Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Nejistá loterie?

František Mašek | 29. 2. 2008 | Celkem 5 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 5 komentářů v diskuzi.

František Mašek | 3. 3. 2008 10:00

I já souhlasím s tím, že je třeba porovnávat porovnatelné. K tomu je ale třeba nemálozkušeností a informací (porovnatelné indexy aj.), které zatím u řady korunových fondů chybí, nebo nejsou publikovány. Řídit se fetišem ročního výnosu je samozřejmě nesmysl. Za daných okolností, tedy při zmíněném nedostatku informací, hraje tedy podle mého názorudlouhodobá historická výkonnost a srovnatelný výnos fondu k investičnímu horizontu poměrně významnou roli. Je to samozřejmě (někdy bohužel) i dobrý prodejní argument. Divil bych se ale, kdyby k němu poradce při nabídce fondů vůbec nepřihlížel. Historická výkonnost nemůže být přirozeně jediné kritérium pro výběr fondu, na tom se nejspíš shodneme. I z toho důvodu, že - viz článek - s ohledem na vývoj trhů může být v určitém období poněkud klamná. Aby tedy bylo možné porovnávat fondy podle objektivnějších kritérií než dnes, je třeba tlačit na správce fondů, aby zveřejňovali srovnatelný index či další data, která vzájemnéporovnání fondů umožní či usnadní. To ovšem vyžaduje daleko větší vzdělanost českých investorů. Prozatím považuji za přínos, pokud se nebudou při výběru fondu orientovat jen podle jejich ročního výnosu. Nic na tom nemění určitá diskutabilnost historických dat za delší období.

Nahlásit

0
+
-

Marek Macura | 1. 3. 2008 16:46

Vybírat fondy podle výkonnosti je nesmysl. Finanční poradce, který chce být poradce, nemůže doporučit fond na základě minulých výkonů. Ovšem minulá výkonnost je bohužel dobrý prodejní argument, což se podle mě projevilo při technologické bublině a mělo za následek další špatnou zkušenost českých klientů z investicemi, prodejci fondů a podobně. Přidávám odkaz na poměrně zajímavý graf reálné výnosnosti:http://www.fondshop .cz/index.asp?action=aktuality &aktualita_id=128

Nahlásit

0
+
-

Jan Traxler | 1. 3. 2008 22:43 | reakce na Marek Macura - 1. 3. 2008 16:46

Ja si myslim, ze minula vykonnost hraje velmi dulezitou roli pri porovnavani fondu. Ale je vzdy treba porovnavat porovnatelne. Samozrejme ze tech aspektu k porovnani je vice, ale historická výkonnost je velmi dulezita.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Marek Macura | 1. 3. 2008 23:30 | reakce na Jan Traxler - 1. 3. 2008 22:43

Z mého pohledu je důležitější porovnávat výkonnost sektoru a srovnat ho z výkonnosti daného fondu, výkonu portfolio manažéra, jakým způsobem dosahuje danou výnosnost. Samozřejmě souhlasím, že je důležité porovnávat porovnatelné. Osobně se spíše dívám na složení fondů, výhled do budoucna a jak se fond choval v době krizí nebo při určitém vývojí. Šlo mi spíše o upozornění na prodej stylem, podívejte se na tu výnosnost...50%! Bez zohlednění alternativy, rizikového profilu,... a hlavně vidím problém v tom, že se rozlišuje pouze paněžáky, dluhopisové, akciové fondy a občas se zmíní EM a BRIC. V tom vidím problém a z toho pohledu si nemyslím, že je to vhodné.

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Jan Traxler | 2. 3. 2008 08:39 | reakce na Marek Macura - 1. 3. 2008 23:30

Ano, myslim, ze my dva se v tomto shodneme. Kez by to tak bylo i v pripade dalsich investicnich zprostredkovatelu. Hezky den

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK