Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Penzijní fondy 2012: inflaci zdolaly čtyři

Dušan Šídlo | 11. 7. 2012 | Celkem 5 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 5 komentářů v diskuzi.

Milan Bureš | 22. 12. 2012 16:04

dovolte mi uvést některé drobnosti na pravou míru:

růst měnových agregátů (M1, M3, atd.) nutně neznamená nárůst měnové báze - neboli tištění peněz, "ražebné" viz příspěvek výše, atd.

Dle mého názoru se tento mýtus objevil v souvislosti se snahou prodat zlaté slitky, stříbrné mince, resp. diamanty. Nepopírám existenci QE v USA a LTRO v Evropě, ale zkratkovité a ničím nepodložené tvrzení, že ČNB tiskne peníze jako o závod spíše vypovídá o autorově nepochopení věci.

Měnové agregáty rostou v ČR především zásluhou tvorby dluhů. Vytvořením dluhu se totiž půjčená částka přemění v pohledávku banky, ale půjčené peníze zůstávají v oběhu. Tzn. naroste celková bilanční suma bankovního sektoru. Jinými slovy: již jednou vložené peníze jsou opět vloženy jako vklad - novým vkladatelem je teď prodejce zboží, které bylo pořízeno na dluh.

Navíc ČNB nemá žádný důvod tisknout peníze z několika důvodů:
1. zákon ČNB zakazuje jakkoli hmotně podporovat stát
2. v českém bankovním sektoru je latentní nadbytek cca 350 mld. Kč, které si banky u ČNB ukládají za 2T repo sazbu. Teď tedy při technicky nulových sazbách se cca 50 mld. z těchto "nadbytečných&q uot;peněz přelily na O/N vklady, nicméně to na situaci nic nemění.

Nahlásit

0
+
-

Jan Altman | 11. 7. 2012 11:34

Jakou inflaci zdolaly? Oficiální, nebo reálnou?
A kdy budou znárodněny?
A přežijí státní bankrot?

Na FinMagu vycházejí i lepší články:
http://www.finmag.c z/cs/finmag/ekonomika/proc-je- statni-bankrot-nutnou-podminko u-rozumneho-vladnuti

Nahlásit

0
+
-

Tomáš Kocourek | 11. 7. 2012 09:40

Pokud ale uvažujeme reálnou inflaci, kterou každý z nás pocítí (min. 6% dle M1 za loňský rok), tak ji nepřekonal žádný fond, naopak jsou velmi ve ztrátě.

Nahlásit

0
+
-

Pavel L | 11. 7. 2012 16:24 | reakce na Tomáš Kocourek - 11. 7. 2012 09:40

Ano Tomáši kocourku, přesně tak. Ještě se podívat pár let do minulosti, jak rostly monetární agregáty a je to opravdu hrozivé.
Ještě bych upřesnil, že fondy tak jako tak vydělaly, prodělali podílníci fondů a vydělal stát na tzv. "ražebném" .

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Petr Toman | 12. 7. 2012 13:15 | reakce na Pavel L - 11. 7. 2012 16:24

Ano, o inflaci se sice říká, že "znamená všeobecný růst cenové hladiny v čase" (http://tinyurl.com/7ze4kp9), ale to je jen doprovodný symptom nárůstu peněžní zásoby. Například dolar už je ve strmé části exponenciály (http://www.youtube.com/watch? v=-xCy6sDxnhs).Jsou někde k vidění historické grafy pro CZK (M1, ...)? Z ohledem na budoucí pravděpodobné znehodnocování měn jsou pro běžného člověka penzijní fondy k ničemu...

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK