Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Aleš Michl: Euro? Ani za patnáct let

19. 1. 2019
 29 798
75 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

"Pokud hypotéka vychází jako nedostupná, je možné na čas zkusit nájemní bydlení a šetřit." Ten chlap je génius. Pak se divíme, že to tady vypadá tak jak vypadá. Nějak jsem nepochopil jak souvisí přijetí Eura s německou mzdou. Německou mzdu nebudeme mít ani za 50 let. Ale po celou dobu budeme zbytečně platit bankéřům za směnu peněz.

Nahlásit
-
57
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Četl jsem asi jiný článek, ale to je fuk. Banky se skutečně neživí směnou korun na eura a zpět, ale otravuje to život všem firmám (kurzová rizika) i občanům. Vždyť je to úplně zbytečné! Vždyť úspěšnější země, než jsme my (Rakousko, Německo, Finsko, Holandsko atd. atd.) platí eurem a vyhovuje jim to. V době globální ekonomiky si soplit doma vlastní miniměnu je přece nesmysl a hlavně dost vysoké riziko jejího napadení. George Soros dostal do kolen i britskou libru, když byla země oslabená, z nás by si někdo takový skutečně udělal totální hlupáky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-5
+

Diskuze

Nefungoval nikde, pouze pod samopaly. Dnes si může každý platit čím chce, ale vždy na to jsou potřeba minimálně dva. Pokud budu chtít zaplatit za své zboží dirhamy avarského kaganátu, tak zákazník půjde vedle. V eurech jede už dost velká část našich obchodů, hlavně ty velké.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Komunismus taky fungoval.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pán bude asi anarchista, že? Já věřím systémům, které prokazatelně fungují. Samozřejmě s problémy, ale fungují. Tohle by nefungovalo asi ani omylem, myslím si.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-3
+

Je mi celkem fuk, jak to udělal, ale ten výsledek byl skutečně impozantní.
A tohle hrozí každé malé měně, třeba v jiné formě a jiným postupem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-2
+

Vy zjevně vůbec nemáte potuchu, jak lze "napadnout" měnu a jak Soros "poslal do kolen" libru.
Měnu lze napadnout jedině tak, že se ji CB snaží udržet silnější proti celému trhu, což neustojí žádná CB. Ten problém ovšem není v měně, ale ve stupidní akci CB.
Ostatně, pokud je podle "expertů" vašeho typu ta naše "usoplená miniměna" pod vysokým rizikem napadení, tak proč poslední měnová krize byla někdy v roce 1997? A spočívala právě v tom, že se CB nesmyslně snažila udržet měnu silnější proti celému trhu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
8
+

Zrušme zákon o legálním platidle a všechny ostatní zákony a vyhlášky zajišťující monopolní postavení koruny. A ať si lidi sami vyberou, zda chtějí platit korunou, eurem, eGOLDem či něčím jiným.
Zrušme samozřejmě i daň z kapitálových výnosů na drahých kovech a kryptoměnách. Zrušme DPH na stříbrných mincích. Zrušme povinnost přijímat korunu v obchodech a pro vyrovnání dluhu. Trh sám nejlépe zvolí vítěze. Třeba to bude euro. Ale při pohledu na ekonomickou perspektivu Řecka, Itálie, Španělska či Francie o tom dost pochybuju. Na transakce (za eura něco prodat a pak se jich zase rychle zbavit) možná zatím ano, na funkci uchovatele hodnoty ani náhodou (přičemž to ale je základní atribut peněz), ani jako měnu u vypořádávání dlouhodobých smluv ne. Ale samozřejmě každému podle jeho gusta - kdo si na penzi chce spořit v eurech, řeckých dluhopisech a akciích italských bank, nechť mu je přáno.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
9
+

Zlato bylo výborné platidlo v době, kdy je asi 90% lidí v životě nevidělo. Dnes, kdy peníze jsou jen jedničky a nuly v algoritmu, je to skutečně čurinovní nápad.
Mám větší důvěru v měnu, kterou používá půl miliardy lidí v nejvyspělejším uskupení světa, než v tu, která závisí na lidech jmenovaných naším "presidentem".

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-2
+

A co teprve jak otravují život lidem fiat měny se svou neustálou inflací, občasným zhroucením a obecně tím, že jsou (účelově!) hračkami v rukou potentátů! Proč se zastavovat u měny pro jeden kontinent? Lidstvo už mělo jedno platidlo, se kterým jste mohli zaplatit přinejmenším v celém civilizovaném světě - zlato. Je načase zbavit se toho barbarského reliktu - peněz z luftu. ČR může klidně být vzorem, pokud se najde vůle.

P.S. Nechtěně jsem nahlásil váš komentář, za což se omlouvám.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
12
+

Četl jsem asi jiný článek, ale to je fuk. Banky se skutečně neživí směnou korun na eura a zpět, ale otravuje to život všem firmám (kurzová rizika) i občanům. Vždyť je to úplně zbytečné! Vždyť úspěšnější země, než jsme my (Rakousko, Německo, Finsko, Holandsko atd. atd.) platí eurem a vyhovuje jim to. V době globální ekonomiky si soplit doma vlastní miniměnu je přece nesmysl a hlavně dost vysoké riziko jejího napadení. George Soros dostal do kolen i britskou libru, když byla země oslabená, z nás by si někdo takový skutečně udělal totální hlupáky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-5
+

Sem obvykle chodili lid, kteří tak nějak chápou základy měnové politiky a přijetí eura je pro ně trochu komplexnější problém než "budeme zbytečně platit bankéřům za směnu peněz".

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
9
+

Jednak nejsilnější ekonomikou světa jsou poněkud nepřekvapivě USA (24,3% světového HDP), druhak EU dělá 23,8% světového HDP (i s GB, která sama o sobě dělá 3.9% světového HDP) a za třetí podíl EU na světovém HDP nijak nesouvisí s tím co jsem psal výše.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
7
+

Je úplně jedno, kolik zemí platí eurem, ale EU je nejsilnější ekonomika, dělá asi 30% HDP celého světa. A po US dolaru je euro jednoznačně druhá světová měna. Připadá mi nesmyslné držet nějakou labilní korunu, když máme možnost platit eurem. Navíc velká část naší ekonomiky v euru dávno jede.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-4
+

Přijetí eura nesouvisí zas tolik s německou mzdou jako spíš s německou ekonomickou výkoností. A vážně si myslíte, že bankéři jsou živi ze směny korun na euro, kterým beztak platí jen pár zemí?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

"Pokud hypotéka vychází jako nedostupná, je možné na čas zkusit nájemní bydlení a šetřit." Ten chlap je génius. Pak se divíme, že to tady vypadá tak jak vypadá. Nějak jsem nepochopil jak souvisí přijetí Eura s německou mzdou. Německou mzdu nebudeme mít ani za 50 let. Ale po celou dobu budeme zbytečně platit bankéřům za směnu peněz.

Nahlásit

-
57
+

"Premiér Babiš i prezident Zeman jsou mnohem víc proevropští politici, než si novináři myslí."
V tom vidím problém, to si nemyslím, že by byla pravda. Proč by potom Zeman škodil EU kde může, proč by ji pomlouval a jasně kopal za Kreml? Proč by lobboval za Rosatom v případu dostavby JE, proč by ostouzel naši BIS a dělat z nich "čučkaře"?? Proč by nosil "hruštičky z naší zahrádky" Putinovi v případu novičok?
Kdy ho pozval někdo ze Západu, kdy k nám přijel někdo důležitější za ním? Za Klause a zvláště Havla se dveře na Hradě netrhly.

Nahlásit

-
1
+
3/3