Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fesťák bez koberce a šampaňského

| 8. 7. 2009

Média mají jasno. Kuchařová prý byla uhrančivá a Geislerová rafinovaná. Na Almodóvar party zase nechyběly tortilly, navíc však přibyly kousky lososa, španělská šunka a hlavně sušené maso, výtečně lahodící se stejně suchým chardonnay. Forman kouřil doutník a Bartoška flirtoval s Topolánkem. A celebrita John Malkovich přijel pendolinem. Hm.

Fesťák bez koberce a šampaňského

A nebo taky jinak. Přijeli jsme ráno autem a zaparkovali u Lidlu, aby to bylo zadarmo. Což se nepovedlo, protože někde u lampy na druhé straně visela cedule „30 Kč za hodinu.“ Vystartovali jsme na pokladny do Thermalu, kde bylo dusno k padnutí. Měli pro nás skvělou zprávu: na dnešek už žádné lístky nejsou. Rychle kupujeme alespoň na sobotu: seznam filmů pečlivě vybraných podle programu hážu rovnou do koše: bereme lístky na všechny filmy, které jsou ještě volné, ať je to, co chce. Nakonec ulovíme tři.

Co ale s načatým pátkem? Prý je možné zkusit štěstí přesně hodinu před představením, kdy propadají nevyzvednuté rezervace. Je to drama a ve třicetistupňovém horku z lidí namačkaných u kas teče pot. Usměvavý borec za pokladnou se usmívá: „To tu máme každou hodinu. Je to souboj mezi kasami a já se fakt snažím.“ A už buší do klávesnice a tiskne jeden lístek za druhým, vybírání peněz nechává až nakonec. Za půl minuty je totiž po všem a další šance zase hodinu před příštím představením.

Míříme na krátké filmy do nafukovacího stanu před hotelem, vypadá jako tenisové kurty na zimu a já vážně doufám, že tam mají vyřešenou klimatizaci. Venku stojí v žáru dav, ale nikoho nepouští dovnitř. Už je deset minut po začátku, ale bohužel, problémy s promítačkou.

Pak se dočkáme, ale na klimatizaci můžu zapomenout. Sálem to šustí, lidé se ovívají festivalovým programem s hlavičkou Práva. Rozhlížím se okolo: skoro nikomu není přes třicet, hodně studentů sedí s krosnou u nohou, ze které jim kouká karimatka.

Nakonec jsem za dva dny viděla pět filmů, všechny byly perfektní, originální, vtipné a rozhodně exotické. Korejskou, japonskou, ruskou, italskou nebo maďarskou produkci bych v multiplexech hledala těžko. A právě ve Varech to dává smysl. Atmosféra front, studentů s batohy, piva v plastových kelímcích a dobrých filmů z celého světa je na filmovém festivalu jedinečná a právě ona ho odlišuje od ostatních podobných filmových událostí s červenými koberci a VIP salónky.

Lístky za 65 korun si může dovolit každý, stejně tak jako oběd v místní hospodě a nocování v kempu. Neviděla jsem žádnou celebritu ani hodokvas v grandhotelu. Ale zato jsem pozorovala místní psy, jak očůrávají ten krásný červený koberec. Stálo to za to.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lada Kičmerová
Absolventka žurnalistiky a mediálních studií na FSV UK a programu MBA na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ještě během studií nastoupila v roce 2006 jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!