Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopisNadílka

Diskuze: Rovnice férovosti: o fair play nejen na knižním trhu

Přihlášení do diskuze

Musim se priznat,ze mi to nedalo pokoj. A pri hlubsim prozkoumani zacinaji vyplouvat na povrch nejake nejasnosti.. Predne je to pekna korelace, ale jaksi mi prijde ze se porovnava neporovnatelne. Neuveritelna kulturni rozdilnost USA a Japonska je dulezitejsi nez rozdil v platech. Uvadi narust uzkosti pri zvysovani rozdilu mezi prijmy, ale historicky tato data neodpovidaji tvrzeni studie. Vzdy se da najit x faktoru ktere podpori cokoli.. Je zajimave,ze pocet sebevrazd v Japonsku je treba jeden faktor, ktery se do studie nehodil..A Singapur se krome prvniho slidu taky moc nehodil..

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

"Kromě toho, že se považujeme za knihomoly, myslíme si taky, že kdo si přečte Podivína,Štěstí doručeno nebo Svobodu v práci, musí se buď naštvat, nebo nadchnout. Určitě budou lidé, kteří nad tím mávnou rukou, ale z prvních reakcí slyším jenom o nadšení nebo právě o „naprdnutí“. Takové knihy mají cenu."

Ze článku vyplývá, že je nepravděpodobný stav, že knihy nepřinesou ani okurky. Možná autor nechce být trestán za neúspěchy jiných autorů?

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Je to takový postřeh, třeba se zamyslí distributor knih, proč mu odcházejí klienti? Možná se zamyslí i jiní poskytovatelé "služeb", kteří se diví odlivu zákazníků?

Je to stejný princip jako u odlivu zákazníků prodejců CD... 500 za CD? Není fér, tudíž se nekupují... A někteří se diví a chtějí nefér stav udržet...

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

No když fair tak fair. Jen by mne zajímalo, jestli pan autor a jeho kolektiv budou přerozdělovat a trvat na fair play v případě, že knihy nepřinesou ani grepy ani ty okurky ? To mi jaksi v článku schází dořešeno.

Nahlásit

0
+
-

Je jasné, že šlo hlavně o stesk nad provizí distributora. Ale přesto mi má profesionální deformace velí ohradit se k položce tiskárna. Všechny ostatní položky ze seznamu jsou víceméně cenou práce s minimálními materiálními náklady. Tahle jediná, přitom zdaleka ne největší, zahrnuje pořízení fyzického materiálu samotné knihy. Natisknout ji se neobejde bez palet papíru, plechovek barev a strojů za pár milionů. Teprve když máte tohle všechno, potřebujete pár šikovných lidí na zmíněných 14 dní práce. Hádám, že na ně připadne tak desetina uvedené částky. Tady bych odškrtnul "fér" s naprosto klidným svědomím.

Nahlásit

0
+
-

Autorovi se zdála zmíněná služba drahá a tak ji nevyužil. Asi je tak trochu grafoman a tak o tom napsal článek. Pro mě, který knihy pouze občas konzumuje, byl článek ztrátou času.

Nahlásit

0
+
-

Hm. Máte asi na mysli přerozdělování, které někdo někomu nařídí, tedy přerozdělování cizích peněz. O to tady ovšem nejde, jak jistě naznáte při opětovném čtení.

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Už používané slovo "přerozdělit&qu ot;znamená jinak než tržně :) Fair trade je termín pro taky ne příliš tržní řešení...

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Ta data mluvi tak jasne, ze Singapur, kde je nejvetsi nerovnost v prijmech radsi na ostatnich slidech chybi.

Ale kdyz vynecham tento "detail" tak je to velice zajimave a poucujici.

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Hm. Možná jste si toho nevšiml, ale celý ten článek je právě o tom. O tom, že pokud se vám někdo nezdá být fér parťák, tak s ním prostě nepojedete. A nemusíte se hned snažit být jeho konkurencí, prostě to zkusíte bez něj.
Mám takové tušení, že za tím hned čujete nějaké regulace :)

NahlásitZobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

O tom, jestli skutečně máme svobodný trh nebo cosi poněkud pokřiveného, by se dalo dlouze diskutovat (dotace, korporace, kartely, byrokracie atd.), nicméně věřím, že internet je prvním nástrojem v dějinách, který rozdíly zmenšuje a volný trh posiluje.

Ať se nám to však líbí nebo ne, data o nerovnosti ve společnosti mluví jasně: http://www.ted.com/talks/lang/cs/richard_wilkinson.html (CZ titulky).

Nahlásit

0
+
-

Zeptejte se dělníka, jestli se cítí fér ohodnocen, určitě vám poví, že by si "zasloužil" ;za tu dřinu mnohem víc. Vlastně vám to poví skoro každý. Plánovači se to v socialismu snaží nějak spravedlivě rozdělit ne vzdáleně úvah v článku. Na trhu to nikdo třetí neplánuje, tam se mzda utváří po dohodě dvou stran. Takže, zdá-li se někomu zisk distributorů příliš vysoký, necht využijí skvělé příležitosti a vstoupí na trh jako konkurenti. Jedině svobodný trh je fair trade.

Nahlásit

0
+
-