Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Evropou obchází strašidlo deflace

| 28. 1. 2014

Inflace bohatým bere a chudým dává. Nebo přesněji: bere těm, kteří jsou v plusu. A ti, kteří mají dluhy, ji rádi poplácají po ramenou. Možná proto, jak ve svém dnešním textu vysvětluje Pavel Kohout, panují takové obavy z deflace, tedy inflace naruby.

Evropou obchází strašidlo deflace

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová projevila obavy z deflace, která podle jejího názoru hrozí eurozóně. „Je třeba rozhodně bojovat proti deflační příšeře,“ prohlásila francouzská politička ve švýcarském Davosu.

Skutečně, deflace ve smyslu poklesu cenové hladiny v několika evropských zemích již probíhá: Řecko, Kypr, Bulharsko, Lotyšsko. V několika dalších je inflace těsně nad nulou: Portugalsko, Španělsko, Irsko, Dánsko, Litva, Slovensko, Švédsko. Viz graf.

Zvětšíte klikem

Je deflace opravdu taková příšera, jak tvrdí Lagardeová (a spolu s ní i čtyři ze sedmi českých centrálních bankéřů)? Pokud ano, proč?

Samotná deflace za normálních okolností nemusí vadit. Děsivé historky, jak spotřebitelé odkládají nákupy v naději dalšího poklesu cen, jsou ekonomický folklór, se kterým se bohužel stále můžeme setkat v povrchnějších učebnicích, ale není nikterak opodstatněný. Pokles cenové hladiny u maloobchodního zboží má za následek samozřejmě vzrůst poptávky a následné ustanovení ekonomické rovnováhy. Platí to pro trh zboží, práce i nemovitostí.

Proč tedy taková fobie z deflace?

Když se dluhy nerozpouštějí

Existuje jeden důvod, proč deflace může být skutečně nebezpečná. Hodně bylo řečeno o inflaci a o tom, jak reálně rozpouští hodnotu dluhů a dluhopisů. Nuže, deflace působí přesně opačně: hodnotu dluhů a dluhopisů reálně zvyšuje.

To může být vskutku nebezpečné v ekonomikách, které jsou vysoce zadlužené. Státní dluh Francie přesahuje 90 procent hrubého domácího produktu, abychom nechodili daleko. Itálie je na tom o mnoho hůř a o Řecku netřeba mluvit.

Zvětšíte kliknutím. Zdroj Eurostat

Anketa

Podepsala se nějak strašidelná deflace na vašich nákupech?

Ale státní dluh ještě není všechno. Španělská a irská finanční krize byla způsobena přemrštěným zadlužením soukromého sektoru. A to je problém ještě větší než státní dluh. Graf vpravo ukazuje velikost zadlužení domácností různých evropských ekonomik vzhledem k jejich disponibilním příjmům. Zajímavý pohled, že?

Vede možná překvapivě Dánsko – zde je zřejmé, jak se financuje blahobyt sociálního státu. Dluhem. Dánsko ostatně už několik let trpí chronickou bankovní krizí. Vzhledem k tomu, že Dánsko není členem euorzóny, se ovšem na záchranu dánských bank nemusejí skládat obyvatelé jejích členských států včetně Slovenska.

V rámci eurozóny pak vede Nizozemsko, jehož finanční stabilita je velmi křehká. Nizozemsko je společně s Irskem nejnáchylnější riziku deflace. Následuje několik států mimo eurozónu: Norsko, Švýcarsko, Švédsko, Británie. Skandinávci zažili hypoteční krizi naposledy v letech 1990–1993 a od té doby se předpokládá, že se poučili. (Snad ano. Možná.)

Vysoce zadlužené jsou i Španělsko, Portugalsko a Finsko. Poslední z těchto zemí je považována za „seriózní“, ale ani Finsko není imunní vůči problémům v bankách.

Úhrnem vzato, eurozóna je natolik úvěrově zatížena (ve státním i soukromém sektoru), že případná hlubší deflace by pro dlužníky znamenala nemalou dodatečnou zátěž.

Mimochodem, deflace v Řecku, Bulharsku, Lotyšsku či na Kypru je důsledkem finanční krize, nikoli její příčinou. Důsledkem finanční krize je i krize hospodářská. Není to tak, že pokles cen způsobuje krize. Naopak, krize způsobují pokles cen.

Česká republika podobně jako ostatní země střední a východní Evropy jsou poměrně málo zadlužené. V našem případě je deflace zcela nesmyslný strašák.

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pavel Kohout je autorem knih o investování, např. Peníze, výnosy a rizika a Investiční strategie pro třetí tisíciletí, a makroekonomii, např. Finance po krizi. Publikuje v řadě českých a zahraničních médií. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a byl členem Poradního expertního sboru (PES). V roce 2007 spoluzaložil finančněporadenskou společnost Partners Financial Services, v níž působí jako ředitel pro strategii. 

Slovo experta

+7
+
-
A máme tu ještě jednoho experta, který říká, že strašení deflací, kterým například česká centrální banka omlouvá svůj boj za slabší korunu, je liché. Není to ovšem expert přes hospodářství, alébrž přes strašení.
Bankéří chodí příšeřím

Strip zvětšíte kliknutím

Další komiksy na Peníze.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Petr Kocur | 4. 2. 2014 09:10

Vážený pane Altmane, na Vaši otázku se dá snadno odpovědět:
Lidé to tak chtějí. Historie organizavané společnosti nás učí, že sice její členové v ní zaujímají různá postavení, ale vždy se podřizují nadřízené osobě, vynucovaným zákonům, právu silnějšího. Asi proto může fungovat. Lidé vyžadují pevný řád, sociální jistoty, knutu, ostnatý drát a svého pána, jinak postrádají pocit bezpečí a jsou schopni toho nejhoršího. Taková krvavá lázeň, která se cyklicky opakuje, má jednak očistný charakter a pak ustanovuje novou hierarchii.
Většina lidí sice mluví o jakési svobodě, ale ve skutečnosti je jejich největším postrachem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 28. 1. 2014 11:25

Deflace bych se nebál. Největší dlužník má zároveň v rukách monetární kormidlo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 30. 1. 2014 09:54
reakce na Jan Altman | 28. 1. 2014 11:25

Mlinko bych to přeformuloval - největší dlužník má důvod bát se deflace, ale on drží monetární kormidlo, takže si s měnou může dělat "co chce" ať to stojí co to stojí...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 28. 1. 2014 11:24

Korejec inovuje a vyrobí levnější mobil, Tchajwanec zapracuje na efektivitě a vyrobí levnější tablet, Číňan vyrobí levnější něco (od trička po televizi)....

V důsledku toho ceny některého zboží klesnou (takže lidem zbydou peníze i na jiné věci - třeba na návštěvu kina či restaurace).

Ale podle centrálního plánovače to je špatně a věc musí "řešit" snížením úrokových sazeb (pokud možno do záporu) a vytištěním nových peněz.

A skoro nikomu to nepřijde úplně absurdní (nebo dokonce perverzní).

Jenom někomu to absurdní přijde. A ne jen ta hloupá reakce centrálního plánovače, ale ten samotný fakt, že něaký plánovač vůbec existuje, že se mu musíme podřizovat a živit ho, že on má (odkud?!) právo řidit naše životy, tisknout peníze, atd...

Podle mne nemá cenu se rozčilovat, že centrální plánovač uplatňuje svou zákonem danou pravomoc a plánuje, reguluje, zdaňuje, tiskne, vyvlastňuje, znárodňuje, zavírá do kriminálu nesouhlasící a vzpírající se, fízluje všechny, atd... To je jeho základní fukcí, to má v popisu práce. Dělá to proto, že může. Pokud s tím má někdo problém, musí se ptát na legitimitu jeho samotné existence. A ne se divit, že CB tiskne, intervenuje a centrálně plánuje úrokové míry. To dělala vždy a nic jiného ani neumí a ani nemá v zadání. Jediná smysluplná otázka je: jakým právem existuje, jakým právem má monopol a další výsady?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!