Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Inflace a problémy evropských bank

| 11. 3. 2008

Inflace opět překvapila ekonomy i obyčejné spotřebitele. A opět nepříjemně. Stejně jako v lednu, také v únoru 2008 vzrostl index spotřebitelských cen meziročně o 7,5 procenta. Co z tohoto čísla vyplývá?

Inflace a problémy evropských bank
Předně je nutno konstatovat, že zdaleka ne celá veřejnost věří číslům, která publikuje Český statistický úřad. „Dal jsem si v lednu práci a napsal ceny celkem 26 základních potravinových položek a pak porovnal s cenami v říjnu 2007, píše ing. Karel Havlíček, čtenář z Plzně, v souvislosti s cenovým růstem začátkem roku 2008. „Celkové zvýšení představovalo 23,7%. A to včetně ‘akčních‘ slev, které se u některých položek v lednu vyskytly.“

Nicméně je zajímavé, že lednová pozorování pana Havlíčka se celkem dobře shodují s některými oficiálními čísly ČSÚ za únor. „Přes mírné zpomalení cenového růstu potravin a nealkoholických nápojů byly ceny chleba vyšší o 33,3 %, běžného pečiva o 30,8 %, mouky o 51,3 %, vajec o 30,7 %, mléka o 29,5 %, sýrů o 23,5 %, čerstvého másla o 18,3 %, jedlých olejů o 28,0 %,“ uvádí tisková zpráva ČSÚ.

Ceny potravin tvoří ve spotřebitelském koši jen asi 15 procent. Z toho základní potraviny tvoří jen část: pekárenské výrobky 2,5 %, maso 3,9 %, mléko, sýry a vejce 2,9 %. Jenomže základní potraviny lidé kupují často a těžko se bez nich obejdou. Proto jsou na jejich ceny citlivější než na ceny jiných položek, například domácích spotřebičů a automobilů, jejichž ceny meziročně klesly.

Kdo si dnes kupuje televizor nebo digitální fotoaparát, pořídí jej výrazně levněji než loni. Jenže tyto položky lidé nekupují tak často, proto i jejich váha ve spotřebitelském koši je nižší.

Kromě potravin vzrostly i ceny regulovaného nájemného (o 29 %; tržní nájemné jen o 1,4 %), dále ceny zemního plynu o 16,5 %, elektřiny o 9,5 %, tepla a teplé vody o 11,0 %, tuhých paliv o 20,5 %. Růst cen regulovaného nájemného je česká domácí záležitost; energie a suroviny však odrážejí světové trendy.

V dnešním světě je totiž rekordně drahé téměř vše, co se těží ze země, ať už je to ropa, plyn, uhlí, zlato nebo palladium. Proč? Protože surovin v zemi postupně ubývá, kdežto peněz v oběhu globální ekonomiky naopak přibývá. Částečně to platí i pro zemědělské komodity: i zde roste objem peněz rychleji než produktivita. Peněz přibývá rychleji než zboží.

Ale proč tedy centrální banky uvolňují do oběhu tolik peněz? Není snad politickým cílem všech moderních centrálních bank pečovat o cenovou stabilitu? Ano, je – ale je tu jedno velké ALE.

Háček je v současné nepříliš povzbudivé situace komerčních bank v EU a v USA. Problémy začaly u substandardních hypoték v USA; během několika měsíců se však rozšířily do Evropy a některých jiných částí světa. Česká republika je bankovní krize tentokrát ušetřena, což však neznamená, že jsme úplně „v pohodě.“

Když má moderní centrální bankéř na vybranou mezi dodržováním inflačního cíle a prevencí systémové bankovní krize, pustí k vodě inflaci a jde zachraňovat banky. Hrozba bankovní krize v rámci eurozóny během posledního čtvrtletí 2007 znamenala, že Evropská centrální banka napumpovala do systému několik stovek miliard euro likvidity v podobě převážně krátkodobých úvěrů.

Během října 2007 vzrostl objem krátkodobých úvěrů finančním společnostem o 46,4 % meziročně. Stav celkového objemu úvěrů poskytnutých centrálními bankami v rámci Eurozóny (Eurosystémem) komerčním bankám v prosinci 2007 meziročně vzrostl o šokujících 50,0 %.

Měnová expanze zaměřená na posílení likvidity bank by se čistě teoreticky mohly obejít bez inflačních dozvuků. V praxi se ovšem peníze půjčené centrálními bankami komerčním bankám mohou přelít do „reálné“ ekonomiky.

Globální měnová expanze je dnes patrně hlavním faktorem, který žene vzhůru ceny komodit. A protože Česká republika je malá otevřená ekonomika, tento efekt se může projevit na zdejších maloobchodních cenách dokonce ještě více než v Německu nebo ve Francii.

Pavel Kohout je ředitel pro strategii Partners. Psáno pro deník MF Dnes.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Pinouk | 11. 3. 2008 21:40

Pane Kohout,jestlize i v unoru je mezirocni rust spotrebitelskych cen 7.5% pak se prece drzi na stejne urovni jako v lednu, a ne jak vy pisete ze zase vzrostl. Ze byste to prehledl? Hm....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 12. 3. 2008 09:58
reakce na Pinouk | 11. 3. 2008 21:40

Píšu "Stejně jako v lednu, také v únoru 2008 vzrostl index spotřebitelských cen meziročně o 7,5 procenta."A tak to také je: ve srovnání se stejným obdobím roku 2007, ceny v lednu, respektive v únoru vzrostly shodně o 7,5 procenta. Jestliže inflace je stejná v únoru jako v lednu, neznamená to, že se ceny nezměnily.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pinouk | 12. 3. 2008 19:06
reakce na Pavel Kohout | 12. 3. 2008 09:58

Ja doufam ze jako erudovany ekonom vite o co jde. Ale pokud si to precte nezasveceny, ma z te vasi vety dojem ze pokud je mezirocni inflace v lednu 7.5% a v unoru taky 7.5%, pak je to dohromady 15%. A to jak vite neni. Pokud se inflace mezi lednem 2007 a unorem 2007 nezmenila, a mezirocni zustava na 7.5%, pak se mezi lednem 2008 a unorem 2008 zustaly ceny stejne. Pokud se do konce roku 2007 nic nedelo a nebude se nic dit az do konce roku 2008, pak mezirocni inflace zustane kazdy mesic na 7.5% ale ceny se zvysovat nebudou. Nebo jsem neco spatne pochopil?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 13. 3. 2008 00:20
reakce na Pinouk | 12. 3. 2008 19:06

Ano, jednu věc jste vynechal: meziroční růst cen zachycuje růst cenového indexu ke stejnému měsíci loňského roku. Neznamená to tedy, že při shodné meziroční inflace v lednu a v únoru by růst cen musel být nulový. Ve skutečnost meziměsíční růst cen únor-leden 2008 činil 0,3 procenta.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!