Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Italové budou zlobit

Pavel Jégl | 7. 3. 2018 | Celkem 51 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Novak Josef | 7. 3. 2018 09:44

"Dluh italské vlády přesáhl 132 procent HDP, řecký 180 procent. Pro Evropu a zejména eurozónu je ale italský dluh mnohem hrozivější. "

Pan autor asi nečítal Keynesa, a nesleduje reporty centrálnych bánk. Je predsa všeobecne známe, že DLHOM SA TVORIA PENIAZE. Viac dlhu = viac peňazí. Dnes sme teda strašne bohatí, máme spústu dlhu.
Centr. banky sa pretekajú v tom, aby naemitovali viac peňazí, viac dlhu, a znížili úroky až do mínusu, aby PODPORILI TVORBU DLHU. A tu autor píše akési nezmyselné obavy z dlhu.

A tato výčitka je fakt divná :
" a kterou voliči vytrestali za to, že otálela s řešením přílivu migrantů. "
- a je aj nepravdivá. Je všeobecne známe, že talianski vládnuci politici všemožne podporovali dovoz migrantov. Vôbec s tým dovozom neotáľali. A všetkým dovezeným migrantom zabezpečili dôstojné socialne podpory, bývanie, lekárov.....
Skutočné riziko vzniká až teraz - ak víťaz volieb ODVEZIE Z ITÁLIE tých migrantov. A následne NEBUDE MAŤ KTO pracovať na dôchodky italských dôchodcov.

Taktiež autorove obavy z KRACHU Talianska, pokiaľ odíde z EU sú zbytočné. Však zotrvanie Itálie v EU je v záujme celej EU, a ECB zaplatí tie talianske dlhy ABSOLUTNE BEZ PROBLÉMU. Draghy proste ťukne do svojho euroemisného PCčka tri krát navyše, a z milard eur vytvorí BILIONY Eur. A Taliansko je z dlhov von.

Je chybou, ak pro-europski novinári píšu vzájomne si odporujuce názory. Treba držať jasný trend. Nie je možné súčasne podporovať dovoz muslimov, a súčasne ho kritizovať. Nie je možné kritizovať nárast dlhov, a súčasne chváliť kvantitatívne uvoľňovanie centr. bánk.
Autorovi doporučujem viac sledovať komentáre v ČT, v ktorých tieto otázky nespočetne krát vysvetlili, a jasne ukázali riešenie problémov : " VIAC DLHOV, VIAC MIGRANTOV, VIAC EURÓPY. My to zvládneme."

+25
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 8. 3. 2018 10:43

Jak si vlastně představujete ten státní bankrot? Co se jako stane? To ty dluhy zmizí? Právní úprava bankrotu se týká jen soukromých subjektů. Moc by mě to zajímalo.

-2
+
-

Všech 51 komentářů v diskuzi.

Jiří Novotný | 7. 3. 2018 21:09

Itálie je jen další v řadě bankrotujících států v Eurozóně. Další kandidáti jsou Portugalsko, Francie, Belgie a Španělsko. Brusel použije taktiku Merkelové. Nic nedělat, záplatovat, zamlčovat, vytloukat, klín klínem. Oddálí bankrot Jižního křídla, ale tím to bude horší. Za 10 let do toho zahučí celá Eurozóna. Čína to skoupí celé za hubičku. V této souvislosti je třeba upozornit na české politiky typu Bohuslava Sobotky, Jiřího Drahoše a dalších, kteří nám radí urychleně vstoupit do Eurozóny.

Nahlásit

+6
+
-

Novak Josef | 8. 3. 2018 09:58 | reakce na Jiří Novotný - 7. 3. 2018 21:09

Ano.
A na článkoch, ako je tento, mi vadí, že sa detinsky hrajú so slovíčkami, a vyhýbajú sa pomenovaniu PRIMÁRNYCH príčin. A primárne príčiny (zjednodušene) sú dve :
1. Politici zadlžujú štáty ako diví, aby mali na korumpovanie voličov a kupovanie si ich podpory.
2. Cent. banky tlačia peniaze ako diví, a kryjú politikov a chránia tým štáty pred krachom .

Z kombinácie týchto dvoch faktov sa pripravuje katastrofa.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+6
+
-

Jan Altman | 7. 3. 2018 10:45

Na ČT24 se podivují, jak všude po Evropě posilují antisystémové strany. Že prý nechápou proč. Ale nejjednodušší vysvětlení je to, že problém je v systému, ne? Jen lidé (ekonomicky nevzdělaní) nechápou složité příčiny a vazby a tak proti tomu systému volí dost nesmyslně, v podstatě volí jeho další posilování a prohlubování (a sklidí důsledky - v konečném důsledku ekonomický kolaps).

-------------

Itálii trápí nejen vysoká nezaměstnanost a slabý růst:
- nezaměstnanost je dlouhodobá a týká se především mladých (ti se tak již NIKDY nenaučí pracovat, již nikdy nebudou schopni přispět na živení starých a obsluhu gigantického státního dluhu, již navždy budou z rozpočtu jen čerpat)
- kdo z těch mladých přeci jen pracovat chce a něco užitečného umí, odchází do ciziny
- lidé nemají děti, populace stárne (penze zkolabují) a vymírá (dluh přepočtený na jednoho poplatníka roste a poroste extrémně rychle)
- z Afriky tam přichází mnoho lidí, kteří nikdy nebudou přispívat, jen čerpat + působit další náklady (na zajišťování bezpečnosti, atd...)


---------------

A ano, základní příjem. Na to proletariát slyší. A fandí mu i levičáci v diskusích na FinMagu. Přeci v tom není problém, ne? Peníze na zákl. příjem si stát prostě půjčí, resp. centrální banka natiskne.
Trochu problém je, že běžnému Němci se asi nebude (logicky!) líbit, že ECB měsíčně vykoupí 20x víc italského dluhu, než německého. Že vlastně inflačně (na úkor německých střádalů) dotuje "líné a nezodpovědné jižany". A je jedno, že tu někdo s tou nálepkou nebude souhlasit - ti Němci to tak prostě uvidí. Jak by to asi viděli Češi, kdyby ČNB měsíčně natiskla 80mld korun a poslala je Rumunsku, na rumunský základní nepodmíněný příjem, který tam zavedla nějaká populistická partaj?

-------------

A ne, nebál bych se, že Itálie opustí euro. Spíš budou dělat vlny, vydírat a vynucovat si ústupky (logicky vždy na něčí úkor). Eurozóna se jednou rozpadne, ale letos to opravdu nebude.

"Hlavní překážkou pro odchod z eurozóny ovšem nebude Berlusconi, ale konečný účet, který by Itálie měla zaplatit. Byl by mastný. V platebním systému Target 2 dluží Itálie 360 miliard eur, což je výše závazku vůči Evropské centrální bance, který by italská vláda měla splatit."

Odejít z eurozóny má samozřejmě smysl jen tehdy, když se zároveň provede default (státní bankrot). Nemá smysl zavádět (slábnoucí) liru, ale ponechat si dluhy (oficiální státní, ty plynoucí z TARGETu, i další závazky) v tvrdším euru.

Nahlásit

+17
+
-

Zdeněk Suchý | 8. 3. 2018 14:12 | reakce na Jan Altman - 7. 3. 2018 10:45

Vy snad máte nějakou věšteckou kouli :-)
https://www.kurzy.cz/zpravy/448291-flash-ecb-vypousti-zminku-o-navyseni-velikosti-qe-sazby-nemeni/

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 8. 3. 2018 16:14 | reakce na Zdeněk Suchý - 8. 3. 2018 14:12

:-)

Bohužel to je jednoduchá matematika :(

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 8. 3. 2018 10:43 | reakce na Jan Altman - 7. 3. 2018 10:45

Jak si vlastně představujete ten státní bankrot? Co se jako stane? To ty dluhy zmizí? Právní úprava bankrotu se týká jen soukromých subjektů. Moc by mě to zajímalo.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Novak Josef | 8. 3. 2018 13:32 | reakce na Richard Fuld - 8. 3. 2018 10:43

Citace - Richard Fuld / 08.03.2018 10:43

Jak si vlastně představujete ten státní bankrot? Co se jako stane? To ty dluhy zmizí? Právní úprava bankrotu se týká jen soukromých subjektů. Moc by mě to zajímalo.


Už tu máte dve obsiahle odpovede. Ja to napíšem veľmi stručne :
1 . Za skrachovalý štát zaplatia ovčania iných štátov. Aspoň čiastočne. Viď Grécky krach. Platí celá eurozóna.
2. Skrachovaný štát nezaplatí, alebo zaplatí bezcennou menou.
3. Skrachovaný štát začne vojnu, a v rámci vojny sa to akosi "utrasie" . Teda nezaplatí. Viď Nemecko 30-te roky.

Politici by vašu otázku obkecali oveľa výživnejšie, ale z pohľadu veriteľa toho štátu nie je o čom kecať. Veriteľ utrie hubu.

"Právní úprava bankrotu se týká jen soukromých subjektů."
- Právne obkecanie štátneho krachu je iba fraška. Ak je veriteľom SILNEJŠÍ štát, právnu úpravu nadiktuje jeho armáda. Ak je silnejší ten dlžník, diktuje on.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Jan Altman | 8. 3. 2018 13:19 | reakce na Richard Fuld - 8. 3. 2018 10:43

Bankrot = neschopnost (či neochota) dostát svým závazkům. Méně lidový název je default.

Třeba na začátku 70. let v USA. Použili pro to eufemismus "uzavření dolarového okna". Měli závazek, za každých 35 USD vydat na požádání (zahraničním vládám jako formu vyrovnání salda zahr.obchodu) jednu unci zlata. Akorát že dolarů měli v oběhu čím dál víc a zlata v trezorech čím dál míň.

Itálie je v podobné situaci, jako tehdy USA, jen tím dolarem je (nyní neexistující) lira a zlatem euro.
Takže Itálie by například mohla vystoupit z eurozóny a všechny zůstatky občanů a firem na účtech italských
bank zkonvertovat 1:1 na novou liru. Platy státních zaměstnanců a penze také. Ceny státních služeb (mýto, kolky, ..) také. A stejně tak zkonvertovat (nuceně vyměnit stylem ber nebo nechej být a nedostaneš nic) státní dluhopisy v EURech na dluhopisy v nové liře.
Nebyla by prvním státem, který něco takového udělal (další oblíbená praxe je vynucená směna dluhopisů s tržním výnosem na nové s nějakým uměle stanoveným nižším výnosem, ale to pro Itálii není tak zajmavé).

Nová lira by startovala na kurzu 1:1 k euru (čímž by italská vláda "argumentovala", jakože nikoho neokradla.)
Ale její emisi, úrokové sazby, míru QE, atd.. by měla pod plnou kontrolou italská centrální banka.

Samozřejmě jsou i další 2 možnosti:

2) ECB odvolá své omezování QE, nadále bude vykupovat jižanské dluhopisy, případně pokud nová italská vláda zvýší deficity (např. zavede nepodmíněný příjem, zvedne penze a podpory, začne stavět hladové zdi na jihu, ...) tak dokonce výkup italských dluhopisů dále zvýší (tedy zvýší celkový objem QE a nebude vykupovat severské-německé dluhopisy). Samozřejmě za předpokladu, že si to spořivý Němec nechá donekonečna líbit, čemuž nevěřím. A jestli Itala Draghiho v čele ECB vystřídá Němec Weidmann...

3) ECB pomocí QE Itálii nepomůže (nebo ne dostatečně), výnosy z rostoucího italského dluhu poletí nahoru, Itálie však nepůjde cestou 1 (odchod z eurozóny), ale cestou buď Řecka (bolestné nekonečné utahování, které ale stejně nic nevyřeší, jen bankrot oddálí), nebo zkrátka cestou bankrotu v rámci eurozóny - platíme eurem, ale nemáme dost eur na splátku dluhu - což ostatně Řecko částečně udělalo ("haircut"), jen mu to moc nepomohlo, navíc italský dluh je řádově větší a pro věřitele takový haircut bude bolestivější.

Každá varianta má své náklady, někdo to někdy odnese (zaplatí). Jediná otázka je kdo (zahr. věřitelé, občané IT, občané DE, ...) a kdy (čím později, tím více).

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 8. 3. 2018 17:17 | reakce na Jan Altman - 8. 3. 2018 13:19

K tomu přechodu na liru. V Itálii to asi nebude problém. Přepsat dluhy, vklady, cenovky z eur na liry. Jen si nejsem jist, jak by se na toto tvářili samotní Italové. :-) Přepsání mezinárodních závazků z eur na liry už ale nejspíš bude možné jen se souhlasem věřitelů a ten zřejmě nedostanou. Pokud to Itálie bude ignorovat bude vyloučena ze společenství civilizovaných států a obchodně značně izolováno, což jen prohloubí jejich problémy. Bude to obdobné, jako když se dlužník, který nesplácí své dluhy stane bezdomovcem. Navíc by to nejspíš potopilo celou EU. Suma sumárum, tudy cesta nevede.

2. Pokud bude ECB nadále vykupovat státní dluhopisy jižních zemí, pak Itálie nezbankrotuje. Pojde se dál černým lesem podél skal. A Němci budou prskat, protože si budou tupě myslet, že to budou financovat.

3. Řecká cesta vede jen do pekla. To už všichni vědí. A tentokrát by Itálie s sebou vzala celu EU. Takže tudy také ne.

Pořád mi tedy jako nejpravděpodobnější (nebo spíše jako jediný možný) vychází scénář č. 2, který nevyhnutelně vyústí v politickou a fiskální unii. Tedy žádné bankroty se konat nebudou. Vzniknou Spojené státy evropské. Už si začněte zvykat na zkratku USE. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 9. 3. 2018 12:59 | reakce na Richard Fuld - 8. 3. 2018 17:17

"A Němci budou prskat, protože si budou tupě myslet, že to budou financovat. "

Ach jo. Takže pokud Itálie na dluh platí podpory a penze a předražené zakázky pro mafii a ten dluh kupuje ECB, tak to reálně platí kdo?

Pokud nová italská vláda zavede třeba 1000EUR nepodmíněný základní příjem (na dluh) a ECB adekvátně zvýší výkupy italských dluhopisů, tak každému jednomu Italovi těch 1000 EUR zaplatí kdo?

Ital si za těch 1000 EUR koupí reálné statky, ale jejich výrobce nedostane reálnou protihodnotu, protože ten Ital nemusel nic užitečného vyrobit, aby těch 1000 EUR dostal.

A spořivému Němci, který má ušetřeno pár tisíc EUR, ty úspory znehodnotí tiskem nových EUR tandem italské vlády a ECB. Za život toho Němce mu k jeho uspořené tisícovce vytisknou 8 dalších. V situaci, kdy (tou samou ECB) budou nominální úroky z úspor toho Němce zmanipulovány k nule (a časem zřejmě do záporu, kde samozřejmě ty reálné jsou již dávno).

Můžeme se vsadit, zda to těm Němcům dříve či později dojde a zda se najde partaj, která bude tyto voliče chtít získat.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Josef Fraj | 9. 3. 2018 18:13 | reakce na Jan Altman - 9. 3. 2018 12:59

>>> "Ital si za těch 1000 EUR koupí reálné statky, ale jejich výrobce nedostane reálnou protihodnotu, protože ten Ital nemusel nic užitečného vyrobit, aby těch 1000 EUR dostal. "

Tohle jsem se pokoušel vysvětlit panu Fuldovi už někdy v dubnu 2014, když se tady objevil, aby vyřešil řecký dluh. Za 4 roky nic nepochopil. Tak trochu začínám mít dojem, že máte na panu Fuldovi vypěstovanou závislost :-) když jste ochoten opakovat pořád dokola evidentní fakta bez jakékoliv odezvy ve fuldomozku. Nic proti tomu, jenom obdivuji vaši trpělivost.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 9. 3. 2018 17:27 | reakce na Jan Altman - 9. 3. 2018 12:59

"Ach jo. Takže pokud Itálie na dluh platí podpory a penze a předražené zakázky pro mafii a ten dluh kupuje ECB, tak to reálně platí kdo? "

Reálně to nezaplatí nikdo! V tom je ten fór! ECB se při odkupu emitovaných státních dluhopisů jen stane věřitelem namísto banky, která ty dluhopisy držela před ní. Peníze na penze jsou mezitím dávno v oběhu, aniž by je někdo musel "zaplatit". Zaplaceny jsou totiž zbrusu nově vytvořenými penězi, které nemusel nikdo zaplatit např. na daních. Nepřímo mohou(!) za takový způsob financování nepodmíněného příjmu zaplatit všichni růstem cen, pokud se to s tímto způsobem úhrad veřejných výdajů přehání. Tedy pokud kupní síla poptávky překoná produkční kapacity nabídky. To ale nenastává vždy. Podmínkou je vyčerpání produkčních kapacit, přičemž jejich objem s růstem poptávky roste automaticky také. Peněz na další investice je v bankách vždycky dost. Takže bude stačit zvolit pozvolné tempo růstu základního příjmu, tak aby se mohla přizpůsobovat zvýšené kupní síle poptávky nabídka. Samozřejmě, že i tento postup má své meze a nelze vyloučit, že se nakonec ukáže, že nepodmíněný příjem je v současnosti značně předčasný nápad.

Taky námitka, že nepodmíněný příjem se zavede jen v Itálii a Němci budou jen sledovat jak dál roste státní dluh Itálie, je asi namístě. Takové věci by se měly zavádět v celé eurozóně naráz a postupně.

Osobně jsem ale přesvědčen, že zatím je zavedení plnohodnotného nepodmíněného příjmu nereálné. Rozhodně je ale reálnější postupné zavedení základního příjmu, než zavedení utopie v podobě anarchokapitalismu. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-2
+
-

Jan Altman | 10. 3. 2018 19:08 | reakce na Richard Fuld - 9. 3. 2018 17:27

LOL, perpetum mobile. Růst produkce a blahobytu jako důsledek tisku peněz. OMG.

Na to je jediný recept: vy a další, co věří podobným nesmyslům, si mějte nějakou "účetní" výmarskou měnu, tiskněte si ji dle libosti, vyplácejte si v ní nepodmíněné základní příjmy. A my, co tomu nevěříme, a ti, co produkují užitečné statky, mějme jinou měnu, kterou si vy nemůžete tisknout. Respektive ať každý používá, jakou chce.
Uvidíme, kdo z produktivních bude ochoten spořit ve vaší měně (která povalečům prší z vrtulníku) a kdo ji bude dobrovolně ochoten přijímat jako protihodnotu za své hodnotné (a s reálnými náklady vyprodukované) zboží a služby.
A nebojte, samozřejmě i pokud podnikatelé nebudou ochotni tu vaši měnu přijímat, tak o nic nepřijdete. Ve směnárně si samozřejmě budete moci vaši měnu vyměnit za naši. Za jaký kurz, to už je jiná otázka.

Věřte mi, že čím víc socialistických pitomostí typu QE, záporných úroků, zákazů hotovosti či nepodmíněného příjmu budete vymýšlet, tím více přibližujete to, o čem píšu. Prozíravý člověk by se na to měl připravovat již nyní a v papírcích, kterých si vy můžete tisknout, kolik chcete (a být po vašem, tak to půjde ještě rychleji) nejen nespořit, ale ani např. neuzavírat dlouhodobé smlouvy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 12. 3. 2018 11:26 | reakce na Jan Altman - 10. 3. 2018 19:08

"Růst produkce a blahobytu jako důsledek tisku peněz. OMG." Ale to je realita. Opuštěním zlaté svěrací kazajky v podobě zlatého standardu, se ekonomikám rozvázaly ruce a ekonomika roste jako z vody. Ano důsledkem(!) tohoto růstu doprovázeného v podstatě stagnací mezd (tržního přerozdělování) je i obrovský nárůst objemu peněz a dluhů. Takže žádné perpetuum mobile. "Tisk" peněz je odrazem fungování ekonomiky ve svobodnému (zlatem neomezovaném) ekonomickém prostředí. "Tisk" peněz je přirozeným vedlejším projevem růstu kapitalistické tržní ekonomiky. Peněžní kontrakce (opak "tisku" peněz) je projevem ekonomiky v hluboké krizi. Kdy si konečně uvědomíte endogenitu současných peněz? Kdy si uvědomíte, že vývoj objemu peněz a dluhů je jen projevem toho jak ekonomika funguje? Kdy si uvědomíte, že peníze nejsou to, co determinuje vývoj ekonomiky. Kdy si uvědomíte, že je to naopak.

Nic jako QE, záporné úroky, zákazy hotovosti ... nevymýšlím. To už je všechno vymyšleno. Taky doufám, že si vlády uvědomí, že QE je bizarní, nesmyslný a zbytečný nástroj k oživení ekonomiky. Na druhé straně si trhy zvyknou na to, že když centrální banka začne nakupovat na trhu státní dluhopisy, tak se neděje nic moc zvláštního. To je jediný přínos QE. To, že v myslích banksterských panikářů zdomácní. :-) A možná jim konečně i docvakne, že státní dluhopisy jsou již z principu BEZRIZIKOVÉ. To, že se panikáři chovají, tak jako by byly státní dluhopisy rizikovou investicí, nic ne jejich principiální faktické bezrizikovosti nemění.

I ten nepodmíněný příjem je dnes již skutečností. Některé sociální dávky jsou již dnes v podstatě určitou formou nepodmíněného příjmu. Jde jen o to, aby společnost dostatečně vyspěla a zbohatla natolik, aby mohla postupně s přibývajícím technickým pokrokem a objemem nadbytečných pracovních sil, rozšiřovat možnosti nepodmíněného příjmu. A pokud pokrok přinese i dostatečné množství nových pracovních míst, pak hurá. K zavádění nepodmíněného příjmu pak v takovém případě nebude žádný důvod.

O Vaší prozíravosti a jasnozřivosti mám už dlouho vážné pochybnosti. :-) Ale v jednom s Vámi souhlasím. Je pošetilé shromažďovat majetek v penězích. A to bez ohledu na to, zda se jedná o zlatem kryté peníze, nebo o peníze účetní.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 12. 3. 2018 17:24 | reakce na Richard Fuld - 12. 3. 2018 11:26

Není to realita, leda tak vaše virtuální realita.
Svět samozřejmě v pohodě rostl i v době zlatého standardu, či dokonce freebankingu (Skotsko). A ne málo.
Že ekonomika roste jen díky státnímu monopolu na peníze a inflačnímu tisku, je demagogický blábol a propaganda těch, kteří z takového systému tyjí.

Navíc v posledních 40 letech naprosto nelze věřit statistikám inflace a tedy ani statistikám růstu HDP. Spíše roste nominální HDP, než reálné - statistiky ze ShadowStats.com jsem vám již ukazoval a zkuste si nominální růst HDP očistit o jejich údaj o inflaci a pak vyprávějte něco o tom, že "rosteme" jen díky tisku peněz.
Ano, chápu, tyto statistiky se vám nehodí do krámu a budete je zpochybňovat. Problém je, že vy se mi snažíte vnucovat jednu monopolní měnu a jednu oficiální statistiku inflace, já vám nic vnucovat nechci, chci jen svobodu - klidně si věřte fiatu a statistikám ČSÚ, ale nenuťte to ostatním.

A pro ilustraci: koukněte na jejich statistiku nezaměstnanosti (že prej krize je pryč a jsme v megaboomu):
http://www.shadowstats.com/alternate_data/unemployment-charts

A pak si přečtěte toto:
https://roklen24.cz/a/SNNs3/proc-se-friedman-mylil-recese-dela-z-americanu-lenochy

Snad z toho pochopíte rozdíl mezi realitou a iluzí vytvářenou státní propagandou.

Třeba vám i jednou dojde, že ne kapitalismus je příčinou problémů (které chcete "řešit" ještě větší mírou socialismu, regulací, přerozdělování a tisku peněz), ale že právě stát, regulace a tisk jsou zdrojem problémů. Že to díky regulacím a inflačnímu tisku dnes středňotřídný Američan neuživí ženu v domácnosti, nezvládá platit dětem školné, zdravotní pojistku celé rodině, splácet dům, atd... Kde je ten růst HDP, když na tyto věci dnes lidé nemají? Podle vás "díky tisku peněz" od 50.let americké HDP vzrostlo rapidně. Jo? Kde tedy je? Kde, když ve fifties a sixties na to střední třída (a tím myslím i kvalifikované dělníky, firemní úředníky, ...) měla a dnes moc ne?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 12. 3. 2018 12:47 | reakce na Richard Fuld - 12. 3. 2018 11:26

"Tisk peněz je odrazem fungování ekonomiky ve svobodnému (zlatem neomezovaném) ekonomickém prostředí. Tisk peněz je přirozeným vedlejším projevem růstu kapitalistické tržní ekonomiky. "

Násilím vynucený monopol je opakem svobody, kapitalismu a tržnosti.
Bohužel mluvíte (a myslíte) nějakou úplně jinou řečí, v úplně jinak definovaných pojmech. Vždy jsem předpokládal, že svoboda (a kapitalismus) je definován vlastnickými právy, absencí násilného donucení, svobodnou volbou, smluvní svobodou. Vy si myslíte, že svoboda a kapitalismus a trh jsou definovány obuškem, kriminály a vynucenými monopoly.

https://hlidacipes.org/bitcoin-jako-predzvest-globalni-zmeny-zazijeme-podobny-prechod-jako-z-feudalismu-do-demokracie-predvida-expert/

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+2
+
-

Richard Fuld | 15. 3. 2018 17:05 | reakce na Jan Altman - 12. 3. 2018 12:47

Já vím. :-) Dokud bude stát, nebude kapitalismus a svoboda. :-) Já vím. :-) Dejte si mokrej hadr na hlavu. Možná Vám to pomůže. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 9. 3. 2018 12:49 | reakce na Richard Fuld - 8. 3. 2018 17:17

Tak schválně, můžeme se vsadit, jak to dopadne.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 12. 3. 2018 11:28 | reakce na Jan Altman - 9. 3. 2018 12:49

Nejlepší způsob, jak správně předpovědět budoucnost, je ji změnit. Good luck. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Suchý | 8. 3. 2018 12:17 | reakce na Richard Fuld - 8. 3. 2018 10:43

Je to jeden starý příspěvek neznámého autora. Tímto se mu omlouvám za znovuzveřejnění, ale možná vám to pomůže pochopit co to je ten bankrot státu:


Jak probíhá státní bankrot? No, jak kdy. Za Ludvíka XIV. byl, pokud vím, státní bankrot každých pár let a jak se mu žilo :). Velký rozdíl je v tom, jestli si stát tiskne vlastní měnu, a jak je vázaná na zlato či jinou komoditu.

Za Ludvíka XIV. mělo zlato pořád svou cenu, takže jen ostrouhalo pár bohatých kupců, šlechticů a židovských bankéřů, kterým král řekl: "Rozhodl jsem se, že mi můj dluh odpustíte. A mimochodem, potřeboval bych půjčit znova." Reálné ekonomiky se to až tak nedotklo - "kromě" vysokých daní. Hlavně to tenkrát bylo jednodušší v tom, že zemědělské usedlosti byly soběstačné a většina lidu pracovala v zemědělství a byla odměňována mj. v naturáliích (čeledín pracoval za "za byt a stravu" apod.), případně měla nějaké vlastní políčko, takže hlad nehrozil a naturálie se daly vybartrovat.

Když si stát tiskne vlastní měnu (bez vazby na zlato), je státní bankrot o dost horší záležitost, krach znamená totální devalvaci této měny. Například v Českoslovenku roku 1953 proběhl státní bankrot formou měnové reformy. Tj. od roku 1948 do 1953 přivedli komunisti stát k bankrotu. Viz třeba http://www.totalita.cz/vysvetlivky/ref_menova_1953.php

Obecně takový krach znamená, že stát buď nevyplácí své závazky (důchody z penzijních fondů, podpory v nezaměstnanosti, platy státních zaměstnanců jako učitelů, policistů (!), vojska (!!) atd.), nebo že své závazky vyplácí pomocí peněz, které si mírnyxtýrnyx tiskne, tj. jsou bezcenné a prudce inflační (viz Zimbabwe). Protože na území státu je většinou povinnost akceptovat tyto peníze, tak to totálně rozvrátí ekonomiku a značná část obyvatelstva přijde o úspory, majetek i zdroje příjmů. BTW, spoříte v korunách, dolarech, akciích, zlatě, nebo nespoříte a doufáte, že jednou dostanete od státu alespoň nějaký důchod? :)

Pokud má stát závazky v zahraničí, záleží na tom, v jaké měně. Jestli je má v cizí měně (jako tenkrát Argentina v dolarech), tak buď drakonicky zvýší daně a sníží výdaje (podpory v nezaměstnanosti, zdravotnictví, platy učitelů...), aby měl na splácení, nebo závazky prostě nesplácí. Jak se k tomu nesplácení postaví (jestli je prostě svévolně škrtne, nebo odloží splatnost na 100+ let) je skoro jedno, v každém případě to zahraniční partnery naštve. Že by kvůli tomu někdo poslal přes hranice exekutora, aby zabavil národní poklad a význačné budovy (v doprovodu tankové divize), to se nestává. Ale dovedu si představit převzetí nějakého území v rámci kompenzací, například Německo po první světové přišlo o Porúří. Ze strany Francie se vlastně jednalo o exekuční titul na tamnější uhlí :)

Takže důsledkem neplacení závazků je spíš faktické hospodářské embargo - kdo by tam také cokoli vozil, když za to nedostane zaplaceno. Takže do takové země jsou omezeny dodávky ropy (ledaže by platila předem - ale z čeho, když na všechno si musí půjčit, a kdo by jí půjčil, když dluhy nesplácí?), ale i léků, atd. Což dále postihne místní ekonomiku a životní úroveň obyvatelstva. Ropu, léky apod. by samozřejmě mohly dovézt i místní subjekty, ale ty typicky trpí nedostatkem peněz v důsledku zhroucení místní poptávky a vysokých daní, či druhotnou platební neschopností, protože jsou nuceny přijímat místní bezcennou měnu. (Ani v CZE si nemůžete otevřít hospodu s tím, že budete inkasovat jen ve Švýcarských francích, koruny brát musíte :).

Pokud má stát závazky vůči zahraničním subjektům ve vlastní měně, je to jednodušší, může je splatit tisknutím vlastních peněz. Dělalo to Německo mezi válkami, tisklo si marky aby mělo na válečné reparace, které mu předepsala Versailleská smlouva. (Jenže tenkrát to i běžní Němci brali jako pomstu vítězným mocnostem, takže to ekonomiku "až tolik nerozvrátilo" a po měnové reformně inflace ze dne na den ustala - viz http://www.schoolshistory.org.uk/ASLevel_History/week6_economicrecovery.htm ).
V podobné situaci je dnes USA - jeho dluhy jsou denominovány v jejich vlastních dolarech, tak si ty dolary prostě tisknou a kurz dolaru klesá. Vtip je v tom, aby neklesal moc rychle, aby nevznikla panika :). Taky proto tomu tištění peněz říkají eufemicky "kvantitativní uvolňování" a netisknou je okatě, ale formou "státních záruk za bankovní úvěry" apod. Ale i tak to má na obyvatelstvo dopad v podobně snižování kupní síly, snižování reálné hodnoty úspor, zvyšování nezaměstnanosti a zvyšování (budoucích) daní.

Stručně: Když se stát zadlužuje, tak buď doufá,
- že bude splácet jen úroky a k tomu nenápadně tisknout inflační peníze, aby ten dluh proporcionálně k HDP moc nerostl (viz Paroubkovo "Státní dluhy se neplatí"),
- nebo že to z budoucích generací vyrazí na zvýšených daních a tím dluh splatí,
- nebo že v budoucnu spláchne svou měnu do kanálu, udělá měnovou reformu a finanční systém tím "vyresetuje". Majetek elit samozřejmě bude mít takovou formu, aby se ho reset nedotkl.

A nebo se stát zadlužuje proto, že je u kormidla banda gaunerů, které buď baví "být velkým zvířetem za každou cenu", nebo se snaží vytunelovat co se dá a plánuje stylem "až se to zbortí, my už budem za vodou". Nicméně jedna z výše uvedených tří variant nakonec nastane.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+9
+
-

Richard Fuld | 8. 3. 2018 17:30 | reakce na Zdeněk Suchý - 8. 3. 2018 12:17

Velmi košaté a rozsáhlé, ale moji zvědavost to tedy neuspokojilo. :-(

Pochopím, že že může být problém, když jedna země dluží jiné zemi navíc v cizí měně. To ale není případ standardní vyspělé ekonomiky, která má zpravidla celý svůj státní dluh krytý úsporami vlastních domácností.

Jednoduše jsem přesvědčen o tom, že státní krach je ve standardních ekonomikách vyloučen.

Nicméně zajímavým případem jsou země eurozóny, které nemají dluhy tak úplně ve vlastní měně, protože je mají v měně společné. Tahle diskrepance může vyvolávat obavy v podobě krachů jednotlivých zemí eurozóny, k jejichž odvrácení však drží klíč v ruce společná centrální banka. Zatím ECB svoji roli v tomto ohledu plní a nejspíš jí ani nic jiného do budoucna nezbude. Pokud tedy bude mít stát problémy s vlastním krachem, tak jen proto, že ho v těchto problémech nechá jeho vlastní centrální banka.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Altman | 9. 3. 2018 15:08 | reakce na Richard Fuld - 8. 3. 2018 17:30

1) Z tvrzení, že státní dluh (dluh nasekaný politiky za účelem se napakovat a uplatit některé voličské vrstvy) je kryt úsporami (i těch lidí, kteří ty politiky a ten systém kritizují a odsuzují), se mi otevírá kudla v kapse. Nehodlám připustit, aby moje reálné úspory (reálně odložená spotřeba) byla vydávána za kolaterál půjčky, kterou si vzal nějaký Andrej, aby uplatil penzistu Frantu, či si sám sobě udělil dotaci na novou linku na toastový chleba.

2) Státní bankrot si lze představit i nepeněžně, hmotně: stát slíbí svým zaměstnancům, podporovatelům, penzistům, ... více reálných statků (zdravotních služeb, jídla, bydlení, podpory OZE, ... - a to formou mandatorního zákonného nároku), než kolik se na daném území produkuje, resp. než kolik si produktivní nechají sebrat.
Pokud například devadesáti procentům neproduktivních slíbí důstojné bydlení, energie, jídlo, atd... a nebude schopen o tolik prostředků připravit desetinu produktivních, je to zkrátka default na jeho zákonný závazek. A schopnost tisknout si měnu, ve které si snaží půjčovat, s tím nesouvisí. V realitě jde o reálné toky=směny reálných statků.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Richard Fuld | 9. 3. 2018 17:48 | reakce na Jan Altman - 9. 3. 2018 15:08

1. Taky mi to vadí. Pokud nehodláte připustit, aby Vaše peníze nebyly kolaterálem ve vztahu k dluhům obecně (jak soukromým, tak státním) pak Vám zbývá nedržet tyto peníze v množství větším, než malém. Pokud se takto bude chovat každý, garantuji Vám, že dluhů obecně bude jen velmi malé množství, protože zde nebudou žádné úspory, jimiž by bylo nutné nějaké dluhy krýt. Zůstal by zde pouze objem dluhů a peněz, jenž konstantně obíhá v ekonomice, což je ta nejrobustnější forma ekonomiky, jakou si lze představit.

2. Primární příčinou Vámi popsaného bankrotu by ale byla krize ekonomiky (krize produkce), nikoliv velikost státních dluhů, nebo státních výdajů. A takové riziko nerovnováhy samozřejmě existuje. Jde o situaci, kdy kupní síla poptávky bude radikálně silnější než nabídka. Tato situace ale sama vyústí v oslabení kupní síly poptávky růstem cen nabídky, takže žádný bankrot nehrozí. Nadměrná poptávka nemůže vést ke krizi již z principu fingování ekonomiky, protože nadměrná poptávka běžně vede k růstu investic do produkčních kapacit. Krizi ale velmi snadno může vyvolat pokles kupní síly poptávky, který vede automaticky k nadbytečnosti stávajících produkčních kapacit a poklesu investic do těchto kapacit. V tomto případě nemůže fungovat úprava cen směrem dolů, protože existuje hotovost, která neumožní nastolení rovnováhy poklesem nominálních úrokových sazeb do výrazně záporných hodnot. Oslabování kupní síly poptávky tržním přerozdělováním a vyváděním peněz do úspor a na sekundární trhy tak nevyhnutelně vede do deflační pasti, v níž se nedávno ocitl téměř celý vyspělý svět, který je charakteristický právě gigantickým objemem peněz obíhajících na sekundárních kapitálových trzích, gigantickými úsporami a gigantickými státními i soukromými dluhy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Altman | 10. 3. 2018 19:12 | reakce na Richard Fuld - 9. 3. 2018 17:48

ad1) Jako že by v takové situaci politici přestali toužit po provizích z předražených státních zakázek, po uplácení voličských mas pastelkovným, přídavky, dotacemi, zvyšováním penzí, ...? Že by nechtěli nabírat další a další úředníky, policajty, ...? Že by se tedy nechtěli zadlužovat, či monetizovat dluh nějakým QE?

Opravdu se mi nechce věřit, že něčemu takovému věříte. Že politici generují dluhy proto, že lidé spoří. A ne proto, že chtějí rozhazovat, inkasovat provize a kupovat si hlasy.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 12. 3. 2018 11:46 | reakce na Jan Altman - 10. 3. 2018 19:12

"Jako že by v takové situaci politici přestali toužit po provizích z předražených státních zakázek."
Věřím, že to jde. Chce to jen, aby si lidé konečně uvědomili, že tím jak politici okrádají stát (kraje, obce), okrádají i je samotné a jejich potomky. Pouze v tomto spočívá účinná forma vlastenectví v této zemi. O všem ostatním vždy rozhodovali jiní o nás bez nás. Rozkrádání státu je jediný skutečný problém, který bychom měli umět vyřešit sami. A těmto lupičům pak náramně vyhovuje současná docela rozšířená mentalita, kdy všichni řeší jen své individuální zájmy a stát a samosprávy mají pouze za svého nepřítele č. 1.

Podplácení voličů? To už spadá do politické soutěže a za výsledek jsou odpovědní především voliči a současný nedokonalý systém demokracie.

Opakuji, že nadměrné zadlužování státu je problémem už v okamžiku, kdy k němu dochází a projeví se nadměrnou inflací (růstem cen spotřebního zboží). V situaci, kdy centrální banka nakupuje státní dluhopisy tak činí jen v zájmu stability bankovního systému. Z hlediska fungování ekonomiky nemá tato čistě finanční operace vůbec žádný vliv. Případná snaha napravit následky nadměrného zadlužování státu fiskálními restrikcemi, dojde pouze k deflaci, která původní poškození inflací nedokáže nahradit. Naopak deflace poškodí ekonomiku mnohem závažnějším způsobem, než inflace a postihne úplně všechny (snad jen držitelé peněžních úspor by mohli "vydělat").

Je potom na voličích, aby vytrestali rozhazovačnou vládu, za níž vzrostla nadměrně inflace, která poškozuje především chudší vrstvy. Všichni ale musí ve volbách trestat politiky, kteří zadlužili stát jen proto, aby ho mohli oloupit. A to konečně volbou ANO, SPD a Pirátů nastává. Trvalo to dlouho, ale je to tu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Suchý | 12. 3. 2018 14:20 | reakce na Richard Fuld - 12. 3. 2018 11:46

......Věřím, že to jde. Chce to jen, aby si lidé konečně uvědomili, že tím jak politici okrádají stát (kraje, obce), okrádají i je samotné a jejich potomky. Pouze v tomto spočívá účinná forma vlastenectví v této zemi.....
On ten socialismus a komunismus je geniální myšlenka, akorát ti lidi to pořád kazí :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Richard Fuld | 15. 3. 2018 17:03 | reakce na Zdeněk Suchý - 12. 3. 2018 14:20

Nejde o komunismus ani o socialismus. Jde o demokracii. Jestli chcete diskutovat s někým jiným, o něčem jiném, než píšu já, tak reagujte na příspěvky jiných. :-)

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Jan Altman | 12. 3. 2018 12:51 | reakce na Richard Fuld - 12. 3. 2018 11:46

To jste zjevně opsal od vaší modly agenta Bureše, že?
Od toho, který rozkrádání státu řeší ještě intenzivnějším loupením, pochybnými privatizacemi a dotacemi počínaje Čapím hnízdem a aktuální stamilionovou dotací na novou linku na výrobu toastového chleba konče.
Váš idol maká dle vašeho gusta a vámi výše popsané "vlastenecké" světlé zítřky jsou na dosah.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

foxy | 8. 3. 2018 20:39 | reakce na Richard Fuld - 8. 3. 2018 17:30

Státní bankrot jste viděl v Řecku. Jen ho přejmenovali na restrukturalizaci dluhopisů.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Richard Fuld | 9. 3. 2018 17:55 | reakce na foxy - 8. 3. 2018 20:39

Ale v Řecku nebyl žádný státní bankrot. V Řecku šlo o vydírání. Buď prodáte přístavy, snížíte důchody ... nebo Vám nebudeme refinancovat státní dluh. Podobný princip je uplatňován na rozvojové země a jejich přírodní bohatství. Pokud tehdy zbankrotovalo Řecko, pak v tomto smyslu jsou v bankrotu všechny vyspělé země světa, protože žádná z nich neustojí bez pomoci centrální banky útok panikářských banksterů na trh se státními dluhopisy. Řecko mělo tu smůlu, že už v podstatě nemělo vlastní centrální banku a ECB, resp. celá slavná Trojka se z banksterů podělala. Směs ekonomického terorismu a nezměrného diletantství a/nebo kolaborace.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Suchý | 10. 3. 2018 04:36 | reakce na Richard Fuld - 9. 3. 2018 17:55

V Řecku si dodnes nemůžete jako Řek vybrat z bankomatu nebo z banky kolik chcete, ale platí tam přísný limit na výběr. Proč asi?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 12. 3. 2018 11:47 | reakce na Zdeněk Suchý - 10. 3. 2018 04:36

V Řecku to banksteři a hlavně Trojka pohnojila na desetiletí. Nechápu čemu se divíte.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Zdeněk Suchý | 12. 3. 2018 14:22 | reakce na Richard Fuld - 12. 3. 2018 11:47

A jsme doma. Tomu pohnojení se jinak říká státní bankrot.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Mirek Hasík | 10. 3. 2018 09:06 | reakce na Zdeněk Suchý - 10. 3. 2018 04:36

Nestíhali by doplňovat bankovky v bankomatech?

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Zdeněk Suchý | 8. 3. 2018 18:12 | reakce na Richard Fuld - 8. 3. 2018 17:30

Jak tedy nazvat to co se dělo v roce 2001 v Argentině? Tady je návod jak přežít bankrot státu:
http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/jak-prezit-ekonomicky-kolaps

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Richard Fuld | 12. 3. 2018 11:52 | reakce na Zdeněk Suchý - 8. 3. 2018 18:12

Argentina je jen další příklad země vyrabované bakstery jednoduchým schématem:

1. Poskytnutí úvěrů v cizí měně.
2. Ukončení refinancování úvěrů.
3. Kolaps ekonomiky a deflace.
4. Vykoupení reálných aktiv za hubičku.
5. Z občanů jsou otroci korporací, které vše vykoupily.

V Africe se zatím ani jiným způsobem nepostupovalo.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Martin Risik | 10. 3. 2018 10:35 | reakce na Zdeněk Suchý - 8. 3. 2018 18:12

Dík za link, naozaj fascinujúce čítanie.

Len som nepochopil tú krátku zmienku o poľnohospodárskej pôde. Najprv bola Argentína obilnicou sveta a potom prišli korporácie a skúpili pôdu. A ďalej nič, nepíše sa tam, či naozaj skúpili úplne všetko, či to aj ďalej vlastnia, takže nerozumiem, prečo obyčajný argentínec nemôže v malom a na svojej záhradke pestovať pre seba a svoju rodinu a tým si zlepšiť život.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Novak Josef | 7. 3. 2018 16:21 | reakce na Jan Altman - 7. 3. 2018 10:45

Citace - Jan Altman / 07.03.2018 10:45

.....Ale nejjednodušší vysvětlení je to, že problém je v systému, ne? Jen lidé (ekonomicky nevzdělaní) nechápou složité příčiny a vazby a tak proti tomu systému volí dost nesmyslně, v podstatě volí jeho další posilování a prohlubování (a sklidí důsledky - v konečném důsledku ekonomický kolaps).
.....................


Pane Altman, akosi vás nechápem.....
Však dnešný systém VYTVORILI AJ UDRŽUJÚ ľudia vysoko vzdelaní, samí intelektuáli, samí nobelisti. A my drobní nevzdelaní hlupáci, ktorí ho kritizujeme , my predsa nemôžme mať viac pravdy, ako tí superIntelektuáli.
---------------------------
A aby to bolo ešte HODNE komplikovanejšie, tak sa v tom článku, ale aj v tejto diskusii pospájali DVE KATEGÓRIE problémov :
-čistá ekonomia
- kulturno-civilizačná téma. Migranti muslimáci.
A autor sa tak trochu opatrne postavil ZA migráciu, aj tak opatrne aj za tú divnú finančnú politiku. Taká typická "kritika v rámci zákona" . Jediné, čomu sa vyhol - takému opatrnému kopnutiu do Putina. Čím vyvolal pochybnosti o svojom správnom politickom postoji.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Novak Josef | 7. 3. 2018 09:44

"Dluh italské vlády přesáhl 132 procent HDP, řecký 180 procent. Pro Evropu a zejména eurozónu je ale italský dluh mnohem hrozivější. "

Pan autor asi nečítal Keynesa, a nesleduje reporty centrálnych bánk. Je predsa všeobecne známe, že DLHOM SA TVORIA PENIAZE. Viac dlhu = viac peňazí. Dnes sme teda strašne bohatí, máme spústu dlhu.
Centr. banky sa pretekajú v tom, aby naemitovali viac peňazí, viac dlhu, a znížili úroky až do mínusu, aby PODPORILI TVORBU DLHU. A tu autor píše akési nezmyselné obavy z dlhu.

A tato výčitka je fakt divná :
" a kterou voliči vytrestali za to, že otálela s řešením přílivu migrantů. "
- a je aj nepravdivá. Je všeobecne známe, že talianski vládnuci politici všemožne podporovali dovoz migrantov. Vôbec s tým dovozom neotáľali. A všetkým dovezeným migrantom zabezpečili dôstojné socialne podpory, bývanie, lekárov.....
Skutočné riziko vzniká až teraz - ak víťaz volieb ODVEZIE Z ITÁLIE tých migrantov. A následne NEBUDE MAŤ KTO pracovať na dôchodky italských dôchodcov.

Taktiež autorove obavy z KRACHU Talianska, pokiaľ odíde z EU sú zbytočné. Však zotrvanie Itálie v EU je v záujme celej EU, a ECB zaplatí tie talianske dlhy ABSOLUTNE BEZ PROBLÉMU. Draghy proste ťukne do svojho euroemisného PCčka tri krát navyše, a z milard eur vytvorí BILIONY Eur. A Taliansko je z dlhov von.

Je chybou, ak pro-europski novinári píšu vzájomne si odporujuce názory. Treba držať jasný trend. Nie je možné súčasne podporovať dovoz muslimov, a súčasne ho kritizovať. Nie je možné kritizovať nárast dlhov, a súčasne chváliť kvantitatívne uvoľňovanie centr. bánk.
Autorovi doporučujem viac sledovať komentáre v ČT, v ktorých tieto otázky nespočetne krát vysvetlili, a jasne ukázali riešenie problémov : " VIAC DLHOV, VIAC MIGRANTOV, VIAC EURÓPY. My to zvládneme."

Nahlásit

+25
+
-

Gabriel Pleska | 8. 3. 2018 00:35 | reakce na Novak Josef - 7. 3. 2018 09:44

Chcete vidět, jak to vypadá, když to někdo s ironií umí? Dejte si roberta antonia tady: https://finmag.penize.cz/diskuze/334200-ocelova-pest-donalda-trumpa – a stačí mu tři řádky.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+4
+
-

Novak Josef | 8. 3. 2018 10:16 | reakce na Gabriel Pleska - 8. 3. 2018 00:35

Nuž, tie slová roberta antonia :

" Když cla zavádí Trump, je to magořina, populismus a ekonomická sebevražda.
Když cla zavádí EU, je to boj proti sociálnímu dumpingu. "

- Vy na vašej politickej strane predsa štandartne pomenovávate Trumpa slovami "magor, populista" . To nie je v mainstreamackej terminologii ironia, to je mainstreamacke FAKTICKÉ hodnotenie Trumpa.
Robert antonio to povedal tak, ako to nazývate vy, mainstream. To je CITÁCIA, nie ironia.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Novak Josef | 7. 3. 2018 15:51 | reakce na Novak Josef - 7. 3. 2018 09:44

Tak, ..... a je to blbé.......
Môj komentár má celkom obstojný úspech. Lenže ja absolutne neviem, či ten úspech je :
1. Od tých ktorí pochopili moju iróniu, a pochválili ma za výborne sformulovanú iróniu

alebo
2. Od tých správnych, bruselských euro-atlantických slniečkárov a keynesákov, ktorí moje slová prijali ako fundovanú pochvalu a ocenenie toho trápneho článku o talianskom politickom pošmyknutí sa.

V každom prípade som potešil miestnych, finmagáckych budovateľov šťastných zajtrajškov. A nedal som žiadny dôvod na cenzorský zásah, nakoľko som reagoval veľmi pozitívne.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Jan Amos | 8. 3. 2018 08:46 | reakce na Novak Josef - 7. 3. 2018 15:51

Ač jsem častý oponent současného směřování Finmagu, velmi oceňuji moderování Gabrielem Pleskou. Za ty roky, kdy Finmag čtu, vstupoval do diskuzí velmi sporadicky a řekl bych, že vždy rozpoznal hrozící flame. Nenašel bych případ, kdy potlačoval kritický názor.

Sám jsem kdysi založil na Pandoře skupinu, která měla přes pět stovek aktivních členů a několikrát se málem rozpadla kvůli osobním útokům aktérů. Krotit vášně je velmi obtížné a nevděčné. Nejjednodušší je blokovat, to pan Pleska nedělá, jak je běžnou praxí na jiných serverech. Tohoto přístupu zde si velmi vážím.

Ironickému příspěvku pana Nováka jsem plusový bod dal, ale také si myslím, že ironie, která překračuje zkratku, se spíše stává parodií sebe sama. A ač jsem před čtvrtstoletím studoval VŠ na Slovensku a slovenštinu jsem kdysi užíval i jako pimární jazyk, cítím při čtení delšího příspěvku ve slovenštině, že potřebuji vynaložit více soustředění na jeho pochopení. A když navíc je podstata díky ironii inverzní...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+3
+
-

Michal Mrozek | 8. 3. 2018 07:52 | reakce na Novak Josef - 7. 3. 2018 15:51

A to je obvyklý problém ironických textů. Není čemu se divit. Pokud to zkusíte bez ironie, zřejmě vám budou na oplátku všichni rozumět a bude jim jasné, jak to myslíte. BTW.: Pokud např.na facebooku mrknu na weby podporovatelů pana Babiše, mnohé oslavné fráze jako by z pera vypadly ironickým poznámkám libertariánů. Naprosto stejná slova, jen na jiném webu, a mají přesně opačný smysl.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+1
+
-

Novak Josef | 8. 3. 2018 09:47 | reakce na Michal Mrozek - 8. 3. 2018 07:52

Citace - Michal Mrozek / 08.03.2018 07:52

...........Pokud to zkusíte bez ironie, zřejmě vám budou na oplátku všichni rozumět a bude jim jasné, jak to myslíte.........Pane, radšej by som písal bez ironie. Ale to by ma rýchlo vymazali, pretože na tunajší štýl "slniečkárskych" článkov by som bol politicky nekorektný.
Na tunajších článkoch nemám problém s ich INÝM NÁZOROM. Mám problém s ich skrytou, "nenápadnou" demagogiou. Len taký nie celkom typický príklad, názov tohto článku : "ITALOVÉ BUDOU ZLOBIT" . Tu sa hrá o prežitie EU, hrá sa o muslimatizáciu europy, ..... a autor to nazve "budou ZLOBYT" .
Zlobia iba malé deti. Nie mnohomilionový národ.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Jan Capouch | 7. 3. 2018 12:47 | reakce na Novak Josef - 7. 3. 2018 09:44

Autor vlastně zastává stanovisko, které zároveň vyvrací.
"Vyrovnat se s tím, toť věčný úkol filosofie."

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

+5
+
-

Novak Josef | 7. 3. 2018 16:25 | reakce na Jan Capouch - 7. 3. 2018 12:47

"Autor vlastně zastává stanovisko, které zároveň vyvrací. "

- takýto postoj je ideálny - poteší obe súperiace strany. A zároveň ukáže autorovu nekonečnú objektivitu.

Je to skoro také, ako to moje ironické písanie. Aj ja som potešil obe strany. Keby som to napísal otvorene, už to je zmazané.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Karel Mašek | 7. 3. 2018 11:44 | reakce na Novak Josef - 7. 3. 2018 09:44

Kdyby tu tak byl pan Pleška a Kašpárek, ti by se nad tímto příspěvkem určitě rozplývali samou chválou! Konečně se jim podařilo konvertovat jednoho člověka na neomarxismus, a to i bez dlouhých studiích na Masaryčce. Budiž jim chvála!

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Novak Josef | 7. 3. 2018 15:59 | reakce na Karel Mašek - 7. 3. 2018 11:44

Citace - Karel Mašek / 07.03.2018 11:44

Kdyby tu tak byl pan Pleška a Kašpárek, ti by se nad tímto příspěvkem určitě rozplývali samou chválou!............................


Pane Mašek, vlastne som vam vďačný za vaše slová.

Už som mal obavu, že tu väčšina prítomných vskutku súhlasí s mojimi vetami a považuje ich za hlbokú podporu bruselskej neokomunistickej ekonomii a bruselskému kulturnemu neokolonializmu.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Martin Rubáš | 7. 3. 2018 05:14

Italové mají dost proevropských stran. Salvini a Berslusconi slíbili deportace ilegálů a proto je lidé volili. Ale zôstane asi jenom u slibů.

Nahlásit

+3
+
-

Novak Josef | 7. 3. 2018 09:47 | reakce na Martin Rubáš - 7. 3. 2018 05:14

Ak zôstane asi jenom u slibů , tak talianske dôchodky sú v pohode. To iba my vo V4 ostaneme bez penzijí.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

-1
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK