
-

Josef Fraj | 18. 9. 2020 10:01

Autor je prostě další katastrofista v řadě. Hlavním znakem katastrofismu je selhávání jeho předpovědí počínaje už starým Malthusem. Katastrofismu je založen na extrapolaci stávajících trendů do bodu, když nastane katastrofa. Příčinou toho je skutečnost, že katastrofismus není nebo nechce zahrnout do svých předpovědí technický pokrok a obecně schopnost lidí řešit problémy, tedy inteligenci.

Katastrofistům nejde o budoucnost lidstva, ale o vystrašení lidí a využití vyvolaného strachu pro vlastní politické nebo obchodní účely.

Nahlásit

+6
+
-

Richard Fuld | 29. 9. 2020 13:24 | reakce na Josef Fraj - 18. 9. 2020 10:01

Vidíte pane Altmane? To pan Fraj píše Vám. Přestaňte extrapolovat ke katastrofám. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Boris Otokar Hodlak | 17. 9. 2020 15:45

Shodou okolností právě před 21 lety, 17.9.1999, publikoval deník Metro ono legendární proroctví a výzvu k pokání od Věry Pohlové "Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala."
Načasování článku dokonalé. Já bych marxistickým filozofům jako Karolína Kašparová nebo James Bridle neříkal luddité, ale Pohlobci.

Nahlásit

+4
+
-

Honza _ | 17. 9. 2020 10:49

Další text na téma "socialismus selhává, tak to svedeme na kapitalismus".
"současnou podobu kapitalismu do jeho ediční politiky dobře zapadl. Vadí mu především koncentrace bohatství, osobních dat, politické moci i utajeného technologického či finančnického know-how v rukou malé, privilegované skupiny lidí." - státní peníze, politici, státní patenty...
"vynalézání nových léků (zvlášť těch skutečně převratných) přesto nepřichází." - No jasně, kombinace regulací, socialismu a patentů ve zdravotnictví...
"většinou slouží spíš ziskovým zájmům svých majitelů než „dobru lidstva“." - a dobro lidstva určí kdo? Zákazníci tím, co si kupují, nebo úředníci, kteří regulují?

Nahlásit

+7
+
-

Tomas Hruby | 21. 9. 2020 06:55 | reakce na Honza _ - 17. 9. 2020 10:49

Jenže zrovna dopady IT jsou skutečně rozporné a podobně katastrofický text můžete klidně napsat i z pozice konzervativce a bude to nejspíš dokonce důvěryhodnější než když se toho ujme někdo levicově zaměřený.
Ono to skutečně ve společnosti postupem časem zahýbalo skoro vším a nějak se nemohu zbavit dojmu, že se prostě nedaří vytvořit nějakou novou rovnováhu fungující společnosti.
Pracuji v IT už skoro 30 let, takže vstup do oboru ještě před nástupem internetu, což mi dává slušné srovnání a popravdě případů, kdy jsou dopady IT technologií jemně řečeno sporné, se najde celá řada. Navíc řada případů, kdy se naopak IT hodnotí převážně pozitivně, je při jiném úhlu pohledu naopak docela problematická až přímo negativní.
Od autora debatované knihy se ovšem nejspíš liším tím, že mám konzervativní založení a tak vnímám jako problém obvykle spíš značnou souvislost IT s přebujením "pokrokových levicových ideí"...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Josef Fraj | 21. 9. 2020 10:44 | reakce na Tomas Hruby - 21. 9. 2020 06:55

Příčin současné "nerovnováhy fungující společnosti" je určitě více a nemyslím si, že zrovna rozvoj IT je ta hlavní. Podle mne je hlavní příčinou současného společenského napětí přicházející rozpad sociálního státu s tím související limity na které naráží monopol politických peněz.
IT je samozřejmě dobré zástupné téma pro socialisty, protože ti nepřiznají, že chyba je na jejich hřišti.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Tomas Hruby | 23. 9. 2020 08:08 | reakce na Josef Fraj - 21. 9. 2020 10:44

Samozřejmě je příčin více, já si pouze myslím, že u velmi mnoha z nich zjistíte, že je IT fakticky umožnilo. Je to klasická situace nástroje, který sám za nic nemůže, jen se dá využít k dobrému i špatnému.
Společensky by například bez rozvoje sociálních sítí neměly šanci různé kampaně typu MeToo, BLM a podobné - je to založeno na bleskovém "šíření rozhořčení", které by se v "před IT" natolik zpomalilo, že by jaksi byl čas na přemýšlení.
V ekonomice má zase IT úzkou souvislost se stále rostoucí komplikací dění kolem daní a obecně byrokracie - spousta státem požadovaných výstupů by prostě bez IT nebyla zvládnutelná a nikoho (ani extrémního byrokrata či socialistu) by prostě nenapadlo je chtít.
A takhle jde pokračovat velice dlouho. Jak píšu - IT je jen nástroj, který sám za nic nemůže, jenže jeho dopady jsou obrovské...
Osobně si dokonce myslím, že explozivní rozvoj IT od osmdesátých let následovaný nástupem internetu na přelomu tisíciletí má rysy "černé labutě", který ve výsledku zásadně změnil vývoj lidstva. Hezky to napsal Edwin Aldrin - "slibovali nám let na Mars", dostali jsme Facebook"... Jestli je to k lepšímu nebo k horšímu by bylo na dlouhou diskusi, ale že by dnes svět bez tohoto vypadal úplně jinak na diskusi není.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 23. 9. 2020 14:40 | reakce na Tomas Hruby - 23. 9. 2020 08:08

IT jako vše ostatní má klady a zápory. Přínosy a negativa. A klady u IT podle mne JEDNOZNAČNĚ a VYSOCE převažují. Ony ty sociální sítě umějí i svrhnout diktátory. A jednou svrhnou i monopol politických peněz. A přesvědčí mladé a produktivní, že státní průběžná penzijní pyramidová hra pro ně je HRUBĚ nevýhodná. Z historického pohledu v rekordním čase.
Bez sociálních sítí by lidem daleko déle docházelo, jaké jsou např. politické peníze zlo a podstatně pomaleji by se dozvídali o funkčních alternativách.
Vždy záleží na jednotlivci, zda nové technologie využije ke svému prospěchu, nebo se jimi nechá semlít. "Za blbost se platí" - to fungovalo vždy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 21. 9. 2020 13:03 | reakce na Josef Fraj - 21. 9. 2020 10:44

Ano, rozpad sociálního státu je problém. Avšak současné účetní peníze (podle Vás politické peníze) na žádné limity samozřejmě nenaráží. Žádné relevantní limity v tomto ohledu nikdy nikým ani stanoveny nebyly (pomineme-li maastrichtská kritéria, které stejně nikdo nedodržuje). Je to totiž přesně naopak. Objektivní a neovlivnitelné limity mají v sobě zakomponovány komoditní "peníze". Účetní peníze jsou již z principu bezlimitní.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-4
+
-

Josef Fraj | 21. 9. 2020 14:52 | reakce na Richard Fuld - 21. 9. 2020 13:03

Máte pravdu, že technicky si mohou centrální bankéři napsat do svých bilancí neomezenou částku nakoupit neomezeně dluhopisů atd. Problém používání politických peněz spočívá v tom, že zákonitě podlamují ekonomiku, jsou příčinou krizí, bublin atd. Navíc mají pozitivní zpětnou vazbu. S každou další krizí je jich potřeba vyrobit více a stále rychleji, až se systém politických peněz zhroutí. Ekonomický růst a růst životní úrovně nelze odhlasovat v parlamentu, protože se řídí ekonomickými zákony a nikoliv politickým zadáním. Politické peníze, jejich objem, není řízen ekonomickými zákony, ale arbitrárními rozhodnutími politiků. Ekonomické zákony ale nelze ignorovat dlouhodobě a beztrestně.

Výhodou komoditních peněz a nejspíš i některých kryptoměn je právě to, že jsou limitovány. Neumožňují umělé nafukování bublin a díky tomu dochází k tzv. kreativní destrukci, rychlé eliminaci špatných investic a jejich nahrazování zdravými investicemi. Politické peníze konzervují špatné investice a to ve stále větší míře. Bohužel toto nejste schopen pochopit, tak dál žijete ve svém bludu.

Rozpad sociálního státu je právě důsledek používání politických peněz a ignorování ekonomických zákonů, které se ovšem nyní začínají nezadržitelně prosazovat bez ohledu na politiku.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 23. 9. 2020 14:48 | reakce na Josef Fraj - 21. 9. 2020 14:52

"Problém používání politických peněz spočívá v tom, že zákonitě podlamují ekonomiku, jsou příčinou krizí, bublin atd."
Nemáte pravdu. Možnost fiskální expanze na dluh (tisk "politických" peněz) nic nepodlamuje. Naopak ekonomiky, jež se dostávají do krizí zachraňuje. Tyto peníze nejsou příčinou krizí. Jsou příčinou hojnosti a prosperity. Naopak nedostatek peněz je příčinou krizí. Bubliny nenafukují peníze ale lidé, kteří se v tržní ekonomice rozhodují, kam své nebo půjčené peníze nasměřují. Tito lidé ale utrácí navýsost soukromé peníze, nikoliv "politické" peníze, jež by vznikaly v souvislosti s fiskální expanzí.

"S každou další krizí je jich potřeba vyrobit více a stále rychleji, až se systém politických peněz zhroutí." Ano s tím jak roste ekonomika, nebo rozsah příchozích krizí, roste i objem fiskálně expanzních peněz potřebných k udržení ekonomiky v chodu. A jelikož v objemu emise těchto peněz neexistují nějaké velmi pevné limity, není problém jimi řešit většinu i velmi vážných ekonomických krizí.

"Politické peníze, jejich objem, není řízen ekonomickými zákony, ale arbitrárními rozhodnutími politiků. Ekonomické zákony ale nelze ignorovat dlouhodobě a beztrestně." Ano, v tomto máte do značné míry pravdu. Vždy existuje nebezpečí, že nadměrný "tisk" vládních peněz způsobí inflační růst cen, a to je jediný trest, který lze očekávat. Nic strašného. Ostatně tentýž trest nás může stihnout i v důsledku "tisku" soukromých peněz, o němž v podstatě vláda nijak nerozhoduje.

Komoditní peníze jistě mají mnoho teoretických výhod, které mohou do značné míry vzbuzovat sympatie. Bohužel ale došlo k tomu, že v prostředí, které bylo svázáno principy komoditních peněz došlo k dosud nejničivější světové hospodářské krizi, kterou si lidstvo určitě nebude chtít zopakovat.

Kromě Vámi vnímaných výhod mají komoditní peníze samozřejmě také nevýhody a jednou z nejzásadnějších je právě zcela zásadní neschopnost vlád reagovat v prostředí komoditních peněz na krize. Očista trhu, resp. kreativní destrukce zní jako přitažlivá a zajímavá teoretická myšlenka, avšak jen do toho okamžiku, než si uvědomíte, že v praxi jde právě o ty katastrofické ekonomické krize, které zcela fatálně postihly stamiliony lidí na celém světě a zcela zbytečně. Holt není očista jako očista. I o genocidách se taky mluvilo jako o očistách.

Vaše představa o rychlé náhradě špatných investic novými zdravými je taky jen utopická teorie. I kdyby to ale takto fungovalo, nelze bez pochybností tvrdit, že méně investic byť zdravých je lepší než více investic, z nichž některé se ukáží být také špatnými. Pravdou je, že špatné firmy krachovaly jak v dobách komoditních peněz tak i v současném prostředí účetních peněz. Není pravdou, že na trhu se udrží jakákoliv firma. A není pravdou, že by špatným firmám nemohly konkurovat firmy lepší.

Rozpad sociálního státu je důsledkem politických rozhodnutí (viz např. Drábek a Kalousek u nás), nikoliv ekonomickou nutností a nastal v okamžiku, kdy se do popředí dostaly neoliberální ekonomické koncepty.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Jan Altman | 24. 9. 2020 14:21 | reakce na Richard Fuld - 23. 9. 2020 14:48

Nikdo tu nechce ZAVÁDĚT komoditní peníze.
Jen vrátit lidem svobodu volby.
Zrušit hanebný, násilím vynucený, státní monopol.

Pokud jsou komoditní peníze horšími penězi, než kousky toaletního papíru, tak se nikdy neprosadí, ne?
Čeho se furt bojíte?
Jo vlastně vím - jste jak soudruzi z NDR, kteří se báli, že jim všichni schopní a pracovití utečou a jim tam zbudou jen funkcionáři a lemplové a proto potřebovali tu ZEĎ. Jako vy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 24. 9. 2020 15:04 | reakce na Jan Altman - 24. 9. 2020 14:21

BTC jsou v podstatě komoditní peníze přece. Netvrďte mi, že byste nechtěl, aby se namísto účetních peněz začaly používat BTC. Píšete tu o tom dnes a denně. :-)

Chcete JEN vrátit lidem svobodu volby. Zrušit hanebný, násilím vynucený, státní monopol.?

Pamatuji si na Goebelsovskou propagandu ve stylu vracíme Čechům obývajícím sudety svobodu vrátit se do jejich vlasti.

Pro mě (a mnoho dalších lidí) nejsou účetní peníze hanebným, násilím vynuceným státním monopolem. Takže zrušte si klidně SVŮJ bankovní účet, který považujete za hanebný a násilím prosazený, ale ostatní laskavě nechejte užívat si dobrodiní současného peněžního systému. A jak byste ten "hanebný" systém chtěl zrušit? Násilím snad? :-)

Já vím, že komoditní peníze jsou horší než peníze účetní. Nepotřebuji si to nijak dokazovat. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-7
+
-

Jan Altman | 25. 9. 2020 10:43 | reakce na Richard Fuld - 24. 9. 2020 15:04

"BTC jsou v podstatě komoditní peníze přece. Netvrďte mi, že byste nechtěl, aby se namísto účetních peněz začaly používat BTC. Píšete tu o tom dnes a denně. :-)"

Nejsem bolševik vašeho ražení = rozhodně BTC nikomu nehodlám vnucovat silou (zákonem).

"A jak byste ten "hanebný" systém chtěl zrušit? "
Stále to rudoprávní záměrné "nepochopení" a překrucování. Já vám nic (kromě násilím vynuceného monopolu) upírat nechci. Vy si dál jako peníze klidně používejte vzduch a radujte se, jak ho je "dostatek" pro všechny účely a investice. Jen trvám na tom, že nemáte právo ty vaše dlužní úpisy vnucovat ostatním (majitelům obchodů, atd...) proti jejich vůli silou.

"Já vím, že komoditní peníze jsou horší než peníze účetní. Nepotřebuji si to nijak dokazovat. :-)"
No to je postoj právě toho Pepíčka goebbelsovic a Rudého práva, takže díky za to vaše demaskování.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 29. 9. 2020 13:36 | reakce na Jan Altman - 25. 9. 2020 10:43

"Stále to rudoprávní záměrné "nepochopení" a překrucování."

Jaképak nepochopení a překrucování?

Nenapsal jste snad toto?:

"Nikdo tu nechce ZAVÁDĚT komoditní peníze.
Jen vrátit lidem svobodu volby.
Zrušit hanebný, násilím vynucený, státní monopol."

Když nechcete zavádět jiné (např. komoditní) peníze, tak proč chcete ZRUŠIT stávající státní "monopol"? To pak postrádá smysl. Zrušit stávající a zároveň nechtít něco jiného. :-) Ve skutečnosti Vy chcete jenom chaos. Jako každý správný anarchista. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Alexander Novotka | 25. 9. 2020 10:14 | reakce na Richard Fuld - 24. 9. 2020 15:04

Srovnat Goebbelse se svobodou volby je hodně hloupé i pro psavce Vašeho ražení. Vy jste fakt idiot, Vy to ze sebe neděláte „naschvál“.
Jo, a odkaz nahlásit je ten třetí vpravo, poslužte si a nemarněte čas nějakou rádoby chytristickou odpovědí :-)))

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 29. 9. 2020 13:39 | reakce na Alexander Novotka - 25. 9. 2020 10:14

Sám jsi idiot Novotko. Pan Altman srovnává průběžný důchodový systém, či jakýkoliv státní systém s koncentračními tábory celkem běžně, ale ještě jsem nezaznamenal, že bys mu kvůli tomu nadával do idiotů. Tak se prober ňoumo.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Gabriel Pleska | 29. 9. 2020 16:00 | reakce na Richard Fuld - 29. 9. 2020 13:39

Nahlásil jsem si vás oba sám. Ale co s vámi udělat, až si to přečtu v mejlu. Vy jste tedy trotlové. A teď jdu udat ještě sebe. Aby byla rovina.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Alexander Novotka | 1. 10. 2020 09:52 | reakce na Gabriel Pleska - 29. 9. 2020 16:00

A jé je! Nobelista v oboru dristologie a nedosažitelný vzor kultivované diskuse se zlobí jak nad rozkopanými bábovčičkami na pískovišti!
Nejspíš nečetl některé své předchozí příspěvky (vlastně všechny) protkané difamacemi a dehonestacemi na každého, kdo "nechápe" jeho bludy, k nimž adjektivum radši nepřidám, protože bych byl okamžitě vyobcován :-)
Přeji hezký den všem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 1. 10. 2020 10:43 | reakce na Alexander Novotka - 1. 10. 2020 09:52

Typický příklad aplikace rčení, podle sebe soudím tebe. :-) Pokud někdy přitlačím na pilu, tak vždy jen v reakci na někoho, kdo s tím začal. Jinak se vždy snažím dodržovat zásady slušné diskuze. Ať si všichni zametou nejprve před svým prahem, než začnou soudit mne. :-) Jen se např. podívejte, jaké označení mé osoby se zde v podstatě konstantně u některých přispěvatelů ujalo. "Julda, Fulda". Tak tady nebrečte nad tím, že snad mé příspěvky těmto přispěvatelům nejsou dokonale uctivé. Nemohou být. Kdo se mnou komunikuje uctivě, dočká se vždy téhož i z mé strany. A naopak.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Richard Fuld | 30. 9. 2020 15:20 | reakce na Gabriel Pleska - 29. 9. 2020 16:00

No ideální by bylo pokusit se umravnit toho, kdo si začal. :-) Já se přece nenechám urážet každým hej nebo počkej. Choval jsem se v souladu se zde vzývaným principem neagrese, když jsem se pouze bránil. :-) Pokud smažete jeho vulgární příspěvek, nebudu se nijak bránit smazání mého. :-) A ten Váš byste v tom případě měl smazat taky, protože pak nebude dávat žádný smysl. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Josef Fraj | 24. 9. 2020 17:52 | reakce na Richard Fuld - 24. 9. 2020 15:04

>>> "Já vím, že komoditní peníze jsou horší než peníze účetní. Nepotřebuji si to nijak dokazovat. :-)"

Zvěstování svatého Fuldy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 29. 9. 2020 13:42 | reakce na Josef Fraj - 24. 9. 2020 17:52

Stejně jako si Vy i pan Altman nepotřebujete přece nijak dokazovat, že nejlepší je podle Vás přece svobodná volba toho, jaký peněžní systém (pokud vůbec nějaký) si lidé sami svobodně "zvolí". Nic kromě Vašeho přesvědčení k tomu přece nepotřebujete. :-) To je zase zvěstování podle svatých Fraje, Altmana a Urzy. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Honza _ | 23. 9. 2020 16:33 | reakce na Richard Fuld - 23. 9. 2020 14:48

"Vždy existuje nebezpečí, že nadměrný "tisk" vládních peněz způsobí inflační růst cen, a to je jediný trest, který lze očekávat. Nic strašného. Ostatně tentýž trest nás může stihnout i v důsledku "tisku" soukromých peněz, o němž v podstatě vláda nijak nerozhoduje. "
Jenže soukromník na rozdíl od vlády může zkrachovat, takže si dá sakra pozor, na co ty peníze vynaloží.
A to je ten rozdíl, který stále odmítáte vidět...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 24. 9. 2020 13:18 | reakce na Honza _ - 23. 9. 2020 16:33

Ale jasně, že ten rozdíl vidím. Jinak bych přece stále opakovaně netvrdil, že státní dluhy není třeba splácet, na rozdíl od dluhů soukromých, přece! Ano, soukromníci dávají pozor. To vidíme na nemovitostním i akciovém trhu. :-) Když stát nedává pozor, může přijít inflační růst cen. Úplně stejně, jako když nedávají pozor soukromníci. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Josef Fraj | 23. 9. 2020 21:01 | reakce na Honza _ - 23. 9. 2020 16:33

To je zbytečné. On nechápe vztah mezi příčinou a následkem.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Richard Fuld | 24. 9. 2020 13:19 | reakce na Josef Fraj - 23. 9. 2020 21:01

Vztah příčiny a následku je přece jasný. Nejprve se někdo rozhodne, že si něco pořídí na dluh a teprve potom rostou ceny a objem peněžní zásoby. Není to naopak. Nikdy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-3
+
-

Petr Vorlíček | 29. 9. 2020 00:59 | reakce na Richard Fuld - 24. 9. 2020 13:19

Přesně naopak...
Nejdřív je vždy monetární expanze a znehodnocování měny, odkupy státních dluhopisů, a tím vyvolané netržně nízké úročení konzervativních vkladů.
Jakmile toto úročení nekryje rostoucí inflaci, moudří spotřebitelé přestanou akceptovat hru na jistou ztrátu, a jdou do rizika.
To centrální banky vyvolaly iluzi jistoty růstu těchto aktiv tím, jak každý problém řeší vzorcem předchozí QE x 5.
Proč by asi banky tiskly peníze, kdyby ceny nemovitostí a akcií stabilně rostly jako primární jev??? Tiskne se proto, aby se stabilizovaly cenové prooady a bublinka se dofoukla...

Je až nepochopitelné, že existují Fuldové, kteří se v té situaci jestě nedokázali zorientovat, to musí být jeden hluchý, slepý, a ještě k tomu......

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 29. 9. 2020 14:02 | reakce na Petr Vorlíček - 29. 9. 2020 00:59

Ti lidé mají svobodnou vůli rozhodnout se zda budou nakupovat nemovitosti nebo akcie bez ohledu na to, jak vysoké úrokové sazby jsou. Je to pořád jejich rozhodnutí a v důsledku jejich rozhodnutí pak ceny rostou, stagnují nebo klesají. To je strašně složité pochopit, že?

Monetární expanze = poskytování více úvěrů, než jich je aktuálně spláceno.
Znehodnocování měny = růst cen toho, co se dá za peníze koupit a způsobuje je ho převis nabídky nad poptávkou. Nikdo není nucen kupovat ani nemovitosti ani akcie, takže pokud ceny rostou, je to dáno pouze vůlí nakupujících. Teprve vůle nakupujících financovat nákupy pomocí půjčených peněz může vést k monetární expanzi.

Odkupy státních dluhopisů = snižování dlouhodobějších úrokových měr. Platí, co píšu výše. To jak vysoké jsou úrokové míry nic nemění na tom, že o tom, že si půjčím a nakoupím a tím přispěju k růstu cen, rozhoduji zcela autonomně já, nikoliv stát nebo ČNB.

Pokud úroky nepokryjí inflaci je to zase jen rozhodnutí majitele peněz, co s s nimi udělá. Nikdo mu nepřikazuje, jak s nimi naložit.

Banky do značné míry nerozhodují o tom, kolik úvěrů poskytnou. Opět jsou v tomto primárně závislé na tom, jestli si od nich někdo peníze půjčí. Takže primární je rozhodnutí půjčit si peníze od banky, teprve pak vznikají peníze a případně rostou ceny toho, do čeho ty peníze směřují. Příčinná souvislost nemůže být jasnější. Je až nepochopitelné, že existují Vorlíčci, kteří tak samozřejmé věci nechápou. I když musím být trošku shovívavý. Mediální masírka o tom, jak centrální banky tisknou tuny peněz je velmi intenzivní na to, aby nějací Vorlíčkové neodolali a tyto bláboly neadoptovali za vlastní.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Honza _ | 24. 9. 2020 15:10 | reakce na Richard Fuld - 24. 9. 2020 13:19

Jenže cenu dluhu řídí mimo jiné ČNB. Vždyť to je každou chvíli, kdy se snaží ČNB podpořit poptávku po hypotékách snižováním úroků...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 29. 9. 2020 14:04 | reakce na Honza _ - 24. 9. 2020 15:10

ČNB se nesnaží snižováním sazeb podpořit poptávku po hypotékách. :-) To je strašný nesmysl, aby centrální banka podporovala už tak přepálenou poptávku po hypotékách. Tato "podpora" je jen vedlejším a nezamýšleným efektem podpory ekonomiky jako takové a důvodem této politiky je dosažení inflačního cíle, nikoliv podpora poptávky po hypotékách.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Honza _ | 29. 9. 2020 19:43 | reakce na Richard Fuld - 29. 9. 2020 14:04

"Úvěry a hypotéky zlevní. ČNB snížila základní úrokovou sazbu
...
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení.
..."
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/uvery-a-hypoteky-zlevni-cnb-snizila-zakladni-urokovou-sazbu/r~0f7974866f6211eaa6f6ac1f6b220ee8/

A skrze hypotéky se do oběhu dostává spousta peněz, čili poroste inflace...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 30. 9. 2020 15:25 | reakce na Honza _ - 29. 9. 2020 19:43

Ano, ano, ano a ano. :-)

Jenže pořád ignorujete, co jsem k tomu napsal výše. Tedy, že ČNB nesnižuje úroky s cílem podpořit poskytování hypoték a že je to jen vedlejší nezamýšlený efekt. Hlavním cílem je podpořit inflaci, kterou může vyvolat podpora poskytování úvěrů obecně, nikoliv jen těch hypotečních.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Boris Otokar Hodlak | 17. 9. 2020 10:25

"Heslo Naučte se programovat navíc přehazuje zodpovědnost na jednotlivce"
No fuj, pánbů s námi a zlý pryč! Jak jsme jen mohli nechat fašizaci společnosti dojít tak daleko? Že jednotlivec bude zodpovědný za své dovednosti?

Nahlásit

+5
+
-

Jan Capouch | 17. 9. 2020 16:02 | reakce na Boris Otokar Hodlak - 17. 9. 2020 10:25

Není třeba umět programovat, stačí umět žít offline.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Josef Fraj | 18. 9. 2020 09:42 | reakce na Jan Capouch - 17. 9. 2020 16:02

My starší to jistě umíme, ale má to dva aspekty, kterým se těžko vyhneme. Jednak to možná brzo už nebude technicky možné, druhak stále přibývá lidí, kteří už jinak než elektronicky komunikovat neumí a nechtějí, takže offline lidé se budou ocitat ve stále větší izolaci.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Martin Doležal | 17. 9. 2020 09:40

Takových knížek jsou v knihkupectvích a knihovnách plné regály. Prostě další bulvár a černá kronika v řadě. Kdyby autoři těchto knih dokázali alespoň trochu předpovídat budoucnost, neživí se psaním, ale investováním. Stačilo by mít náhled půl roku do budoucnosti. Jenže ono to vždy dopadne trochu jinak, než si to představovali. Před lety bylo moderní prorokovat hladomor, propad těžby ropy a malou dobu ledovou. Dnes je naopak módní prorokovat klimatickou nebo ekologickou katastrofu, zničení lidstva technikou a AI. Co na tom, že naši předci by si dnes připadli jako v ráji.

Když se někdo bojí technologického rozvoje a ničí mu to zdraví, má spoustu možností, jak žít bez toho. Klidně se může vrátit do doby Keltů a žít spokojený život.

Nahlásit

+5
+
-

Petr Vorlíček | 29. 9. 2020 01:45 | reakce na Martin Doležal - 17. 9. 2020 09:40

To jste si plně neuvědomil podstatu problému rizika AI.
Když si představíte znalosti, schopnosti sedmdesátiletého odborníka, tyto schopnosti propojíte s miliardou dalších takových odborníků, kteří se učí na neuronových sítích, komunikují spolu rychlostí Gb/s, a jsou nesmrtelní. To bude AI blízké budoucnosti. Podobné AI dnes obchoduje na burze, diskutuje na webu, konstruuje ve strojarině, stavebnictví, v medicíně, asi už úplně všude. Objem dat, a rychlost práce s nimi, kombinace zadaných úkolů, cílů, směrů, tohle vše se snadno vymkne z přehledu lidského mozku, to je naprostá jistota. Jediná otázka je, co z toho jednou vzejde - zda se nám to bude líbit, či nikoli. A když nikoli, zda to budeme schopni změnit..
Tohle je nebezpečí, o kterém přemýšlel Hawking, muž s IQ nás dvou dohromady, a s časem na přemýšlení malého okresního města...
Rozhodně tedy nejde o nějaké blouznění staromilců, naopak, jde o přesvědčení osob, které narozdíl od nás chápou důsledky kvantové fyziky....

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK