Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Několik poznámek k argumentaci proti EET aneb cherry picking v praxi

20. 7. 2015
 9 325
39 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Přijde mi zvláštní kolika komentátorům uchází, že autor nehodnotí EET, ba dokonce explicitně ani šedou ekonomiku. Pouze rozporuje argument, že míra zdanění zásadně ovlivňuje procento šedé ekonomiky.

Nemohu si pomoci, ale tato neschopnost interpretovat text se v poslední době nějak rozmáhá. Je s námi / je proti nám - toť vše co spousta čtenářů vidí. To je strašlivě špatně a je to špatně i pro byznys. Více teorie, více akademiků, méně ideologů! (Kdo to nevíte - ekonomů s IF zahraničními publikacemi je v Česku zoufale málo.)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
10
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Na druhou stranu, minulý týden jsem hledal na rychlo oběd a měl jsem k dispozici pouze kartu.žádnou hotovost a k mému úžasu jsem navštívil 5 menších restaurací, večerek či čeho a nikde nebrali karty. Registrační pokladny na ně!
Jistě namítnete poplatek bankám, ehm, myslím že tak horké to s ním není.Důvod bude spíše v možnosti optimalizovat daně.Byť svést to na zlé bankovní poplatky je jistě prvotní impuls.

Nahlásit
-
-3
+

Diskuze

"...Nemohu si pomoci, ale tato neschopnost interpretovat text se v poslední době nějak rozmáhá..."

Omyl, "neschopnost interpretovat text" je dlouhodobá víceméně setrvalá :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Ne, protože NE a basta?
Nebo proto, že si to úpěnlivě přejete?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Ne.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Vaše přirovnání a humor se mi líbí, skoro jak za doby dobrého vojáka Švejka. Pište dál, sice to nezměníme, ale aspoň se pobavíme...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A dýško jsi platil kartou servírce na účet ???

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já jsem si zase do sklepa objednal z Číny 100W klasickou žárovku.
A když jsem pronajímal byt, tak jsem si toho zájemce napřed prohlédl a zvážil i jeho "kulturní kompatibilitu".

Soudruh kosočtverec mnou jistě pohrdá.

A moje babička (chudá důchodkyně), když potřebovala vymalovat, tak byla ráda, když ušetřila pětinu ceny, protože nechtěla paragon. Já bych jí rovnou zastřelil! Když si představím, že za toho mohl být další milimetr Blanky a pár litrů řepkového oleje, je mi do breku.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Představte si, že jsem také nerespektoval pravidla, koupil jsem bony od vexláka a o Husákovi řekl, že je vůl. Ukřižovat!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Přečtěte si zápisky z koncerence ve Wansee - také ukázka skvělé a přísně logické argumentace.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Nula procent zdanění (zákazů a regulací) = nula procent šedé ekonomiky.
Sto procent zdanění = sto procent šedé ekonomiky.
Nebo ne?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Já si myslím, že ačkoliv může člověk mít podobné postoje jako pan Kovanda, nemusí za každou cenu přijímat jeho argumentaci, když je postavena na špatných základech. Také jsem si v článku, na který autor nyní reagoval, všiml tvrzení, která působila přinejmenším jako zavádějící až demagogická. Bohužel je pravda, že spousta článků na tom bývá i hůře.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Přijde mi zvláštní kolika komentátorům uchází, že autor nehodnotí EET, ba dokonce explicitně ani šedou ekonomiku. Pouze rozporuje argument, že míra zdanění zásadně ovlivňuje procento šedé ekonomiky.

Nemohu si pomoci, ale tato neschopnost interpretovat text se v poslední době nějak rozmáhá. Je s námi / je proti nám - toť vše co spousta čtenářů vidí. To je strašlivě špatně a je to špatně i pro byznys. Více teorie, více akademiků, méně ideologů! (Kdo to nevíte - ekonomů s IF zahraničními publikacemi je v Česku zoufale málo.)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
10
+

Možná pane nevíte kolik poplatek bance dělá a pravděpodobně nevíte, že celou učetní agentu stovek plateb kartou musí zpracovat učetní za nemalé peníze - je to totiž mnohonásobně učetně složitější, než příjmout cash. Pravděpodobně nepodnikáte, takže si promluvte s někým kdo se s tím potýká a pak možná pochopíte proč se malí živnostníci vyhýbají platbě kartou. Primární důvod není okrádání státu ale okrádání živnostníků bankamí a finanční zátěž se zpracováním slož. učetníctví.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Nic tak nudného a odtrženého od reality našeho podnikatelského prostředí jsem dlouho nečetl.
Autor je ryzý teoretik a přál bych mu chvilku podnikat v Česku, zvláště v gastro businessu a ubytovacích službách / na malém městě/ a jezdit v 10 let starém autě . Pak by možná pochopil, že nejsou jen drahé restaurace a hotely v Praze ale, že šedá ekonomika je pro spoustu živnostníků nechtěná nutnost aby vůbec přežili. Mimochodem, Chorvatsko snížilo DPH v těchto oborech na 13 % , ovšem včetně prodeje alkoholu. V Česku má být 15% a na alkohol 21%. Správně jsme si vybrali EEt v Chorvatsku, jsme na tom totiž podomě - vláda a státní správa prolezlá korupcí skrz na skrz a zloděj křičí chyťte zloděje a jako zloději jsou označeni ti nejmenší a nejviditelnější. Autorovi dopporučuji jít si raději zaveslovat místo psaní akademických tabulkových, statistických blábolů.

Nahlásit

-
2
+

Moc hezky napsáno, pobavil jste mne. Simonu Hornochovou znám osobně a musím říci, že se mi z jejích prohlášení zvedal kufr, tohle bych do ní neřekl ....

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nemyslím si, že by byl nejlepší ani omylem. Ano, velmi podrobně rozebral jednu větu v poměrně komplexním článku, kdy autor uvádí, že hlavním důvodem pro vznik šedé ekonomiky je velké zdanění a regulace. A my jsme se dozvěděli, že to asi tak bude, ale existuje spousta dat, které toto tvrzení neprokazují - hmm, to jsem překvapený, že na takovouto věc má vliv ještě padesát dalších faktorů a kolerační analýzou dvou z nich se nedoberu statisticky významné závislosti. Opravdu objevné!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Banky prostě poskytují špatnou službu vzhledem k prostředí, v jakém se pohybují. Sice za to třeba nemohou (i když na to bych nesázel), ale který podnikatel může za to, na jakém trhu podniká? A kterému podnikateli se trh přizpůsobí, aby mu šly kšefty?
Banka nabízí zprostředkování za poplatek např. 1-4% + ve většině případů čas navíc oproti platbě hotovostí + 20% výpalného , protože bonzují drábům. Buďto musejí drábové zvolnit tempo, banky přestat bonzovat nebo nějak jinak transakci vylepšit pro jednu či druhou stranu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

http://echo24.cz/a/iPWdr/online-pokladny-zlikviduji-zivnosti-prave-o-to-jde

Nahlásit

-
0
+

To jste uvedl pěkný argument pro zavedení EET. A teď se přeneste od své vlastní zkušenosti trochu jinam a vžijte se do obyčejných starších lidí. Nemusí být až tak staří a i tak mohou mít problém s moderní technikou. Nedávno jsem zaslechl příběh o paní, která poprvé kupovala na kartu v obchoďáku a měla zadat PIN. Vzala si čtečku do ruky jako mikrofon a nahlas, takže to slyšeli všichni v řadě za ní, pronesla: "Sedm, pět, nula, devět." To je jistě extrém a brzy se to naučí. Pokud je ale vedoucí obchodu v zapadlé vísce šedesátiletý pán, tak tenhle přístup ho prostě od dalšího podnikání odradí.

Hotovost znamená svobodu - tu vezmou téměř všude. Karty neberou všude a poplatky, které musí podnikatelé za službu placení kartou hradit, nejsou nijak malé.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Děkuji panu Kokešovi, že si dal tu námahu a ukázal tady dobře vypracované statistiky. Mám jen výhradu k poslední části - to, že existuje silná korelace (případně antikorelace) mezi dvěma jevy, neznamená, že jsou tyto na sobě přímo závislé. Může existovat i jiný jev, na kterém jsou oba tyto jevy závislé.
A zároveň bych souhlasil s panem Hawkie. Tradice může mít v ekonomice alespoň po nějakou dobu hodně silný vliv.

Nahlásit

-
-1
+

Na druhou stranu, minulý týden jsem hledal na rychlo oběd a měl jsem k dispozici pouze kartu.žádnou hotovost a k mému úžasu jsem navštívil 5 menších restaurací, večerek či čeho a nikde nebrali karty. Registrační pokladny na ně!
Jistě namítnete poplatek bankám, ehm, myslím že tak horké to s ním není.Důvod bude spíše v možnosti optimalizovat daně.Byť svést to na zlé bankovní poplatky je jistě prvotní impuls.

Nahlásit

-
-3
+

Ano, děkuji za námahu jak objasnit nekompetentnost některých spisovatelů a rádobypopekonomů. To by jste pane kolego od rána do večera ale nemusel dělat nic jiného než je edukovat .-) a poukazovat na to jak si zlehčují život psaním čehokoliv co přinese zisk bez ohledu na kvalitu.
Neříkám že je lehké produkovat několik sofistikovaných článků týdně které pro svoji obživu potřebují.Mimochodem váš článek asi bude kolegovi dost ležet v žaludku.

myslím že spojitost by se dala najít,jak jistě většina tuší, mezi efektivností využití daní.
Lidem zrátka jen vadí platit daně aby je pak někdo rozkradl a koupil si jachtu nebo vilu na ostrově. kvůli tomu opravdu nemakáme.
Kdybych věděl že mi vyšší daně a soc odvody přinesou například lepší dálnice důchod nebo jiné sociální služby, rád je zaplatím.

Nahlásit

-
1
+

Díky za upřímnost...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To, že si někdo stanoví pravidla, jak okrádat druhé, ty druhé nezavazuje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tohle je nejlepší článek na Finmagu za dlouhou dobu (nejde ani o to, co říká, ale způsob argumentace). Díky za něj.

Nahlásit

-
1
+

Vy, kteří platíte daně v plném rozsahu, kteří dbáte na to, abyste nepodvedli stát ani o korunu, mluvte o tom, že jde o šmírování lidí, že je to zbytečná byrokracie a zátěž pro malopodnikatelský sektor. Vy, kteří však daňovou kreativitu považujete za své samozřejmé privilegium a nezadatelné právo, vy už přestaňte s výmluvami halasným odváděním pozornosti od skutečného jádra problému, kterým je v této zemi hluboce zakořeněné nerespektování pravidel.

Nahlásit

-
0
+

Napřed ekonomický vodborníci změří rozsah, z podstaty věci skryté, šedé ekonomiky na 3 platné číslice a pak se hádaj s kterým jiným "přesným hausnumerem" to koreluje.
Buhehehéé.

K tomu poslednímu grafu. Je v tom HDP na hlavu zahrnutá i ta šedá ekonomika? Aby on se z toho nestal stejnej obláček bodíků jako u těch ostatních grafů...
Kromě toho bych klidně tvrdil, že v rozsahu šedý ekonomiky nepůjde jen o daně, ale i o regulatorní zátěž. Kozí sýry "zásadně nevhodný ke konzumaci lidmi" jsou takovej příklad šedivění ekonomiky. Jenže určit tuhle zátež je v tom kvaziprávním bordelu prakticky nemožný (a navíc nejde jen o existenci zákonů a vyhlášek, ale i o to jestli je někdo opravdu vynucuje).

Nahlásit

-
0
+

Šedá ekonomika...
Sice nejsem ekonom, i když každý podnikatel jím trochu musí být, ale neuplatňuje se taky setrvačnost či tradice příslušné země?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Moc hezký článek, děkuji.

Nahlásit

-
0
+

No vidíte. Já odporuji EET z toho důvodu, že jde o fašistickou sviňárnu. Vadí mi, že úchylové jako Hornochová nebo Babiš budou moct šmírovat populaci zase o něco více. No a samozřejmě mi vadí každá koruna odebraná právoplatným majitelům a hozená do chřtánu bandy zločinců, kteří ji použijí k dalším represím. To už bylo lepší, když ty prachy skončily úředníkovi v kapse jako úplatek, než když se k nim legálně dohrabe nějaký duševně narušený napoleonek, jakých je v politice logicky dost a dost.

Nahlásit

-
0
+

Ta otázka zní: "Jak všelijakým Babišům nakyne portmonka, když zaplatím víc na daních?"

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+
1/2